prea sentimentala

buna, am si eu o intrebare....de cind am devenit mamica sunt foarte emotiva la ceia ce tine de copii....nu demult am privit un video in care o fetita se ineaca intr-un aquapark si este savata de un salvamar care a reactionat foarte repede....am bocit dupa acest video ca si cum era copilul meu....daca vad poze sau video despre copii bolnavi sau maltrati...ma simt tare rau, pling repede, nustiu de ce sunt asa...in rest nu am probleme emotionale, sunt vesela, ma joc cu bebelusul meu, zimbesc lumii din jur, ma simt ok....uneori cind ma gindesc la viitorul copilasului meu, imi pare ca o sa vreau mereu sa-i fiu alaturi si ca mereu o sa-mi fac griji pentru el...ce e cu mine???
garbo_398552
Postat pe 14 Martie 2014 04:36
Cati ani ai si de cand ai devenit mamica ? Banuiesc ca nu de prea multa vreme.
Rotty
Postat pe 14 Martie 2014 07:24


nimic nu se intampla cu tine ! stai linistita... ! merg pe firul gandirii lui Rotty probabil ca asta e ideea. erai emotiva sau sensibila sau sentimentala si inainte, dar acum ai un propriu copil, bucatica din tine si si acum ai si alte enzime si hormoni, tot in tine. normal ca reactionezi mai ascutit. nu e nimic rau ca plangi de emotie. si... bine ai venit in clubul mamicilor !!!
barboneli
Postat pe 14 Martie 2014 07:54
Asa ne schimbam cand devenim mamici.Devenim mai sensibile,in toate,se ascut pana si simturile.Mie mi se ascutise atat de mult auzul,ca il auzeam si din curte,cand venea soacra si ma punea la treaba,nimeni nu auzea plansul bebelui care se trezise in afara de mine.....
daniilia
Postat pe 15 Martie 2014 07:16
nu plansul,am scris gresit,scancea incet,cand se trezea,voia lapte,si apoi adormea la loc.doar daca intarziam sa vin,incepea cu plansul....
daniilia
Postat pe 15 Martie 2014 07:17
In '90 l-am nascut pe fiu-meu iar la tv rulau filme facute de strainii care mersesera in casele (a se citi lagarele) de copii de la noi, in care erau prezentati bebelusi pana la copii mai mari, tinuti in conditii inimaginabile. Stiti cu totii despre ce vorbesc. Imi priveam bebelusul care era atat de frumos, atat de inocent, atat de neajutorat, cum imi cauta instinctiv sanul si cum se linistea cand ii vorbeam, si cantam, si-l mangaiam. Si ma gandeam ca toti copiii aia sunt la fel ca al meu. Si ei aveau nevoie de mangaierea mamei - sau a altcuiva - dar ei nu numai ca nu primeau mangaieri, dar erau maltratati de femei care erau si ele mame, sau bunici.
Nu sunt o plangacioasa de fel, ba dimpotriva, dar stiu ca am plans in zilele alea cum nu plansesem niciodata.
Peste cativa ani,mergand la niste cursuri in Olanda, am cunoscut o psiholoaga care fusese la noi in tara si vizitase leaganele de copii si sectiile de pediatrie, si mi-a spus asa: pot sa inteleg niste lipsuri materiale si urmarile lor, dar sa iei un copil in brate, sa-i vorbesti si sa-l mangai, nu costa nimic. Dar toti copiii VOSTRI din institutii si spitale erau lasati sa zaca in patuturile lor, fara sa le dea nimeni atentie, ca si cum nu existau.
Dupa ce devenim mame, daca suntem f tinere si mai sensibile de fel, devenim mai impresionabile si mai afectate de ce se intampla in jur. Dar ne calim in timp...
Sanatate tie si celui mic.



bucura
Postat pe 16 Martie 2014 10:55
Asa este ne schimba mult venirea pe lume a unui copil, culmea este ca nici la al doilea nu ne este mai usor , la mine cel putin primul copil desi prematur a fost mai putin dificil decat al doilea .Cred ca am trecut si printr-o depresie post partum caci credeam ca nu mai traiesc sa il vad de trei ani , a fost un mare chin dar l-am ridicat si pe el . Acum am o nepotica de trei luni si fac mari eforturi sa ii fiu aproape fiicei cu sfaturi bune si accesibile !Sunt experiente unice pentru fiecare ! Succes si rabdare iti doresc !
garbo_19362
Postat pe 18 Martie 2014 17:24
Gabriela, daca ai sti cat te inteleg... Dar important este ca lucrurile au mers spre bine pt noi si am ajun la liman cu ei. Bietul fiu-meu cel mare a fost un fel de cobai, la al doi-lea - in cazul meu - lucrurile au stat mult mai bine!
bucura
Postat pe 19 Martie 2014 16:45
la mine surioara a fost prima ... ca a facut-o mama cand aveam 14 ani !!!!!!!! de credeau vecinii de la celalalt block ca este a mea , ca eu o caram peste tot cu mine ... si cum eram anul 1 de liceu si uniformele sac , nimeni nu a crezut ca este sora mea !!!!!!!!!!!! dar mi-a folosit si nu mi-a fost asa teama cu ai mei ! dar nu zic ca a fost usor !
garbo_19362
Postat pe 19 Martie 2014 18:03
De la: bucura, la data 2014-03-19 16:45:59Gabriela, daca ai sti cat te inteleg... Dar important este ca lucrurile au mers spre bine pt noi, si am ajuns la liman cu ei. Bietul fiu-meu cel mare a fost un fel de cobai, la al doilea - in cazul meu - lucrurile au stat mult mai bine!

erata: ajuns
doilea
bucura
Postat pe 19 Martie 2014 18:34
Nu esti ”prea sentimentala„ esti pur si simplu asa cum trebuie sa fie o FEMEIE, probabil ca nasterea copilului tau te-a ajutat sa te transformi intr-o femeie 100%, ai devenit calda, iubitoare asa cum este o MAMA...
cristina5
Postat pe 26 Martie 2014 17:05
femeile sunt sensibile prin defenitie ...!
garbo_19362
Postat pe 4 Aprilie 2014 19:35
Serios? Îmi explici, de ce?
Axl_R
Postat pe 4 Aprilie 2014 20:05
De la: garbo_398552, la data 2014-03-14 04:36:50buna, am si eu o intrebare....de cind am devenit mamica sunt foarte emotiva la ceia ce tine de copii....

sint schimbari fiziologice si hormonale in perioada sarcinii si alaptarii, tocmai ca sa devii mai "receptiva" la nevoile bebelusului. Nu iti face probleme, e modul in care organismul tau isi ia in serios rolul de mama. Anormal ar fi fost sa nu devii mai sensibila.

ps: si da, MEREU o sa iti faci griji pentru el. Si cind va avea nepoti la rindul lui.
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2014 23:26
Nimic nou sub soare !Banuiesc ca esti o mamica foarte tanara,luata pe nepregatite de eveniment.Vei ramane cu aceste sensibilitati,toata viata. Asa sunt mamele !
garbo_399755
Postat pe 5 Aprilie 2014 11:33
De la: quasaria, la data 2014-04-04 23:26:41
De la: garbo_398552, la data 2014-03-14 04:36:50buna, am si eu o intrebare....de cind am devenit mamica sunt foarte emotiva la ceia ce tine de copii....

sint schimbari fiziologice si hormonale in perioada sarcinii si alaptarii, tocmai ca sa devii mai "receptiva" la nevoile bebelusului. Nu iti face probleme, e modul in care organismul tau isi ia in serios rolul de mama. Anormal ar fi fost sa nu devii mai sensibila.

ps: si da, MEREU o sa iti faci griji pentru el. Si cind va avea nepoti la rindul lui.


Da , este adevarat .....
cristina5
Postat pe 5 Aprilie 2014 16:27
numai pe tati nu ii sensibilizeaza bebelusii lor pt ca se gandesc la banii pe care ii va cheltui pt bebelusi..Mama nu este chiar asa materialista,,dar cu timpul si ea va devenii la fel..La parintii nu prea le place sa plateasca pt copii lor de aceea poate nici nu ii invata lucruri constructive..Nici la sefi nu le place sa plateasca,,toti vor doar sa primeasca sa devina bogati..

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 7 Aprilie 2014 20:10
ba daca mai studiezi o sa afli ca tatilor le scade nivelul de testosteron in preajma bebelusilor - pe bune. S-au facut diverse analize si evaluari in sensul asta - barbatii care au copii mici prin preajma au si ei modificari hormonale.
quasaria
Postat pe 13 Aprilie 2014 20:10
...numai mama sa nu fii!
Ilie_Georgeta_1
Postat pe 4 Mai 2014 18:44
este greu sa fii mama,,este greu sa fii femeie..
pt ca la multe femei nu le-a placut sa fie serioase,sa isi formeze un character si ca barbatii sa ;le respecte..barbatii inteligenti nu cei dobitoci.

mie ca femeie mi se pare plictisitor o viata intreaga alaturi de
un barbat,,,mai ales la cat de negative sunt..unele femei sunt asa visatoare dupa printi toata ziua sa se indragosteasca...sa isi deschida inima,,numai ca nu prea ai cui pt ca putini oameni sunt corecti ca sa merite sa iti deschizi inima.lor..



ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 5 Mai 2014 23:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna tuturor 47 De la: l_flory 10 Decembrie 2009 17:04
Sunt prea copila? 24 De la: AnonimSbS 9 August 2009 01:41
despre banci , credite , rate 2 De la: pandora 25 Martie 2012 22:39
cosmetice de lux 6 De la: garbo036965 12 Decembrie 2009 22:20
Pauza in relatie 14 De la: garbo_413382 13 Septembrie 2015 08:40
Setari Cookie-uri