O vreau inapoi

Am venit aici pe forum foarte distrus dar si plin de speranta .
Iubita mea s-a despartit de mine.
Suntem impreuna de 1 an si 2 luni. Ea este totul pentru mine,in ea imi vad sotia perfecta , iubitoare,intelegatoare. Avem 19 ani , stiu ce vreau de la viata si cu ea ma simt complet.Nu are rost sa spun cat de mult ma doare acum,sunt la pamant si as da orice sa o aduc inapoi.

Mi-a spus ca de 3 luni de zile vroia sa ne despartim dar a fost perioada sesiunilor ,sarbatorile , ziua mea si nu a vrut sa ma faca sa sufar tocmai atunci. Ea inca vorbeste cu mine si Incearca sa ma ajute sa trec peste. O vad in fiecare zi la facultate(ea a dorit sa ma mut cu ea in grupa) si la cursuri si la seminarii. Ieri am asteptat-o in fata blocului cu un cadou(o bluza) si un buchet mare de trandafiri(mai exact 5). Am mers inauntru si mi-a explicat ca numai poate ,ca numai simte ce simtea si ii pare rau ca sunt asa ,sa incerc sa trec peste.

Mama ei(soacra) ma place si m-a sunat si ea si mi-a spus ca nu stie ce are,sa o las ceva timp. Nu stiu ce sa ma fac, sunt distrus ,numai dorm , numai mananc. I se rupe sufletul cand ma vede asa si mereu ma suna si vorbeste cu mine, imi spune ca tine la mine. Stiu ca pot sa o fac fericita, a fost cea mai fericita cu mine inainte sa ajungem la buc , la facultate.

Mereu am fost romantic cu ea,i-am fost alaturi,orice ma ruga sa fac pt ea o faceam cu drag,i-am vorbit dragut si mereu i-am spus cat de mult o iubesc. Am gresit,am fost prea posesiv,prea gelos si nu stiu de ce nu am avut incredere in ea in unele situatii.

... urmeaza 1 martie , 8 si ziua ei pe 11 . E o fata extraordinara si merita toata iubirea si atentia mea. Mi-am trecut demult peste orgoliu si nu e ceva ce nu pot face pentru ea.
Stefan_Sabin_1
Postat pe 18 Februarie 2014 15:25
As vrea sa mentionez ca suntem despratiti de 1 saptamana . nu a intalnit pe nimeni, mi-a spus ca nu e vorba de nimeni si ca este doar de noi doi . Am vorbit cu ea si i-am spus tot ce simt . Ma suna si ii pasa de mine .

Va rog , am nevoie de sfaturi , cum sa ma comport ca sa o aduc inapoi ,ce trebuie sa fac ca sa o impresionez , sa aprind din nou flacara iubirii in inima ei.
Stefan_Sabin_1
Postat pe 18 Februarie 2014 16:05
imi raspunde si mie cineva , va rog :( ....
Stefan_Sabin_1
Postat pe 18 Februarie 2014 22:30
Daca o iubesti cu adevarat asa cum spui, ar trebui sa ti cont si de ceea ce isi doreste ea. Poate ca ai sufocat-o cu prea multa dragoste. Unii oameni(femei sau barbatii) au nevoie sa se simta liberi, nu le place sa fie tot timpul in centrul atentiei. Ea pentru tine este femeia cu care visezi sa te casatoresti. Oare tu pentru ea esti omul cu care vrea sa-si imparta restul vietii? Gandeste-te de 2 ori inainte de a mai face ceva vis-a-vis de ea. Incearca sa te regasesti, i-ai face si ei un bine, si tie. Lasa-i timp, daca este sa mai fiti impreuna veti fi! Dar daca te suna din mila, asta nu este dragoste si nu cred ca vrei sa ti pe cineva langa tine care nu impartaseste aceleasi sentimente ca si tine! Vorba proverbului`Dragoste cu sila nu se face`! Curaj! Nu esti singurul si nici ultimul care trece prin aceste momente! Iti doresc putere si sanatate!
garbo091723
Postat pe 18 Februarie 2014 23:21
fane puiule, las-o mami sa ia o pauza daca asta isi doreste ea, n-ai s-o pierzi, daca este sa fiti in continuare impreuna, o sa fiti. De multe ori se intampla ca astfel de pauze intre tineri sa clarifice sentimentele unuia fata de celelalalt sa nu aveti de suferit mai tarziu.
Daca tot se apropie frumoasele zile de martie si ziua spaciala pt. voi, focuseaza-te pe ele, fii gentil si pregateste-i surprize placute dar sa nu le conditionezi, bine?
Sper ca ai inteles ce zic!
Succes si rabdare!
pitiTa_
Postat pe 18 Februarie 2014 23:29
Am inteles :D ! Multumesc frumos de sfaturi . Chiar ma ajuta si inseamna mult pentru mine ca am cu cine sa vorbesc ,cineva care ma intelege .
Si nu cred ca vorbeste cu mine din mila . Mi-a spus ca tine la mine , i-am spus ca nu voi renunta la ea si ca merita sa lupt pentru ce iubesc mai mult. De ziua indragostitilor i-am facut un cadou , cu toate ca eram despartiti si pe langa altele i-am scris si o scrisoare pe care am capsat-o de o poza cu noi doi , a impresionat-o mult.

O vad in fiecare zi la facultate, ne intalnim mereu. Cum ar trebui sa ma comport ? Sa zambesc ? Ma doare cand o vad si stiu ca nu-i langa mine si nu pot sa imi ascund durerea. I-am luat o ciocolata cu menta , preferata ei , o sa-i ofer maine , sper sa-i placa , cu toate ca mi-a spus sa nu-i mai iau nimic . Sunt student , deci nu prea stau asa bine cu banii si ea stie asta :) ..
Stefan_Sabin_1
Postat pe 18 Februarie 2014 23:50
daca tot ai ciocolata :D fii baiat destept si tolaneste-te intr-un loc si la ora pe unde trece si ea, asteapt-o si cand o vezi, desfa ciocolata in fata ei si priveste-o fara sa-i zambesti sau sa gesticulezi, mananca asaaaa, cu o tenta de indiferenta sa ii vezi reactia.ei, te faci si tu "de_menta";))
Fane, apropo! Indiferenta le atrage pe fete, nu zic ca nu si pe voi, dar in anii de studentie ii mai cautata.
Sa nu care cumva sa spui ca te-a invatat cineva?

Si fara suparare, in general fetele de aceasi varsta cu baietii gandesc mai cu viteza, sunt mai rapide, cred ca sunt in avans(la capitolul asta ) cu cel putin 5 ani , stiintific vb.
Tu ce stii despre asta?
pitiTa_
Postat pe 19 Februarie 2014 00:04
Suna bine . Am auzit des de treaba cu indiferenta , dar nu pot sa fiu indiferent cu ea, simt ca nu port cum trebuie ca ma port urat, cu toate ca ar trebui sa merg pe mana ta. Tot ce vreau e sa o fac fericita. Chestia e ca ea stie ca eu fac orice pentru ea .

Sincer nu am avut impresia asta, ca ea gandeste de 5 ori mai rapid :)) . Nu suntem chiar la 19 amandoi . Ea are acum 19 dar pe 11 martie face 20 deci e mai mare decat mine cu ceva luni. Dar asta nu a fost niciodata o problema . Amandoi punem familia pe primul plan si ea mereu si-a imaginat cum o sa fim impreuna peste mai multi ani .

Chestia e ca ea greseste destul de mult si anume , este ambitioasa si destul de orgolioasa, orice greseala am facut , din suparare , din neatentie , ea "noteaza" acolo pe caietelul ei si tine minte . Insa numeroasele clipe frumoase nu le mai noteaza ... pe alea le lasa in urma.

Acum,ceva mai intim...mi-a scris la sfarsit de liceu o scrisoare in care imi spunea ca o fac cea mai fericita cum nu a fost niciodata,ca sunt baiatul perfect pt ea si ca imi promita ca ma va iubi si respecta pt tot restul vietii.

Acum imi zice ca m-am schimbat. Am fost mai posesiv , m-am suparat mai des pentru ca eram obisnuit sa fim mult mai apropiati si sa petrecem mult timp impreuna...acum ei ii place sa faca si alte lucruri si eu am gresit sa ma supar din asta, dar am simtit si o oarecare raceala si ....
Stefan_Sabin_1
Postat pe 19 Februarie 2014 00:26
sau e vorba de altcineva sau te testeaza. Daca era doar nemultumita ca te-ai schimbat tu asa, radical, si nu poate trai cu persoana in care te-ai transformat trecea intai prin perioada de intrebari, dupa aia de reprosuri, dupa aia de depresie si in final concluziona ca va despartiti.... Cam astea sint etapele normale, daca unul din doi e absolut nemultumit. Si majoritatea femeilor "ard etapele" doar atunci cind sar din lac in put - sau intr-un lac mai mare (sau doar asa li se pare lor). Asta in situatia in care nu te testeaza si atit... Iar daca te "testeaza" chiar ar merita sa ii intorci spatele dupa ce iei testul - de-adevaratelea, nu pe testate.

Cind spun ca poate fi vorba de altcineva nu inseamna neaparat ca se va afisa maine cu altul - poate e la stadiul de idila, poate e o idila online suficient de convingatoare, poate nu e idila ci o relatie dezvoltata, dar dezvoltata la ore la care n-ai tu habar.
quasaria
Postat pe 19 Februarie 2014 05:13
ei, la indiferenta aia chitibusara de adolescenti ma refeream, desculti prin iarba, la malul unei ape linistite, tolaniti pe iarba cu paiu'n gura si vise cu ochi deschisi, de ce nu, a relaxing picnic!:D

Parerea mea: tu simti atasament puternic fata de ea, nu iubire. Poate in faza voastra adolescentina ati fost placut sustinuti si de paranti, nu-i rau, dar v-ati maturizat(ea mai mult) si inca evoluati.

Insasi locul in care invatati va arata noi metode de gandire despre lume si viata si va invita sa luati parte la actiune. Aici ma refer la noi nivele de cunoastere care nu pot fi experimentate decat facand mici sacrificii, lasand la o parte, amintirile din liceu si experimentandu-le pe cele actuale(de fac.) devenid mai maturi si mai responsabili. Este o noua etapa pe care trebuie sa va axati ca sa puteti distinge mai concret sentimentele pe viitor si sa va implicati cu responsabilitate matura in viitoarea relatie, fie impreuna, fie individual. Totul tine de rabdare.
pitiTa_
Postat pe 19 Februarie 2014 14:57
Astazi ...i-am luat din ultimii mei bani cutia de ciocolata cu menta de care am spus...dupa cursuri am condus-o in statie si am incercat sa mai vorbesc cu ea . Era suparata ,pe mine. M-a sunat de dimineata sa ma trezeasca , si imi tot spune ca vorbeste cu mine cat vreau eu , doar sa trec peste si sa imi revin...

Mi-a spus de nenumarate ori ca nu poate sa se mai impace cu mine, nu acum. Mi-a zis ca daca ne-am impaca acum , am sta o saptamana doua dupa care iar s-ar simti prost , pentru ca numai simte ce simtea , nu poate sa ma mai tina de mana ,nu poate sa ma mai sarute ... si o sa suferim din nou... eu o sa incerc din rasputeri sa o fac fericita si ea....

Cred ca am intrat in depresie. Am fost la manastire in drum spre casa, am petrecut ceva timp acolo si acum m-am intors...numai simt nimic ,nu ma mai simt in niciun fel...pur si simplu nu ma mai simt pe mine...
Stefan_Sabin_1
Postat pe 19 Februarie 2014 17:15
hai mai Fane, nu fi copil!
Eu mai cred ca tu "te cam pierzi" in fata fetei devenind copilaros, si ea vrea sa descopere barbatul din tine.
Pentru ca s-o faci fericita cum zici, trebuie sa luati acea pauza de care vb. si ea. Nu trebuie sa fortezi nimic, nici tu cu ea nici tu cu tine exagerand. In depresie nu dai asa, tam - nesam, astfel de pauze intre iubiti sunt firesti tocmai pt. un mai bun autocontrol: maniere, sentimente, posibilitati de indeplinit dorinte reciproce etc. este ca si cum ai privi nispul din clepsidra care se scurge atat de greu cand esti
suparat incat iti vine s-o iei s-o trantesti si sa spui: gata, tot nisipul este la mine! si stii bine ca ar fi o imensa amagire.
Ia focuseaza-te matali pe ce materii iti plac mai mult si poate cat de curand o sa te sune(cum zici ca o cheama?) sa mergeti la o reuniune studenteasca cu pitzza si ce va mai place si sa te soarba din priviri.:D
pitiTa_
Postat pe 19 Februarie 2014 18:08
Cristina o cheama. Am incercat mult sa o aduc inapoi , sa ii explic ce simt si sa o fac sa inteleaga...

Situatia mea e putin mai complicata,mama trebuie sa plece din tara luni si imi va fi greu ,acum , ca numai am cu cine sa vorbesc. Ma simt singur si as fi vrut sa ramana langa mine , imi da putere si speranta. Eu am fost mai mult singur , pentru ca mama pleaca mai mereu si m-am atasat foarte tare de ea ,mi-a fost alaturi si m-a ajutat , mi-a umplut golul din mine. Si o iubesc tare mult, in special pentru cat de mult m-a ajutat .

Da, am fost mai copilaros saptamana asta ,din cauza frustrarii , ca o iubesc atat si ea nu intelege cate pot face pentru noi,cat de importanta e pentru mine. Am clacat de mai multe ori in fata ei , in special cand mi-a distrus tot moralul , cand am aparut la usa ei cu acel cadou si trandafirii.

Ma simt total dezamagit si ...pot spune ca vizita la manastire a insemnat mult pentru mine ,mi-a oferit o liniste subita care ma cam sperie sincer. Nu ma asteptam . Am intrat fara speranta, la pamant si acum ...numai simt nimic.

Vreau sa iti spun/va spun ca inseamna mult pentru mine ca am cu cine sa vorbesc , am pe cineva care ma ajuta si va multumesc tuturor .
Stefan_Sabin_1
Postat pe 19 Februarie 2014 19:17
k!
Starile de bine care vin in urma unei rugaciuni indiferent de loc spune ca ai un suflet bun. Dovada, este insasi linistea interioara pe care o capeti dupa o suparare. Nu trebuie sa exagerezi cu astfel de simtaminte dar nici sa nu le dai importanta minima.Oricum, n-o sa fie pastila vindecatoare sau raspunsul problemelor tale pe viitor, insa, e bine ca atunci cand simti linistea intrioara ca pe o multumire sa
stii si daca ai un plan pe care sa-l urmezi odata cu ea. Aici intervine puterea de concentrare pe metode utile si rezolvabile. Ai tu asa ceva in momentul de fata? esti tu in postura de-a te concentra pe un nou inceput in caz ca constientizezi(in final) ca relatia cu C nu mai are sorti de izbanda?vrei sa fii la pamant, pana cand?

pitiTa_
Postat pe 19 Februarie 2014 19:48
Nu am sincer nici macar idee ce o sa fac daca , in final,o sa ramanem asa. Dar stiu sigur ce am de gand sa fac daca ne impacam ,unde si cat am gresit si cum le pot indrepta pe toate . Faceam totul de dragul ei si pentru ea,si imi placea sa fie mandra de mine si sa ma roage sa fac lucruri pentru ea. Ma simteam implinit.

Sincer ,tu crezi ca nu o sa ne mai impacam ? Dupa cate ti-am spus aici ...Sau macar , crezi ca merita sa fac atatea pentru ea ? Si ea sa fie asa distanta cu mine ? :(
Stefan_Sabin_1
Postat pe 19 Februarie 2014 21:50
Suntetzi dragutzi amandoi si va sta bine impreuna....
Rotty
Postat pe 20 Februarie 2014 08:58
eu, nu, nu cred ca e imposibil dar nici posibil in starea in care esti
acum(usor debusolat). Conteaza mult sa-i faci bine in continuare si mai ales ca "actul" in sine nu te motiveaza trebuie sa te reorientezi oarecum, sa nu mai faci "atatea pt. ea"ca oricum, ei, nu ii sunt de folos din moment ce se comporta distant cu tine.Nu ti-o spun cu rautate, si prin faptul ca accepti optiunile ei, o respecti atat pe ea cat si pe tine.

Cand fetele se poarta astfel, iti creaza tie spatiu de miscare mai mult, dau dovada ca nu sunt egoiste sau posesive si asteapta sa
surprinzi placut cu noutati, dar nu sufocante. Sorry, eu spun direct
ce gandesc dmdv iar tu trage concluzii in sit. care te ajuta. Acest spatiu creat, spune de la sine ca trebuie sa-ti faci noi prieteni, sa fii activ la activitatile noi ce se desfasoara in jurul tau, sa te implici numai daca iti sunt benefice , nu toxice iar restu' vb. de la sine. cine are ochi pt. tine vede, pe cine nu intereseaza, sta la distanta.

Deci, reorienteaza-te, activeaza, concluzioneaza si asteapta! Spor si astept noutati!:D
pitiTa_
Postat pe 20 Februarie 2014 10:45
Ocupa-te un timp de...sport.alearga dimineata,jumate de ora,adica 15 min dus,si 15 intors.fa plimbari lungi pe jos.daca ai unde,joaca baschet,orice sport iti place,si pune muzica si danseaza,cand te plictisesti.eu cred ca daca nu ii dai atentie un timp scurt,sa vada cum este daca te pierde,ii vei trezi interesul.
vezi si tu ca metoda cu datul atentiei,nu merge,asa ca atunci cand nu merge,schimbi.
stiu ca e greu,dar merita.
nu ii raspunde la tel o saptamana,pacat ca esti in aceeasi grupa....ai fi putut dispare pentru putin ca sa se gandeasca la tine.
De obicei,in situatii din astea apare altul,care se dovedeste magar pana la urma,si tot voi doi ajungeti impreuna...
Imi pare rau ca treci prin suferinta asta,terapia prin ocupatie este cea mai buna,razbuna-te pe sport,pe transpirat,iti vei mari masa musculara,dar in primul rand te vei simti incomprabil mai bine.
Si am uitat ce era mai important: roaga-te.ori citesti vreo rugaciune,ori mergi la oricare biserica,fa orice care iti distrage gandurile de la ea.
Asa sunt toate relatiile,exista un timp cand nu poti respira fara celalalt,apoi vine un timp cand iti trece....
daca ai putea si flirta cu alta fata,ar fi perfect,sa o faci putin geloasa,sa ai ba impresia ca te poate pierde.
daniilia
Postat pe 22 Februarie 2014 08:44
Nu-ti ascunde sentimentele si intreab-o la ce se refera cand zice ca nu mai poate? nu mai poate ce? sa suporte gelozia si lipsa de incredere? pentru ca daca e asa atunci tu trebuie sa ii recunosti ei ca iti dai seama k ai exagerat si ca o sa tii sub control gelozia in viitor.

Intre timp nu te duce in nici o extrema...sa o ignori nu e bine dar nici sa ii arunci alte fete in fata... incearca sa te potolesti un pic cu darurile ca nu va face bine la niciunu din voi. Intr-un final unu o sa se simta folosit si unu vinovat.

Adu-ti aminte sa ii fii prieten, nici prea apropriat nici prea indiferent, si intr-o zi cand prinzi un moment fa-o sa inteleaga k te-ai schimbat.... daca te-ai schimbat intr-adevar..
Timea_Andrea_1
Postat pe 22 Februarie 2014 11:40
DRAGA STEFAN poate o sa ti se para prea dur ceea ce o sa tastez.. sa visam este usor floricele pe campii.. totul va fi cum nu a mai fost.. trebuie cu totzi sa intzelegetzi ca oamaenii nu se pot schimba ..poate decat pe o perioada limitata de timp..venim genetic cu un bagaj si cu el murim.. nu putem schimba ceea ce suntem sa fie clar fie ca ,convine celorlantzi sau nu.. problemele nu sunt mereu la cei care se simt vinovatzi ,dar trebuie sa ai intelegem, deobiecei nu putem vedea de noi insine si nici nu putem cunoaste pe cel de langa noi asta daca nu o si facem.. sincer eu cred ca u o cunosti numai cum ti-ai imaginat u ca este ea.. de fapt nu o cunosti. eu nu pot decat sa-mi dau cu presupusul nu sa dau sfaturi.. asa ca presupun ca o data ce ti-ai lasat la vedere caracterul, slabiciunile ea a ajuns sa te cunoasca si sa-si schimbe perspectiva pt viitorul alaturi de tine..trebuie sa iei totul cum vine pt ca posibil ca sa nu fii ceea ce ea doreste...niciunul din voi nu trebuie sa se condamne asta e viatza...
garbo_397823
Postat pe 22 Februarie 2014 12:36
mie mi se pare ca biata fata cam are dreptate... pana mea, cit de patetic poate fi un barbat, sau, ma rog, viitor barbat?!
Stii cit de neplacut e pentru o femeie sa se simta responsabila pentru faptul ca trebuie sa te adune ea de pe jos? Stii ce bine se simte cind vede ca ala pe care l-a considerat barbat e presul de la usa? Stii cite sanse ai sa o "recuceresti" astfel? Zero!

Vreo urma de demnitate pe care sa ti-o asumi, baietel?
Femeia ta, oricare ar fi ea, nu e mama-ta - iar tu nu mai esti bebelus demult! Trezeste-te!


quasaria
Postat pe 22 Februarie 2014 13:11
Dragul meu, pt ca sunt mama de baieti -cu putin mai mari decat tine, am inceput sa le povestesc inca de pe cand erau ei in generala, despre cum sunt de fapt fetele, fata de cum par a fi, si despre asteptarile lor vizavi de baieti. Sigur ca sursa informatiilor pe care le primeau de la mine, eram eu insami, la diferite varste. Nu stiu daca mama ta a discutat astfel de lucruri cu tine, dar ti-ar fi prins bine. Iti inteleg suferinta legata de singuratatea pe care o resimti odata cu plecarea mamiei, deduc ca nu ai frati, dar un tata cu care poti comunica ai? Si prieteni, asa cum au baietii la varsta asta, cu preocupari specifice, nici din astia nu prea ai? Iubita este iubita, cu prietenii stabilesti alt tip de relatii. Te dezvalui ca un baiat bun, sensibil, nu mai esti un copil, dar nici un barbat n-ai devenit inca, esti in perioada cautarilor, evolutiei tale spre barbatul care vei fi. Si atunci de unde pana unde o numesti pe mama iubitei "soacra", vorbesti despre casatorie, cand tu insuti n-ai depasit intru totul perioada copilariei, acum ai alte lucruri de facut, pe care sa te focusezi. Este normal sa vorbiti despre planuri de viitor, casatorie, copii, este un exercitiu de imaginatie, o proiectare in viitor a viselor, dar de aici si pana la a te lega pe viata de cineva, mai ai de strabatut cale lunga. Ce ti se intampla acum este o perioada fireasca, baietii si fetele se indragostesc, se despart, se apropie de altcineva , si tot asa, face parte din cunoasterea de sine dar si a celorlalti, asa evoluezi si maturizezi. Nu face o tragedie dintr-o situatie normala. Peste cativa ani o sa razi cand o sa-ti amintesti cat de grav si patetic esti acum. Crede-ma, toti am trecut prin asta. Daca ea nu vrea sa mai fie cu tine, nu inseamna ca nu te-a iubit, sau ca tu esti mai prejos decat alti baieti. Inseamna ca a mai crescut, stie mai bine ce vrea, ce-si doreste, spui ca ati venit la facultate in alt oras, este o alta lume, diferita. Fii sigur ca tot ce ti-a spus cat ati fost in liceu, era adevarat, asa simtea atunci, dar acum nu mai este suficient, are nevoie de libertate, sa poata sa aleaga, si la fel ai si tu. Nu ai voie sa o ingreunezi cu problemele tale legate de singuratate, de nesiguranta, nu o poti transforma in tot ce-ti lipseste tie, pt ca este este de-a dreptul nesanatos. Las-o libera, nu-i ingreuna viata din egoism copilaresc, simte-te si tu liber si bucura-te de varsta asta minunata, nu-ti pune piedici, si nici altcuiva. Stii cum esti la varsta asta? Un zeu! Esti tanar, sanatos, totul este posibil, lumea e a ta! Stii ca se spune ca prima dragoste se tine minte pana la sfarsitul zilelor si e adevarat, ea ramane prima dragoste, dulce adolescentina, fermecatoare, dar vor urma altele si intr-o zi va apare Ea, cand tu vei fi cu adevarat barbat si vei putea recunoaste- ca un cunoscator, o femeie adevarata.
Te imbratisez.
bucura
Postat pe 22 Februarie 2014 15:58
Uf, nu-mi place deloc sa scriu de pe telefon, trebuia sa astept sa ajung in fata computerului, sper ca suna totusi coerent ce-am scris in ciuda lipsei unor virgule si unor spatii:)
bucura
Postat pe 22 Februarie 2014 17:16
O sufoci asta e cuvantul si noi femeile oricat de iubite am fi avem nevoie de libertate. Libertatea de a mai iesi cu prietenele , cu mamele , cu gasca noastra din liceu. Nu te simti in largul tau cand esti sufocat. Se pare ca nu ai incredere in ea daca esti gelos. Cu gelozia e alta poveste greu de suportat si daca nu ai incredere in ea ce faci, incearca sa fiti buni prieteni. Cadourile nu impresioneaza prin cat de scumpe sunt ci sa vada ca esti atent. Nu trebuie sa dai o caruta de bani pe 5 trandafiri care dupa 3 zile sunt la cosul de gunoi. Cumpara mai bine o floare si un ursulet de plus si are sa-ti spuna ca a dormit in brate cu ursuletul si nu cu trandafirii.
Trebuie sa ai rabdare, nu te panica ca nici asta nu ne place, disperarea.
succes
garbo273075
Postat pe 23 Februarie 2014 07:02

Din moment ce stie sa se poarte , de ce ati fost prea posesiv ?
N U este marioneta .
Argentina_Malcea_1
Postat pe 23 Februarie 2014 08:41
Aveti doar 19 ani, proabil ca o sa te mai indragostesti de cateva ori in viata. Daca prietena ta spune ca nu te mai iubeste, probabil ca asa e. Motivele doar ea si cu tine le stiti. Da-i timp si daca tot nu revine la tine, cel mai bine ar fi sa treci peste acest episod. Esti tanar, ai toata viata inainte. Traieste-o, nu te impiedica la prima despartire.
metaphor
Postat pe 24 Februarie 2014 21:29
da-i spatiu ei sa afle ce vrea ; dar da-ti si tie sa reanalizezi si sa vezi ce vrei de la viata asta !incearca si sa traiesti un timp fara ea , dar nu o intoxica cu telefoane si plangeri ! fii demn , fii barbat !DACA EA ARE SENTIMENTE PENTRU TINE SI TE CAUTA ATUNCI FITI FERICITI ; DAR DACA NU TE CAUTA, VEZI DE VIATA TA ! NU TE MERITA !
garbo_19362
Postat pe 27 Februarie 2014 21:19
Cauta pe youtube mircea badea ce sa faci cand te paraseste iubita.crede.ma k stie ce vorbeste..sunt fata stiu ce inseamna :))
garbo_398060
Postat pe 28 Februarie 2014 03:26
Vreau sa va multumesc tuturor pentru ajutor , pentru sfaturi . Ma simt mai ok acum,insa tot ma gandesc la ea si in continuare o vreau inapoi. Vreau sa spun ca sfaturile tuturor imi sunt de mare folos si ma ajuta sa ma ghidez, sa stiu ce sa fac in continuare . E o chestie foarte urata , faptul ca o vad zilnic , la facultate , la cursuri , la seminarii . Cateodata se uita dupa mine si observ cum ma cauta in multime dar nu-mi vine sa cred , dintr-o data s-a schimbat asa ..

Ieri a fost 1 martie si deci i-am luat ceva dragut ,o bratara simbolica,un snur sa-si puna unde doreste ea , cercei handmade si o scrisoare cu o mini crema Nivea lipita pe ea(asa era scrisoarea din stoc) unde pe spate am scris 3-4 cuvinte , data si respectiv semnatura mea . A , da , si un trandafir. Am fost pe seara la ea,acum suntem amandoi in provincie , cu toate ca a insistat sa-i dau martisor la facultate vineri sau luni,dar nu puteam sa fac asta mai mult din cauza florilor, plus ca e mai intim si ok . Eu cred ca a fost dragut si am impresionat-o si de asemenea a zambit , mi-a fost clar ca i-au placut . Am stat si putin de vorba , m-a intrebat cum sunt si mai multe . Totusi , mi-a spus sa nu-i mai aduc nimic , pentru ca se simte prost .. dar stiu ca ii plac lucrurile dragute de acest gen si imi place sa o vad zambind si nu puteam sa trec peste 1 martie fara sa-i dau ceva .
Stefan_Sabin_1
Postat pe 2 Martie 2014 02:22
e greu sa acceptam ca o relatie se poate si termina, mai ales daca noi nu ne dorim asta. esti tinar si, chiar daca acum simti ca fara ea viata ta nu poate continua normal, crede-ma, o sa treaca. toate trec. suferi, evident, dar tot ceea ce ti se intampla te construieste si te formeaza mai tarziu. cred ca ai incercat destul, ar fi cazul sa te opresti cat timp mai ai un strop de demnitate. nici o femeie nu va fi atrasa de un barbat care se agata de ea. mila nu seduce pe nimeni. daca a avut puterea sa rupa relatia, inseamna ca asta isi doreste. cu siguranta nu-i este usor nici ei, orice final este dureros, intr-o masura mai mica sau mai mare. dar, daca a ales, evident ca asta isi doreste. daca o vei agasa in continuare cu cadouri si atentii nu vei face decat sa omori si stropul de demnitate pe care-l mai ai. e normal sa suferi, fa-o, da-ti timp exact atat cat ai nevoie. nimeni nu te poate condamna. te vei plange prietenilor, ei te vor asculta o perioada, vor incerca sa te consoleze si sa te faca sa mergi mai departe., insa la un moment dat va trebui sa treci peste asta singur. incearca sa accepti ce ti se intampla, chiar daca nu intelegi motivul si rostul, desi, crede-ma, toate au sens. incet, incet, vei observa ca viata merge mai departe in jurul tau si, inevitabil, vei incepe si tu sa traiesti. pentru tine. si vei vedea ca viata poate fi frumoasa si fara sa te agati de o persoana. esti tanar, in viata ta vor fi multe femei, ai destul timp sa-ti alegi 'jumatatea'. esti prea tanar acum pentru planuri asa serioase. traieste, viseaza. la varsta ta, lumea e la picioarele tale. nu te crampona de sfarsitul unei relatii. ce-i al tau e pus deoparte. n-a fost sa fie. poate, mai tarziu, ii vei multumi ca ti-a dat ocazia sa fii liber. iesi cu prietenii, ocupa-ti timpul, nu fa din ea o obsesie. traieste. de data asta pentru tine...
corinutza1980
Postat pe 2 Martie 2014 03:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce trebuie sa fac acuma? 16 De la: luptatoareacurajoasa 24 Iunie 2010 15:55
dorinta de libertate 29 De la: nely45 17 Decembrie 2009 17:36
Poate sa ma ajute cineva ? 13 De la: garbo_415734 11 Octombrie 2015 10:46
Viata dupa divort 336 De la: liaiedera 25 Martie 2010 17:26
Despartirea doare 1 De la: Axelandru 1 Mai 2019 20:59
Setari Cookie-uri