jazz and.. bossa nova music for you ladies and gentlemens

buna seara...

imaginati-va... o seara frumoasa, cu valurile marii pe fundal....un pahar de sampanie, coniac ( ca doar suntem romani si nu ne frantuzim sa zicem "cognac"), un ambient placut...
si haideti sa incercam o introspectie :

de cand am inceput sa ii judecam pe altii....
oare cand am ajuns sa le cunoastem noi pe toate....
E din cauza experientelor de viata?
ce simtim noi cand suntem judecati de altii...
Deciziile voastre au fost judecate de catre alte persoane?

Am deja o vaga senzatie ca nu va raspunde nimeni la acest topic. :))))))))))))))))))))))))))
garbo225715
Postat pe 26 August 2013 02:18
Ai rabdare , ca nu vor intarzia prea mult filozofelile :sml-happy0009 ......Frumos ai pus tu "problema" . Saptamana frumoasa
Rotty
Postat pe 26 August 2013 07:59
De la: garbo225715, la data 2013-08-26 02:18:46buna seara...

imaginati-va... o seara frumoasa, cu valurile marii pe fundal....un pahar de sampanie, coniac ( ca doar suntem romani si nu ne frantuzim sa zicem "cognac"), un ambient placut...
si haideti sa incercam o introspectie :

de cand am inceput sa ii judecam pe altii....
oare cand am ajuns sa le cunoastem noi pe toate....
E din cauza experientelor de viata?
ce simtim noi cand suntem judecati de altii...
Deciziile voastre au fost judecate de catre alte persoane?

Am deja o vaga senzatie ca nu va raspunde nimeni la acest topic. :))))))))))))))))))))))))))


ok 715... (mi-ar fi placut mai mult sa-ti scriu Oana, Lili, Mariana, Roxi.... decat cifre, dar... asta e ) mai regleaza-ti senzatile... uite, din "nimeni" s-a transformat in doi... !
Da... decizile mele au fost judecate de alte persoane... (aici am o problema...: judecate adica "criticate" sau nu... sau "gandite" de altii ? ) asta e ceva obisnuit intre oameni... chiar de mici copii ! eu de ex., mi-aduc aminte ca atunci cand aveam 3.5 ani, am "judecat-o" pe bunica-mea, ca de ce i-a dat o bucata mai mare de tort lui varu-meu... !!! era un fel de critica, nu ? la adresa simtului ei de a imparti egal tortul... ! el avea protectie la ea, ca era mai frumos si mai destept ca mine... ! si nu trebuie sa le stim sau sa le cunoastem pe toate, ca sa judeci pe altii ! daca de ex. cineva spune ca 2 si cu 2 fac 5... cea ce se considera pana azi un raspuns inexact.. e una, dar ca sa-ti "judec" fraza ta de la inceput, e alta ! care fraza ? asta: "un pahar de sampanie, coniac ( ca doar suntem romani si nu ne frantuzim sa zicem "cognac")"... ! eu stiu, nu pe toate dar asta da... ca amandoua bauturile mentionate de tine, sunt pur de origine frantzuzeasca ! asa-I ? deci intr-un fel involuntar poate, te-ai frantzuzit... pentru ca romanii au bauturile lor grozave si originale sau aproape, din Romania ! asa-i ? atunci de ce le dai exemplu pe cele ale francezilor ? uite un fel de "judecata", critica, la adresa ta... fara rautate si fara sa le stiu chiar pe toate ! eu de ex., cand vin prin Romania, nu beau de loc, la umbra unui brad, nu sampanie si nu coniac ! dar o palinca sau tzuica buna... asta da ! sa nu mai vorbim de o Feteasca Neagra de Campulung... sau alte minunatii din astea ! cam asta vroiam sa-ti spun... nu cred ca a fost o filozofie, ci doar o parere ! in plus,,, ce ai vrut sa spui cu jazz-ul sau bossa nova... ? ce... daca tot suntem romani... o dina nu e mai bine ? ca asta de ex....

http://youtu.be/FN5afM-Nk-s

sau...

http://youtu.be/FN5afM-Nk-s

sau...

http://youtu.be/DsdjP1VNWgo

etc....... etc......
barboneli
Postat pe 31 August 2013 17:41
este foarte adevarat ca se intampla des sa cadem in pacatul de a-i judeca pe ceilalti dar de multe ori intentia este de a-i ajuta. si daca in tarile occidentale toata lumea apeleaza la psihologi , noi apelam la prieteni , fie ei din viata de toate zilele sau de forum ca si cel unde ne aflam ! totul este sa nu criticam doar ca sa ne ascutim dintii si din rautate ! ci sa oferim si un sfat bun sau macar o incurajare sau un gand bun !
garbo_19362
Postat pe 2 Septembrie 2013 14:13
Denumirea bat-o vina nu se prea potriveste cu gindurile profunde care te preocupa .Am intrat intimplator pentru ca sincera sa fiu imi place muzica care trezeste sufletul si nu cea bataioasa ....tobe..etc. Nu, nu este ok sa judecam pe altii ,nici sa ne impunem parerea in cuvinte care jignesc gen domnul ""cu cravata"" care a gasit cauza pt. care nu poate dormi cea care scris un topic, de toata jena .Mi-a fost mie rusine ca lui nu i-a fost .Una este sa spui in gluma o remarca si alta este sa jignesti profund, urit si neuman.Am incetat sa mai fim politicosi,sa intindem o mina de ajutor cuiva aflat in nevoie? Atunci la ce bun sa te lauzi cit de capabil esti daca nu poti pune frina cuvintelor de ocara.Am o virsta la care lucrurile importante sau cele mai importante sunt sa pot imparti dragoste nepotilor si sa fiu alaturi de parintii lor.Alceva ....birfe,judecati ,suparari nu mai am timp de ele .Bucurati-va de lucrurile adevarate, de cei dragi ,de flori,de soare,caci timpul trece atit de repede si ireversibil.Experienta de viata ar trebui sa ne faca mai intelepti in lucruri bune, nu in judecati strimbe !
Noapte buna ,speranta,dragostea si bucuria sa va sarute pe toti !Aia cu purecii o spuneam cind eram mica....
fengari
Postat pe 8 Septembrie 2013 22:47

Zau? da cu mine :( am vazut ca te discurci!

Mai, tu ai incurcat "limbile"? scrii in romaneste, ti referi in frantuzeste si-o ceri pi englezeste?
Ia decide-te ti rog fr.!

sara!
NB!
Fss_ssu
Postat pe 9 Septembrie 2013 00:12
Sa spun drept m-ai bagat in ceata poti sa-mi spui daca ai comentat la ceva ce am spus eu si ce anume te-a deranjat?Poate e cazul sa -mi cer scuze ? In tot cazul nu este in intentia mea de a jigni pe cineva si am aceleasi pretentii si de la altii.
fengari
Postat pe 10 Septembrie 2013 14:14
poftim... ce de raspunsuri duioase!

Daca vrei, chiar vrei "introspectie", intoarce oglinda: ce te face sa crezi ca "se judeca", si daca ar fi asa de ce ar avea neaparat conotatie negativa pentru tine, si ce te-ar determina sa devii defensiva in loc sa extragi 2 cents opinions pe care le cautai si sa iti vezi de drum? Ce anume experienta freudiana te face sa personalizezi si sa te identifici cu un nick pina la te simti personal "judecata" de catre oameni pentru care esti un exercitiu de imaginatie si atit?

Spor la cognac.
quasaria
Postat pe 10 Septembrie 2013 16:55
SUPY am vazut ca nu mie mi-ai raspuns dar asa este berbecul se cam grabeste si...greseste ...recunosc.Eram si suparata ca am venit de la doctor si nu era chiar ce as fi asteptat sa fie .Stii apropo de rindunele am impresia ca simt, au ciripit dar intr-un mod cum nu le-am mai auzit niciodata .De citeva zile nu le-am mai vazut, am crezut ca au plecat si ma miram ca nu si-au luat ramas bun.Vor veni ploile si cred ca vor pleca .Ma apuc si eu de zacusca mea mexicana....ca e timpul.Tu trimiti flori tuturor uite primeste una si de la mine
fengari
Postat pe 10 Septembrie 2013 17:30

Ei, nu pleaca pasarelele tale, o dat de bine la tine;))

mai este pana da bruma
Nu vreau flori, di alea ofer io !

Sa ai spor la zacusca!
Fss_ssu
Postat pe 10 Septembrie 2013 18:33
ti s-a infirmat teoria ca nimeni nu va raspunde la acest topic , si in plus chiar sunt si pareri interesante ? sau nu , tu ce spui ???
garbo_19362
Postat pe 13 Septembrie 2013 14:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sex 6 De la: Mihaela_Alina_Petraru_1 11 Ianuarie 2018 17:35
eu capricorn, el rac! 2 De la: AGAPI_MOU 22 August 2009 12:32
cum putem indeparta(scapa) de grasimea din jurul burtii??? 37 De la: garbo133204 1 Noiembrie 2010 08:47
garbo&kidz.....oare se poate? 105 De la: Laura_M 22 Iunie 2010 13:03
rezolvarea crizei 4 De la: vuvuzela 15 Iulie 2010 04:02
Setari Cookie-uri