Adolescenta vreau sa adopt stil de viata naturist, mama nu ma lasa

Am o problema si sper sa ma poata ajuta cineva.

Am 14 ani si recent am fost pentru prima data la mare la nudisti. Mi-a placut mult senzatia de libertate pe care o ofera absenta hainelor. Acasa m-am interesat de stilul de viata naturist. Astfel am aflat ca exista persoane care isi petrec aproape tot timpul in pielea goala.

Imi place foarte mult ideea si nu mi-o pot scoate din cap. Din pacate, aseara am incercat sa o pun prima data in aplicare. M-am dezbracat la mine in camera si am stat asa pana m-a chemat mama la masa. Apoi am iesit goala din camera si m-am dus la bucatarie. Mama a inceput insa sa tipe la mine si nu a vrut sa auda nici o explicatie.

Va rog sa ma ajutati! Cum sa o fac pe mama sa inteleaga ca imi doresc mult acest lucru?!
garbo_404767
Postat pe 31 Iulie 2014 00:40
Fa o tura si PE strada
Vezi, se poate?
Sau o petrecere nu.I super? in pielea goala desigur
Economie la imbracaminte Dar puneti macar pantofi CU toc
vivacedonna
Postat pe 31 Iulie 2014 01:08
un stil de viata naturist inseamna mult mai mult de atit.
Daca as fi in locul mamei tale - sau al tau - as diseca bine motivele pentru care iti place asa de mult sa stai in fundul gol. Vei descoperi ca nu esenta filozofica a acestui stil de viata te motiveaza. Probabil nici n-ai auzit de ea. Si ca, de altfel, n-ai nici o motivatie consistenta.
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2014 03:38
La 14 ani are doar fluturasiPE creier, CE motivatie vrei sa aiba?
Nici flo nu I.a crescut sau da?
vivacedonna
Postat pe 31 Iulie 2014 07:42
767 , asta-i stil de viata nudist , nu naturist. Daca ziceai ca te imbraci doar in bumbac , in si lana , mai ca se potrivea. Iote la ea ! Nici nu a invatat sa vorbeasca si vrea sa umble cu fo_fo la vedere.

La 14 ani incep sa tropaie hormonii Viva , de acolo placerea ei de a-si descoperii nuditatea si... stai ca mai urmeaza .....
Rotty
Postat pe 31 Iulie 2014 07:48
Aia se inhiba CU sport, Dar mama fetei nu stie probabil, decit sa urle
vivacedonna
Postat pe 31 Iulie 2014 07:58
adevarul e ca nu stii cum dreak sa reactionezi viva cind copilul tau de 14 ani nu mai accepta textile pe el.
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2014 08:03
E prea libera pt anii astia si ceva a Adus.o aici
vivacedonna
Postat pe 31 Iulie 2014 08:05
Viva , ti-am zis mai sus ce a adus-o aici. Nu intru in detalii. Acum ar avea nevoie de o mama care sa-i fie ghid si prietena , nu sa urle la ea.
Rotty
Postat pe 31 Iulie 2014 08:12
Nu am vrut sa scriu altfel... MA abtin
vivacedonna
Postat pe 31 Iulie 2014 08:16
@quasaria: la ce te referi cand spui "mult mai mult de atat"? Am citit mult pe tema naturismului in general. Sigur ca goliciunea in sine nu este scopul principal, ci doar mijlocul prin care se atinge acel scop (apropierea de natura, respect de sine si pentru cei din jur, libertate).
Goliciunea imi ofera un sentiment incredibil de libertate, in primul rand. Hainele inevitabil pun o eticheta pe om: bogat/sarac, pitipoanca/anonima etc... Fara haine, ce prejudecati mai putem avea? In al doilea rand, este o forma de onestitate si sinceritate totala: nu am nimic de ascuns fata de familie. In al treilea rand, desi inca nu stiu daca pot ajunge acolo, este apropierea fata de natura. Asta nu pot simti decat partial in casa, daca tin geamul deschis. Este insa un motiv.

Ma intelegeti mai bine oare acum?

Cand stai sa te gandesti, oare nu este absurd sa ne fie rusine de propriile corpuri in general, si mai ales in siguranta propriului camin si in compania familiei?

@rotty: nudismul este doar o forma de naturism. Stiu bine ce spun. Ma preocupa aceasta filosofie de viata de ceva vreme.

@viva: apreciez sarcasmul. Daca cu atata agresivitate si aroganta iti cresti copilul (ai copil?), sunt convinsa ca va ajunge departe. Am 14 ani, nu 6. Am capacitatea de a avea motivatii, te asigur. De exemplu nu suport parul pe corp deci desi mi-a aparut unde intrebai, il tund de tot, regulat.

Sa va povestesc pe scurt ca ieri a venit prietena mea cea mai buna in vizita si i-am marturisit ce simt. Initial nu i-a venit sa creada dar pentru a-i demonstra ca sunt serioasa m-am dezbracat si am ramas asa pe toata durata vizitei.
Va marturisesc ca a fost minunat. Initial am simtit amandoua o stanjeneala dar aceasta a disparut complet dupa 10 minute. I-am mai aratat si unele articole care m-au motivat, si m-a inteles mai bine dupa ce le-a citit.
La final, am condus-o pana la usa fara sa ma imbrac. Mama si tata erau in sufragerie si ne-au vazut trecand. Dupa ce a plecat prietena mea, m-au chemat sa le dau explicatii.
Spre surprinderea mea, discutia a fost cat se poate de calma de aceasta data. Poate datorita lui tata care incerca sa fie impaciuitor. Nu stiu daca am reusit sa ii conving de sinceritatea motivatiilor mele, dar macar nu ne-am mai certat!
garbo_404767
Postat pe 3 August 2014 21:56
767, pare_mi_se ca astfel iti cauti orientarea sexula(la 14 ani) si
experimentezi pe propria piele daca te asteapta: "Sf, Nicolae" dupa usa sau o mangaiere cu vb. buna din partea tatalui. Intr-un fel, faci bine, le dai "clasa babacilor",no?
le pui rabdarea la incercare si chiar daca nu le place, asta e, n-ai ce le face, doar ca li se intareste inima si nu fac stop cardiac cand n-o sa iei bacul si sa pleci.....la facultate, normal ;)) sau voiai in alta parte? :D Bv. iti dezvolti viziunea la tesaturi, care te mangaie si care te inteapa, este un mijloc de impunere (totodata)a vointei in fata parintilor sa-ti cumpere exact ce-ti doresti, numai sa te vada imbracata! K! :) Vei reusi, te asigur si ca sa te lase cu mai multe prietene unde /cand iti doresti ii asiguri ca nu esti iubareata. e o idee buna nudismul, poate inventezi si un soi de "budism nudist" ca 'i mai soft, si canti "unchiule mai draga unchi, bine mai era la tine pe genunchi", si aduni toata familia in juru-ti ca sa le arati cum te pregatesti tu pt. viata. Ai dreptate, era periculos sa fi avut 6 ani si sa-ti fi spus parintii sa imbraci uniforma scolara obligatorie, dar daca te mai "hranesti" cu astfel de idei parca vad ca ajungi f*to model si o sa te cheme "toti" la rand pt poz(n)e si nici bacu' n-o sa-l iei....findca n-ai terminat in natura!

sau pana atunci iti gasesti tu o costumatie transparenta? ce figura! :D
pitiTa_
Postat pe 3 August 2014 22:33
Sfat: nu-i propune lu' tac-tu sa mearga nud prin casa ca chiar o sa ai motiv sa stai dezbracata, o sa vrei macar un cearceaf pe tine si n-o sa-l suporti!
pitiTa_
Postat pe 3 August 2014 22:56
767, hainele sint ultimul aspect cind e vorba de "stil naturist". Ar fi bine sa mai astepti patru ani pina cind te poti muta undeva in natura, daca tii neaparat, poti sa dormi in pestera, sa maninci radacini de copaci, sa te incalzesti cu lemne si sa vezi despre ce e vorba in self-containment.
Printre altele, nu "tunzi" nimic, nu folosesti cosmetice, nu folosesti produse chimice, nu maninci hrana de la aprozar si nu folosesti net, televizor, radio sau alte lucruri care da, iti "strica" echilibrul natural.
De ce ai impresia ca sint atit de putini care adopta stilul asta de placere?! In conditiile in care te limitezi la haine e un simplu kitsch cu conotatie sexuala. Daca spui ca ai citit pe tema asta, ar trebui sa intelegi.
quasaria
Postat pe 4 August 2014 03:17
" @rotty: nudismul este doar o forma de naturism. Stiu bine ce spun. Ma preocupa aceasta filosofie de viata de ceva vreme. "


De vreo 20 de ani incoace ?
Rotty
Postat pe 4 August 2014 06:13
Buna,

Este o perioada noua atat epntru tine, cat si pentru mama ta. Adica, tu incepi sa experimentezi situatii noi care sunt pasagere sau nu, iar parintii, de multe ori, se sperie, poate din conservatorism, poate dintr-o protectie excesiva, sau poate chiar din teama de a nu trece la cine stie ce etapa care nu mai poate fi tinuta sub control.
In ceea ce priveste nudismul, cred ca aceasta curiozitate si noutate te vor satisfice o perioada scurta. Este o senzatie foarte placuta, iti ofera libertate, dar mai ales omnipotenta. Cred ca si explorarea corporala are rolul ei foarte importat acum, dar mai ales cautarea identitatii de gen (sexuale).

Poate ar fi bine sa existe comunicare intre tine si mama, adica ar trebui in prealabil sa va pregatiti reciproc, in sensul ca ar fi frumos sa stie si parintii ca adopti o pozitie mai libera, lipsita de prejudecati, astfel incat sa se astepte ca vei ajunge la cina numai cu o floare in par. Au nevoie si ei de timp pentru a se obisnui cu faptul ca fiica lor a crescut.

Cel mai important este ca tu sa vezi ce iti place si ce nu iti place, sa te analizezi, sa incepi sa citesti despre viata de adolescent. Treci printr-o etapa a vietii foarte frumoasa, dar si plina de tot felul de conflicte, atat interne, cat si externe pe care le vei depasi cu brio.

TeodoraS
Postat pe 6 August 2014 15:11
problema nu e numai identitatea ta. Sau descoperirea identitatii tale. Problema este modul in care identitatea ta nou descoperita relationaza cu identitatile - mai noi sau mai vechi - ale celorlalti. Unul dintre aspectele definitorii este daca vrei sa traiesti in societate, in care societate si in ce rol. Pentru ca unele aspecte cu care te "identifici" tu - si care reprezinta libertatea ta pina la urma - sint in conflict cu libertatile altora de a pastra textile in interactionarea de zi cu zi, deci unii dintre voi vor fi exclusi - foarte probabil, tu.
La 14 ani e posibil sa crezi ca poti sa schimbi lumea - in realitate, poti doar sa schimbi citeva persoane, cu ceva noroc. "Lumea" nu se schimba radical intr-o sigura generatie.
quasaria
Postat pe 6 August 2014 23:04
eu tot am ramas intr-o dunga asa si am o mare dilema, pana unde te tine convingerea asta cu naturismul ( nudismul ) ? pana la usa in camera ta, pana la usa apartamentului sau chiar pana la metrou un pic asa? Si daca ceilalti ti-ar impartasi convingerile ar trebui sa se dezbrace cu totii?? Ti s-ar parea normal sa umble tatal tau cu stindardul fluturand prin bucatarie, sa stea cu tine tolanit in toata splendoarea pe canapea? Eu inca incerc sa imi imaginez, nu de alta. fenomenul si evolutia umana.... Ca la mancat radacini si trait in pesteri sincer nu cred ca s-ar ingramadi lumea, iti dai seama, sa renunti la smartphone si fb..... Cine sa iti mai dea like-uri ???? Sau se dau si alea in natura????
edelweiss_3881
Postat pe 7 August 2014 01:04
edel
Oricum Bine a.TI spus Tu si Q
Da. Fata ar vrea sa schimbe lumea. Dar nu stie CA nu se poate.
EU o inteleg, PE bune, si EU sunt o exhibitionista Dar atit cit ma suporta lumea..
Pt ca nu ii poti obliga sa.TI respecte ideile tale nonconformiste. Tu trebuie sa te adaptezi intr.o oarecare masura la restul lumii.
Daca ai in preajma ta oameni pudici trebuie sa.i respecti.
TI.am fost clara, fetita?
Si CA sa.TI Mai raspund la curiozitatea ta, sunt mama, copilul meu e f pudic si nu.l pot schimba. Nu e ca mine sI trebuie sa.irespect dorintele, idealurile, caracterul...
ASA CA revino CU picioarele PE pamint si nu Mai visa la Cai verzi.
Nu TI se poate indeplini tot CE.TI trece prin cap
vivacedonna
Postat pe 7 August 2014 01:51
si eu inteleg ce vrea sa spuna. Nu cred ca nudismul are conotatie sexuala: cred ca hainele au conotatie sexuala. Numai ca sexualitatea nu poate fi negata - deci nici hainele, tocurile, fardurile si restul artificiilor.
Nici o femeie nu e la fel de sexy in courul gol in lumina zilei cum e intr-o rochie de seara buna.... Iar o femeie vrea sa fie sexy. La 14 ani n-ai celulita, n-ai semne de la nasteri, n-ai cite trei rinduri de sunci, vergeturi si varice. O femeie obisnuita are. Asa cum si un barbat obisnuit prefera sa isi tina chilotii pe el in public, daca nu de altceva, macar sa evite comparatiile si neputintele si complexele de inferioritate. Iar astia "obisnuiti" sint multi ai dreak si greu de schimbat.
quasaria
Postat pe 7 August 2014 14:27
vivacedonna
Postat pe 7 August 2014 15:47
.
pitiTa_
Postat pe 7 August 2014 18:57
De la: pitiTa_, la data 2014-08-07 18:57:17.



AI ramas fara cuvinte? Tu? :-):-):-)
Sau te abtii?
vivacedonna
Postat pe 7 August 2014 19:25
Nu, n-am ramas fara cuvinte, am postat de 5 ori exprimarea scrisa de bun simt si cred ca duduia de la "butoane" a adormit! am uitat sa pun punctu'.
L-am pus, si o aparut numa' el, restu'......da, calduri mari! ii place in chelea goala..... sau o mananca;))


drak! o aparut!
pitiTa_
Postat pe 7 August 2014 22:47
Au unii asa un stil "obisnuit" de-a se obosi inutil!



PS. nu va mai kcati pe "voi" astea cu bruiaju' stiu de ce ma ma aflu pe Garbo si nu dau nimanui raportul! Vreti sa ma scoateti din circuit? Nu puteti, am scula batrana si eu sunt calita!
Nu purced la autodistrugere nici macar cu gandul! Somn lin!
pitiTa_
Postat pe 7 August 2014 23:30
simplu: mamica ta sa mai aiba rabdare pana prin noiembrie. sa-ti ia toate hainele si sa inchida caloriferul in camera ta (ca nu e caldura naturala)
pana atunci sa-ti dea carne cruda si, doar daca are de unde face rost, niste alune (de-alea din padure, nu de la supermarket) sau macese (idem). fara paine, ca graul se trateaza, si nu se mai macina intre pietre, fara apa ca nu ajunge pe cale naturala la voi in casa, fara farfurii si tacamuri ca toate sunt obtinute nenatural. ah, si carnea .... sa fie ori o gaina de pe la tara, doar taiata, nejumulita, necuratata, ne...nimic (ca sa o jumulesti tre s-o oparesti, iar oalele nu mai sunt naturale), ori porc sau vita, imediat dupa ce a murit animalul - pe cai naturale - adica de batranete.
perce1
Postat pe 9 August 2014 05:58
Eu as zice "sa-si revina", nu mama, fata, (de 14 ani) si sa respecte evolutia umana care de secole intregi se "lupta" cu experimente si descoperiri, metode de fabricare a textilelor tocmai pt. a proteja si stimula corpul uman. Ca unele vor sa si-l expuna si fara, poate ca asa le-o cere datoria, cine stie?! da' ea, ii prea mica sa inteleaga asta fara ca mama sa-i explice fr. si doar se rasteste la ea.
pitiTa_
Postat pe 10 August 2014 13:04
"hainele sint ultimul aspect cind e vorba de "stil naturist". Ar fi bine sa mai astepti patru ani pina cind te poti muta undeva in natura, daca tii neaparat, poti sa dormi in pestera, sa maninci radacini de copaci, sa te incalzesti cu lemne si sa vezi despre ce e vorba in self-containment. "
--> inteleg de unde vine confuzia acum. Eu folosesm "naturist" in sensul englezesc, care inseamna specific "nuditate in context social" - http://en.m.wikipedia.org/wiki/Naturism
Nu are directa legatura cu ideea de a trai in natura. Nu resping societatea moderna :) ci doar textilele.

"unele aspecte cu care te "identifici" tu - si care reprezinta libertatea ta pina la urma - sint in conflict cu libertatile altora de a pastra textile in interactionarea de zi cu zi"
--> ce prostie. Respect libertatea altora de a pastra textile, nu cer nimanui sa se dezbrace in prezenta mea.

"pana unde te tine convingerea asta cu naturismul ( nudismul ) ? pana la usa in camera ta, pana la usa apartamentului sau chiar pana la metrou un pic asa? Si daca ceilalti ti-ar impartasi convingerile ar trebui sa se dezbrace cu totii?? Ti s-ar parea normal sa umble tatal tau cu stindardul fluturand prin bucatarie, sa stea cu tine tolanit in toata splendoarea pe canapea? "
--> sincer, daca nu ar fi ilegal as iesi cu mare placer dezbracata afara. In parc, la magazin, la scoala. Daca lumea m-ar accepta, nu m-as feri. Sper ca vara viitoare sa pot ajunge in Cap D'Adge in Franta, un oras de naturisti unde nuditatea este permisa peste tot!
Cat despre altii, sigur ca da. Ar fi bineveniti! De altfel, lucrurile s-au schimbat in ultimele saptamani pe acasa. Parintii mei, citind si intelegand mai multe cu timpul, au acceptat ca sunt naturista!
Fratelui meu i-a fost mai usor (este cu doi ani mai mic decat mine), cred ca simte la fel ca si mine. Impreuna i-am convins pe parinti sa avem "o seara naturista" in fiecare saptamana! Si astfel, de doua saptamani incoace, luam cina sambata seara nud, dupa care ne uitam impreuna la filme! Trebuie sa recunosc ca a fost tare ciudat la inceput - eram cu totii stangaci dar veseli - insa lucrurile astea trec si in cele din urma toata lumea se simte natural!

"Nici o femeie nu e la fel de sexy in courul gol in lumina zilei cum e intr-o rochie de seara buna.... Iar o femeie vrea sa fie sexy"
--> doamne, ce confuzie! Nu este vorba de a fi sexy! Nuditatea nu este inerent sexuala, doar contextul o face asa! E ca si cum ai spune ca te simti sexy cand te dezbraci la ginecolog!

Nu ma intelegeti gresit, nu incerc sa conving pe nimeni sa incerce naturismul. E clar ca nu este pentru toata lumea. Doar caut sa fiu inteleasa si acceptata.
Dupa cum va spuneam mai devreme, lucrurile chiar s-au schimbat cu incetul! Parintii mei au acceptat schimbarea de ultima data cand am postat. De atunci am stat practic tot timpul dezbracata in casa. Am mai primit vizite de la prietena mea cea mai buna, si de la niste prieteni ai parintilor mei pe care ii stiu de cand eram mica. Sunt un cuplu care s-a plimbat mult prin afara si nu mica mi-a fost mirarea sa aflu ca stiau despre naturism si chiar il practicasera pentru scurta vreme!
In rest, cea mai minunata experienta am avut-o in vizita la prietena mea cea mai buna, care mi-a permis sa ma dezbrac si la ea acasa, cat am stat impreuna in camera. Tot atunci am avut ocazia de a-mi impartasi secretul si celeilalte prietene bune. Sa le vad pe ambele acceptandu-ma, imbratisandu-ma si spunandu-mi ca ma apreciaza si ca sunt curajoasa pentru ca imi urmez sentimentele si firea a fost incredibil!


garbo_404767
Postat pe 23 August 2014 01:19
Stau si ma intreb-ca din mers nu pot de ce ai cerut sfaturi pe forum, oricum tu ai raspuns la toate raspunsurile date pe aici.Oricum, e de admirat curajul si puterea de convingere(ti-ai convins parintii, prietenele) de care dai dovada la varsta ta
Schmetterling
Postat pe 23 August 2014 10:51
1. Adolescenta mamii! IA spune cit ani AI de fapt? AI trecut demult de adolescenta.
2. Naturist inseamna si sa.TI accepti flo...
Tu AI scris CA nu suporti parul PE corp
3. .....
Sa.TI Mai spun?nu am timp acum
vivacedonna
Postat pe 23 August 2014 11:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
009 3 De la: Ella34 17 Iunie 2009 20:44
PENTRU CE ATATEA SINUCIDERI,IN RANDUL ADOLESCENTILOR??? 2 De la: Alexxandra 26 Martie 2010 17:06
Sănătate psihică 3 De la: Karl_Kwiatkowski_1 6 Martie 2016 16:52
bacalaureat 1 De la: garbo159954 28 Iunie 2010 10:39
MIRAJUL ADOLESCENTEI 37 De la: sorryDanae 14 August 2011 02:21
Setari Cookie-uri