cezariana sau nastere naturala?

Sunt insarcinata in luna a saptea si am o mare dilema: cum ar fi mai bine sa nasc: prin cezariana sau natural? Problema e ca imi este foarte frica de nasterea naturala.
garbo_378908
Postat pe 15 Iulie 2013 13:11
desigur ca prin nastere naturala. exista motive medicale pentru cezariana, dar aceasta nu trebuie sa fie o alegere a gravidei, ci exclusiv o recomandare medicala. Nasterea naturala, mai ales acum cand exista si posibilitatea unei epidurale (deci poti scapa de dureri) este mai buna si pentru refacerea mamei si pentru fat. Si dupa cezariana exista dureri, ca dupa orice operatie, ramane si o cicatrice uterina, ce va face o eventuala a doua sarcina mai dificila, uterul isi revine mai greu (si burtica, in general)...etc.
garbo179521
Postat pe 21 Iulie 2013 02:53
E foarte adevarat ca nasterea normala ar fii mai buna decat cezariana,insa daca iti frica,poti naste prin cezariana.Durerile dupa nastere sunt aproape identice.Eu am nascut prin cezariana si intr-o saptamana m-am refacut complet.Singurul inconvenient e ca lactatia se instaleaza intr-o saptamana de cand ai nascut...ramane sa faci ce simti cand va veni momentul nasterii.Sarcina usoara in continuare!
gabbydraghici
Postat pe 21 Iulie 2013 07:31
908, daca nu sint probleme care sa faca cezariana recomandabila, cred ca nasterea naturala e o solutie mult mai buna: organismul tau e construit astfel incit sa poata sustine o nastere fara "pagube" majore. E un proces natural, spre deosebire de cezariana care e invaziva si care lasa urme definitive - operatia e tesut taiat pina la urma... niciodata nu va mai fi la fel.
Pentru dureri exista epidurala, care uneori inlatura de tot, alteori diminueaza durerile pina devin suportabile... eu de exemplu n-am avut nici un fel de dureri cu epidurala, desi rezistenta mea la durere e extrem de scazuta.
quasaria
Postat pe 21 Iulie 2013 07:40
Buna strebe sa nasc este i eu sunt gravida in august trebe sa nasc este la a 3 nastere ,prima nastere am facuto natural a 2 nastere cu cezariana si acuma 3 va fi cu cezariana....dar sfatu meu ca mama la a 3 nastere este sa nasti natural.....eu avand cezariana la a 2 nastere acum merg tot pe cezariana dar nu se compara o nastere normal cu o cezariana.....multumesc
garbo058135
Postat pe 21 Iulie 2013 12:39
Eu recomad din inima nasterea in apa, tututor femeilor care vor sa nasca natural, usor, fara sa fie taiate in zona pelviana (datorita apei calde, musculatura este mai flexibila si, chiar daca se rupe, se rupe f.putin, doar cat e nevoie, doar daca vaginul e stramt sau bebeul mai mare), cu refacere post nastere foarte rapida.Eu am nascut asa in 1999, la Victoria, la domnul doctor Cristian Baiulescu.Acum nu stiu unde profeseaza, dar merita deplasarea (eu am facut drumul din Bucuresti).Cand au venit ai mei sa ma viziteze, nu au crezut ca am nascut, la cum aratam de bine...Nastere usoara!
claudianastase2003
Postat pe 21 Iulie 2013 13:49
"Cand au venit ai mei sa ma viziteze, nu au crezut ca am nascut, la cum aratam de bine..."

cum aratai bine? tot asa cu burta la gura, ca la 9 luni de sarcina???
ca numai asa nu i-ar veni unui om sa creada ca nu ai nascut ... cand de fapt tu ai nascut...!?
heartbit
Postat pe 21 Iulie 2013 18:32
Cezariana este solutia atunci cind sunt anumite probleme de sanatate ; este adevarat ca sunt si optiuni acum pt aceasta operatie , dar nu crede ce ti se spune ca te refaci intr-o saptamina . Este un mare bluf ! Riscuri sunt multe si tin de multi factori , experienta si gradul de implicare profesionala a medicului ! dimensiunile fatului in raport cu latimea oaselor bazinului etc! Cel mai bun sfat il primesti chiar de la medicul tau si in ultima saptamina inainte de nastere va hotariti , o operatie nu este o moda ! Nasterea naturala are insa si partile ei bune si crede-ma toate femeile se tem , este o teama normala si iti trece instant in momentul in care iti vezi puiul ! Iar fericirea este unica ! Nu o simti la fel la cezariana , iar lactatia urmeaza firesc! Lasa lucrurile in ritmul lor si consula-ti medicul! ITI DORESC O NASTRE USOARA SI MULTA RABDARE ! DUMNEZEU SA ITI AJUTE IN ORICE VEI HOTARI!
garbo_19362
Postat pe 22 Iulie 2013 15:41
In nici un caz cezariana!!Eu am nascut prin cezariana dupa 12 ore de travalui..Nu a fost alegerea mea,a fost alegerea medicului si daca as fi stiut cat de dureroasa si epuizanta este recuperarea dupa cezariana as fi ales sa mai stau inca 12 ore in travaliu numai sa nasc normal.Sincer este o operatie complexa,nu e atat de simplu precum pare.Recuperarea de cele mai multe ori este dificila si mult mai lunga decat in cazul unei nasteri naturale.A doua zi dupa ce m-au pus sa ma dau jos din pat am crezut ca mor de durere,iar fetele care nascusera in aceeasi zi cu mine ,natural nu aveau nici o problema.Poate ca mi-a fost mie mai greu dar tot nu as recomanda nimanui operatia de cezariana.Am muulte argumente contra dar nu mai are rost sa le enumerez acum.Iti urez o nastere RAPIDA!Si un copil sanatos si frumos!
garbo164468
Postat pe 23 Iulie 2013 23:19
Am o intrebare: dupa o nastere normala oasele bazinului se largesc mai mult decat la cezariana?
garbo_14245
Postat pe 24 Iulie 2013 14:31
bazinul se dilata in timpul sarcinii si atit modificarile din timpul sarcinii si cele din timpul nasterii sint reversibile - isi revine la forma lui dinainte dupa ce nasti.... Bine, daca iei 45 de kg in timpul sarcinii si nu le mai dai jos, normal ca nu mai arati vreodata la fel! Dar asta n-are absolut nici o legatura cu faptul ca ai nascut.
quasaria
Postat pe 24 Iulie 2013 14:37
Buna ,si eu am fost insarcinata dar sa stii k nu m am gandit nici o clipa la cezariana imi era frica de operatie vroiam sa nasc normal,timp de 9 luni de zile pe timpul sarcinii ma duceam la doctor totul era bn nu aveam nici o problema puteam sa nasc normal dar din cauza lui k m a tinut cu apa rupta 3 zile am facut cezariana nu am mai putut sa nasc normal dar nu am mai nascut cu el am fost la alt medic de urgenta si acum am scapat ,am o fetita de aproape 2 luni si suntembn acum dar am trecut prin multe dupa cezariana.eu iti urez nastere usoara si e alegerea ta cum o sa nasti .SUCCES
noryka
Postat pe 31 Iulie 2013 12:38
Buna, si eu sunt insarcinata in 5 luni intradevar si mie imi este frica de nasterea normala , m-am documentat pentru nasterea prin cezariana dar nu iti recomand pentru ca sunt multe discomforturi pe termen scurt dar si lung..Multa sanatate si nastere usoara !
piaskovski_adina
Postat pe 20 Ianuarie 2014 20:18
buna! eu am nascut prin cezariana, asa m-a sfatuit medicul pentru ca sunt mica de statura si sunt si mica in solduri.A decurs normal, am un bebe sanatos.. Partea urata este ca dupa operatia de cezariana am ramas cu o cicatrice destul de urata si am incercat sa o reduc cu diferite creme despre care auzisem ca isi fac efectul. Dar nu au avut nici un rezultat. Sora mea mea avusese aceeasi problema si si-a facut o interventie la clinica dr. Dobos cu un rezultat excelent. Cicatricea se micsorase vizibil. Nu vroiam sa imi fac o interventie dar m-am convins dupa operatia surorii mele. Acum sunt si eu foarte multumita de rezultat si privesc operatiile estetice cu alti ochi. Va las si voua site-ul pentru mai mult informatii www.drdoboscalin.ro Succes!
garbo_398202
Postat pe 21 Martie 2014 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti despre DR. Ghinda Emilia de la Bucur? 3 De la: giufita 8 Martie 2009 20:51
buna seara ..... 1 De la: alexandraleonte 14 Martie 2010 20:19
unde se face epidurala? in spate? intravenos??? 2 De la: horobeanu 20 Iulie 2009 22:44
Cum ati nascut? 30 De la: angi_kapa 29 Octombrie 2011 21:49
cezariana sau nastere naturala? 18 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 12:52
Setari Cookie-uri