O decizie dificila

Buna!!!
M-am gandit sa cer niste pareri aici...deoarece nu stiu cum sa fac si ce decizie sa iau in asa fel incat sa nu afectez pe nimeni.
Iata povestea mea:
De ceva timp traiesc o poveste de dragoste...poveste de dragoste ce s-a nascut dintr-o relatie extraconjugala. Da...sunt casatorita...si iubesc cu intensitate alt barbat..ba mai mult cred ca acum, in aceste momente am descoperit ce inseamna sa iubesti cu adevarat. Acest barbat a aparut cu totul intamplator in viata mea dar a aparut atunci cand aveam cea mai mare nevoie de cineva care sa ma asculte si sa ma inteleaga.
In casnicia mea neintelegerile aparusera cu mult inainte de a intalni acest barbat...insa vroiam sa cred ca se pot rezolva....lucru care nu s-a intamplat si nici nu cred ca se va intampla.
De aceea cred ca cea mai buna solutie ar fi un divort..insa mi-e foarte frica de reactia sotului..avand in vedere ca e un copil la mijloc.
Tocmai asta este decizia care mi se pare o decizie greu de luat....si am nevoie de niste pareri sincere din partea voastra!!!
maria_32
Postat pe 10 August 2014 16:14
Nu exista o solutie intr-asa situatie care sa nu afecteze pe nimeni.
Vazut din afara, o decizie morala si corecta este divortul.
Care probabil va insemna lupta pentru copil, partaj, cu tot ce implica.
Te intreb: vrei sa divortezi pentru a fi cu cel pe care il iubesti sau erai hotarata sa faci pasul acesta oricum, pentru ca nu mai puteai asa?
Daca iubitul n-ar vrea sa se insoare cu tine, ai mai divorta de sot?


.
Nichi_D
Postat pe 10 August 2014 18:36
Da....Nu mai pot suporta certurile si umilintele si da.. ma gandesc la divort chiar dinainte sa apara iubitul meu....insa tot am sperat ca lucrurile se vor indrepta
Sigur ca as divorta chiar daca iubitul meu nu s-ar insura cu mine si apoi nu as avea de gand sa ma recasatoresc.......
maria_32
Postat pe 10 August 2014 19:50
Ia explică-mi şi mie, cum îi să iubeşti cu intensitate?!
Axl_R
Postat pe 10 August 2014 19:51
De ce-ar trebui sa-ti explice tie?
Ai gasit prilej sa versi o picatura de rautate, ca tot esti in anonimat?
Cine a iubit sau iubeste stie, cine nu, nu.

Nichi_D
Postat pe 10 August 2014 20:08
Daca tu consideri ca: esti pregatita pt. un divort, ai puterea de a-ti asuma raspunderea pt. cresterea copilului, (ca mama) dispui de suport moral si finaciar propriu fara sa depinzi de nimeni acum si in viitor, fa pasul!
Efectul, o sa-l simtiti fiecare pe propria piele in functie de influenta sau proprie gandire.
Nu conteaza daca ti-ai facut un plan B pt. o viitoare casatorie cu iubitul, conteaza rezolvarea problemei din casnicia actuala si sa fii sincera tu cu tine de ceea ce ti se intampla (de nu mai poti suporta)

Aloooo, fara maniPULAre, ma rog fr.! ??
pitiTa_
Postat pe 10 August 2014 20:14
De la: Nichi_D, la data 2014-08-10 20:08:31De ce-ar trebui sa-ti explice tie?
Ai gasit prilej sa versi o picatura de rautate, ca tot esti in anonimat?
Cine a iubit sau iubeste stie, cine nu, nu.



De ce nu?
Te-ai băgat şi tu în samă.
Exact, se poate iubi altfel?
Vrei nume, prenume, CNP?
Axl_R
Postat pe 10 August 2014 20:21
Eu cred ca tu te bagi in seama
Ia zi nume, prenume, CNP, sa facem schimb, eventual si ale DEX-ului
Nichi_D
Postat pe 10 August 2014 20:26
Re_
2**0822264374

Am Dex acasă, prietenii ştiu.
Axl_R
Postat pe 10 August 2014 20:31
De la: Nichi_D, la data 2014-08-10 20:08:31De ce-ar trebui sa-ti explice tie?
Ai gasit prilej sa versi o picatura de rautate, ca tot esti in anonimat?
Cine a iubit sau iubeste stie, cine nu, nu.




Nu e singurul comentariu rautacios pe care il face...iar eu...sincer...comentariile rautacioase si persoanele inganfate le ignor total...
maria_32
Postat pe 10 August 2014 20:33
M-ai facut sa rad... Esti leoaica sau fecioara? Sau vrei felicitari?
Si eu am un Dex acasa, tot prietenii stiu...
Nichi_D
Postat pe 10 August 2014 20:37

Cere-ti scuze maria_!
O sa vrei sa "inveti" si o sa-ti para rau ca tocmai ai ignorat persoana care ar fi putut sa te ajute in adevaratul sens al cuvantului.! ti-a cerut o explicatie de bun simt doar!

nichi, iar te-ai trezit?

somn usor!
pitiTa_
Postat pe 10 August 2014 20:39
Preferam sa spui varsta, cifrele alea nu zic nimic
Tu nu stii ca unii iubesc mai mult, altii mai putin,
unii mai implicati, altii mai retinuti?
Haida-de...
Nichi_D
Postat pe 10 August 2014 20:39
De la: pitiTa_, la data 2014-08-10 20:39:28
Cere-ti scuze maria_!
O sa vrei sa "inveti" si o sa-ti para rau ca tocmai ai ignorat persoana care ar fi putut sa te ajute in adevaratul sens al cuvantului.! ti-a cerut o explicatie de bun simt doar!

nichi, iar te-ai trezit?

somn usor!


Nu stiu pentru ce ar trebui sa-mi cer scuze....Cine a iubit cu adevarat stie ce inseamna sa iubesti cu intensitate...nu trebuie sa dau eu o definitie. Cine vrea sa ma ajute...o sa ma ajute cu un sfat !!!
maria_32
Postat pe 10 August 2014 20:47
Babuska, matale "e" mai multi?
Uneori scrii ca o batrana statisita si depresata,
alteori ca un barbat acrit de viata, de obicei te invarti in juru' cozii, dar cand te ia valu', zau ca juri ca nu ti-ai luat medicatia.
Se poate sa foloseasca mai multi acelasi cont?
Ori se poate,ori cineva sufera de personalitate multipla.
Vezi, sa nu-mi tai netu de injurat stiu ca nu (in) juri, ca ziceai pe undeva ca mergi la biserica, o crestin ortodoxa nu injura, nu-i asa?
Nichi_D
Postat pe 10 August 2014 20:49
"....si iubesc cu intensitate alt barbat." Sunt cuvintele tale?
Da, si Axl_ ti-a cerut sa explici cum este sa iubesti cu intensitate, voiam si eu sa aflu.Daca nu intreba ea, o faceam eu. Si eu am iubit si iubesc dar, constant.
"intensitatea" nu mi-o explic....nimic mai mult 'nteles? Daca nu vrei, nu spui, nu-i nici o sucareala, dar nu trebuie sa ignori ce nu cunosti, baba iti da un sfat amical, tu, ia-l cum vrei!

Nichi, printre cifre sta varsta la noi in ro.! sa-ti spuna doc. mai bine! ;)) poate citesti printre randuri sau pe dedesubt.

Pe cuvantu' tau ca ai vederea buna?=))
De simtul masuri vb. al'data! revino On topic!
pitiTa_
Postat pe 10 August 2014 20:56
De la: pitiTa_, la data 2014-08-10 20:56:40"....si iubesc cu intensitate alt barbat." Sunt cuvintele tale?
Da, si Axl_ ti-a cerut sa explici cum este sa iubesti cu intensitate, voiam si eu sa aflu.Daca nu intreba ea, o faceam eu. Si eu am iubit si iubesc dar, constant.
"intensitatea" nu mi-o explic....nimic mai mult 'nteles? Daca nu vrei, nu spui, nu-i nici o sucareala, dar nu trebuie sa ignori ce nu cunosti, baba iti da un sfat amical, tu, ia-l cum vrei!

Nichi, printre cifre sta varsta la noi in ro.! sa-ti spuna doc. mai bine! ;)) poate citesti printre randuri sau pe dedesubt.

Pe cuvantu' tau ca ai vederea buna?=))
De simtul masuri vb. al'data! revino On topic!



Daca doriti sa aflati cat de intens iubesc eu o sa va spun acum.
Iubesc cu toata forta, iubesc cat se poate de sincer.E o iubire puternica, inflacarata si pasionala....o iubire din adancul sufletului.
maria_32
Postat pe 10 August 2014 21:08
De la: Nichi_D, la data 2014-08-10 20:37:10M-ai facut sa rad... Esti leoaica sau fecioara? Sau vrei felicitari?
Si eu am un Dex acasa, tot prietenii stiu...


Dex e băiatu' meu.
Dacă-i bai pt samă şi mă trimiteai la DEX, ştiu să scriu corect, deşi nu-s româncă doar o ţâră.
Am 10 ani şi-s leoaică.
Axl_R
Postat pe 10 August 2014 21:11
O sa tin minte sa-ti zic cele de cuviinta de ziua ta, e o datorie morala de acum
Poate nu esti asa rea cum pari... Iar daca nu esti rea, de ce te dai rea?
Fii atenta: eu am un caine pe care-l cheama Dex.
Si am crezut ca printr-o coincidenta, ai si tu unul pe care-l cheama la fel.
Acum, sa-ti traiasca baiatu', dar daca tu ai 10 ani, el cati are?
Nichi_D
Postat pe 10 August 2014 21:24
Fă un calcul, Dex are de 3 X cat je.
Sunt directă, spun ce gandesc (n-am î din a, pe calc. ăsta, doar în terapie, explic să nu vb iar de DEX).
Dacă mi-o cerut părerea, am întrebat şi io. Punct.

Pe Garbo fac 5 ani. Era un Dor al meu aici, care-mi zicea fetişcană, pt stilu' meu, d'aia o să am aici mereu 10 ani.
Uff! Am scris un roman.
Axl_R
Postat pe 10 August 2014 22:10
"cu forta"?... de respingere pe sotu' si atractie pe iubit!
K! De ce nu incerci la 220 si 380 v? nu pisca;)) scoate scantei joc de artificii them more exciting.
pitiTa_
Postat pe 10 August 2014 22:10
Pita, crapă !

Funcţionează!
Axl_R
Postat pe 10 August 2014 22:14
sa crape! =))) trimit pompierii sa-i....dea raspunsul,
tu, pregateste targa si camera de garda:)) vreau sa-i fac disectia sa ma conving ca o crapat!
pitiTa_
Postat pe 10 August 2014 22:26
" Nichi, printre cifre sta varsta la noi in ro.! "

Piti , tu stii sa citesti pe dupa stelutze ?

Rotty
Postat pe 11 August 2014 08:46
"asta" nu stie nici cum o cheama (cu bule* in mana) :D si vrea citit in "stele" ve(r)zi daca se poate la mama lu' omida ...ca fluturele ala n-o iesit asaaaaa! Ia intreab-o.


Ca sa ai si tu habar, DA in cifrele de pe BI. sta scrisa varsta numa' sa stii nitel sa socotesti.

neata!
pitiTa_
Postat pe 11 August 2014 09:42
Am habar desteapto , ca mi-am scris destul CNP_ul. La Axl , erau stelutze unde " sta " anul nasterii. De aia te intrebam.
Rotty
Postat pe 11 August 2014 09:58
Nichi, nu fac pacate cu necunoscutii/ele!

maria_, esti indecisa si te "balbai" iar iubitul din extra te-a citit si profita.
Nu te lasa "orbita de intensitate" ca asta trece repede si nici nu banui tu ca ii exact coada lu' michiduta care te bulverseaza in relatia stabila cu sotul.
Ia fii tu o femeie cu CAP si fa o pauza in iubirea extraconjugala, aduna-te, fa-ti inventarul la bazdacii de la mansarda, vezi cat te mananca in lipsa si foloseste dusul, apropie-te de sot si vb. ca la inceputul relatiei inainte sa va casatoriti si vezi care sunt motivele de care suferiti reciproc de-l lasati pe " " sa-si bage coada intre voi?.Nu implica copilul in cele scrise mai sus, de fapt, problema e la tine, bine?
pitiTa_
Postat pe 11 August 2014 10:13
De la: Rotty, la data 2014-08-11 09:58:45Am habar desteapto , ca mi-am scris destul CNP_ul. La Axl , erau stelutze unde " sta " anul nasterii. De aia te intrebam.


Ia o si tin'te de ea, laudaroaso!

...la Axl_era noapte si...."batea saua sa priceapa...steaua =))"
tu, "desteapto" ce de nu pricipesti noaptea, ha?


ia si stinge-o! ;))
Spor!
pitiTa_
Postat pe 11 August 2014 11:18
Buna,

Este foarte frumos sa te indragostesti. Daca toti am fi putin indragostiti cred ca am fi mult mai buni. Poate ar fi bine sa te intrebi de ce te-ai indragostit de altcineva si nu te-ai reindragostit de sotul tau. S-ar putea ca ceva sa fi lipsit din relatia voastra, ori el nu reuseste sa iti mai ofere ceea ce ai tu nevoie si nu te mai simti iubita, ori el nu ti-a oferit niciodata si abia acum ti-ai dat seama.

Pe de alta parte ar fi bine sa vezi ceea ce iti doresti de la partenerul tau, sa nu ceri si tu prea mult, in sensul ca, uneori, pretentiile noastre de a fi iubite sunt mai mari decat iubirea oferita de sotul nostru si in loc sa vedem ce lipseste la noi cautam in alta parte. Seamana cu un gol pe care nu il putem umple niciodata. Ne trezim ca am schimbat partenerul iar, dupa o perioada, ne indragostim de altcineva. Acestea sunt numai supozitii.

E foarte important si felul in care i-ai vazut pe parintii tai, daca nu au fost si ei separati, sau daca au avut si ei alte relatii de iubire, iar tu acum repeti, in mod incostient un pattern.

Poate ar trebui sa te mai gandesti un pic pana divortezi, poate acum este prima faza a procesului de indragostire, cea oarba. Dupa ce iubirea intra intr-o linie dreapta este mai usor sa iei decizii.

Pentru un copil divortul parintilor este traumatic. Chiar daca parintii se mai cearta copilul stie ca are, totusi, parintii aproape. Asta nu inseamna ca trebuie sa se sacrifice totul pentru copil, mai ales o mare iubire, ci mai acordati-va un pic de timp, nu va preseaza nimic, inafara de nerabdarea de a fi impreuna.
TeodoraS
Postat pe 11 August 2014 19:28
Ce roman, nu-i nici schita
Felicitari pentru fecior, tot respectul, ai grija cu nora.
Directa si eu, balanta, amus-amus fac 36.
Nu suport nedreptatile, apar pe orisicare, mi-o iau (in freza) si o iau de la capat
Se pare ca in spirit esti fetiscana, dar cam malitioasa.
Un reset, ceva?

Dexu meu scoate limba, si al tau?
Nichi_D
Postat pe 11 August 2014 19:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mama de fata vs. mama de baiat ,in calitatea de soacra 60 De la: garbogirl2123 9 Ianuarie 2014 19:50
ce sa fac? 137 De la: estela 24 Iunie 2010 04:57
buna? 19 De la: ioana_brbn 30 Martie 2015 22:27
Familia iubitului ma dispera. 10 De la: Daliaa 24 Decembrie 2017 11:42
O solutie simpla pentru acnee !!! 11 De la: crinolina_34 12 Iunie 2017 17:57
Setari Cookie-uri