ce este fericirea pentru fiecare dintre noi ? sunteti mai fericiti cand iubiti si sunteti iubiti ?

Intr-o lume agitata si presata de fuga continuua dupa material mai aveti timp sa fiti fericiti?Este iubirea cauza fericiri noastre sau nu ?
garbo_19362
Postat pe 22 Septembrie 2013 18:07
poate fi una dintre cauze, nu e singura... Si, oricum, cauzele fericirii reale nu sint intotdeauna clar definite: nu esti neaparat fericit "pentru ca", asa cum nu esti neaparat nefericit "pentru ca".
Poti sa fii fericit ca te trezesti intr-o buna dimineata astfel... Asa. Din senin. Fara o cauza. Nu ti s-a intimplat?
quasaria
Postat pe 22 Septembrie 2013 18:36
Ba da cu siguranta , si pot spune cu mana pe inima ca am fost foarte fericita si doar cu mine insami , si o raza de soare sau un tarm de mare ma pot duce intr-o lume de vis , la fel un peisaj minunat sau un goblen (pictura sau orice tine de sfera artelor vizuale !) Imi plac culorile si imi inunda sufletul cu placere, la fel natura si oamenii buni , oamenii cu un suflet ales , oamenii simtitori si de calitate ! O ZI SI O SEARA MINUNATA ! cu sinceritate G
garbo_19362
Postat pe 22 Septembrie 2013 19:17
Nu exista fericire, doar stare de bine si de mai bine.

tu cum "stai" cu emisfera dreapta?

NB!
Fss_ssu
Postat pe 22 Septembrie 2013 20:59
eu inca nu stiu daca fericirea este rezultatul a ceva,vine in urma a ceva sau pur si simplu traiesti o stare de beatitudine, care...in final dispare. Nu prea stiu cum trebuie sa arate fericirea (maybe I'm too young)
Amor_Aeternus
Postat pe 22 Septembrie 2013 21:22
(and ignorant)...weeee! :-P
Fss_ssu
Postat pe 22 Septembrie 2013 21:40
I'm just old, me and the road.

Ptiha, m-am virusat.
Axl_R
Postat pe 22 Septembrie 2013 21:46
Este o vorba : " As fi fericita daca...." si urmeaza o anumita dorinta. Deci , iote ce multa fericire si ce relativa
Rotty
Postat pe 22 Septembrie 2013 22:32
Supi: fericire perfecta nu exista.
pentru ca fericirea este o stare de moment.
fericirea este o stare de mulțumire sufleteasca intensa si deplina, datorata unei imprejurari favorabile in care esti foarte multumit, euforic, extaziat
cind esti fericit esti intr-o stare de indiferenta totala fata de situațiile si intimplarile din jur, esti doar tu si te vezi doar pe tine.
vivacedonna
Postat pe 23 Septembrie 2013 12:04
Zau? Merci pt. detaliere!

...(Si) di asta sunt eu suparat?! voi fetele sunteti fericite des?
Lasa, imi zaceti dupa ce va "impliniti dorintele"!

zaua buna!
Fss_ssu
Postat pe 23 Septembrie 2013 12:36
nu cred ca e cauzala... sau ca are neaparat o cauza identificata. Mi s-a intimplat sa fiu fericita cind n-aveam absolut nici un motiv sa fiu, asa cum atunci cind as fi avut motive sa ma bucur s-a intimplat sa nu simt nici un fel de bucurie... sau cind probabil ar fi trebuit sa regret sa nu simt nici un fel de regret.
E o stare de spirit: o ai sau nu. Cind incerci sa o motivezi, e fake.
quasaria
Postat pe 23 Septembrie 2013 12:42
pai am scris: euforic, adica: senzație de bună dispoziție exagerată, nemotivata.
stiu ca e o stare de spirit si de moment, dar am scris pe intelesul lui Supi el a zis ca fericirea nu exista. eu i-am explicat-o ...

eu ieri dimineata m-am trezit fericita si cu chef de viata. inca ma tine
e deja record, incep sa ma intreb cind imi va strica cineva buna dispozitie...
pina atunci imi savurez momentele
vivacedonna
Postat pe 23 Septembrie 2013 13:04
mda, si eu ma trezesc foarte fericita si bine merci si mi se congeleaza fericirea brusc cum ajung la birou si aerul conditionat afiseaza 18 grade, dar cred ca sint -8, de fapt. Imi ingheata cafeaua in ceasca.
Si o brizaaaaa prin salile de sedinte.... cu accente de uragan:((

Cu fericirea mea cu tot, ma intreb cum dreak de mai am ovare traind in conditiile astea vitrege :(
quasaria
Postat pe 23 Septembrie 2013 13:19

ei, o trecut faza cu "incalzirea globala" se testeaza racirea "GLOBala".
Mai rezista si tu cat le mai simti dar nu astepta sa ajungi in faza de-a ti le extirpa ca nici cafea calda n-o sa-ti mai trebuiasca!

Numai bine si inlocuieste termometru' cu unu cu mercur mai mult!
Fss_ssu
Postat pe 23 Septembrie 2013 13:29


amor... fericire nu arata asa sau altfel, ea este o senatie, stare... asa cum au explicat si altii ! sau poate... arata... ! la mine arata fericirea sub forma de pulpa de miel la cuptor... care sta nemiscata sa fie taiata felii si halita !!! eu atunci sunt fericit ! mai am exemple, dar nu cred ca o sa vreti sa le stiti.... !!!
barboneli
Postat pe 23 Septembrie 2013 14:32
ca de obicei, Li si atit

ca sa raspund la a doua intrebare a lui G.
iubirea este de 2 feluri: constructiva si distructiva.
la cea constructiva, da esti fericit.
la cealalta ai doar suferinta. iubesti dar fara sa te implineasca iubirea aia.
vivacedonna
Postat pe 23 Septembrie 2013 15:18
desigur ca ma gandem la cea constructiva si impartasita , multumesc donna de raspuns , numai bine si Fericire maxima tuturor ! O zi frumoasa de luni , La Bucuresti este soare si o zi perfecta de toamna !
garbo_19362
Postat pe 23 Septembrie 2013 15:22
De la: quasaria, la data 2013-09-23 13:19:04mda, si eu ma trezesc foarte fericita si bine merci si mi se congeleaza fericirea brusc cum ajung la birou si aerul conditionat afiseaza 18 grade, dar cred ca sint -8, de fapt. Imi ingheata cafeaua in ceasca.
Si o brizaaaaa prin salile de sedinte.... cu accente de uragan:((

Cu fericirea mea cu tot, ma intreb cum dreak de mai am ovare traind in conditiile astea vitrege :(

Draga Q , este bine sa ai propria caldura (CEA SUFLETEASCA , SAU CE A MAI RAMAS DIN CALDURA VERII!) se pare la locul tau de munca ! cafeaua tine-o in termos si cana termorezistenta , iar burtik imbrac-o bine ! O zi frumoasa iti doresc! G
garbo_19362
Postat pe 23 Septembrie 2013 15:27
De la: vivacedonna, la data 2013-09-23 13:04:27pai am scris: euforic, adica: senzație de bună dispoziție exagerată, nemotivata.
stiu ca e o stare de spirit si de moment, dar am scris pe intelesul lui Supi el a zis ca fericirea nu exista. eu i-am explicat-o ...

eu ieri dimineata m-am trezit fericita si cu chef de viata. inca ma tine
e deja record, incep sa ma intreb cind imi va strica cineva buna dispozitie...
pina atunci imi savurez momentele


deci acele stari pe care le avem sunt "fericire"?
eu credeam ca fericirea este ceva ce persista, nu ceva ce simti ocazional....
de-astea am avut muuulte, si mai ales cand nu aveam de ce
asta inseamna ca nu sunt chiar atat de ignoranta cum a zis supi
Amor_Aeternus
Postat pe 23 Septembrie 2013 16:36
De la: barboneli, la data 2013-09-23 14:32:21

amor... fericire nu arata asa sau altfel, ea este o senatie, stare... asa cum au explicat si altii ! sau poate... arata... ! la mine arata fericirea sub forma de pulpa de miel la cuptor... care sta nemiscata sa fie taiata felii si halita !!! eu atunci sunt fericit ! mai am exemple, dar nu cred ca o sa vreti sa le stiti.... !!!


multumesc pentru explicatie
aveam eu alte idei.... acum m-am lamurit
Amor_Aeternus
Postat pe 23 Septembrie 2013 16:39


normal ca aveai alte idei diferite de ale mele... ! asa idei idioate ca la mine, gasesti mai rar... !! nu cred ca te-ai lamurit... dar cu timpul si nu cu idei, o sa te lamuresti... ! si nu cred ca e legata numai de iubire, dragoste. tu ai vazut vreodata pe cineva care a fost constipat 3 zile si in sfarsi, in a patra, a... reusit... ? ia intreaba-l daca se simte fericit !
barboneli
Postat pe 23 Septembrie 2013 19:04
imi place abordarea ta
si nu, nu am vazut... (sau nu m-a interesat)
Amor_Aeternus
Postat pe 23 Septembrie 2013 19:55
filmele americane nu-mi trezesc nicio emotie. cu atat mai putin fericirea identificarii . daca nu apare niciun rahat, nicio voma sau vreun scuipat, cei mai fericiti locuitori ai continentului american nu-s fericiti. sarmanii de ei.
Eugenia_
Postat pe 23 Septembrie 2013 20:07
fericirea……o iluzie…..fericrea este un moment scurt , foarte foarte scurt intre ce avem si ce ne dorim sa avem…..pe care insa natura umana il strica …de ficare data..."Daca s-ar sadi casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare." Jules Renard
reyya
Postat pe 23 Septembrie 2013 21:53
:)

Mă bucur, să te văd!



Axl_R
Postat pe 23 Septembrie 2013 22:03
De la: barboneli, la data 2013-09-23 19:04:20

normal ca aveai alte idei diferite de ale mele... ! asa idei idioate ca la mine, gasesti mai rar... !! nu cred ca te-ai lamurit... dar cu timpul si nu cu idei, o sa te lamuresti... ! si nu cred ca e legata numai de iubire, dragoste. tu ai vazut vreodata pe cineva care a fost constipat 3 zile si in sfarsi, in a patra, a... reusit... ? ia intreaba-l daca se simte fericit !



Poate fi fericit dar si foarte nefericit: fericit ca a reusit de data asta , dar daca s-a ales cu o fisura nu poate fi fericit ca nu a avut grija sa evacueze mai repede , asa ca iarasi totul este relativ si depinde de individ !POTI ALEGE SA FII FERICIT SI PENTRU CA O RAZA DE SOARE ITI SURADE DIMINEATA CAND DESCHIZI GEAMUL ! sau poti alege sa fii nefericit ca te asteapta o alta zi dintr-un lung sir , de zile in care muncesti ca un rob !O NOAPTE PLINA DE VISE PLACUTE !celor care mai viseaza inca !
garbo_19362
Postat pe 23 Septembrie 2013 22:40
De la: Eugenia_, la data 2013-09-23 20:07:49filmele americane nu-mi trezesc nicio emotie. cu atat mai putin fericirea identificarii . daca nu apare niciun rahat, nicio voma sau vreun scuipat, cei mai fericiti locuitori ai continentului american nu-s fericiti. sarmanii de ei.


Lasa, nu te necaji, fii "fericita", o descoperit(ulterior) ca/cafeaua mai prajita, ajuta!

salut! :)
Fss_ssu
Postat pe 23 Septembrie 2013 23:39
....."natura umana il strica".....rau di tat!

numai bine!

Fss_ssu
Postat pe 23 Septembrie 2013 23:45
'' fericirea e precum un castel de nisip, cind ai impresia ca l-ai terminat si vrei sa te bucuri de ce ai construit, atunci se darima. si te apuci si il faci de la inceput''

''nu exista cale spre fericire, fericirea este calea''
vivacedonna
Postat pe 24 Septembrie 2013 10:25
frumos spus si adevarat !
garbo_19362
Postat pe 24 Septembrie 2013 10:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hey buna :* 2 De la: anaROBERT 6 Ianuarie 2011 14:38
Viata sexuala ordonata este elixirul vietii 102 De la: elodia_2 22 Februarie 2012 11:45
Am nevoie de un sfat 32 De la: me_reloaded 2 Aprilie 2011 18:52
heartbreaker and heartbreaked 24 De la: Allegra 20 Februarie 2011 00:13
Indragostita 11 De la: Luna_in_capricorn 13 Iulie 2012 09:59
Setari Cookie-uri