Ce ati alege intre iubire si cariera ?,Motivati alegerea facuta !

Ba eu le voi avea pe toate! Intai am avut grija de realizat pe plan familial,si acum pot sa termin de studiat ce vreau,ca sa ma realizez si profesional.Cel mai usor este sa te realizezi profesiona,.ca in familie sunt tot timpul probleme,cand pleaca una,vine alta.
de fapt,intai am facut facultatea,si am lucrat in un post bun,dar apoi am plecat in Grecia,pentru iubirea vietii mele,si aici nu este valabila nici macar diploma de bac...asa ca in iarna ma duc sa o echivalez,si voi studia altceva,pentru ca Rodos este insula turistica,si nu valoreaza diploma ded facultate nimic...ar fi valorat ceva cu limbi straine,sau vreo diploma turistica,sau bucatar,la restaurant,etc.
le poti avea pe toate daca astepti si le faci pe rand.
Niciodata nu e prea tarziu!
daniilia
Postat pe 16 Aprilie 2013 10:15
Mie iubirea imi pare infinit mai problematica decat cariera de aceea am zis ca as alege cariera. Eu prin cariera nu inteleg neaparat bani, functii, mariri...ci studiu, curiozitate, implicare, descoperiri ...In cariera depinzi doar de tine insuti, in iubire nu.
Luna_in_capricorn
Postat pe 18 Aprilie 2013 10:58

Hm! Luna, poate tu depinzi numa' de tine insuti si ii o alegere (teoretic vb.) dar in practica depinzi de cei din jur si in iubire si in cariera


...mai, pi Pamant nici o scobitoare nu o poti face singur......


Zi fr.! ii din primavara asta
Fss_ssu
Postat pe 18 Aprilie 2013 11:25
Sunt de acord cu cei care au spus ca nu se exclud...

Nu cred ca trebuie sa o alegi pe una in defavoarea celeilalte...cred ca se completeaza perfect. Si profesional ai alta ascensiune atunci cand ai confortul emotional oferit de prezenta dragostei in viata ta. Iar pe de alta parte cand esti multumita de ceea ce construiesti profesional esti un alt om si cu iubitul tau...Pt ca esti fericita de realizrile tale... si e o diferenta majora intre a fi fericita in cariera si a fi frustrata... daca te napadesc frustrarile sigur nici acasa nu poti oferi prea multe.

E important sa cream un echilibru intre cele doua. Inainte sa-l intalnesc pe iubitul meu, as fi zis ca aleg cariera, gandindu-ma ca trebuie sa construiesc aportul meu la o eventuala familie, sa am ce oferi...Dar pt ca am fost norocoasa sa-l intalnesc, acum mi-ar fi greu sa-mi imaginez viata fara una din cele doua, fara cariera sau fara iubirea lui....
Roslein
Postat pe 20 Aprilie 2013 10:10
Nu se completeaza chiar perfect dar sa zicem....
Oricum, am zis si mai devreme, ce folos sa fii o persoana de succes daca nu ai cu cine sa imparti rodul muncii tale? As prefera sa nu am absolut nimic dar si fiu iubit decat sa am totul si sa fiu, intr-un final, singur.
sierra_ig
Postat pe 21 Aprilie 2013 06:32
Cariera...dragostea nu tine de foame, trece prin stomac!!! Plus de asta cu bani cumperi orice dragoste...conteaza sa stii pretul corect! Stiu ca suna pragmatic...dar inainte sa aruncati cu pietre ganditi-va mai bine!
Callyope
Postat pe 22 Aprilie 2013 17:10
De la: sierra_ig, la data 2013-04-21 06:32:01Nu se completeaza chiar perfect dar sa zicem....
Oricum, am zis si mai devreme, ce folos sa fii o persoana de succes daca nu ai cu cine sa imparti rodul muncii tale? As prefera sa nu am absolut nimic dar si fiu iubit decat sa am totul si sa fiu, intr-un final, singur.


Gresit!!! Cand ai succes...toti sunt langa tine!!! Castigatorul pleaca acasa cu regina balului!!! Tuturor ne plac castigatorii...nu looseri!!
Callyope
Postat pe 22 Aprilie 2013 17:12
n-o sa arunc cu pietre, dar la varstya ta, mai ai multe de inteles.
cu banii poti cumpara aproape orice, insa nu o sa cumperi niciodata dragostea! cumperi interesul unei persoane, cumperi confortul... dar nu dragostea!
cumperi imagini, cumperi masini, cumperi care... dar nu poti cumpara sufletul unui om, cum nu poti cumpara nici mantuirea sufletului!
asa ca gandeste-te... bine!
heartbit
Postat pe 22 Aprilie 2013 18:03
De la: heartbit, la data 2013-04-22 18:03:05n-o sa arunc cu pietre, dar la varstya ta, mai ai multe de inteles.
cu banii poti cumpara aproape orice, insa nu o sa cumperi niciodata dragostea! cumperi interesul unei persoane, cumperi confortul... dar nu dragostea!
cumperi imagini, cumperi masini, cumperi care... dar nu poti cumpara sufletul unui om, cum nu poti cumpara nici mantuirea sufletului!
asa ca gandeste-te... bine!


Mda...si nu este suficient ce poti cumpara??? Oricum nu poti sa le ai pe toate...plus de asta nici nu mi-as dori sa cumpar un suflet...suna a pacat, poate sa rascumpar !Mantuirea...hm...nu cred ca ajung multi aici...asta este deja al subiect.
Callyope
Postat pe 23 Aprilie 2013 19:14
Horhe... pentru mine meseria e meserie si bratara e de aur.
N-am inteles prea bine povestea cu seful de proiect si profesoara. Poti sa detaliezi?Pare foarte interesant.
Multumesc.



silfida
Postat pe 23 Aprilie 2013 21:19
silfida, nu te obosi draguta... e vorba de un tataie expirat, care a avut niste vise... si a inceput sa delireze apoteotic pe forum...!
heartbit
Postat pe 23 Aprilie 2013 21:48
herab... nu e nici un deranj crede-ma!
silfida
Postat pe 23 Aprilie 2013 22:15
herab... nu e nici un deranj crede-ma!
silfida
Postat pe 23 Aprilie 2013 22:15
herab... nu e nici un deranj crede-ma!
silfida
Postat pe 23 Aprilie 2013 22:15
mamaaaaa, dar ce reverb ai
nu am zis ca este un deranj... ci o oboseala inutila!
dar alegerea iti apartine
oricum pentru data viitoare... daca imi poti scrie numele intreg si cat de cat corect... as aprecia mai mult ... in hearb ... parca nu prea ma regasesc ... are ceva consonante ciudate... ca sa nu zic mai mult...!
daca te intereseaza in mod special jorjel... iti pot da ceva referinte mai amanuntite... am avut puse intr-un album ceva poze de ale lui de pe cand era un CAP-ist fruntash ... si inca mai detin detalii despre acest caz patologic al forumului...!
acum cica vinde carti... probabil ca tot de acolo se si inspira in elucubratiile lui!
heartbit
Postat pe 24 Aprilie 2013 01:08
De la: Callyope, la data 2013-04-23 19:14:19
De la: heartbit, la data 2013-04-22 18:03:05n-o sa arunc cu pietre, dar la varsta ta, mai ai multe de inteles.
cu banii poti cumpara aproape orice, insa nu o sa cumperi niciodata dragostea! cumperi interesul unei persoane, cumperi confortul... dar nu dragostea!
cumperi imagini, cumperi masini, cumperi care... dar nu poti cumpara sufletul unui om, cum nu poti cumpara nici mantuirea sufletului!
asa ca gandeste-te... bine!


Mda...si nu este suficient ce poti cumpara??? Oricum nu poti sa le ai pe toate...plus de asta nici nu mi-as dori sa cumpar un suflet...suna a pacat, poate sa rascumpar !Mantuirea...hm...nu cred ca ajung multi aici...asta este deja al subiect.


NU cred ca poti intelege ceea ce am scris eu, avand in vedere raspunsul pe care mi l-ai dat!
nu discutam despre ce este si ce nu este suficient sa poti cumpara cu banii tai sau ai altuia!
discutam CE NU POTI CUMPARA! e mai mult decat o diferenta de nuanta!
citeste atent ce ai scris tu, reciteste ce am scris eu... eventual mergi la cineva care sa iti si traduca (din pacate nu am timp si nici chef sa iti fiu dadaca) si apoi dupa ce te mai scolesti putin... cu un efort imens de intelegere si imaginatie ai sa pricepi!
heartbit
Postat pe 24 Aprilie 2013 01:14
Mihaela Tudora, Mica si-a trait viata frumos. a facut ceea ce si-a dorit. este adevarat ca a muncit mult dar asta a fost alegerea ei. Tot alegerea ei a fost sa nu se planga si sa atraga mila publica. De aceea nu a spus nimanui ca este bolnava. As proceda si eu la fel. Decat 5 ani chinuiti prin spitale si cu privirile celor din jur plini de mila mai bine un an plin de viata, plin de frumos.
Ce as alege eu intre iubire si cariera? Amandoua :)
este adevarat ca, uneori cariera este balsamul inimilor ranite. Face foarte bine munca multa dupa o deziluzie sentimentala.
cri_cat
Postat pe 24 Aprilie 2013 11:58
De la: heartbit, la data 2013-04-24 01:14:20
De la: Callyope, la data 2013-04-23 19:14:19
De la: heartbit, la data 2013-04-22 18:03:05n-o sa arunc cu pietre, dar la varsta ta, mai ai multe de inteles.
cu banii poti cumpara aproape orice, insa nu o sa cumperi niciodata dragostea! cumperi interesul unei persoane, cumperi confortul... dar nu dragostea!
cumperi imagini, cumperi masini, cumperi care... dar nu poti cumpara sufletul unui om, cum nu poti cumpara nici mantuirea sufletului!
asa ca gandeste-te... bine!


Mda...si nu este suficient ce poti cumpara??? Oricum nu poti sa le ai pe toate...plus de asta nici nu mi-as dori sa cumpar un suflet...suna a pacat, poate sa rascumpar !Mantuirea...hm...nu cred ca ajung multi aici...asta este deja al subiect.


NU cred ca poti intelege ceea ce am scris eu, avand in vedere raspunsul pe care mi l-ai dat!
nu discutam despre ce este si ce nu este suficient sa poti cumpara cu banii tai sau ai altuia!
discutam CE NU POTI CUMPARA! e mai mult decat o diferenta de nuanta!
citeste atent ce ai scris tu, reciteste ce am scris eu... eventual mergi la cineva care sa iti si traduca (din pacate nu am timp si nici chef sa iti fiu dadaca) si apoi dupa ce te mai scolesti putin... cu un efort imens de intelegere si imaginatie ai sa pricepi!


Domnu' heartbit, cu "h" mic sper ca am scris corect, (am observat ca este foarte importanta chestia asta pentru dumneavostra) in ciuda inteligentei dumneavoastra orbitoare, nici dumneavoastra nu ati inteles ce-am scris eu..., deci sa va fac o schema...ceea ce ati scris dumneavoastra e doar un text de roman siropos pentru pentru domnisoare de pension , ca urmare a acestui fapt, raspunsul a fost unul ...malitios si figurativ (v-ati prins sau sa aprofundez ?)...ma mir ca va scapat chestia asta , pentru un tip atat de scolit si plin de imaginatie...e chiar jenant!!
Btw. unde v-ati scolit? Ca sunteti cam complexat ....de atata scoala!
Callyope
Postat pe 24 Aprilie 2013 18:48
Flacarico , munca nu cicatrizeaza ranile si nu umple golurile in urma "deziluziilor" sentimentale,ea doar, te tine conectat in sfera gandirii lucide cu responsabilitati, te intareste, iti "mananca" timpul si te ajuta sa obosesti ca apoi, dupa o "odihna/pauza" zdravana in iubire, sa poti
sa te remontezi disecand fiecare ocazie ce se iveste din nou.:)
Selectezi, imparti, rasucesti pe fata si pe dos, iti pui sufletelu' la 'ncercare si....Off!

Cariera o aleg!
Zi fr.!
Fss_ssu
Postat pe 25 Aprilie 2013 11:38
Callyope, mda, ai dat un raspuns interesant - unul pe care l-am mai auzit si in alt context - dar pentru mine, sincer, NU, n-ar si suficient ce pot cumpara. Depinde de standardele - si de puterea de autoiluzionare a fiecaruia. De ce? De aia:
http://www.youtube.com/watch?v=lKG3EpifOes

Din pensionul unde am invatat eu sa fac bani, cu concluzia asta am iesit. Si nu vorbesc de banii de iaurt.
quasaria
Postat pe 25 Aprilie 2013 13:13

Un raspuns mai bun ar fi: sa aleg IUBIREA , insa, ca sa ma pot ridica la nivelul cerintelor actuale, trebuie sa fac fata financiar si cum fetele au cerinte(nu gluma) care sunt incluse in visele lor in fericirea lor de zi cu zi, ar fi imposibil sa fac fata situatiei.
Deci, tot la cariera ma "trimite" ca nu-mi da ea, decat, daca merit:( altfel.
" pune-ti pofta-n cui"

..Off!.cate pietre mai am de carat din "cariera".... ?!..

zi cu spor!
Fss_ssu
Postat pe 26 Aprilie 2013 11:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Slabeste cu o simpla cura de detoxifiere 1 De la: sunshinelila 21 Octombrie 2012 13:49
Ecofit 150 De la: mishaa21 9 Aprilie 2015 18:26
Eu am slabit cu DuoSlim 232 De la: ella_elutza 22 Martie 2016 17:55
Graviola, fructul care vindeca cancerul 14 De la: garbo_385191 9 Decembrie 2013 19:19
Cure de detoxifiere 4 De la: roxane80 25 Noiembrie 2014 21:27
Setari Cookie-uri