Frank Sinatra = My way !, in varianta Andre Rieu ;

P.S. Paul Anka a scris DOAR textul in limba engleza, intrucit

"My Way" is a song popularized by Frank Sinatra. Its lyrics were written by Paul Anka and set to music based on the French song "Comme d'habitude" composed in 1967 by Claude François and Jacques Revaux, with lyrics by Claude François and Gilles Thibault. "Comme d'habitude" had in turn originally been written in English, titled "For Me". Anka's English lyrics are unrelated to the original French song or the earlier English version. "My Way" is often quoted as the most covered song in history[citation needed].

Asta pentru cei care iubesc, cu adevarat muzica, frumosul si, mai ales, ADEVARUL! ;-))






Renumitul violonist olandez, dirijor şi compozitor Andre Rieu, pe comoara lui - o vioară Stradivarius - la Radio City Music Hall - New York, împreună cu orchestra sa, a adus un tribut lui Frank Sinatra, cu piesa My Way (scrisa de Paul Anka).
.

http://www.youtube.com/embed/e-y581HdWfY?rel=0

Mihaela_Tudora_1
Postat pe 2 Iulie 2013 20:15
Multumesc pentru melodie si informatie
Rotty
Postat pe 2 Iulie 2013 20:44
nu mi se pare nimic extraordinar de special, in acel ADEVAR!!!
la vremea aia nu era asa mare accent pe dreptul de autor al melodiei, al textului, al solistului!
o melodie devenea celebra fiindca o canta un anume solist sau o anume formatie...
(acel solit sau aceea formatie fiind mai mult sau mai putin un produs de Marketing, sau al lumii interlope a acelei vremi!)
sunt piese care in romania au fost slagare pentru ca au fost cantate de gica petrescu, ducu bertzi, alexandru jula, corina chiriac, eva kiss, , care sunt copiate dupa piese italiene si frantuzesti...! destule de multe piese romanesti ale anilor '70, '80, '90 au la baza linii melodice cu sau fara text importate, acelasi lucru s-a petrecut in acei ani si in privinta scenetelor televizate ... sunt destui actori romani dintre "greii" scenei, care pur si simplu copiau mimica, gesturile, grimasele, limbajul colegilor lor din franta si italia! (sergiu nicolaescu, dem radulescu, puiu calinescu, stefan tapalaga... si multi altii pot fi inclusi pe lista celor care "se inspirau" copiind pana la identitate productiile de la cele doua tari amintite)

dar nu suntem doar noi cei care copiam/copiem, si italienii pe care noi ii copiam, copiau si ei de la americani!
(stiu ca suna naspa, dar e realitatea, desi in cazul lor, s-ar putea spune ca copiau unii de la altii, insa nu e chiar asa, avand in vedere ca si italienii si francezii au dat multi actori americii, totusi ... "celebritati" ale micului si marelui ecran italian, copiau monstrii sacri, precum Stan si Bran, Charlie Chaplin...etc.)

asa ca, ADEVARUL ala ... e undeva in spatele scenei sau al reflectoarelor...
heartbit
Postat pe 2 Iulie 2013 21:26
a crapat un ... am postat si eu aceeasi melodie pe alt topic.
quasaria
Postat pe 3 Iulie 2013 07:11
numai ca ai postat la diferenta de cateva zile
oricum indiferent ce si cum, melodia ramane superba.... chiar daca o canta sinatra, sau altcineva...
heartbit
Postat pe 3 Iulie 2013 21:19
erau necesare precizarile tale , bravo tie ca stii si ne dai si nou ceva cultura ! eu personal iti multumesc! continua !
garbo_19362
Postat pe 17 Iulie 2013 00:03
minunat mihaela , obiectiv tare heartbeat ! continuati ! imi place !
garbo_19362
Postat pe 17 Iulie 2013 00:06
Buna! Dupa parerea mea originalul suna mai bine. In genere ar fi bine sa se asculte mai des piese care le poti numi cu adevarat muzica, nu melodii comerciale de la radio, care le uiti peste un sezon si nu-ti mai amintesti de ele vreo data. Cintele lui Frank Sinatra nu o sa moara nici o data! Continuati sa promovati frumosul.
anamarianistor90
Postat pe 2 Mai 2017 19:35
Da, cintele lui Frank Sinatra nu o sa moara nici o data... nici macar o data.
Damiana_Sararu
Postat pe 2 Mai 2017 21:50
De la: garbo_464798, la data 2017-05-02 21:50:32Da, cintele lui Frank Sinatra nu o sa moara nici o data... nici macar o data.



Si tocmai datorita acestor cintece Frank Sinatra o sa fie cu sigurantza, in istorie, mult mai putzin ... mafiot decit erau cei mai buni prieteni si 'colaboratori' ai lui, nu-i asa?!?




Interesanta memoria si logica discriminanta a majoritatii oamenilor de pe planeta asta...


garbo101426
Postat pe 2 Mai 2017 21:57
Vorbeam strict gramatical, da'-i retoric in privinta multora dintre cei care fac scoala in zilele noastre.
Imi place mult varianta lui Andre Rieu.
Damiana_Sararu
Postat pe 2 Mai 2017 22:03

Am prins ironia, da' nu m-am putut abtine sa nu-mi aduc aminte ca viata e, de cele mai multe ori, cu totul altceva decit ni se spune sau sintem lasati sa vedem si sa intelegem c-ar fi...


garbo101426
Postat pe 2 Mai 2017 22:15
A propos de piesa muzicala, pt. cel iubit prefer sa spun "I did it his way", pt. ca dragostea reciproca te duce pe cel mai bun drum pt. inima ta.

Poate doar faptul ca nu suntem intotdeauna intelepti, "copti la minte" si la temperament sa dea batai de cap, in acest sens, nu?...
Damiana_Sararu
Postat pe 2 Mai 2017 23:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
WALL OF MUSIC !!!! Daca te plimbi cu mouse-ul peste fotografii apare numele cantaretului/formatiei si cu un click, poti vedea/asculta discografia. 2 De la: garbo017014 7 August 2011 14:08
Parov Stelar la Bucuresti - 8 decembrie 1 De la: andruta86 29 Noiembrie 2010 23:10
THEO CONCERT ROMANIA 1 De la: concertromania 6 Noiembrie 2008 16:26
cum sa-mi dau seama daca si-a revenit dupa fosta relatie??.... 1 De la: marinyka___sweet_september 3 Mai 2010 15:17
Dub Pistols la Bucuresti, 13 octombrie 2011 1 De la: lemmonade 11 Octombrie 2011 15:15
Setari Cookie-uri