Se lasa copil de patru ani sa dispara din ochi?

Cei doi copii,unul de sase si altul de patru,sunt prea mici pentru a fi scapati din ochi,si sa plece ca sa cerceteze zone noi...cum pot parintii si mai ales bunica sa fie atata de iresponsabila,si mie mi-a deschis usa cu cheia,la doi ani,si a vrut sa plece sa exploreze...dar am prins-o imediat,ca sunt cu ochii pe ei.....puteau sa fie rapiti pentru organele interne,sau violati,sau cine stie mai ce......nu sunt de vina maidanezii...puteau fi calcati de masini,si multe altele......doi copii mici nu sunt in siguranata pe strazi,singuri,nici daca exterminam toti maidanezii.....si eu daca fac asa ceva aici,sunt imediat judecata.
Aici o familie de albanezi au plecat la munca,lasand doi tineri babysitter,prieteni de familie,si bebelusul a plecat de acasa in patru labe,l-au gasit la intersectie,in mijlocul drumului national....acum sunt judacati si parintii,si cei ce erau baby-sitteri.
Cateva secunde daca nu esti cu ochii pe ei,secunde,nu minute,a si facut ceva.....
Bunicile nu au instinctul mamei,care e mult mai atenta....imi pare asa de rau pentru copilas,daca era supravegheat,nu mai patea nimic insa.
Si eu merg in parc cu copiii,la Braila,e unul mare,langa o padure si cale ferata,inconjurat de gard de sarma,dar are doua porti deschise,pe care pot iesi copiii liber.....stau cu ochii pe ei,tot timpul,ca pe cafeaua care da in foc.....
Din nefericire,bunica e responsabila ca au disparut copiii de langa ea,si nu a fost destul de atenta.
daniilia
Postat pe 19 Septembrie 2013 16:15
Nu se lasa un copil de patru ani nesupravegheat , nici cel de sase ani . Nu trebuie sa-i tii in lesa cum zicea o doamna dar ca parinte esti direct responsabil pentru siguranta copiilor tai . E dureros ce s-a intamplat dar nu cred ca daca parintii gasesc doar cainii de vina , durerea lor v-a fi mai suportabila . De fapt , oricine sau orice va fi gasit vinovat ,faptul este implinit si din pacate nimic nu-l mai aduce pe baietel inapoi .Traim intr-o lume in care se zice ca un copil (indiferent de varsta) dispare la cateva minute , asa ca dragi parinti aveti grija de copii vostri ,orice secunda poate fi fatala. Am o fetita de 5 ani pe care nu o scap din ochi , si desi este un copil supercuminte intr-o zi fiind la cumparaturi , am luat-o inaintea ei putin mai repede ca sa evit o aglomerare .Am iesit afara din magazin si m-am intors sa vad unde este.
Ramasese pe loc si ma cauta ingrozita cu ochisorii ei albastri . In momentul in care mi-a auzit vocea fata I s-a luminat si a venit alergand spre mine spunandu-mi ca m-a pierdut pentru o clipa. Iubesc cainii si poate ca am fost norocoasa ,dar niciodata nu am avut probleme cu aceste animale. Insa recunosc ca atunci cand un patruped mi se pare suspect il evit. Am avut un caine lup cu o personalitate uimitoare si de la el am invatat ca daca il lasam in pace cand nu era in apele lui nu aveam nici un fel de problema cu el . Nu sunt de acord sa umble cainii pe strada , dar din pacate in Romania asta e o stare de fapt. Acolo unde locuiesc noaptea populatia da drumul la caini pe strada . Acum sunt in Anglia , unde chiar nu vezi vreun animal pe strada lasat singur. Oamenii de aici au si cate 5 caini in ingrijire , platesc pentru ei sume uriase , dar daca se intampla ceva din cauza vreunui animal scapat ,persoana care il are in intretinere plateste daune fara comentarii. Romania nu este o tara saraca asa cum se vrea sa para, doar ca oamenii sunt egoisti si rai , se gandesc doar la bunastarea lor ,nu dau doi bani pe un suflet nevinovat , si nici macar nu se gandesc ca ar putea ajuta .E mai simplu sa omori toti cainii , dar tot crima se numeste . Bine pentru ei ca au constiinta impacata , asta daca au asa ceva . Termeni ca generozitate , bunatate , dezinteres, caritabil au disparut din vocabularul multor romani. Pacat ca s-a ajuns aici . Asa ca nu va lasati copiii nesupravegheati ,indifferent de varsta , pericolele lumii noastre sunt la tot pasul.
Mirelaa1002
Postat pe 20 Septembrie 2013 19:56
daniile, nu stiu daca sesizezi diferenta intre "nu se lasa un copil nesupravegheat" si "nu sint cainii DE VINA." Cainii sint DE VINA. Ca bunica putea sa previna, e altceva. Intre a ucide si a preveni o crima e o diferenta imensa, si logic, si legal, si din toate punctele de vedere.
Poti sa iti montezi o alarma la casa - si sint foarte multi bani care se investesc in "prevenire", e o industrie intreaga. Dar daca nu ai sistem de alarma nu esti echivalent cu hotul care iti sparge casa. Nu esti tu "de vina" ca ai ramas in courul gol, e tot ala care o face. Asta e motivul pentru care ala merge la zdup, nu tu! Si pentru care politia il cauta pe ala, nu te leaga pe tine ca n-ai avut ultimul tip de alarma! Daca am trai in lumea asa cum o vezi tu, ni s-ar permite orice, ORICE, si vina si responsabilitatea ar fi al aluia care a iesit pe strada fara vesta antiglontz - daca e prost, normal ca l-am impuscat, da-l dreak. Putea sa previna!
quasaria
Postat pe 20 Septembrie 2013 21:55
si, in alta ordine de idei, ce nu inteleg din exemplul tau e de ce sint parintii judecati/vinovati daca bebe era cu baby sitterul? Din cite stiu eu - si am au pair 24 din 24 pentru copil, fie ca e copilul cu mine, fie ca nu e - e un contract prin care asta se obliga sa faca: sa supravegheze copilul pe perioada din contract. Si e platit pentru asta. E un transfer de responsabilitate. Vorbesc de responsabilitatea LEGALA.
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 05:24
Cu toata parerea de rau, dar trebuie sa spunem fara ezitare ca vinovata de moartea copilului
Ionut,se face bunica-sa,care in loc sa-i supravegheze permanent i-a lasat in voia sortii.

Trista situatie,dar vinovatul trebuie aspru pedepsit.
dumitru111945
Postat pe 21 Septembrie 2013 06:24
"Romania nu este o tara saraca asa cum se vrea sa para, doar ca oamenii sunt egoisti si rai , se gandesc doar la bunastarea lor ,nu dau doi bani pe un suflet nevinovat , si nici macar nu se gandesc ca ar putea ajuta .E mai simplu sa omori toti cainii , dar tot crima se numeste . Bine pentru ei ca au constiinta impacata , asta daca au asa ceva . Termeni ca generozitate , bunatate , dezinteres, caritabil au disparut din vocabularul multor romani. Pacat ca s-a ajuns aici . Asa ca nu va lasati copiii nesupravegheati ,indifferent de varsta , pericolele lumii noastre sunt la tot pasul".[/quote]

michu61
Postat pe 21 Septembrie 2013 08:19
Care imi dati si mie vreun link , ceva ...sa vad si eu ce s-a intamplat de fapt ? ....Sorry , fusei in contzed...
Rotty
Postat pe 21 Septembrie 2013 10:39
am scris acest mesaj si pe alt forum dar vreau sa-l postez si aici , ma repet dar gandurile sunt ale mele sunt aceleasi si nu stiu daca le pot pune intr-o forma mai buna asa ca le scriu din nou.
EU nu sunt de acord cu exterminarea cu eutanasierea cainilor in masa...
IMI CER IERTARE DE LA PARINTII LUI IONUT PENTRU DUREREA LOR LA CARE POATE SI EU AM CONTRIBUIT PENTRU CA SUNT PRINTRE CEI CARE IUBESC CAINII SI NU DORESC O RAZBUNARE FARA LIMITE SI FARA SENS IMPOTRIVA TUTUROR CAINILOR DE PE STRADA
" IN GENUNCHI IN FATA INIMILOR VOASTRE INDURERATE BIETI PARINTI AI UNUI COPIL CARE A MURIT NEDREPT SI CARE IUBEA SI EL CAINII, CU CAPUL PLECAT VA ROG NU TRANSFORMATI DUREREA VOASTRA INTRUN PRILEJ PENTRU OAMENI DE A FACE O NOUA CRIMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"
problema cainilor maidanezi nu este de azi este de zeci de ani in Romania...poate ca cei care azi striga impotriva lor si fac mitinguri i-au haranit cand erau copii si au plins cand au vazut un biet caine mort de foame sau ranit lasat sa moara in starada...
si eu am facut asa...si am incercat sa-i ajut dar fiecare de unul singur nu poate face mare lucru...daca ne-am gandi imreuna si cei care vor sa scape de caini si cei care vor sa-i ajute, sa gasim o solutie ca sa nu-i mai lasam in voia sortii pe strada unii pentru ca le e mila sau ii iubesc altii pentru ca pur si simplu nu-i vor in viata lor...daca noi astia toti impreuna pentru ca suntem multi am gasi o rezolvare CORECTA pentru caini atunci aceasta situatie ar disparea...si nu ar mai fi nevoie de guvernanti sau mai stiu eu ce asa zisa autoritate a statului sa se implice si sa mai ia si bani pentru asta....SA LE GASIM UN LOC INTR-O CURTE LA TARA LA RUDE, SAU PE LANGA O STANA, SAU INTR-UN PENITENCIAR FIECARE DETINUT SA INGRIJEASACA UN CAINE, SAU INTR-UN AZIL DE BATRANI SAU LA O CASA DE COPII....da ....orice s-ar spune si ori cate intamplari rele ati povesti cainele este un animal care iubeste puii de om si as putea insira multe exempele, in situatii normale atuci cand nu lupta pentru supravietuire si nu devine rau si agresiv de nevoie cand e hranit ingrijit si adapostit cainele iubeste omul si isi sacrifica viata neconditionat pentru el....dar noi hainii care i-am abandonat pe strazi sa se descurce singuri sau sa moara singuri...noi CAINII cainilor ce drept avem sa le impunem cainilor maidanezi sa se sacrifice INCA O DATA pentru noi?????????????????? doar pentru ca exista si ne incurca.... pentru ca a murit un pui de om (Dumnezeu sa-l odihneasca in bratele lui bune) vrem sa ne razbunam pe caini pe toti PARE LOGIC SI DREPT ...dar cati puiuti de caine or fi murit din cauza noastra ...daca ar putea sa gandeasca si sa se inteleaga intre ei asa cum facem noi... cainii ce credeti ca ar trebui sa faca ???????????????????????????
SCRIU ACESTE GANDURI CU SUFLETUL IN GENUNCHI SI II ROG INCA O DATA PE PARINTII LUI IONUT SA MA IERTE>>>>PE EI II INTELEG DACA SUNT ACUM DORNICI DE RAZBUNARE....dar voi restul omeniriii bataioase care vreti sa va razbunati pe caini voi cu ce SUFLET o faceti???? sigur nu cu cel pe care vi l-a dat DUMNEZEU!!!!
carmen_2005_ro
Postat pe 21 Septembrie 2013 10:49
asta se intimpla: nimic iesit din gama asta... au mai omorit un copil:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/marturie-socanta-in-parcul-tei-cainii-au-muscat-20-de-copii-1055822.html


Si tanti astea tot schelalaie ca sa lasam cainii in pace. Pnm, daca are vreo tantzica idee de responsabilitatea de a AVEA un caine.
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 10:52
Ai scris si aici pe alt topic si am fost de acord cu tine (la modul general) , dar de aia tot nu stiu povestea lui Ionut...
Rotty
Postat pe 21 Septembrie 2013 10:53
Merci Q
Rotty
Postat pe 21 Septembrie 2013 10:54
uite mai multe detalii:


http://www.evz.ro/detalii/stiri/fratele-lui-ionut-bunica-cinci-caini-erau-pe-el-1055831.html
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 11:00
Merci inca o data. Mda....trist. Trist ca se ajunge la asa ceva....Societate de rahat.
Rotty
Postat pe 21 Septembrie 2013 11:12
iar cainii aia erau ADOPTATI. Adoptati, dupa aia dusi cu dubele inapoi in strazi: probabil de catre aceleasi tanti care jelesc pe aici ca "sa ii lase in pace".
I-au lasat... si la asta s-a ajuns.

Ma revolta cita lipsa de responsabilitate in a spune ca daca iti pierzi copilul e "normal" sa il gasesti mort.... Parca vorbim de normalitatea evului mediu, in pnm...
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 11:24
Imi pare rau de caini. E vina oamenilor ca s-a ajuns aici. S-au inmultit si acum umbla in haite. Actioneaza instinctiv. E vina lor? Nu. Trebuie eutanasiati. Ma doare ca trebuie s-o spun, dar este singura solutie. Nu urmaresc macelul de la tv. E prea dureros pentru mine. Adopt metoda strutului.
Cat despre bunicuta.... nu-i gasesc nici o scuza. Eu cand imi duc cainele la plimbare, sunt cu ochii pe el ca pe butelie. Si e doar un caine, un animal la care tin. Despre copil ... ce sa mai vorbim.
Uitati, a mai fost un caz cu un copil de cinci ani, pe care l-au pierdut parintii in padure, erau la iarba verde. L-au gasit dupa cateva zile, mort. Nici pe asta n-am inteles-o.
Dar, stiti cum se spune: Doamne fereste!
mamamiamea
Postat pe 21 Septembrie 2013 11:25
sursa:http://www.kanald.ro/Stiri/IMAGINILE-care-facut-planeta-intreaga-planga-Cum-salvat-catelusa-puii-dintr-incendiu-devastator/
carmen_2005_ro
Postat pe 21 Septembrie 2013 12:21
Cind o bunica nu este in preajma copilului de la nastere si nu-i cunoaste
""nazdravaniile"" ea nu poate aprecia ceea ce este el capabil sa faca in fractiuni de secunda .Aste pentru ca sunt copii si copii unii sunt mai cuminti dar altii adevarati campioni in a face ceea ce vor ei.A se tine o bunica in virsta dupa niste copii care alearga sa fim seriosi....toata lumea o sa ajunga acolo si o va vada(ma refeream la virsta)Daca poti condamna pe cineva cind un copil cade de la etaj persoana in grija careia este stiind ca geamul este o tentetie da atunci mai putem judeca....Dar citi dintre cei care au rastignit-o pe bunica stiu cit de greu este sa tii piept unor copii zvapaiati?,citi ditre ei au 2 copii ca sa judece nestiind de ce sunt capabili acestia.Eu stau la etajul 10,toata copilaria lor (am 2 fete) am avut aceasta frica de balcoane si geamuri.Dar cind am inceput serviciul si ele scoala la 6,respectiv 7 ani intr-o zi la usa a venit o doamna cu un carucior cu un copil mic si mi-a spus :Doamna aveti grija fetele dvs. faceau gimnastica pe balustrada balconului .In secunda 2 mi s-a facut rau si apoi.....a fost singura data cind i-am dat voie sotului sa le bata.Au fost 2 copii foarte zvapaiati,s-au dat cu cadita pe scarile blocului si multe altele din aceasta cauza spun ca 2 copii de care sa aiba grija este prea mult pentru o bunica care nu le poate face fata .Pentru ca in doi se si comploteaza in a face prostii..Cred ca Ionut daca era singur nu ar fi plecat de linga bunica sau oricum nu se aventura asa departe .Dar acum ce mai putem spune, Dumnezeu sa-l odihneasca pe nevinovatul ingeras si sa le aline durerea celor dragi si oricum ar fi, ciinii nu au ce cauta pe srazi,in parcuri mai ales ,iar cei vinovati de acest lucru sa-si asume responsabilitatea .Nu sunt de acord nici cu cei care impusca sau pun otrava la ciini .Suntem oameni nu animale !
fengari
Postat pe 21 Septembrie 2013 14:15

eu am una bucata copila zvapaiata - si daca eu mi-o tin in friu, pt ca seamana cu ma-sa , nu vad vreo batrinica sa o tina sub control. Si e una - nu sint doua, dar alearga ca un iedut pe campie pentru ca are energie si chef de joaca si e copil... Nu trebuie minute, ci citeva secunde sa iasa din raza vizuala.
Admitind ca am trai in RO si ca n-am avea alta solutie decit sa o las cu bunicii, ar trebui sa nu iasa afara niciodata ca sa permita maidanezilor sa fie in parcuri? Sau?
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 14:25
De la: quasaria, la data 2013-09-21 10:52:23asta se intimpla: nimic iesit din gama asta... au mai omorit un copil:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/marturie-socanta-in-parcul-tei-cainii-au-muscat-20-de-copii-1055822.html


Si tanti astea tot schelalaie ca sa lasam cainii in pace. Pnm, daca are vreo tantzica idee de responsabilitatea de a AVEA un caine.


Ha, ha, cineva care pretinde ca are IQ de Mensa citeste, chiar si crede ce se scrie in Evenimentul zilei. Pe-aia cu gaina care a nascut pui vii ai citit-o, sau vrei sa-ti dau un link de referinta sa-l utilizezi pentru alti fraieri care pun botul la tot ce se scrie in presa romaneasca?
charmelen
Postat pe 21 Septembrie 2013 14:37
charm, vazindu-ti mesajele pe aici, chiar tind sa cred ca gaina a nascut pui vii. Mai ales cind ai o problema ca, nu stii de ce, nu esti in Mensa.

Te intereseaza de cite ori au vrut pe mine personal sa ma ia cainii de cour cind mergeam cu bicicleta prin parcurile bucurestene? Experienta mea personala o fi suficienta sa crezi ca a fost amaritul ala de copil ucis chiar de caini, nu de entitati extraterestre menite sa incrimineze saracii madanezi pasnici?
Raportul legal care spune ca nu a fost caine de lupta, si nici pedofil, si nici alte cauze oculte sau nu, ci copilul a fost ucis de maidanezi - ala o fi suficient pina si pentru tine?
Sau tu tot cotcodac altceva?
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 14:53
De la: quasaria, la data 2013-09-21 14:53:23charm, vazindu-ti mesajele pe aici, chiar tind sa cred ca gaina a nascut pui vii. Mai ales cind ai o problema ca, nu stii de ce, nu esti in Mensa.

Te intereseaza de cite ori au vrut pe mine personal sa ma ia cainii de cour cind mergeam cu bicicleta prin parcurile bucurestene? Experienta mea personala o fi suficienta sa crezi ca a fost amaritul ala de copil ucis chiar de caini, nu de entitati extraterestre menite sa incrimineze saracii madanezi pasnici?
Raportul legal care spune ca nu a fost caine de lupta, si nici pedofil, si nici alte cauze oculte sau nu, ci copilul a fost ucis de maidanezi - ala o fi suficient pina si pentru tine?
Sau tu tot cotcodac altceva?


Nu am absolut nici o problema cand iti citesc mesajele si vad ce rabat de calitate trebuie sa faca atunci cand accepta persoane ca tine.

Nu ma intereseaza nici de cate ori au vrut sa te ia pe tine cainii de kour, e problema ta si cred ca ai scapat destul de ieftin daca doar au incercat.
Eu am avut piciorul sfasiat de un caine de curte cand aveam doar 10 ani, cativa ani mai tarziu fiind am fost atacata de o haita de maidanezi, dar un singur caine m-a muscat (o catea proaspat fatata), ba mai mult am facut si antirabic, asa ca am experienta oarecum mai extinsa decat a ta in privinta agresivitatii maidanezilor.
In plus, am mai fost muscata de inca vreo 3-4 ori de cainii diversilor vecini si cred ca nimeni nu ma poate judeca atunci cand sustin ca nu-mi plac in mod deosebit cainii.
Dar resentimentele mele personale nu ma determina sa doresc moartea intregii specii (pentru ca vezi tu am fost muscata de mai multi caini cu stapani, decat de maidanezi, iar stapanii mi-au oferit doar scuze politicoase, m-au asigurat ca javra lor era vaccinata si nu si-au pus nici macar ipotetic problema eutanasierii).
Probabil ca daca as merge pe logica ta ar trebui sa cer si eutanasierea stapanilor.
Nici mie nu-mi plac cainii pe strada, dar de mai bine de 10 ani n-am mai fost atacata de nici un caine, doar latrata, mai exact de cand a incetat sa-mi mai fie frica si sa mai am sentimente de ura si distrugere fata de ei (da, si eu dorit la un moment dat sa moara toti), dar cand am invatat ca raul nu aduce decat rau si ca raul exista in fiecare iar singura arma eficace impotriva lui este sa nu-i raspunzi cu aceeasi masura, aceasta ura si teama a incetat. Cainele e un animal, omul sunt eu si trebuie sa ma comport rational. Orice frica este irationala, iar deciziile bazate exclusiv de teama sunt cele mai proaste.
Nici eu nu vreau caini pe strazi, am vazut cu ochi mei un copil atacat de maidanez (si il inteleg pe acest copil daca doreste eutanasierea maidanezilor) , fetita mea iubeste caini si n-a fost niciodata atacata de maidanezi, dar consider ca eutanasierea in masa nu este solutia cea mai buna nici pentru oameni, nici pentru caini, nici pentru copii.
Stiu ca sunt tari care au reusit sa rezolve aceasta problema de o maniera mai putin sangeroasa. Violenta ca raspuns la violenta nu rezolva niciodata o problema, creeaza in schimb altele.
Poate vei reusi si tu vreodata sa inveti aceasta lectie, este cea mai importanta si mai dificila de asimilat in viata, dar merita efortul.

Revenind la raportul IML nu l-am vazut, dar am tot atata incredere in el cat in Evzilei. Nu au luat probe de ADN, nu s-a facut amprentarea cainilor prezumtiv asasini, doctorul spunand ca n-au tehnica necesara, dar daca varianta oficiala te face sa te simti bine n-ai decat s-o iei de buna in continuare.
Din experienta mea personala (si nu numai,am o prietena care a trecut printr-o experienta similara) pot sa-ti spun ca multe nu se leaga in aceasta poveste. Maidanezii nu se reped sa sfasie ca lupii. Am consultat informatii si de pe alte site-uri, care mi-au intarit dubiile.

Iata cateva linkuri catre niste articole care ar trebui sa ridice niste semne de intrebare despre ceea ce s-a petrecut intr-adevar cu copilul si despre cum se ocupa autoritatile oficiale de astfel de cazuri (acelea care dau raporturi legale acceptate de Q):

http://stareanatiunii.com/video-imagini-incredibile-din-parcul-tei-cu-ionut-inainte-de-a-muri.html
http://stareanatiunii.com/ce-vor-sa-ascunda-cei-de-la-iml-in-cazul-copilului-ucis-de-caini.html
http://www.exclusivnews.ro/stiri/stiri-nationale/ancheta-de-mantuiala-facuta-de-procurori-cazul-mortii-lui-ionut-anghel-copilul-ucis-de-maidanezi.html

Daca nu vrei sa afli si alta opinie argumentata despre acest caz e problema ta, dar nu vad absolut nici un motiv pentru care si ceilalti ar trebi sa subscrie la credinta ta oarba in jurnalismul de proasta calitate, morala ta laxa care se limiteaza la confortul propriului kour si nici la viziunea ta atat de personala despre viata, sex sau caini.
Asta e, oricat de greu ti-ar fi sa accepti, universul nu se invarte in jurul tau si nici ideile tale nu-i accelereaza miscarea.
charmelen
Postat pe 21 Septembrie 2013 16:11
frica e irationala, la fel e si atasamentul fata de atacator. La fel e negarea realitatii si postarea unor poze de maidanezi inlacrimati. Vax.
Daca ma intereseaza ceva in dezbaterea asta, ma intereseaza solutia: si solutia cea mai buna dpdv al sigurantei oamenilor pe strazi si dpdv economic este eutanasierea. Probabil nu e solutia cea mai buna pentru baba care ii hraneste - dar aceasta are optiunea sa si-i ia in casa si sa si-i tina la ea sub pat. Problema este solutionata.
Dupa cum probabil stii, maidanezii nu sint o fauna specifica Ro, cresc la fel de bine si in alte tari: numai ca tarile care se considera civilizate aplica exact metoda descrisa mai sus. Fara alte balade mioritice despre dulaii nedreptatiti: adunati, citeva zile la dispozitie pentru adoptie, eutanasiati.

Iar modul in care se invirte universul - apropo, zici tu ca se invirte? - imi e absolut indiferent, in caz ca te macina la fel de mult ca problema maidanezilor.
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 16:26
1. Ditto, opinia ta exclusiva inteleg ca trebuie sa-ti fie foarte pretioasa.
2. Cand vorbesti despre negarea realitatii esti aproape convingatoare.
Prin propriul exemplu, evident.
charmelen
Postat pe 21 Septembrie 2013 16:32
De la: charmelen, la data 2013-09-21 16:32:181. Ditto, opinia ta exclusiva inteleg ca trebuie sa-ti fie foarte pretioasa.
2. Cand vorbesti despre negarea realitatii esti foarte convingatoare.
Prin propriul exemplu, evident.

Ai grija la dezlipirea etichetelor. Unele se relipesc pe unde nu ne asteptam.
charmelen
Postat pe 21 Septembrie 2013 16:33
ce intelegi tu tine de capacitatea ta de a procesa informatiile, si n-am motivatia sa incerc sa ti-o imbunatatesc eu.
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 16:35
De la: quasaria, la data 2013-09-21 16:35:28ce intelegi tu tine de capacitatea ta de a procesa informatiile, si n-am motivatia sa incerc sa ti-o imbunatatesc eu.



Motivata de-ai fi, tot n-ai avea competenta necesara de a oferi ceea ce evident nici tu nu posezi, chiar daca esti sigura de contrariu. Asta in cazul in care nu manipulezi intentional si te folosesti de notorietatea prezentei tale pe forum pentru a facilita acceptarea unui anumit tip de mesaj.
Dar cred ca nu e cazul sa intram in semiotica si Saussure.
Doar daca tii neaparat.
charmelen
Postat pe 21 Septembrie 2013 16:46
De la: charmelen, la data 2013-09-21 16:46:55
De la: quasaria, la data 2013-09-21 16:35:28ce intelegi tu tine de capacitatea ta de a procesa informatiile, si n-am motivatia sa incerc sa ti-o imbunatatesc eu.



Motivata de-ai fi, tot n-ai avea competenta necesara de a oferi ceea ce nici tu nu pari sa posezi, chiar daca esti sigura de contrariu. Asta in cazul in care nu manipulezi intentional si te folosesti de notorietatea prezentei tale pe forum pentru a facilita acceptarea unui anumit tip de mesaj.
Dar cred ca nu e cazul sa intram in semiotica si Saussure.
Doar daca tii neaparat.
charmelen
Postat pe 21 Septembrie 2013 16:48
din punctul tau de vedere probabil nu "posed" nimic ba chiar par suspecta de teorii diversioniste, in care esti libera sa crezi. Demonstratia pe care o doresti e de fapt demonstratia pe care tocmai o faci, dar tie nici asta nu ti se pare evident. Ba tu chiar esti convinsa ca ai contesta ceva ce reafirmi. De ce ar fi problema mea asta? Sau de ce m-ar interesa?
quasaria
Postat pe 21 Septembrie 2013 16:55
nu sunt cainii de vina, nu erau cainii, era un lac si se ineca...parintii, ca nu i
-au invatat sa-si asculte bunica, felul cum alergau singuri in parc, parca erau scapati din lesa, erau salbaticiti, chiar bunica statea asa de linistita pe banca cand copii erau la sute de metri departare...atunci nu-i mai venea sa planga? nu era cel mic omorat de caini, putea sa fie un lac... sa se arunce, sau putea fi rapit, etc...nu poti sta asa de nepasatoare pe o banca cu 2 copii micuti, vreui sa pleci cu ei in parc..fiind si mici, iti asumi responsabilitatea, daca nu poti, stai cu ei in casa, cel putin sti ca traiesc.
cocuta68
Postat pe 21 Septembrie 2013 17:08
Nu este problema ta, decat daca tii neaparat s-o faci sa devina.
Nu-ti convine parerea altuia, n-ai decat s-o ignori, asa cum o ignor si eu pe a ta in acest subiect.
Si ca sa scurtez o discutie care devine prea lunga si neeficienta de ambele parti, o sa-ti raspund punctual la intrebarea formulata de o maniera atat de eleganta si politicoasa in prima postare pe care mi-ai adresat-o pe acest topic:

Nu, nu consider faptul ca niste caini s-au luat dupa kourul tau si nici faptul ca un copil a fost omorat de niste caini de origine neidentificata in conditii suspecte, motive suficiente pentru eutanasierea in masa a maidanezilor.
charmelen
Postat pe 21 Septembrie 2013 17:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
conteaza varsta in dragoste 10 De la: garbo065737 30 Decembrie 2009 15:39
mamica singura 59 De la: garbo033496 8 Decembrie 2010 16:06
dintisorii la copii de 1 an 4 De la: daniilia 14 Februarie 2012 08:40
Se lasa copil de patru ani sa dispara din ochi? 97 De la: calla 11 Noiembrie 2013 08:36
Miting impotriva cainilor maidanezi! 134 De la: b727ana 30 Septembrie 2013 18:25
Setari Cookie-uri