ROMÂNIA APĂRĂ-ŢI SUFLETUL!

De la: quasaria, la data 2014-07-11 17:47:52pai atunci apara-ti doamna "pasnic si dirz" identitatea si scrie in romana AMOR PATRIAE NOSTRA LEX.

ps: combinatia dintre pasnic si dirz nu ma duce decit cu gindul ca o incasezi in mod repetat cu stoicism. Ceea ce nu e departe de adevar.

Îngăduiţi-mi să vă răspund eu în locul d-nei Pârvu Ana Maria.
Limba română e latina vorbită pe teritoriul României.
Paşnic+Dârz=Hotărât
Toio34
Postat pe 13 Iulie 2014 13:03
No apai sa-si bage in cour si cp_urile si partiotismul lui rasuflat.
Ai auzit mai " inteligentza " ? Te cam pi X 2 pe sentimentele patriotice cand muncesti de dai in branci si tot n-ai ce pune pe masa , cand copiii nu-si pot face un viitor si te tarai ca rama de la un salar la altul (si ala de mizerie).
Rotty
Postat pe 13 Iulie 2014 13:03
PÁŞNIC, -Ă, paşnici, -ce, adj. 1. (Despre oameni) Care nu tulbură şi nu supără pe nimeni, care este partizan al relaţiilor prieteneşti, armonioase şi evită orice conflict; iubitor de pace, potrivnic războiului. 2. (Despre acţiuni) Care sprijină pacea, lupta pentru pace; (despre atitudini) lipsit de agresivitate. 3. (Despre un loc, un peisaj etc.) Liniştit, calm, tihnit. [Var.: (înv.) pácinic, -ă adj.] – Pace + suf. -nic.
Sursa: DEX '98 (Dicţionarul explicativ al limbii române)

DÂRZ, -Ă, dârji, -ze, adj. (Despre ființe sau manifestările lor) 1. Îndrăzneț, curajos, cutezător. ♦ Aprig, înverșunat. Luptă dârză. 2. Neînduplecat, neclintit; p. ext. îndărătnic, încăpățânat. 3. Mândru, semeț, țanțoș. [Pl. și: (m.) dârzi] – Din sl. drúzú.

HOTĂRÂT, -Ă, hotărâți, -te, adj. 1. Care este ferm în hotărârea luată; decis. 2. (Adesea adverbial) Indiscutabil, neîndoios, sigur. ◊ Expr. Hotărât lucru = în mod categoric, sigur. 3. (Gram.; în sintagma) Articol hotărât = articol a cărui funcțiune principală este să arate că obiectul denumit de substantivul pe care îl determină este cunoscut de vorbitor sau individualizat; articol definit. – V. hotărî.

Na, c/p.

Dârz, din slavonă.
Axl_R
Postat pe 13 Iulie 2014 13:13
" Îngăduiţi-mi să vă răspund eu în locul d-nei Pârvu Ana Maria.
Limba română e latina vorbită pe teritoriul României. "


Hai nu zau ! Io stiam ca limba romana e o combinatie intre latina , dialecte tracice si inca "cateva cuvintzele" ramase cadou de pe la popoarele migratoare care au trecut pe la noi de-a lungul vremilor. Asta asa fara sa dezvoltam subiectul si fara cp_uri.


Rotty
Postat pe 13 Iulie 2014 13:19
De la: Rotty, la data 2014-07-13 13:03:52No apai sa-si bage in cour si cp_urile si partiotismul lui rasuflat.
Ai auzit mai " inteligentza " ? Te cam pi X 2 pe sentimentele patriotice cand muncesti de dai in branci si tot n-ai ce pune pe masa , cand copiii nu-si pot face un viitor si te tarai ca rama de la un salar la altul (si ala de mizerie).

Fără patriotism nu ne va fi niciodată bine.
Toio34
Postat pe 13 Iulie 2014 13:47
TERITORIUL

O familie nu poate exista fără un cămin.
Un Popor nu poate exista fără o Patrie, fără un teritoriu.

Teritoriul e esenţial.
Trăim din produsele lui şi-i asimilăm intim elementele materiale care intră în compoziţia corpului nostru.
Suntem plămădiţi din Pământul Patriei.

Teritoriului îi datorăm valorile noastre materiale.
Agricultura şi industria folosesc resursele solului şi subsolului.

Avem puţine lucruri din trecut.
Cea mai mare parte a obiectelor de preţ, a palatelor a dispărut fără urmă.
Cele mai multe cetăţi au ajuns ruine.
Dar Pământul a rămas.
Pământul e cea mai sigură bogăţie.
Pământul trebuie apărat chiar şi cu preţul vieţii.

Fără un teritoriu am rătăci de colo colo pentru a ne asigura existenţa.
Nu am putea realiza nimic.
Nu am putea să ne îmbunătăţim nivelul de trai.
Nomazii nu şi-au depăşit condiţia, nu au evoluat.

Patria stabileşte între noi o comunitate de gusturi, de credinţă, de obiceiuri şi de activitate practică.
Dar legătura prin care Patria ne uneşte e mai mult decât atât.
Ne iubim Pământul ca pe un prieten credincios, ca pe un relicvariu ce cuprinde toate emoţiile noastre.
Nu e pentru noi un Pământ obişnuit.
Imaginea sa o purtăm în suflet pentru că pe el trăim şi pentru că în el ne sunt îngropaţi morţii.
Pământul e teatrul istoriei noastre, e moşia comună crescută şi apărată de strămoşi care au udat-o cu sânge, cu sudoare şi cu lacrimi.
___________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Toio34
Postat pe 13 Iulie 2014 13:56
De la: Toio34, la data 2014-07-13 13:47:03
De la: Rotty, la data 2014-07-13 13:03:52No apai sa-si bage in cour si cp_urile si partiotismul lui rasuflat.
Ai auzit mai " inteligentza " ? Te cam pi X 2 pe sentimentele patriotice cand muncesti de dai in branci si tot n-ai ce pune pe masa , cand copiii nu-si pot face un viitor si te tarai ca rama de la un salar la altul (si ala de mizerie).

Fără patriotism nu ne va fi niciodată bine.



Nici tu nu crezi ce zici...
Rotty
Postat pe 13 Iulie 2014 15:50
De la: Toio34, la data 2014-07-13 13:47:03
De la: Rotty, la data 2014-07-13 13:03:52No apai sa-si bage in cour si cp_urile si partiotismul lui rasuflat.
Ai auzit mai " inteligentza " ? Te cam pi X 2 pe sentimentele patriotice cand muncesti de dai in branci si tot n-ai ce pune pe masa , cand copiii nu-si pot face un viitor si te tarai ca rama de la un salar la altul (si ala de mizerie).

Fără patriotism nu ne va fi niciodată bine.


Hai mai Toio ca tie ti-e rau, zau!

Alooo, s(m)urdu-le, destupa-ti urechile!
Ai inceput cu dreptu' si ai dat cu stangu'n el daca erai patr(uped), ce faceai?
pitiTa_
Postat pe 13 Iulie 2014 16:47
pe bune ca romana e latina? Ia du-te tu in dex si lamureste-te. Si data viitoare da raspunsuri in traca.
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2014 17:56
Q , io i-am explicat mai sus ce ghiveci e limba romana , dar o intors-o iara cu patriotismu` lui de doi lei.
Rotty
Postat pe 13 Iulie 2014 19:57
De la: Toio34, la data 2014-07-13 12:35:21
Orice s-ar spune, emigranţii nu vor fi consideraţi nicodată egalii cetăţenilor Ţărilor unde s-au stabilit.

Nu. Dar in unele tari dureaza foarte putin pina devii cetatean.
Iar, altfel, daca iti definesti identitatea TA multiculturala, s-ar putea nici sa nu iti doresti sa devii "egalul" nimanui ci sa te simti superior. Poti intelege mult mai bine diversitatea atunci cind ai iesit din satul tau unde stai in cour si arunci cu pietre in tot ce vine si pleaca. :-) Traim intr-o lume vasta, cu locuri care chiar merita cunoscute. Si chiar nu merita sa te limitezi la vatra unde ai facut ochi. Macar pentru cultura ta generala. Iar daca identifici alt loc cu care rezonezi mai bine, cu atit mai mult.
Pot sa inteleg ca ai calatorit peste tot si ai preferat sa te intorci. Dar mi se pare prostie - sau naivitate - sa zbieri discursuri nationaliste de cum ai facut ochi, ca stii tu sigur ca acolo e cel mai bine. PE BAZA A CE stii tu asa de sigur? :-)))) Compari cu ce?
quasaria
Postat pe 14 Iulie 2014 16:40
"egalul nimanui"?
Poate vrea sa devina egalul sau superiorul cuiva?

Un nimeni, ce egal poate sa aibe?

Da eu, de ex., am sanse pe acolo prin partile "tale"?:)
bine, nu ca stalkerita draga....
pitiTa_
Postat pe 14 Iulie 2014 16:57
majore!
Esti suficient de politically correct(a)!
quasaria
Postat pe 14 Iulie 2014 17:02
ei, fara garantii nu merita efortul sa se arunce cu capu' inainte.De fapt, conteaza si varsta, intr-un fel gandeste un "putzoi" de 33 de ani si altfel se explica un cetatean inteligent de juma' de secol, no? La cati "egali" comunisti am citit mi-e lehamite sa le fiu superioara!Mai bine merg la biblioteca satului si recitesc, "Fram, ursul polar"!
pitiTa_
Postat pe 14 Iulie 2014 17:15
exact.
http://www.lastlittlepolarbear.org/assets/PolarBear_lookinside.pdf
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2014 02:17
am avut parte sa cunosc o familie minunata, care a locuit in Canada, au iesit la pensie si au revenit la noi cu pensii de cate 2 mii de dolari ! multi pleaca dar, exista speranta ca se reintorc! si ma bucur ca nu uita ca sint romani!
lllorena
Postat pe 15 Iulie 2014 06:23
au revenit pentru ca in Ro probabil poti sa traiesti cu 2000 de dolari pensie - nu pentru ca "n-au uitat ca sint romani".
Chestiile astea sforaitoare sint de foarte multe ori pretexte pentru interese pur financiare sau pentru simplul fapt ca n-au fost in stare sa se adapteze undeva unde chiar trebuie sa fii bun ca sa reusesti.
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2014 07:14
De la: quasaria, la data 2014-07-15 02:17:11exact.
http://www.lastlittlepolarbear.org/assets/PolarBear_lookinside.pdf


Mersic! exact la asta ma gandeam!:D...mai, cum ghicesti tu gandu' oamei.:*

Cei care se reantorc in tara(dupa ani si ani) au ramas cu simptomul manipularii!
Altfel, ramaneau pe pozitie.
Sau, exista ipoteza inselarii /pacalirii de catre descendenti, probabil, au studiu in a-i sustine la batranetea varstei @ patr(i)a si ce-a zis: decat sa mearga nepoata in strainatate si s-o ia "aia" la baza pe criterii medico/sociale si etc, mai bine ii convinge pe ei sa se retraga la patria mama, ca nimeni nu-i intreaba ....toti sunt important este ca are de unde primi bani!
pitiTa_
Postat pe 15 Iulie 2014 14:31
Partea cu "trebuie sa fii bun" este interpretabila.
Nimeni nu cunoaste cu adevarat limitele bunatatii," toti" cei care analizeaza si constata ca "x, y, z sunt buni sau mai putini buni, pentru asta sunt pusi, sa constate.Ex.: daca constatarile ulterioare se dovedesc a fi benefice directiei spre care urmeaza sa se indrepte acei BUNI inseamna ca ei(constatatorii) sun buni si si-au facut bine treaba, in caz contrar.....???sunt si ei oameni dar sunt buni in alte "directii".Cred ca s-a inteles ce am vrut sa exprim.
Bun concret poate fi: un artist plastic, un fotbalis:D,o asistenta medicala(mult mai buna decat un doc)un croitor, un aurar, olar sau lingurar, o bucatareasa in casa regelui, un sofer,un nebun intr-o piesa de teatru/film...etc.Astea's cu adevarat buni, nu aia care se invart in grupuri si gasti la niveluri diferite, se imbuiba, imbraca fr. si vb. elevat in scopuri personale.Aia se cunosc de la o "posta" ca nici aia nu mai functioneaza, toti stau cu ochii pe ea, asa doar in plic ce mai poate fi stricta corespondenta, in rest.....toti suntem buni si rai (totodata) ba si curiosi: :
pitiTa_
Postat pe 15 Iulie 2014 14:51
si ca o paine costa trei lei nu trei dolari. Daca tot "vin banii".
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2014 14:52
depinde unde locuieste(persoana) si de unde o cumpara painea.
Nu vreau sa presupun ca s-au instalat in "dealu' morii" si distanta parcursa nu costa, totu' costa.
Apoi, diferenta se socoteste in valuta acuma.
pitiTa_
Postat pe 15 Iulie 2014 15:18
paroles, paroles... stii melodia asta?
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2014 17:39
da! ce-i cu ea?

a! la post. de mai sus te referi. am inteles.:)
pitiTa_
Postat pe 15 Iulie 2014 18:28
mie... imi place melodia aia!
Sint intr-o dispozitie lirica, sa zicem.
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2014 19:16

O alta zi a ta?k!
Ma bucur, si de si de :D
Am si eu momente, nu dese da' imi vine, asa, ca o "boare dupa valtoare"....:-) Da, nu-i rau, ajuta la !
pitiTa_
Postat pe 15 Iulie 2014 23:32
IUBESC, CÂNT ŞI CRED
de Théodore Botrel

Rătăcind singur şi întristat
Prin codrul întunecat,
Am strigat pătimaş:
Viaţa-i tristă-n ţară şi-n oraş!
Ecoul mi-a răspuns: aş!

Ecoule, aici traiu-i greu şi nu mă încântă!
Şi cu vocea-i ce spre zări se avântă
Ecoul mi-a răspuns: cântă!

Ecou, ecou din pădurea deasă şi verde,
Povara crucii ce-o port mă apasă, mă pierde.
Ecoul mi-a răspuns: crede!

Deznădejdea în mine înmugureşte,
Trebuie să plec unde soarele asfinţeşte?
Ecoul mi-a spus: iubeşte!

Am urmat îndemnul ecoului sfătos
Şi cu siguranţă n-am negreşit.
Iubesc, cânt, sunt credincios
Şi alături de ai mei sunt fericit!

Traducere de Pârvu Ana Maria
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Toio34
Postat pe 16 Iulie 2014 20:02
VOINŢĂ, ENERGIE, CARACTER, PERSEVERENŢĂ

- I -

Era în anul 271 d.H..
Roma părăsise Dacia lăsând-o în mâinile barbarilor.
Ce vor face năvălitorii? Se întrebau neliniştiţi înaintaşii noştri.
Invazia ameninţa bazele întregii lor existenţe: credinţă, limbă, cultură.
Roma plecase, nu se mai putea conta pe ea.
Poporul rămas, format din daci romanizaţi, coloni romani şi veterani ai legiunilor care au apărat Dacia, era roman prin afinitate sau origini.
Şi atunci, ca şi acum scepticii, defetiştii, partizanii lui „la ce bun” repetau mereu ca o moară stricată: „La ce bun să rezistăm?”.

Adepţii lui „la ce bun” nu au fost ascultaţi.
Mândri de originile lor, strămoşii au acceptat fără ezitare costul eforturilor şi sacrificiilor pe care trebuiau să le facă pentru a-şi păstra identitatea.
Credinţa, limba şi cultura au fost apărate.
Aşa cum am procedat atunci aşa vom proceda mereu timp de două mii de ani.
Spre dezamăgirea defetiştilor noştri din toate timpurile am decis că vom rămâne ce-am fost şi că vom fi ce eram.

Un fiu nu-şi poate renega părinţii.
Românii de azi nu pot privi pericolele care le ameninţă Ţara şi Neamul fără o strângere de inimă.
Românii de ieri nu puteau renunţa la originile lor, la ce erau fără durere în suflet.
E de ordin sentimental.
Aşa a fost mereu, oriunde şi are pentru comportamentul Popoarelor o mare valoare pasională.
Toate acestea se gândesc mai puţin, se simt mai mult şi au un rol considerabil în viaţă.

Hotărârea eroică a strămoşilor de a rezista se poate rezuma în două propoziţii.
Să rămână români din mândrie de Neam şi de istorie.
Să rămână români ca să rămână creştini.

- II -

Trăim de două mii de ani o istorie unică în lume.
Efortul nostru de a ne apăra viaţa, sufletul, drumul pe care l-am parcurs spre libertate politică şi naţională, spre unitate, munca tenace pentru a ne crea instituţiile necesare existenţei noastre ca popor o confirmă.

Succesul în viaţă al unui om depinde mai mult de voinţă, de energie, de caracter şi de perseverenţă decât de inteligenţă şi de noroc.
Vedem zilnic cât de mult ne poate afecta viitorul un „da” sau un „nu” spus muncii, disciplinei şi moralei.
Depinde de un act de voinţă, acordat sau refuzat, ca să ne realizăm ca oameni şi creştini.
La fel şi cu un popor.
Istoria ne învaţă că existenţa unei Naţiuni depinde de Dumnezeu şi de voinţa ei.
Pentru o Naţiune de oameni hotărâţi nu există obstacole.
Un Popor îşi clădeşte istoria cum un om îşi clădeşte viaţa.
Popoare puternice, popoare de caracter sunt popoarele care au trebuit să lupte pentru viaţa lor.
Dacă Naţiunea noastră mai are încă un admirabil capital de energie şi de sănătate morală, ea îl datorează grelelor încercări prin care a trecut şi suferinţelor îndurate.

E totuşi necesar să ne întărim motivele de a fi.
Pentru aceasta s-ar impune un sistem social de solidaritate naţională.
Statul nostru nu trebuie să mai lăse niciun român în voia soartei.

Să nu căutăm vinovaţi.
Să încercăm mai degrabă să învăţăm să ne iubim creştineşte şi să ne întrajutorăm. E mai practic.
Să ne bazăm mai puţin pe sprijinul altora şi mai mult pe noi înşine.
Un copac nu trăieşte din proptelele care i se pun, ci din vigoarea sevei sale.
Un Popor există pentru că a ştiut să-şi dea o structura psihică, morală, pentru că-şi păstrează intactă voinţa de a trăi şi pentru că-şi foloseşte viaţa pentru a-şi organiza existenţa.

Ne trebuie conducători buni.
Niciun Popor nu poate trăi fără ei.
Dar un conducător e înainte de toate om.
Să fim deci oameni întregi, nu jumătăţi de oameni.

Virtutea nu apare de la sine. Ea nu se crează într-o clipă, ea nu e de vânzare la piaţă. O făurim încet, greu noi înşine.
Să avem cultul disciplinei, al voinţei, al înfrânării.
Să fim mai presus de orice creştini.
Dacă vreodată cele mai rele decepţii ne vor asalta, dacă vom fi ispitiţi să lăsăm totul baltă, unde vom găsi forţa de a merge mai departe dacă nu în credinţă?
Vom afla astfel că putem să ne privim cu încredere viitorul de români şi de ortodocşi pentru că Dumnezeu îi ajută pe cei cred în El.

Tomescu Ionuţ (Toio)
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Toio34
Postat pe 16 Iulie 2014 20:21

"sa ramana romani ca sa ramana crestini"? cum adica?
Daca sunt de alta nationalitate sau renunt la cetatenia romana, nu
mai sunt crestina? Ce fel de crez ai tu, mai "Tomita"?
pitiTa_
Postat pe 17 Iulie 2014 22:36
Asta-i prost de impunge .
Rotty
Postat pe 18 Iulie 2014 07:50


qed
quasaria
Postat pe 18 Iulie 2014 07:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
meditatii economie 1 De la: roksy86 22 Iunie 2009 17:05
vocabular femei 1 De la: bucatareasa 1 Iulie 2008 11:50
Ma intreb daca stie ca inca imi lipseste? 23 De la: garbo072285 13 Septembrie 2015 01:58
Ce parere aveti despre Capricorni? 1 De la: garbo027119 8 Decembrie 2009 21:40
Just like Diamonds 9 De la: Ciresica 23 Octombrie 2009 07:06
Setari Cookie-uri