gelozia

Buna ziua, as dori sa vorbim putin de gelozia dintre frati. Eu am un baietel de 6 ani si altul de 1, 6 ani. ii acord multa atentie celui mare, incers sa nu ma vada cand il dragalesc pe cel mic si, totusi, cel mare este gelos pe piticutz. Cum sa procedez
garbo237905
Postat pe 30 Octombrie 2013 08:16
Eu nu am frati si doar un fiu , deci nu pot spune ca sunt "in tema"...dar...de ce te feresti de cel mare cand il dragalesti pe cel mic ? Nu crezi ca ar fi mai bine sa creasca cu ideea ca sunt iubiti amandoi in egala masura ? Sa intzeleaga ca suntetzi o familie si dragalelile dunt pentru amandoi ?
Rotty
Postat pe 30 Octombrie 2013 08:30
sa il rogi sa te ajute cu cel mic, sa creezi o complicitate intre voi, cei mai si importanti si care "aveti grija" de bebe.... Nu trebuie sa inteleaga ca sint la concurenta, trebuie sa il ajuti sa isi defineasca rolul propriu. Si sa il incurajezi sa il dragaleasca si el pe cel mic.
quasaria
Postat pe 30 Octombrie 2013 08:33
Q .
Rotty
Postat pe 30 Octombrie 2013 08:51

La 6 ani, ii destul de mare ca sa fie atras de fratior la joca, probabil ca unu nu il accepta pe celalalt (se poate intampla) si cel neacceptat sa se refugieze.
Cred ca nu-i "gelozie" ii o forma de suferinta a copilului la varsta asta
si daca-mi spui ca ii sociabil la scoala, putem vb. mai pe intelese.

Numai bine!
Fss_ssu
Postat pe 30 Octombrie 2013 11:18
da, exista gelozie intre frati, mai ales cind este o diferenta considerabila de virsta.
urmeaza sfatul lui Q. o sa te ajute.
vivacedonna
Postat pe 30 Octombrie 2013 11:35


ramane acum sa fie si el de acord... la 6 ani are 450gr. de personalitate in el ! faptul ca-l iei de la joaca si preocuparile lei, tv sau mai stiu eu ce, numai ca sa-i miroasa scutecul celui mic... nu e folositor. mie nu mi se pare, nici ca-i gelozie nici invidie... are si el viata lui de acuma. prietenii lui, de la gradinitza sau scoala deja... la 1 an juma... nu-i atractie ptr. el. daca era fata..... era altceva. ele se nasc cu instinct de mama. sa zic asa....
barboneli
Postat pe 2 Noiembrie 2013 13:38
pai ideea nu e sa schimbe scutece ci sa il faci sa se simta un macho important...:-))) Cred ca baieteii se nasc cu aspiratii eroice mai mult decit fetele. Daca ii spui ca el e mare si protector si demn de incredere... chestia asta ii flateaza alea 450 de grame de personalitate si creeaza complicitate.
quasaria
Postat pe 3 Noiembrie 2013 14:15
si eu cred ca ideea de responsabilizare a celui mare este mai buna si explicarea tuturor actiunilor familiei ca si cel mic si cel mare sa fie inclusi in toate actiunile!succes!
garbo_19362
Postat pe 3 Noiembrie 2013 19:39
cred ca baietelul cel mare nu a fost pregatit pentru venirea celui mic!
daca este gelos probabil ca nu i-ai acordat suficienta atentie de la inceput ci dupa ce ai sesizat gelozia lui; il alinti pe furis pe cel mic...
ar trebui sa stai de vorba cu cel mare si sa-i arati, sa simta ca il iubesti cu adevarat si ca nu-l iubesti mai mullt pe cel mic, ca nu faci diferenta intre ei;
adeline
Postat pe 10 Noiembrie 2013 22:37
cred ca baietelul cel mare nu a fost pregatit pentru venirea celui mic!
daca este gelos probabil ca nu i-ai acordat suficienta atentie de la inceput ci dupa ce ai sesizat gelozia lui; il alinti pe furis pe cel mic...
ar trebui sa stai de vorba cu cel mare si sa-i arati, sa simta ca il iubesti cu adevarat si ca nu-l iubesti mai mullt pe cel mic, ca nu faci diferenta intre ei;
adeline
Postat pe 10 Noiembrie 2013 22:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mamici din oradea 1 De la: maria20 7 Ianuarie 2010 21:00
talus varus(orientarea picioarelor spre interior) 3 De la: Ana_MariaI 11 Mai 2011 16:22
Copilul 2 De la: ruschita 9 Martie 2009 01:17
plecarea in romania 4 De la: horobeanu 9 Iulie 2009 22:40
buna 3 De la: reyya 24 Iunie 2010 00:52
Setari Cookie-uri