Boala care nu ma lasa sa ami traiesc viata

Ma numesc Camelia am 37 de ani sunt divortata si am un copil de 9 ani . Pe scurt am divortat de fostul sot din mai multe motive ,el reprosandu-mi tot timpul faptul ca am epilepsie.De curand (eu sunt div de 5 ani) am cunoscut un barbat cu care ma potriveam f. bine ..simteam ca ma place si il placeam si eu f. mult ...dar toate bune si frumoase pana cand am facut o criza cand eram cu el de atunci am simtit cum se schimba fata de mine ,bineinteles ca nu putea sa ami spuna ca nu mai vrea sa fim impreuna asa ca azi m-am hotarat sa ai spun eu ca nu e nici o problema daca vrea sa ne despartim ....desi mi-a fost f. greu sa i-au decizia asta .Oare boala asta ami va aduce numai singuratate? Va multumesc pt. raspunsuri .
garbo207334
Postat pe 12 Iulie 2014 01:59
îmi*

Cine te iubeşte, te vrea cu crize cu tăt, dacă nu, pa!
Axl_R
Postat pe 12 Iulie 2014 06:08
*sa iau*..."bau-bau"

O pauza pt. ambii, ii cea mai indicata! Daca este sa te vrea vine si 'n dupa tine.
pitiTa_
Postat pe 12 Iulie 2014 09:07
" Cine te iubeşte, te vrea cu crize cu tăt, dacă nu, pa! "

Cam asa ma gandeam si io.
Neata :)
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2014 09:12
'Neaţa, de la scârbiciu!
Acasă n-am nici net, nici drot.
Axl_R
Postat pe 12 Iulie 2014 09:32
neata!
treaba e, ca nu-l vrea ea, fiindca nu stie sa-i aline suferinta, "bate" in retragere de cate ori se va repeta!:( De fapt, asa ii arata el "ce simte".
pitiTa_
Postat pe 12 Iulie 2014 09:35
Bre, pe mine mă vre cineva cu helicopterii şi spondiloza me, că mă omorăşte.
Iar Romtelecomul nu mă lasă să scriu, nici nu văd ce butonez.
Axl_R
Postat pe 12 Iulie 2014 09:38
Poate s-a speriat mai tare pentru faptul ca nu stii sa scrii corect romaneste...
delly000311
Postat pe 12 Iulie 2014 09:55
:) Te zbengui bine pt. "o moarta".=))
pitiTa_
Postat pe 12 Iulie 2014 10:00
De la: delly000311, la data 2014-07-12 09:55:19Poate s-a speriat mai tare pentru faptul ca nu stii sa scrii corect romaneste...


Mda, şi pe mine mă iombeşte pt că ştiu să scriu.
Axl_R
Postat pe 12 Iulie 2014 10:08
Va multumesc tuturor pentru mesajele voastre de incurajare .Cred ca aveti dreptate cine ma iubeste ,ma iubeste asa cum sunt.
garbo207334
Postat pe 12 Iulie 2014 10:19
De la: delly000311, la data 2014-07-12 09:55:19Poate s-a speriat mai tare pentru faptul ca nu stii sa scrii corect romaneste...



Du-te da cu aspiratorul daca ai chef de adunat scame.
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2014 10:28
Cu placere 334!

Vreau sa-ti zic totusi, nu dispera! Lasa lucrurile sa deruleze de la sine, nu forta nimic si axeaza-te pe ce simti tu, pe prioritatile tale. La varsta ta, daca aveai si un copil, cu siguranta, orientarea ta era cu totu alta. Se intampla ca uneori, boala sa genereze stari de ratacire vizibile si apar in viata "noastra" taman persoanele nepotrivite. Mergi inainte cu optimism si viata iti va oferi ce iti doresti!
Succes!
pitiTa_
Postat pe 12 Iulie 2014 10:42
Pai o zis ca are un copil de 9 ani .
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2014 11:00
A, da, scz., n-am retinut! Inseamna ca prioritatea ei este iubirea, nu boala si nici copilul.
pitiTa_
Postat pe 12 Iulie 2014 11:55
si ar tb sa se simta vinovata ca vrea sa iubeasca si sa fie iubita, ca atunci nu e "prioritatea ei copilul"?! Ce mentalitate de trei lei... Copilul nu vine pe lume sa iti inlocuiasca/rezolve toate problemele existentiale.

Camelia, sint boli mai grave decit a ta, cu rata de mortalitate foarte ridicata. Zi merci ca a ta TE LASA sa iti traiesti viata - nu te determina sa te intrebi in fiecare noapte daca te mai trezesti a doua zi. Atunci ai vedea lucrurile altfel si ti-ai da seama ce greutate au cuvintele din titlul.
Boala care "nu te lasa sa iti traiesti viata" e doar incomoda - dar reprezinta un inconvenient, atit. Nu o amenintare. Si esti norocoasa pentru asta. Un barbat care te iubeste te accepta asa cum esti. Iar daca nu te iubeste va gasi probleme intotdeauna - daca nu le va gasi le va inventa. Ignora specia asta.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2014 14:38
De la: pitiTa_, la data 2014-07-12 11:55:32A, da, scz., n-am retinut! Inseamna ca prioritatea ei este iubirea, nu boala si nici copilul.



Copilul are locul lui , iar boala exista si ea din pacate. Asta nu inseamna insa , ca nu are dreptul sa iubeasca sau sa fie iubita. E o femeie tanara , cu un copil care s-a simtit dezamagita dintr-un anumit motiv. Asa a fost pusa problema . Eu sunt convinsa ca e o mama buna .
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2014 15:17
Mai draga, dragelor si dragalaselor, a-ti dori sa iubesti nu e un sentiment de vinovatie ci unul de dorinta.
Faptul ca este constienta ca nu se vor accepta reciproc din cauza bolii ei decat in anumite conditii, nu-i va usura viata sau lumina calea, va sta cu gandul permanent ca este impedimentul nr.1 si ca nici cresterea unui copil care implica atatea si atatea nu o deruteaza intr-atat.Voi ce pnm ati inteles, ha?
Oricum, putini barbati inteleg bolile femeilor dapai formele de manifestare.
Sunt sigura ca ea nu vrea sa simta mila din partea lui ci Iubire!
Hai, ganditi fetelor ca ati facut pauza cam mare!;))
pitiTa_
Postat pe 12 Iulie 2014 17:43
Ai intors-o cu gratie!
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2014 17:48
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2014 17:50
poate va veni acea zi in care se va gasi leac pentu boala ta, spera! nu respinge de a-ti trai viata ! omul care te iubeste este acela care iubeste si calitatile dar, si defectele . fi fericita ai un inger pentu care trebui sa lupti.
lllorena
Postat pe 12 Iulie 2014 17:51
"pentu care trebui" sa il si inveti sa scrie la un moment dat - asa ca reia abecedarul, tanti....
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2014 18:00
Illorena, nu exista tratament pt. epilepsie, nu se cunosc exact cauzele ce o declanseaza si studiul asupra bolii este foarte complex. Cei care au aceasta boala doar se obisnuiesc cu ea, nu pot fi optimisti la un tratament. Este o "hrana" amagitoare, si
isi dau seama mai ales oamenii maturi. Sunt medicamente de ameliorare a simptomelor dar nu de tratare a bolii.
Gandeste-te si tu: ce s-ar face medicii si farmacistii daca ar avea raspuns clar pentru toate bolile?
Din ce nu se moare se sufera, clar!
pitiTa_
Postat pe 12 Iulie 2014 18:50
Ce imbecil(a),cel(cea) care a scris asa un raspuns !!! Mai bine inchina-te si spune Doamne fereste !!Faci umbra pamantului degeaba!!! Referitor la..PitiTa...
Andrada54
Postat pe 20 Iulie 2014 04:19
Trebuia sa ii spui de boala ta si cum se manifesta o criza de epilepsie. Nu e deloc o priveliste de dorit pentru nimeni. Eu am vazut o criza de asta si crede-ma, nu sunt sensibila si totusi m-a intors pe dos! Asa ca, e normal sa fii socat, bulversat. Vorbeste cu el in ideea ca intelegi ca nu e tocmai usor sa vezi, sa intelegi si sa accepti asa ceva! Deci nu e neaparat valabila concluzia ca nu te iubeste, dar e socul acela normal-uman cand vezi asa ceva, fara sa stii dinainte! Nu dispera, depinde de tine cum vei pune problema si cata intelegere ai !
Boala nu e un defect, e o stare patologica ! Epilepsia este o stare patologica destul de grava si e bine ca nu are copilul probleme, ca eu stiu ca se mosteneste si nu e indicat sa faci copii! Asa ca, daca e sanatos, ai motive sa crezi ca totusi ai noroc in viata, nu? Trebuie sa privesti mai serios problema ta si sa nu disperi din orice, pentru ca nu e indicat! Sanatate si ai grija !
calla
Postat pe 20 Iulie 2014 07:05
Epilepsia ti se poate vindeca, stai linistita.Incearca si du-te la Parintele Arsenie Boca, daca ai auzit de el.El iti va schimba viata, te asigur, din propria experienta ti-o spun.Multa sanatate si capul sus, totul se rezolva cu credinta.
catalinacristina
Postat pe 20 Iulie 2014 07:59
Epilepsia se poate ameliora /vindeca in cazurile f. usoare cu o operatie pe creer, dar nu la noi, in SUA si cred ca si in alte tari mai vestice.

In rest , dorinta sau mai bine zis nevoia de a fi iubita si de a iubi mi se pare perfect normala si total la locul ei mai ales in conditia ta.

Am o prietena care sufera de o boala incurabila (nu e cancer din fericire si nici epilepsie) cu manifestari f. rare dar teribile si care fara ajutorul sotului si a prietenilor probabil ca s-ar fi prabusit total.
Te inteleg, iti doresti pe cinva linga tine, eu cred ca daca ai fi instiintat persoana respectiva de suferinta ta ar fi fost mult mai bine.
Asa saracul om a fost izbit in fata de realitate, a fost luat prin surprindere si probabil s-a speriat putin.
Daca cu adevarat tine la tine, dupa o pauza de reculegere te va cauta, daca nu, paguba-n ciuperci.
Cred ca pe viitor, daca vezi ca intre tine si persoana intilnita simti ca se infiripeaza ceva serios, e mai bine sa spui tu decit sa afle el punindu-l in fata unei crize care nu e deloc placuta mai ales ca bietul om probabil nu va sti despre ce e vorba si nici cum sa reactioneze ca sa te ajute.
Va fi o dovada de sinceritate din partea ta si oricum el tot va afla mai devreme sau mai tirziu.Depinde de tine cum va afla, intrind in stare de soc in fata unei crize sau in mod civilizat din gura ta.

Iti urez multa sanatate si noroc sa-ti gasesti perechea potrivita.


Tommy_Boy
Postat pe 20 Iulie 2014 08:37
Da catalina, bine zici, sa mearga la manastirea Prislop(Sinaia) sa se roage apoi sa astepte ca sfantul parinte sa-i trimita minunea vindecarii! Este o idee, dar ai intrebat-o daca are credinta in suflet de la nastere si pe tot parcursul vietii pana la varsta ce-o are, pt. a primi si "cinsti minunea" vindecarii? Sau, asaaaa, doar sa mearga pe acolo si sa se intoarca incarcata de energie pe o zi, poate face o criza chiar la mormant si sfantul, vede ?
Ce va place sa dati sperante unde /cum nu sunt!


WTF. Andrada, ai epilepsie, sau doar esti depasita de situatie si-ti versi borala pe unde apuci?
Ia-ti o punga si boraste in ea, nu fa mizerii ca te taxeaza "astea" de-o sa-ti vina sa te kci si n-o sa poti!
Mai documenteaza-te daca tot iti aluneci dej'tele pe tasta, nu te multumi ca ai doar acces!
Strange-ti borala si ocoleste!
pitiTa_
Postat pe 20 Iulie 2014 08:47
''Boala nu e un defect, e o stare patologica ! Epilepsia este o stare patologica destul de grava...''

Dacă citești în DEX, cam așa se traduce ce ai scris: Boala e o stare anormală, bolnăvicoasă, nesănătoasă...


Axl_R
Postat pe 20 Iulie 2014 09:06
Da, am gresit exprimarea...insa poate nu e asa de important sa ma taxezi, pe cat de important e mesajul in sine pe care am vrut sa i-l transmit, nu?
calla
Postat pe 20 Iulie 2014 09:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hello..!!! 105 De la: Eda 22 Ianuarie 2010 17:08
"Primul sarut" Povestea mea... 10 De la: dor72 11 Aprilie 2011 13:52
neitegrare in colectiv 27 De la: Ioana007 25 Septembrie 2009 17:18
O relatie complicata 10 De la: roxxxa87 24 Aprilie 2012 20:34
Cum ar trebui sa ma comport? 28 De la: LadyLove 6 Iunie 2016 19:10
Setari Cookie-uri