Ce intelegeti voi prin faptul daca cineva iti da o palma trebuie sa ii intorci si celalalt obraz?

Daca un om iti vorbeste urat,,este rautacios intentionat,,si este invidious si umbla sa te doboare,,tu trebuie sa ii intorci si celalalt obraz?Asa ii invata preitii pe crestini..ca nu trebuie sa te impui ci trebuie sa suiferi in tacere ca doar asa iti va ierta Dumnezeu pacatele.

dar ei de ce nu boteaza pe gratis si slujesc pe gratis,,si sa nu mai cerseasca toata ziua bani de la credinciosii naivi.
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2013 21:21
pai oamenii au invatat de la liderii religiosi ca sa lupte pt traditii.ei lupta pt slujbele lor lumesti..

ii instiga pe credinciosi sa se certe intre ei..

poate pamenii nu vor dar preotii ii instiga ca un om care face parte dintr-o anumita religie sa nu ii accepte pe altii care fac parte din religia lor si sa lupte cu ei ca sa ii atraga la religia lor..

si o cearta si o lupta fara sens,,fara evolutie..

te poti lupta cu un om ca sa il tragi pe un drum mai bun,,dar nu pt ca asa vor liderii religiosi..sa te certi pt traditii pt interese material si sa iti impui tu religia ca a ta este cea mai buna..

credinta in Dumnezeu o demostrezi prin fapte prin dorinta de a devein mai bun...mai correct..De a te ruga la Dumnezeu sa te motiveze sa iti doresti cu adevarat sa devii un om bun..pt ca privind in jurul tau nu ai nici un chef sa devii mai bun pt oamenii care sunt atat de rai..Dar sa devii mai bun,,un om care straduie sa mearga pe drumul drept,,sa se ridice si sa mearga mai departe sa il roage pe Dumnezeu sa il motiveze ca sa isi doreasca asta..Si Domnul te motiveaza si argumente,,solutii..Numai ca trebuie sa il cauti cu o inima sincera..care doreste sa devina un om mai bun cu calitati umane..
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2013 21:41
da am si eu intrebare catre barbate?
De ce le place la barbate ca sa manipuleze femeile?
daca tot le place la barbate sa manipuleze femeile ar putea sa le manipuleze sa le atraga pe drumul cel bun..adica barbatii sa fie egigenti cu ei insasi apoi cu femeile.
asa ca la barbati le place sa fie lideri si sunt foarte incapatinati atunci cand isi doresc ceva..

dar pot fii incapatinati in lucruri bune..in lucruri positive pot fii perseverenti.
pt ca si incapatinarea este folositoare daca o folosesti in scopuri pozitive.constructive
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2013 22:02
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-26 22:02:01da am si eu intrebare catre barbate?
De ce le place la barbati ca sa manipuleze femeile?
daca tot le place la barbati sa manipuleze femeile ar putea sa le manipuleze sa le atraga pe drumul cel bun..adica barbatii sa fie exigenti cu ei insasi apoi cu femeile.
asa ca la barbati le place sa fie lideri si sunt foarte incapatinati atunci cand isi doresc ceva..

dar pot fii incapatinati in lucruri bune..in lucruri pozitive pot fii perseverenti.
pt ca si incapatinarea este folositoare daca o folosesti in scopuri pozitive.constructive
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2013 22:03
Ingerasule , m-ai causit de cap...
La cat is de obosita acum , de-mi da cineva o palma , ma ienervez si il cotonogesc. No...Asa.
Rotty
Postat pe 26 Iulie 2013 22:24
fara volenta va rugam..
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2013 22:27
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-26 22:27:27fara violenta va rugam..
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2013 22:28
Da stai ca nu mi-o dat nimeni nici o palma....Nici nu ar indraznii...
Fara violentzaaa....da` cu vigilentzaaa...
Rotty
Postat pe 26 Iulie 2013 22:30
De la: Rotty, la data 2013-07-26 22:30:06 Da stai ca nu mi-o dat nimeni nici o palma....Nici nu ar indraznii...
Fara violentzaaa....da` cu vigilentzaaa...


da si eu sunt vigilenta...cu barbatii
ingerasulluptator
Postat pe 26 Iulie 2013 22:39
Asa si trebe ....Cand vezi ca te ia de fraiera , JAP...o palma...morala
Rotty
Postat pe 26 Iulie 2013 22:41
ar trebui limitate persoanele care atunci cand nu au ce face, mai deschid un forum..asa pur si simplu din mare plictiseala. se vede treaba ca pe acasa nu ai cu cine vorbi. te sfatuiesc sa mergi de 3 ori pe zi la biserica si sa iti spui tot of-ul. in felul asta scapam si noi de ineptiile tale.
MARILENA_25
Postat pe 2 August 2013 18:27
pai da si asa zisii crestini ii tolereaza pe cei care le fac rau..ii iarta pe cei rai dar apoi fac si ei rau altor oameni intentionat si asteapta ca si acei oameni nevinovati care nu le-au facut nimica sa ii ierte pt ca si ei I-au iertat pe altii..Asa ca ei suporta nedreptati dar fac si ei la fel altor oameni nevinovati si asteapta sa fie iertati la fel.Ce fel de crestin este Acela?
un crestin adevarat este un om cinstit are principia dupa care se ghideaza..Sa nu profite de slabiciunile altora si naivitatea ei si sa faca lucrurile sa le fie bine si lor si altora chiar daca oamenii sunt naivi un crestin nu profita de ei..pt ca el nu trebuie sa aiba interese egoiste..
este un om sincer care spune lucrurile pe nume,,da adevarat cu diplomatie in functie de destinatie,,tre sa stii sa iti mai tii si gura atunci cand ai interese..trebuie sa vorbesti de afaceri nu de viata personala..este vorba de experienta si perseverenta..repetitia este mama invataturii.
ingerasulluptator
Postat pe 2 August 2013 23:13
AR TREBUI SA AVEM GRIJA CUM NE PURTAM UNII CU ALTII,NU TOTI STIU DE GLUMA. NU CA SUNT RAUTACIOASA,DAR SA-I DEA LU MA-SA NU MIE; MA GHIDEZ IN VIATA DUPA ZICALA;"DACA ESTI OM CU MINE,EU SUNT DOMN CU TINE......"CUM SA INTORC OBRAZUL;DE CE SI-A PERMIS?II INTORC UN PUMN; M-AM SATURAT SA FACI PE DOAMNA,ALTII STIU DOAR SA JICNEASCA,SA OFENSEZE....NU MAI INTORC DE MULT SI CELALALT OBRAZ;DAU SI CU PARU,SA INTELEAGA;EU IMI VAD DE TREABA,VEZI-TI SI TU DE VACI!!!!!
Marieta_Tonose_1
Postat pe 3 August 2013 06:16
sau cat despre zicala...Cica nu cauta defectele unei personae,,si fa-l sa isi etaleze calitatile..

eu mai bine fac un om ca sa isi arate adevarata fata si interesele lui adevarate prin faptul ca sunt sincera cu el dar in acelasi timp vigilenta si astept sa dea tptul din el sau ea.
ingerasulluptator
Postat pe 3 August 2013 13:20
De la: ingerasulluptator, la data 2013-08-03 13:20:42sau cat despre zicala...Cica nu cauta defectele unei personae,,si fa-l sa isi etaleze calitatile..

eu mai bine fac un om ca sa isi arate adevarata fata si interesele lui adevarate prin faptul ca sunt sincera cu el dar in acelasi timp vigilenta si astept sa dea totul din el sau ea,apoi sa vad daca merita sa ma implic sufleteste sau pastrez distanta.
.


mi-am promis ca nu voi mai lasa pe nimeni sa ma dezamageasca..

adica ma refer in sensul ca voi avea incredere intr-o persoana si ii voi darui increderea mea doar daca o merita..

pt ca de personae in general sunt ranita atunci cand le pun la test ca sa ii fac sa dea totul din ei si sa isi arate adevarata fata si adevaratele interese.
dar putini oameni merita sa te impreetnesti cu ei aqsa ca este mai bine sa te detasezi de oameni..
ingerasulluptator
Postat pe 3 August 2013 13:24
mi-am promis ca nu voi mai lasa pe nimeni sa ma dezamageasca..

adica ma refer in sensul ca voi avea incredere intr-o persoana si ii voi darui increderea mea doar daca o merita..

pt ca de persone in general sunt ranita atunci cand le pun la test ca sa ii fac sa dea totul din ei si sa isi arate adevarata fata si adevaratele interese.
dar putini oameni merita sa te impreetnesti cu ei aqsa ca este mai bine sa te detasezi de oameni..
pt ca eu la inceput inainte sa le cunosc mai sper ca sunt si oameni cu interese bune si ganduri bune.

ingerasulluptator
Postat pe 3 August 2013 13:29
Daca ii dau si eu o palma (adica ii platesc pe loc cu aceeasi moneda), nu sunt cu nimic mai presus decat el. Daca ii dau pace sau il ignor, si nu-i arat ca ma doare ceea ce mi-a facut, moare de ciuda mai intai. Apoi, cand greseste, pot sa-i dau peste nas cum merita.

Cred ca rareori este cazul sa raspund pe loc si in aceeasi maniera.
Dolce_vita
Postat pe 13 August 2013 12:50


eu unul nu inteleg nimic din fraza asta goala... ! nu, daca imi da cineva o plama, in loc de celalalt obraz, ii intorc un pumn, ori in nas ori in plex !!! iar ce scrii tu aici:

"moare de ciuda mai intai. Apoi, cand greseste, pot sa-i dau peste nas cum merita".... e chiar interesant ! deci intai moare... si dupa aia ii dai peste nas... !!!! oricum... n-o sa mai simta nimic ! .
barboneli
Postat pe 13 August 2013 13:05
cum se ajunge sa primesti o plama , eu una nu inteleg !???
garbo_19362
Postat pe 13 August 2013 13:39
De la: garbo_13283, la data 2013-08-13 13:39:03cum se ajunge sa primesti o plama , eu una nu inteleg !???


vai de mine si de mine... !!!! sunt atatea motive, fondate si nefondate... o palma inca e bine, dar ce zici de-o cafteala pe cinste... ? se ajunge draga... se ajunge si inca usor ! "o palma" se foloseste si metaforic ! daramite in realitate !!! topicurile lui ingeras, sunt in general extraordinare de plictisitoare... asta e unul din ele. dar putem discuta in paralel... nu neaparat legat de intentia ei bolnavicioasa... care duce sau apare doar dintr-o singura directie: religie ! fraza asta inserata in titlul topicului, e ceva de foarte multa vreme... spusa de cineva sau atribuita lui cineva... care cica vroia sa faca lumea mai buna !!!! avem experienta de 2000 de ani, ca treaba n-a tinut de loc !!! si nici n-o sa tina. oamenii au mers din timpuri vechi la biserica si acolo li se facea spalare de creier... acolo ziceau "Amin"... dar cand ieseau de acolo, tot ca in jungla se comportau... ! sau chiar mai rau. asa ca......
barboneli
Postat pe 13 August 2013 14:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
increderea pierduta..!! 3 De la: elodia 24 Martie 2010 14:20
barbatul leu ....femeia gemeni...:)... 10 De la: garbo88 27 Iulie 2014 10:23
buna 4 De la: prometeus_wife 16 Mai 2009 13:37
De ce oare oamenilor le place sa fie rai? 10 De la: ingerasulluptator 12 Decembrie 2011 22:09
aventura 13 De la: michelle_ 12 Iulie 2011 22:39
Setari Cookie-uri