apa

ce fel de apa consumati? plata, minerala, de la robinet.... Ce va motiveaza alegerea?
garbo_8013
Postat pe 29 Aprilie 2013 19:40
Minerala! E chestie de gustibus, nu ma motiveaza ceva anume, doar ca imi place mai mult decat orice alta apa! Insa daca ma apuca setea cocotata cine stie pe ce munte si am ramas fara apa, fii sigura ca ma reped la primul izvoras pe care-l intalnesc in cale!!!!!
LLisa
Postat pe 29 Aprilie 2013 19:53
Depinde cat de sete imi e si unde ma aflu.....
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2013 20:11


hm... nu cred ca ma motiveaza ceva, poate doar setea... ! eu insa n-am inteles nici pana acuma, ce inseamna la voi "apa plata"... ?!! orice fel de lichid pus in orice vas, tot plata e... ! poate ca se refera ca e cu "plata"... cu toate ca si cea de la robinet e cu plata. da Lisa... aia de izvor e de obicei minerala ptr. ca contine minerale... ! asa cred eu...




































barboneli
Postat pe 29 Aprilie 2013 20:12

Io beau apa care curge pi "cioroi"
Poi tocmai asta-i motivul, curge din varful muntelui

Sara! na, ca mi-i sete!;))
Fss_ssu
Postat pe 29 Aprilie 2013 20:14
Inseamna ca la mine curge la robinet apa minerala ? Yupiiiiii......
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2013 20:15
Supi , am suc de portocale.....da-i fara apa
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2013 20:16
Cu atat mai bine Barbo'! Nu fac mofturi, doar setea sa mi-o alin!
LLisa
Postat pe 29 Aprilie 2013 20:19
Merci Miha, ii bun maine dimi...da sa fie din PULPA si fara acid

Lasa, ca pi langa apa, mai beau si ce_ai;))
Fss_ssu
Postat pe 29 Aprilie 2013 20:27
Vaiiii....Da e facut cu manutza mea personala. Si ce delicat am taiat portocalele.... Nu umblu cu falsuri
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2013 20:54
serios?? " cu manuta ta personala"?? ))))
Mai, da mai ai si altfel?
Te cred, da tot maine dimi ....servesc;)) Merci!
NB!
Fss_ssu
Postat pe 29 Aprilie 2013 21:52
Noapte buna ......Bine ca mi-ai zis sa fac dimineata x2....suc Mai incolo oi face x3....
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2013 22:15

Morning!:*
unde-i sucu'??
Lasa, nu te grabi, beau ceai di papadie acu....bun rau

Miha ..x3?... ...la mai multi!


Zi fr.!
Fss_ssu
Postat pe 30 Aprilie 2013 09:22

Mai, n-am ajuns io pi bancuta>:( ....da la apa tot mai viu
Fss_ssu
Postat pe 30 Aprilie 2013 09:24
http://www.wdr.de/tv/servicezeit/sendungsbeitraege/2013/kw07/0214/imggen/824298_310_frisch_gepresst.jpg

Muncesc nu vezi ? ...x3 cand vine o tzara de soaRe
Zi fresh Supi

http://static.freepik.com/fotos-kostenlos/frisch-gepresster-orangensaft_19-106118.jpg
Rotty
Postat pe 30 Aprilie 2013 09:30

Merci asemeni, harnicuto!:*
:-w raza de soaRe :D
fug la trebi......:*
Fss_ssu
Postat pe 30 Aprilie 2013 09:42
De la: garbo_8013, la data 2013-04-29 19:40:17ce fel de apa consumati? plata, minerala, de la robinet.... Ce va motiveaza alegerea?


plata. Evian.
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2013 10:08
apa plata Devin. stiu ca provine de la un izvor aflat intr-o zona protejata ecologic si mi se pare "de incredere" :))

altfel, in functie de ocazie si locatie apa plata poate fi inlocuita cu altceva
maria_79
Postat pe 30 Aprilie 2013 18:43


offf... pentru numele lui Varsator.... ce e aia "apa plata"... ? chiar asa greu e sa-mi explice cineva ?
barboneli
Postat pe 30 Aprilie 2013 19:40
apa plata = fara BULE!
Chestiile alea care sforaiau, imbracate sexy in cite un dress plasa (verde), cind eram noi copii si ne trimitea mama dupa sifon, constituie apa in relief!
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2013 19:48
De la: garbo_8013, la data 2013-04-29 19:40:17ce fel de apa consumati? plata, minerala, de la robinet.... Ce va motiveaza alegerea?


Io consum si apa de la robinet ...numa' cand fac baie.
Normal ca-s motivat sa nu miros a sconcs si sa dau "branza " jos.

Da tu, ce consumi? ? ?

Sara! am adus apa!;))
Fss_ssu
Postat pe 30 Aprilie 2013 20:26
De la: quasaria, la data 2013-04-30 19:48:31apa plata = fara BULE!
Chestiile alea care sforaiau, imbracate sexy in cite un dress plasa (verde), cind eram noi copii si ne trimitea mama dupa sifon, constituie apa in relief!



ahaaaa... fara bule care vasazica... !!! si cum au scos bulele alea ? in fine, nu-i treaba mea... e inventie romaneasca ? ... braaavo ! deci orice apa care n-are bule, e "apa plata" ! atunci, de ce amica noastra de mai sus, ca i-am uitat bulele... a intrebat "ce beti, apa plata, apa minerala sau de la robinet ?" ca eu, stiu izvoare din care iese apa minerala, de izvor adica, fara bule... apa de la robinet, n-are bule (decat daca e aer pe teava...) ??? si tu Q, ce te-ai suparat asa tare... ti-au iesit bulele ??? ei... daca spunea-i "apa nebuloasa" sau "apafar'debule"... mai intelegeam, dar "PLATA".... ?!
ei... si daca tot ai amintit de cand eram noi copii (eu am ramas inca.... ) atunci iti amintesc si dupa ce dansam la ceaiuri...

http://youtu.be/O6jCJl-Pa_w
barboneli
Postat pe 30 Aprilie 2013 21:09
barbo, apa a fost denumita plata pentru a se distinge in comert de apa carbogazoasa sau carbogazeificata.
apa de la robinet in unele tari este echivalentul apei plate din comertul tarilor asa zis civilizate, in alte tari insa apa de la robinet este echivalentul apei menajere, si nu este recomandat consumul ei.... din mai multe motive!
apa plata este sau ar trebui sa fie imbuteliata de la izvoare, insa sunt supermarketuri, care o imbuteliaza de la robinet...!!! un caz concret este Carrefour, care are propria linie de imbuteliere a apei plate si o face fara nici o jena de la un robinet, care nu are nici o legatura cu vreun izvor natural! apoi o vinde sub denumirea marcii proprii "No. 1"!
tot ca ei sunt si altii care vand apa carbogazoasa, care in realitate este sifonul... despre care se vorbea mai devreme... adica aceesi apa plata de la un robinet si CO2 de la butelie...!
si uite asa se fac banutii cu apa si bulele!
heartbit
Postat pe 30 Aprilie 2013 21:42


da Bit... stiam ca totul e o smecherie, de asta eram suparat ! ma deranja ca atunci cand eram in romania, toti ma bateau la cap cu apa plata care era cea mai buna. cica ! de aia m-am bagat in discutie. tu esti baiat destept si ai explicat foarte bine... ! pacat ca mai sunt acolo doar 4-5 ca tine... ! nu mai vorbesc si de ecologie... se strang atatea bidoane de la apa plata... care nici macar nu se recicleaza. pacat ! mersi !
barboneli
Postat pe 30 Aprilie 2013 21:52
Apa plata este o apa potabila slab mineralizata, care nu contine dioxid de carbon adaugat. Apa plata este produsa sub control sanitar, dar provenienta ei poate fi atat de la un izvor, cat si de la un put de adancime, verificat si avizat sanitar anume pentru comercializare si consum. Principala calitate a apei plate, in comparatie cu cea livrata de reteaua publica de alimentare cu apa, este aceea ca ea nu a strabatut tevile retelei urbane de aductiune si, deci, nu preia si nu poarta produsele rezultate din depunerile pe teava, din oxidarea metalului, din alte procese, foarte fine, care pot avea loc in timpul transportului. sursa wikipedia din cauza ultimei precizari am si facut diferenta intre apa plata (adica din comert care teoretic este controlata) si apa de la robinet care nu se stie cu ce s-a 'imbogatit" dupa ce a plecat de la statie.
ceracera
Postat pe 30 Aprilie 2013 21:53
De la: maria_79, la data 2013-04-30 18:43:11apa plata Devin. stiu ca provine de la un izvor aflat intr-o zona protejata ecologic si mi se pare "de incredere" :))

altfel, in functie de ocazie si locatie apa plata poate fi inlocuita cu altceva


mie imi place de la ei apa aromatizata. mai putin acidulata decat sucurile (carbogazoase) si in plus fara zahar
ceracera
Postat pe 30 Aprilie 2013 22:15
Barbo, din intamplare nici eu nu mai sunt "acolo", dar mai merg cand si cand, mai mult cu treburi! dar in curand cred ca o sa imi cam termin treburile de rezolvat acolo... si o sa merg din ce in ce mai rar... poate o data pe an...! oricum ce era de vazut acolo am cam vazut... mai sunt putine locuri pe care as vrea totusi sa le mai vad, dar in vreo doua vizite sau trei le vad si pe alea! oricum, e o tara spuerba, pacat ca e condusa in bataie de joc de toata tara ploitica, si pacat ca "poporul" nu intelege ca el e stapanul si nu "politicienii"!
heartbit
Postat pe 30 Aprilie 2013 23:01
ploitica... politica ... tot aia e
heartbit
Postat pe 1 Mai 2013 00:49
in cazul consumului de apa minerala (cu sau fara bule) tb sa fim atenti la continutul de minerale. daca este prea mare in timp ne sunt afectati rinichii.

ca sa nu va complicati cu procente, alegeti dintre cele recomandate bebelusilor (continutul scazut de minerale este un criteriu obligatoriu in cazul lor, pt ca rinichii aflati in dezvoltare tb protejati).

maria_79 a pomenit apa minerala Devin. este una dintre cele recomandate de societatea romana de pediatrie
Carmen_09
Postat pe 2 August 2013 00:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre scolioza 1 De la: relu_eu2001 3 Noiembrie 2009 10:47
Detoxifiere 43 De la: yza_my 28 Martie 2010 22:32
viata la tara,sau viata la oras??? 163 De la: venizigoldplated 9 Decembrie 2012 14:15
plante si legume 5 De la: Milian_Militaru_1 30 Aprilie 2013 09:49
CUM S IERTM .. 81 De la: cretz0oolina 14 Aprilie 2010 16:44
Setari Cookie-uri