Aceeasi poveste (?)

Toate/s lungi,a mea incepe din 88.Am vazut/o,am iubit/o,avem un baiat si o fata de 23 si 25 de ani.Pe mine m/a prins odata ca o inselam.Am mai si baut.19 ani a fost sloboda la gura,a jignit,a fost instabila emotional,vrea sa controleze tot,geloasa si capricioasa.Greu de trait cu un asemenea om daca il iubesti,greu ii intri in voie,greu o impaci,greu de comunicat.In primii ani cumatra de la etaj care vedea certurile noastre imi striga>Esti un prost,te manipuleaza si te santajeaza sentimental>.Eu sunt prea calm,n/am ridicat tonul nici treaz nici baut.Eu sunt cel care a iubit mai mult,care am apreciat/o si i/am aratat tot ce am pt ea.Are si calitati.Dar sa incepem cu faptele.M/a inselat de 3 ori.Ultima in a2a jumate a lu 2006.In 2007 in ian pleaca in Italia sa munceasca(desi nu era cazul).N/am putut s/o opresc niciodata de la prostii,mai a dracu era daca incercam.Pt ca plecase in timp ce era si cu amantul si situatia era ca nu aveai cu cine discuta am lasat/o si eu in voia ei in sensul ca 2 ani la tel conversatiile noastre erau sterpe ca sa zic asa.Am asteptat sa zica ceva din suflet,sau ca/i pare rau dar nu e ea genul.O cunosc f bine si in 2009 i/am spus ca simt ca are pe altu acolo in It.A comfirmat,a venit acasa in sept,am vorbit,am tras linie si n/am vorbit cu ea nici la tel de atunci.In 2013 eu bolnav,a venit baiatul din It in dec m/a luat de/o aripa si hai sa scapam de cancer in It ca Ro nu da sanse.Am un cancer f rar media statistica de viata e 5 ani.Sanse am ca/s tanar(49) si f sanatos in rest.Deci am venit in It la baiat,e pe pozitie buna,ea a vrut sa ma vada,am acceptat si mi/a zis din prima ca vrea sa se intoarca la mine.A vrut sa/si ia amantul pe numele ei,el are fam si nu a vrut,ea il iubeste(in felul ei zice),pe mine ma iubeste in alt fel....zice si a zis si la despartire ca asa cum am iubit/o eu nu o va iubi nimeni,e ratacita,incurcata,zice ca nici ea nu se intelege uneori.Individu nu o iubeste,numai s/a folosit de ea.O inteleg eu,ea ne/ar vrea pe amandoi.Un pic si manipuleaza,o fi adevarat ca/i lipseste dragostea mea,mai greu cred ca ma iubeste ea.Tare mi se potriveste To much love will kill you de Fredy Mercury (este si tradus in romana pe youtube).Eu 7 ani am stat singur si m/am luat cu treburile casei si serviciul,cu fata studenta,si f adevarat ca n/am reusit sa mi/o scot din suflet.Acum zau ca e greu sa ma hotarasc,am oscilat,ei i/am zis doar ca eu nu vreau dar stie ca o iubesc.
unu964
Postat pe 20 Mai 2014 15:36
telenovela romaneasca de dragoste, sanatate multa iti urez, sa sti ca si la noi in tara avem medici extraordinari de buni! am cunoscut foarte multe persoane care au razbit aceasta boala necrutatoare. una dintre ele duce razboiul acesta de 11 ani si o apreciez ca nu se da batuta! fi puternic !
lllorena
Postat pe 20 Mai 2014 21:33
e adevarat ca te manipuleaza, dar e alegerea ta sa fii singur, sa fii cu altcineva sau sa fii manipulat de ea. Nu conteaza ce ar face altcineva in situatia asta, conteaza ce ai face tu. Si ce crezi ca ti-ar face mai bine.
Pina una alta ar trebui sa iti mobilizezi resursele sa te vindeci. Si din experienta iti spun... doctorii pot fi nemaipomeniti de buni: nu sint dumnezei. Nu fac minuni. Ei doar aplica ce au invatat. Si invata toti cam acelasi lucru. In realitate, nu exista boli - ci pacienti.... Fiecare e diferit. Ceea ce poate face diferenta e organismul propriu. Minunile medicale vin din interior, nu din exterior. Si sint oameni care vor sa traisca si traiesc pina la adinci batrineti dupa diagnostice care le mai dadeau trei luni: asa cum sint oameni care mor dintr-o raceala, sau nici macar din aia, pentru ca pur si simplu sint prea loviti si nu mai au resursele interioare necesare... Asa ca ar trebui sa te gindesti foarte bine ce "tratament" vrei si ce te-ar motiva sa muti muntii in urmatorii 20 de ani. Si asa ai gasit raspunsul. Bafta!
quasaria
Postat pe 21 Mai 2014 07:48
Iubirea te motiveaza sa lupti . Iubirea iti da putere sa treci peste multe greutati. Dar in cazul tau 960 , ar trebui sa fie in primul rand iubirea pentru copii . Nu cred ca are rost sa te agheti de ancora unui vapor deja scufundat.
Iti doresc multa putere , intelepciune si nu uita ca minunile exista atunci cand crezi in ele.
Rotty
Postat pe 21 Mai 2014 08:15
Multumesc de atentia voastra cu sanatatea dar in Ro ai sanse 20/30% in occident 70/80%.Eu am lucrat pe Ambulanta 8 ani ultimul serviciu si cunosc dintre cei mai mari doctori din Iasi dar depind si ei de sistem.Aici functioneaza cu totul altfel.De copii normal ca nu uit dar nu e suficient ca sa poti trai.
unu964
Postat pe 21 Mai 2014 11:31
SANATATE MAXIMA !
garbo_19362
Postat pe 30 Mai 2014 12:16
MARE DREPTATE AVEA CUMATRA DE LA ETAJ, DAR , ALEGEREA ITI APARTINE.
garbo114268
Postat pe 1 Iunie 2014 14:54
In primul rand sanatatea,eu stiu ca fructele de guava,fac cat 10 chimioterapii..cica omoara celulele canceroase.
Si cranberry,aproape la fel actioneaza,fructele alea mici rosii.
in rest,nu stiu,mi se pare complicat.
daniilia
Postat pe 8 Iunie 2014 14:06
cred ca oamenii buni nu au noroc.
e imposibil sa nu te intelegi...ca ai o retinere inteleg,dar ca nu stii ce vrei...si mai ales la o varsta mai inaintata ...nu.
indiferent cat as tine la cineva eu nu i as mai oferi nici o sansa,mai ales ca nici nu era pt prima data.
e doar parerea mea....sper ca te simti bine acum,mi as dori asta964
garbo242232
Postat pe 8 Iunie 2014 17:36
Io tat n-am intales di ce te plangi mai mult:
ca esti lasat, ca esti bolnav, indecis, ca-l stii pi Fredy si...ca ti-o crescut copiii si nu mai ai cu cini te juca, ca te "apasa" ceva ce nici tu nu-i dai di capat....:(
Haidi bre! fixeaza-ti odata prioritatile si treci la actiune ca un barbat adevarat! ghini?


S-o transformat Garbo in forum di bocite si bocitoare.

...sau iti place sa fii compatimit?ia vezi, nu asa fac adevaratii Barbati!
Fss_ssu
Postat pe 10 Iunie 2014 15:07
Nu ma plang de bafta de a fi capatat asa o boala , astea vin de la Dzeu si nu pot fi controlate , toate ce le-am tras in viata le-am acceptat cum au venit.Ce ma roade e unde am gresit in relatie pt ca niciodata nu e numai unul de vina.Si stiu am alintat-o peste masura , n-am avut apreciere de nici un fel si m-am inchis in mine si am mai baut dar am fost mereu cu capul pe umeri si vrednic la toate.Senzatia e ca ai vrea sa repari ceva,vrei sa dai fuga inapoi sa recuperezi.E complicat si cu copiii.Baiatul a mustrat-o mult pe ma-sa,au avut discutii care s-au finalizat cu--Tu sa pleci ca nu mai esti copilul meu , eu vreau sa-mi traiesc viata.--El nu mai are ochi pentru ea , s-a mutat in alta parte cu tot cu prietena lui si o trateaza cum ai tolera un caine vagabont.Nu o invita nici de ziua lor.Copiii sufera , ea nu prea f matura nici acum dar a mai inteles cate ceva.Nu merita o sansa nici in opinia astora tineri dar parca n-as pleca tiptil de pe lumea asta si sa-i las asa straini.Boala mea nu e vindecabila ci doar se poate ameliora.Trag nadejde sa vad ca isi poate strange mama in brate ca odata demult , pt ca oarecum ar respecta decizia mea si ar fi sanse si pt ea sa-si arate parerile de rau.
unu964
Postat pe 14 Iunie 2014 18:23
salut!

964, nici bolile si nici bafta nu vin de la D-zeu, dupa parerea mea.

Bag seama ca te gandesti mai mult la "ce o sa se intample" cand
savarsi_tu_sa trecerea in nefiinta
visezi, sau vrei sa fii declarat impaciuitor post-mortem?


Sa-mi spun parerea: copiii prin educatia primita de la parinti, indif. ca e baiat sau fata, ar trebuii sa se autocontroleze in comportament si sa se "mustruluiasca" pe ei. (una la mana)
A doua, parintele tata isi educa fiul astfel incat sa faca diferenta intre dialog si impunere prin "mustruluiala", votul (numeric) cu nora sau alti prieteni la gramada este exclus in cazul in care parintele mama isi spune doleantele vis a vis de viata.
Fiecare dintre voi are dreptul sa si-o traiasca dupa bunul plac si nu trebuie sa ceara voie.
Dupa varsta de 18 ani copilul devine matur si responsabil pt. propriile actiuni, daca este capabil sa fie mediator intre voi parintii nu trebuie sa excluda realitatea, dar pt. asta trebuie multa experienta de viata, ceea ce nici tu nu o arati suficient.
Sunt multe de spus dar mai bine sa bem o
Cu ghinisoru' si cu capu' plecat, se indreapta situatia!
Noroc si optimism!
Fss_ssu
Postat pe 14 Iunie 2014 20:06
De la: Fss_ssu, la data 2014-06-10 15:07:55 Io tat n-am intales di ce te plangi mai mult:
ca esti lasat, ca esti bolnav, indecis, ca-l stii pi Fredy si...ca ti-o crescut copiii si nu mai ai cu cini te juca, ca te "apasa" ceva ce nici tu nu-i dai di capat....:(
Haidi bre! fixeaza-ti odata prioritatile si treci la actiune ca un barbat adevarat! ghini?


S-o transformat Garbo in forum di bocite si bocitoare.

...sau iti place sa fii compatimit?ia vezi, nu asa fac adevaratii Barbati!



foarte tare comentul daniel , dar de ce nu mai esti suparat-u...?iar te-ai schimbat ???nu imi spune ca nu stii ce spun aici ... sau lasa ca imi spui tu mai tarziu... o serara perfecta si fara masti !
garbo_19362
Postat pe 14 Iunie 2014 20:12
De la: Fss_ssu, la data 2014-06-10 15:07:55 Io tat n-am intales di ce te plangi mai mult:
ca esti lasat, ca esti bolnav, indecis, ca-l stii pi Fredy si...ca ti-o crescut copiii si nu mai ai cu cini te juca, ca te "apasa" ceva ce nici tu nu-i dai di capat....:(
Haidi bre! fixeaza-ti odata prioritatile si treci la actiune ca un barbat adevarat! ghini?


S-o transformat Garbo in forum di bocite si bocitoare.

...sau iti place sa fii compatimit?ia vezi, nu asa fac adevaratii Barbati!


Ce este drap este drept lipsesc din pacate BARBATI ADEVARATI !si cei care a mai ramasa sau revenit dupa multe transformari neresusite... nu prea mai este nimic de capul lor ....no ofence pentr cine a deschis totpicul , dar serios incercati si fiti mai barbat imi permit sa va propun sa urmariti doua materiale cand doriti desigur ... trebuie rabdare ...http://www.youtube.com/watch?v=uy1__XsvvXE
http://www.youtube.com/watch?v=htWWCAILbPQasculta cu atentie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!si SANATATE MAXIMA !!
garbo_392853
Postat pe 14 Iunie 2014 21:45
964, "te-ai inchis in tine"?
De ce? Ai gasit astfel o rezolvare la problemele tale?
Esti destul de matur ca sa-ti faci ordine in ganduri, sa-ti intocmesti"lista" cu prioritatile ce urmeaza si sa lasi la oparte suferinta.
Boala, cu cat te gandesti la ea mai profund fara sa iei masuri, cu atat se agraveaza.
Copiii, daca nu necesita, ajutorul tau in prioritatile tale sa ramana pe ultimul loc(in atentia ta).
Femeia, daca are ganduri serioase cu tine si tu la fel, comunicati, gasiti solutii si mergeti mai departe, impreuna, sau fiecare pe drumul lui/ei.
De ce atata macinare inutila, ai 7 vieti, ca pisica?
pitiTa_
Postat pe 28 Iunie 2014 12:51
De la: garbo_19362, la data 2014-06-14 20:12:49
De la: Fss_ssu, la data 2014-06-10 15:07:55 Io tat n-am intales di ce te plangi mai mult:
ca esti lasat, ca esti bolnav, indecis, ca-l stii pi Fredy si...ca ti-o crescut copiii si nu mai ai cu cini te juca, ca te "apasa" ceva ce nici tu nu-i dai di capat....:(
Haidi bre! fixeaza-ti odata prioritatile si treci la actiune ca un barbat adevarat! ghini?


S-o transformat Garbo in forum di bocite si bocitoare.

...sau iti place sa fii compatimit?ia vezi, nu asa fac adevaratii Barbati!



foarte tare comentul daniel , dar de ce nu mai esti suparat-u...?iar te-ai schimbat ???nu imi spune ca nu stii ce spun aici ... sau lasa ca imi spui tu mai tarziu... o serara perfecta si fara masti !



Tare mult as vrea sa stiu si eu..............
Rotty
Postat pe 28 Iunie 2014 15:58
964,
parerea mea sincera e sa iti vezi de tine. Tu esti in situatia cea mai albastra ca sa zic asa. Iar daca incepi sa iti faci testamentele deja ai pierdut...Si stii ce o sa se intimple? Ei vor trai in continuare. Se vor impaca la un moment dat. Nevasta-ta iresponsabila asa cum e va trai sa isi vada nepotii. Asa ca nu le duce grija lor. Fii barbat intr-adevar, agata-te de fiecare sansa pe care o ai si da cu boala de pamint!
quasaria
Postat pe 28 Iunie 2014 16:13
Eu ascult cu atentie ce mi se spune de obicei dar trec prin filtru propriu.Evenimentele se desfasoara in timp si acum va pot spune cam cum curge treaba.Toti pun intrebari,cer pareri,mai putini revin sa spuna ce au ales.In ce ma priveste eu o cunosteam dar am cam uitat-o ca sa spun drept.Eu am mai vazut femei,chiaram cunoscut mai bine pe unele,am mai citit cate ceva despre mintea si sufletele astea incurcate ale oamenilor.Stiinta asta numita psihologie poate ajuta,poate chiar mult daca sunt interesati sa invete amandoi.Nu pot sa intru in amanunte ca e si jenant la anumite faze si necesita mult spatiu si cititori rabdatori.Dar mai oameni buni femeia asta e smintita,iar asta si peste un caracter pagubos nu te facdecat sa fugi cat vezi cu ochii.Asta e solutia.
unu964
Postat pe 23 Iulie 2014 22:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
simt ca am devenit un monstru 8 De la: floradavdis 13 Aprilie 2010 11:00
inselarea partenerului,indiferent de sex-doar o razbunare-doar o placere??? 4 De la: Alexxandra 20 Februarie 2010 05:15
casatorita, pot sa ma intalnesc cu un barbat,vaduv, mai tanar cu 8 ani? 313 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:48
Tradata de cea mai buna prietena... 24 De la: garbo_1304 19 Mai 2012 19:48
infidelitate 82 De la: quark_said 25 Septembrie 2010 00:14
Setari Cookie-uri