Prevenirea prin dieta si suplimente alimentare a osteoporozei

Un produs natural util in prevenirea osteoporozei este Calciu natural.Se administreaza 2 capsule de 2-3 ori pe zi, în timpul mesei.
Se fac cure de 1-3 luni.Se asigura o dieta cu alimente ce contin Vitamina D, cum sunt legumele cu frunze verzi, soia, tofu, susan, sucuri de portocale si cereale, alimente bogate in proteine.Se fac plimbari in aer liber deoarece soarele ajuta la fixarea vitaminei D in organism.
Medic_Fares
Postat pe 8 Aprilie 2014 16:12
Si uite asa stam cu ochii pe mancare si buzunarele
pline in farmacii, plimbandu-ne din una in alta dupa suplimente.....
Faceti norma frate si bagati in voi de toate, n-o sa mai aveti "osteoporoza"
da nici rinichii intregi!

Eu nu inteleg, la ce sa bage omu'n el suplimente daca corpul nu i-o cere?
preventiv sa ce? hai _di bre, maine ma impiedic, cad cu capu' intr-un stalp
si kput! Mai bine, imi fac asigurare pe viata!
pitiTa_
Postat pe 8 Aprilie 2014 16:28
Daca pap ouale cu coaja cu tot se pune ceva calciu ? Imi iau oua de prepelitza , ca alea nu au salmonella.
Rotty
Postat pe 8 Aprilie 2014 18:25
bune! numa' ca tre' sa stai cu burta la soare si cu capu' la umbra ca sa asimilezi vita D(e)! altfel, nu stiu, n-am
luat.... decat miere de albine.

pitiTa_
Postat pe 8 Aprilie 2014 18:57
Atunci astept pana la vara , ca la soarele asta.....
Rotty
Postat pe 8 Aprilie 2014 19:55
poti sa stai si un an la soare !! tot nu se pune !!
Celtic_Frost
Postat pe 8 Aprilie 2014 20:24
Macar ma bronzez.
Rotty
Postat pe 8 Aprilie 2014 20:26


radeti voi radeti dar Medic Fares asta a voastra spune o multime de prostii in ce scrie... ! si Rottycell... de ce sa papi oule cu coaja cu tot ? tu fa-ti omleta ca lumea din cateva oua, pune ce vrei in ea si mananc-o linistita si cu pofta. pe urma, daca tot mai vrei, iei cozile de la oule sparte, poti sa iei si de la vecin... le pisezi bine, pui putina miere pe dracia aia si ceva ardei iuti maruntiti tot bine... mai pui si un pahar de vin alb sau rosu, amesteci bine si ce rezulta il bei cu piul stand la TV !!! si uite asa risti sa-ti iasa un coral mic...sau mare, depinde de cate ori repeti figura asta cu ouale.

Fares scrie: "Un produs natural util in prevenirea osteoporozei este Calciu natural.Se administreaza 2 capsule de 2-3 ori pe zi, în timpul mesei." pai un produs din calciu natural nu poate sa fie decat natural.... nu ? calciu e un element din natura, apare si in renumitul tabel al tovarasului Mendelev... exista si in zugraveala peretilor, si in grotele formate in calciu, si in oasele din cutiile de conserve cu peste... pentru ce mai trebuie pus in capsule ? doar sa bagi si ceva gelatina in tine ? sau bani in contul lui Fares ? auzi la ea... si inca in timpul mesei de luat ! de ce ? ce are daca rozi o bucatica de creta in timp ce te uiti la TV ? si sa-i spuna cineva lui madam Fares ca: "soarele ajuta la fixarea vitaminei D in organism." e o gogomanie tot in capsule ! soarele nu fixeaza nimic ci ajuta organismul sa produca la nivelul pielii vitamina D !!! ca vitamina D ajuta la fixarea, asimilarii, calciului... asta e altceva. si vitamina D se poate lua si bucal direct in gura... dar ea se dizolva numai in garsime. de aia ea e bine de luat in timpul mesei sau dupa... nu capsulele de calciu ! exista vitamina D si picaturi, adica e deja dizolvata in grasime.


barboneli
Postat pe 8 Aprilie 2014 20:28
la osteoporoza se ia vitamina D !! lol ! eu iau in fiecare zi 1000 mg D3 !! la recomandarea medicului ! nu de capul mei si aiurea ! auzi calciu !!!
Celtic_Frost
Postat pe 8 Aprilie 2014 20:47


foarte bine ca iei Cel... dar vitamina D chiar are legatura cu fixarea calciului acolo unde ii trebuie omului. indiferent daca il iei ca supliment sau o produci in piele. ma refer acum la D. si eu iau dar nu asa cantitate mare... ca nu am nevoie. sa vezi curiozul... ! pana in urma cu cativa ani nu se stia din punct de vedere tehnic cum sa se masoare vitamina D in sange. dara cum se poate si toti au ramas mirati de cata populatie in lume sufera de lipsa de vitamina D !!!! aici in tara, tara expusa la soare aproape un an de zile... se credea ca vitamina D se afla macar la nivelul minim in sange, dar dupa multe cercetari s-a constatat ca 80% din populatie are mult sub nivelul minim. asa ca s-au pus sa dea persoaneleor peste 45 de ani, supliment de vitamina D. care face bine nu numai la fixatul calciului.
barboneli
Postat pe 8 Aprilie 2014 21:02
Mai , voi ma puneti sa merg la doctor...
Rotty
Postat pe 8 Aprilie 2014 21:20


de ce ? ce sa cauti la doctor ? stai tu linistita... crezi ca toti doctorii stiu tot ce e cu vitamina asta ?
barboneli
Postat pe 8 Aprilie 2014 21:26
Si io de unde sa stiu daca am carenta sau nu ?
Rotty
Postat pe 8 Aprilie 2014 22:24


stai asa si nu mana... ! smplu. da-mi mana stanga... sti ce, lasa, iti spun eu cum sa faci ! ca daca e sa-ti spun eu ajutorul mainii inseamna sa te tin 34 minute de ea... si poate te deranjeaza ! mergi pur si simplu la medicul tau dar nu-i dai mana... il rogi sa-ti scrie cand iti face analizele periodice sau cu prima ocazie, nivelul vitaminii D in sange ! acolo apare exact. fiecare laborator au limitele lor, in america e cea mai exacta, poate si la voi. daca e sub nivelul minim, nu-i bai, iesi pana la 600mg. pe zi si in cateva luni ti se ridica... ! iti mai spu o data, e o vitamina foarte importanta pentru toti si nu numai ptr. fixarea calciului. poti sa citesti si pe net de ea.
barboneli
Postat pe 8 Aprilie 2014 22:36
Merci , o sa-i zic. Oricum , in Iunie am programare la analize...Si daca tot imi ia sange , sa faca si vitamina D .
Rotty
Postat pe 9 Aprilie 2014 08:47
O fi cum zici, 948.
Eu raman la parerea ca astfel de medicamente contracareaza pe termen scurt sau mediu simptomele bolii dar nu vindeca boala.
pitiTa_
Postat pe 21 Iunie 2014 15:51
Eu stiu de OsteoSanum, este un supliment special pentru sustinerea structurii oaselor!
garbo_413862
Postat pe 21 Iulie 2015 16:59
Buna,

Osteoporoza este o afectiune a sistemului osos din ce in ce mai raspindita in zilele noastre. Cauzele cele mai frecvente sunt: alimentatia foarte procesata, neexpunerea suficienta la soare, lipsa activitatii fizice, dereglari hormonale si carentele nutritionale.

Alaturi de masurile terapeutice in ceea ce priveste expunerea la soare si efectuarea de exercitii fizice, medicina naturista dispune de o paleta de plante si remedii deosebit de importante in cresterea densitatii osoase.

Tratamentul trebuie personalizat insa , in functie de caracteristicile de sanatate ale fiecarei persoane in parte.

Adrian Udrea- fitoterapeut, nutritionist-Timisoara
plantevindecatoare@gmail.com
Adi_Udrea_1
Postat pe 12 Ianuarie 2016 20:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cartilaj de rechin 11 De la: garbo079010 12 Ianuarie 2010 15:33
Prevenirea prin dieta si suplimente alimentare a osteoporozei 19 De la: garbo_462004 16 Ianuarie 2017 10:18
Setari Cookie-uri