Un sfat de la experti.......pentru o problema legata de iubire......

Iubirea, eterna poveste! Ceea ce va spun, cu siguranta, va parea halucinant. Dar este adevarat si dureros si minunat in acelasi timp. Am trait o frumoasa poveste de dragoste. A urmat casatoria si doi copii. Dupa 7 ani de casnicie sotul meu a dorit sa divortam pentru ca intalnise o alta femeie. Dupa divort s-a casatorit cu ea si au plecat pentru trei ani in strainatate. Cand s-a intors avea un copil dar se pare ca nu-i uitase nici pe ceilalti pentru ca vine saptamanal sa-i viziteze si le trimite si pensia alimentara. Numai ca.....venind saptamanal am redesteptat pasiunea de odinioara. Isi inseala sotia cu fosta...adica ....cu mine.Ma simt singura dupa ce pleaca si viata mea a devenit o lunga asteptare. Si acum va intreb: Cum sa ma comport si cum sa-l readuc langa mine? Ce parere aveti despre ea..........cat de diplomata este.....cum suporta situatia..........nu cred ca banuieste ca el o inseala cu mine ..........dar cum accepta ca el sa petreaca atata timp cu noi, fosta familie? Cum sa procedez ...vreau ca ea sa afle......Astept sfaturi si comentarii
Mihrimah
Postat pe 20 Februarie 2014 15:03
O iubire imposibila este mai picanta ... iar faptul ca aveti copii impreuna o face mai spectaculoasa ... Incearca sa afli de ce a fost nevoie sa divortati ca sa afle el ca isi vrea de fapt familia inapoi . Dualitatea si duplicitatea ar trebui sa iti spuna tie personal ceva ! Un nehotarat care vrea ce nu are ..... poate fi un partener dificil ; pentru ca niciodata nu ii va ajunge ce are acasa ; fie ca esti tu , cealalata sau o a treia ....Si inca ceva: ce ti-a facut tie si ce ii face ei acum ;daca veti fi din nou impreuna va exista si o a treia si tot asa ....!
garbo_19362
Postat pe 22 Februarie 2014 11:47
Nu gandesc negativ la faptul ca va vedeti impreuna inseland-o pe actuala sotie, spun doar ca esti manipulata.
Se intampla des cand barbatii care ies din prima relatie, lasa in urma cel putin un copil, se casatoresc "ii mai toarna" si la cea de-a doua vreo doi plozi, se inmultesc grijile, problemele, simt nevoia de evadare
din mediul actual refugiindu-se in mediul anterior. Voila!un prilej de comparatie pe fondul existentei copiilor cu tine.Este tata, este logic si firesc sa ii vada si sa le ofere cele necesare ca parinte, dar cu tine ca fosta chiar mi se pare ca te foloseste/manipuleaza.

Orice casnicie odata destramata, tu ca mama de copii, inselata, mai poati avea aceleasi dorinte de impacare si reluare a unui nou inceput? nu cred! Exista scop sau inconstienta, doar atat.

Parere: pune-l la incercare vis a vis de sentimente daca iti doresti o noua relatie cu el, dar fii cinstita tu cu tine in primul rand, rezultatul vine de la sine daca ai timp de "pierdut".
pitiTa_
Postat pe 22 Februarie 2014 12:25
884, intrebarea principala e de ce ai acceptat tu situatia asta, nu de ce o accepta el sau ea. Mie mi se pare ca jolly jokerul esti tu -nu vreunul dintre ei doi.
quasaria
Postat pe 22 Februarie 2014 13:18
PE UNDE A TRECUT EL SA NU CUMVA SA TREACA ALTU))) E VB SIMTZU PROPRIETATZI...si noi de fapt nu apartzinem decat lui dumnezeu...
garbo_397823
Postat pe 22 Februarie 2014 13:38
823 , parca aici se discutau probleme sexoase Lasa ca pana la D-zeu , te mananca sfintzii
Rotty
Postat pe 22 Februarie 2014 14:53
La felul cum urla le e frica sfintilor s-o "pape".

si lu' ( reflector) daca-i este foame, crapa, da pe ea n-o papa!

On topic! asa, deci "vrei ca ea sa afle"?
Sa afle ce? ca ti-ai propus sa mai faci un baby cu sotul ei, ca i-l imprumuti din cand in cand, ca vrei sa-i faci in ciuda si sa simta si ea cum ai simtit tu cand te-a inselat cu ea, mai spun? Cred ca vrei sa te razbuni dar nici tu nu stii pe cine. Afla si spune-ne si noua!


pitiTa_
Postat pe 22 Februarie 2014 19:19
De la: pitiTa_, la data 2014-02-22 19:19:49La felul cum urla le e frica sfintilor s-o "pape".

si lu' ( reflector) daca-i este foame, crapa, da pe ea n-o papa!

On topic! asa, deci "vrei ca ea sa afle"?
Sa afle ce? ca ti-ai propus sa mai faci un baby cu sotul ei, ca i-l imprumuti din cand in cand, ca vrei sa-i faci in ciuda si sa simta si ea cum ai simtit tu cand te-a inselat cu ea, mai spun? Cred ca vrei sa te razbuni dar nici tu nu stii pe cine. Afla si spune-ne si noua!


Mihrimah
Postat pe 22 Februarie 2014 19:50
Vreau sa afle din solidaritate feminina...... Nu vreau sa ma razbun! Pe cuvant de cercetas!
Mihrimah
Postat pe 22 Februarie 2014 19:55
Aoleu , ca acolo se lasa cu paruiala...tot feminina.
Rotty
Postat pe 22 Februarie 2014 21:37
s-ar putea sa stie... Nu vrei "sa afle", vrei sa sufere, numai ca a ramas cu ea o data ceea ce demonstreaza ca se potrivesc mai mult - probabil o sa o prefere si a doua oara. Tu personal ce asteptari ai de la situatia asta? Si cit esti de pregatita sa revii in stadiul in care a plecat la ea?

Nu e nici o competitie aici, e pur si simplu chestia de compatibilitate si un curcan isi va cauta o curca, nu o lebada...
quasaria
Postat pe 22 Februarie 2014 23:30
ei, aici te contrazic putin madam, am vazut imperecheri si dintre
mata cu porc, gascan cu curca. O sa-mi zici ca sunt exceptii, prea tarziu, a sarit gardu' mereu si tot impreuna i-am vazut.


84."cercetasa" la ce, n-am inteles bine? sa nu zici ca o faceti pe unde va vine si asta te incita si mai mult uitand de suferinta provocata anterior? Ce-ti mai fac copiii?

pitiTa_
Postat pe 23 Februarie 2014 11:21
posibil, dar gardul a fost sarit in toate directiile, preponderent spre aceeasi specie. Sau spre zona de confort.
Si aici vorbesc din experienta... experienta unui nene anterior care imi reprosa exact calitati (cu care nu era el obisnuit...). Nu ca n-ar fi gasit defecte gramada, dar alea nu il deranjau atit de tare pentru ca erau deja integrate in zona lui de confort de la personajele cu care umblase pina atunci.
quasaria
Postat pe 23 Februarie 2014 11:26
era in faza experimentala la nivel " de expert" probabil
In nicio relatie de cuplu nu-i exclusa dorinta de confort mai amplu cum nici cea de experiment. Acuma, n-om vrea sa ridicam "zidul B-lui" ca sa avem ce darama, nu? Incercam sa ne stapanim frustarile provocate,( ca femei) si sa le dam lor(barbatilor) posibilitatea de miscare, sa sara gardurile si sa participe la maraton, apoi sa ne aduca, (nu curca)laurii
si sa-i ascultam atent cum intreaba: tu nu poti sa" faci-dregi aia sau asa"?
Si ramai intrebandu-te, oare cum se suporta, asta-i caricatura cu care am trait atatia ani, merita sa-l trag la masa, etc?
no, mai bine ma intreb, da cu mine cum ramne in pnm, nu-mi pierd eu timpul cu un expirat?!
pitiTa_
Postat pe 23 Februarie 2014 11:49
exact. "Asta e caricatura cu care mi-am pierdut timpul" e deja faza de revelatie.
quasaria
Postat pe 23 Februarie 2014 12:15
:D depinde cat ii de larg "orizontul", chestii de : cultura, implicare, atasare, "zbatere", influiente, manipulare, etc.
a! varsta, conteaza mult la ce varsta se intampla astfel de fenomene care uneori chiar si pe cei trecuti 38 de ani ii lasa fara raspuns,
blocaj energetic?
pitiTa_
Postat pe 23 Februarie 2014 12:42
nope. blocaj mental....
quasaria
Postat pe 23 Februarie 2014 12:46
e, ii bine ca ti-ai dat seama la timp si ai luat pozitie,(sper ca nu orizontala) Era mult mai grav daca era blocaj energetic, in astfel de situatii trebuie sa schimbi si locatia si "masculu'.

cum te-ai deblocat in final? sau...
pitiTa_
Postat pe 23 Februarie 2014 12:53
am schimbat locatia si masculul.
Pe verticala, orizontala si diagonala.... ambele.
quasaria
Postat pe 23 Februarie 2014 12:55
esti multilateral afectata, sau ce?
era suficienta o pozitie nu toate :D te-ai complicat putin, asta denota ca ai fost in gand cu mine daca ai facut deja schimbarea.
hai ca esti simpatica!

Nu-i mai sanatos asa? da trebuie "sa-i invatam si pe copiii" astea debusolati, n-au de unde invata despre reactii sanatoase la trairi ciudate. tu cum vezi? Traiul, nu se 'nvata din carti, dar de multe ori isi joaca ultima carte si nu-i intodeauna AS-ul!
pitiTa_
Postat pe 23 Februarie 2014 13:11
De la: pitiTa_, la data 2014-02-23 13:11:53esti multilateral afectata, sau ce?
era suficienta o pozitie nu toate :D te-ai complicat putin, asta denota ca ai fost in gand cu mine daca ai facut deja schimbarea.
hai ca esti simpatica!

Nu-i mai sanatos asa? da trebuie "sa-i invatam si pe copiii" astea debusolati, n-au de unde invata despre reactii sanatoase la trairi ciudate. tu cum vezi? Traiul, nu se 'nvata din carti, dar de multe ori isi joaca ultima carte si nu-i intodeauna AS-ul!
Mihrimah
Postat pe 23 Februarie 2014 18:26
De la: garbo_396884, la data 2014-02-23 18:26:03
De la: pitiTa_, la data 2014-02-23 13:11:53esti multilateral afectata, sau ce?
era suficienta o pozitie nu toate :D te-ai complicat putin, asta denota ca ai fost in gand cu mine daca ai facut deja schimbarea.
hai ca esti simpatica!

Nu-i mai sanatos asa? da trebuie "sa-i invatam si pe copiii" astea debusolati, n-au de unde invata despre reactii sanatoase la trairi ciudate. tu cum vezi? Traiul, nu se 'nvata din carti, dar de multe ori isi joaca ultima carte si nu-i intodeauna AS-ul!
Mihrimah
Postat pe 23 Februarie 2014 18:27
84, vrei sa ma intrebi ceva? sunt prezenta!
pitiTa_
Postat pe 23 Februarie 2014 18:37
Smecherii scot AS-ul din maneca...la momentul potrivit! Dar sa revenim la intrebarea mea!!! Un pic de ruj pe gulerul de la camasa?
Mihrimah
Postat pe 23 Februarie 2014 18:37
greaseala! "expertii" scot AS-ul din maneca, da ii alta poveste.
Ma refeream la cu totu' altceva insa, deductia te-a dus probabil la locul unde merge "el" de obicei si vine cu rufele murdare sau frumos
mirositoare si iti distrage atentia.


nu e nevoie sa ma citezi, inteleg cand cineva vb. cu mine sau nu_mai !
pitiTa_
Postat pe 23 Februarie 2014 18:56
De la: quasaria, la data 2014-02-23 12:55:48 am schimbat locatia si masculul.
Pe verticala, orizontala si diagonala.... ambele.



"ambele", cate doua sau intercalat?:D
Pe diagonala n-am incercat, inclin sa cred ca-i ca un zbor pe-o aripa
ce nu-ti ofera nici placere nici siguranta. Cum e?
pitiTa_
Postat pe 23 Februarie 2014 19:09
Ok! E interesanta opinia ta!
Mihrimah
Postat pe 23 Februarie 2014 19:14
doar atat?
pitiTa_
Postat pe 23 Februarie 2014 19:34
Nu sunt vre-o experta , dar omul asta nu stie ce vrea , ce el vrei sa fii !????
garbo_392853
Postat pe 23 Februarie 2014 20:21
Ba omul asta stie exact CE vrea. Traieste frumos intre 2 familii.
Intrebarea e: ai facut cumva o obsesie pt el sau pt cea de-a doua sotie. Ti-e ciuda acum PE tine CA i-ai acordat divortul? Tu l-ai lasat sa plece.
vivacedonna
Postat pe 23 Februarie 2014 20:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUM VA MERGE O RELATIE DINTRE O FEMEIE DE 44 SI UN BARBAT DE 31DE ANI? 167 De la: KNIGHT_31 13 Iulie 2010 16:17
greseli in pat 68 De la: fleurdelis 19 Iunie 2010 18:53
Ce ati face daca ati castiga la lotto?! 144 De la: eu_geminy 14 Noiembrie 2010 20:04
eu berbec-el pesti 32 De la: CRYSSAaa 4 Noiembrie 2009 15:48
Relatia parinti-copii 12 De la: office_salinasusesi_ro 15 Septembrie 2010 11:38
Setari Cookie-uri