Stiinte economice

Ce parere aveti despre economie/stiintele economice?Ce puteti spune despre stiintele economice?Daca ar trebui sa precizam ramurile stiintelor economice,care ar fi acelea? Vreau pareri personale, nu copy si paste.

loving
Postat pe 11 Februarie 2014 13:36
well, avem o parere proasta. De aici deriva si reprezentarea grafica cu cite un somalez care fal, fal, zboara de pe cite o ramura.
quasaria
Postat pe 11 Februarie 2014 13:55
lasa fata sa intrebe, ce-ai?
pitiTa_
Postat pe 11 Februarie 2014 14:21
loving, eu stiu multe tipuri de economie, plecand de la"politica" economica si ajungand la economia"politica".De fapt astea ma ajuta sa ma mentin in viata si in stare de echilibru la toate nivelurile.
Sa-ti explic mai pe intelesul tau daca nu stii cum vine interpretarea reala referitor la distanta dintre cele doua economii.
Alege partea care te intereseaza mai mult si lasa-mi scris "mai jos."
pitiTa_
Postat pe 11 Februarie 2014 14:28
i-am zis parerea mea... si ce, nu-i asa?
Nu din cauza stiintelor economice cad somalezii din copac?
quasaria
Postat pe 11 Februarie 2014 21:57


pentru pitiTa...

"astea ma ajuta sa ma mentin in viata si in stare de echilibru la toate nivelurile."

Chiar ???

barboneli
Postat pe 11 Februarie 2014 22:12
Ma intereseaza stiintele economice,tipurile de economii,si domeniile in care se ramifica.

loving
Postat pe 11 Februarie 2014 22:20
De la: barboneli, la data 2014-02-11 22:12:47

pentru pitiTa...

"astea ma ajuta sa ma mentin in viata si in stare de echilibru la toate nivelurile."

Chiar ???




vrei sa-ti suflu in urechi ca sa simti? sau in ceafa
pitiTa_
Postat pe 12 Februarie 2014 09:20
De la: quasaria, la data 2014-02-11 21:57:17i-am zis parerea mea... si ce, nu-i asa?
Nu din cauza stiintelor economice cad somalezii din copac?


eu n-am vazut nici unu "cazut", toti sunt sus chiar daca's pe jos,
si se inmultesc fara sa imparta. Probabil ii mai rentabila tabala inmultiri decat a impartirii.
cand cad, cad toti

da, hai sa-i dau fetei un inceput de raspuns la intrebare cam cum sta treaba cu stiintele astea economice.
pitiTa_
Postat pe 12 Februarie 2014 09:27
De la: loving, la data 2014-02-11 22:20:06Ma intereseaza stiintele economice,tipurile de economii,si domeniile in care se ramifica.



Dpmdv, stiintele si economia sunt doua lucruri distincte care uneori impreuna fac casa buna, alteori, numai separat.
Concret: tot ce tine de economie in viata reala se afla in mintea omului de rand care n-are nevoie de prea multa stiinta/studiu ca sa se chiverniseasca pt. a fi econom pe propriul buzunar(vb. de nivelul de trai) Numai ca, uneori neajunsul din bugetul propriu se simte si-l pune in postura sa se rupa de la gura(deci, face economie).Cauzele sunt gandite stiintific de " somalezi" pt. ca din putinul omului de rand sa le revina lor cota parte, macar jumatate.
La acest tip de economie vegheaza, insasi ,"organul" ala pe care nu-l doare decat cand simte ca nu are dar are grija sa ia de la toti cate ceva. Un alt tip de economie este stiinta economica tacuta, dar despre ea o sa-ti explic cand ma intorc! Numai bine! Intre timp, poate sa se exprime orisicine
pitiTa_
Postat pe 12 Februarie 2014 09:45
iete un exemplu de creanga: din Commonwealth, nu ca ar conta - n-ai spus daca vrei ramura de brad sau palmier. Deci:
"IS fitness and propriety standard means a standard prescribed under Part 3 of the Superannuation Industry (Supervision) Act 1993 relating to fitness and propriety for trustees of funds (within the meaning of that Act) and RSE licensees (within the meaning of that Act).
superannuation fund administered by CSC means:
(a) the CSS Fund; or
(b) the MSB Fund; or
(c) the PSS Fund; or
(d) the PSSAP Fund.
superannuation scheme administered by CSC means:
(a) the 1922 scheme; or
(b) the CSS; or
(c) the DFRB; or
(d) the DFRDB; or
(e) the DFSPB; or
(f) the MSB; or
(g) the PNG; or
(h) the PSS; or
(i) the PSSAP."


quasaria
Postat pe 12 Februarie 2014 11:50
mersic! m-ai scutit! chiar voiam sa amintesc in final partea cu "schemele", asa, mai contemporane ;))
pealocuri. uh!:D

deci, stiinta economica tacuta, se ocupa cu studiul diverselor
consumabile si tace, tace malc lasandui "pe prostime" sa consume in prostie si cei ce se ocupa cu astfel de studiu sa faca economie de cuvinte. Prin asta castiga de n ori, cum de ce? pt. ca noi mancam, ei nu, noi cheltuim, ei nu, noi crapam, ei, nu, de aia! In final ei numara banii si noi, lipsa la recensamant.
Bun, ar mai fi si: stiintele economiei de piata care se asociaza cu fel de fel si asezoneza gusturile ca populatia sa arate bine hranita, sa dea de munca la croitori
dar se leaga in principiu de puterea de cumparare, adica finantele, si cum nu sunt suficiente, se face economie.
Pai ce, credeati ca nu pune paznic la " pomul laudat"? hm!



pitiTa_
Postat pe 12 Februarie 2014 13:54
mai ce stagnare!

chiar si stagnarea este o ramificatie, uneori ii benefica, alteori
nu, depinde cat interes prezinta in timp si spatiu pt. a fi pusa in aplicatie. ex.:poti sa evoluezi mai bine "tu" cand faci sa stagneze
o activitate lenesa sau ineficienta intr-o "cafenea de primavara", asta in caz ca tot tu, prezinti un studiu mai aprofundat despre cerere si oferta si aplici stilul concurantial, depinde cat esti de interesata de
acea cafenea sau de modul cum isi desfasoara (angajatii) activitatea la vedere, felul cum ii atrage sau pune pe fuga clientii, nr. de bude si igiena lor, etc. Studiul trebuie aplicat pe manager (in special).
pitiTa_
Postat pe 20 Februarie 2014 14:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MISS GARBO 273 De la: garbo_greta18 10 Noiembrie 2010 16:36
cum sa il cuceresc? 21 De la: blueeyes 13 Martie 2013 08:07
ma simt singura 92 De la: dya230 13 Decembrie 2018 11:51
iubesc un barbat casatorit si departe de mine 45 De la: garbo083932 11 Februarie 2010 22:35
Buna 4 De la: alfheim 4 Septembrie 2011 14:44
Setari Cookie-uri