fibrom

nu reusesc sa ramin insarcinata si am fost la un doctor nou acum si mi-a spus ca am fibrom uterin si ca trebuie operat, dupa aia sa apara bebe. m-a cam speriat ideea cu operatia. am auzit ca se face si laparoscopic si nu trebuie taietura mare. i-am zis ca o sa fac operatia. apropo, stiti cam cit costa operatia? acum iau niste pastile ca sa nu singerez foarte tare in timpul operatiei si sa nu fie riscul sa imi scoata uterul. a mai luat cineva esmya? cica in vest nu se mai face embolizare, ci doar tratament cu pastile si apoi operatie, daca vrei copii.
garbo_12333
Postat pe 25 Martie 2013 08:09
Mai cobeste tu mult cu reclame de astea tampite si sa vezi cum te-o pali damblaua....
Rotty
Postat pe 25 Martie 2013 10:11
Buna,,!da,,stiu un caz real ,o prietena de a mea a vut asa ceva si a fost la Bucuresti la o clinica particulara ,care au totul modern si ei iti pot spune de ce se poate face. Deci cauta pe internet,,si nu astepta f mult timp pentru ca nu e de jucat cu aceasta boala fibrom.Mai este o clinica si in Timisoara(nu mai stiu cum se numeste),nu gasesc acum unde am notat.Iti doresc multa sanatate !Si la Cluj-Napoca este clinica particulara.Cauta si nu lasa sa creasca mult acest fibrom pentru ca e mai sa il operezi dupa aceea .
irene-
Postat pe 30 Martie 2013 13:03
Draga mea si eu am niste pb. sper sa le rezolv cu bine am gasit acest articol care sper sa-ti fie de ajutor http://www.clickpentrufemei.ro/S-a-lansat-un-nou-tratament-al-fibromului-uterin_0_8757.html si de asemenea poti lua legatura cu doamna Adriana Vlad de la Elite Deva http://www.formula-as.ro/2012/1028/cititorii-multumesc-pentru-vindecari-70/tratamentul-doamnei-adriana-vlad-de-la-farmacia-elite-nutritia-din-deva-m-a-salvat-15318. Sper din inima sa-ti fie de folos caci nimic nu se compara pe lumea asta cu bucuria de a -ti tine in brate pruncul.Sa auzim de bine.
fengari
Postat pe 4 Aprilie 2013 20:23
eu am luat Esmya sunt prescrise pentru reducerea sangerarii in timpul ciclului ,tratamentul se prescrie pentru max 3 luni ,mie acest tratament mi-a fost prescris in Germania dar aceste tablete tot nu te salveaza de o eventuala operatie depinde de evolutia fibronului ,am citit ca se poate face operatie de suturare a vaselor de sange care alimenteaza fibronul dar totul e inca in faza experimentala ,si eu am fibron uterin dar mi sa spus ca nu mi se va putea salva uterul va trebui scos ,asta ma ingrozeste
garbo181472
Postat pe 13 Aprilie 2013 09:42
buna.am citit despre situatia ta cu fibromul.vreau sa-ti spun k si eu am fibrom uterin de citva ani buni,am fost la diversi medici si in legatura cu operatia parerile au fost diferite.mi sa recomandat embolizarea este o metoda mai noua dar nu da rezultate suta la suta.pt operatie mi sa spus si mie ca imi va scoate uterul si nu am fost de acord si din aceasta cauza nu m-am operat...te sfatuiesc sa mai mergi si la un alt medic pt a afla si o alta parere.daca iti doresti un bebe situatia trebuie rezolvata.eu una am tot aminat pt k am o virsta si doi copii minunati.iti doresc succes si asi vrea sa stiu in viitor daca ai rezolvat problema
Nedelcu_Florica_1
Postat pe 14 Aprilie 2013 08:00
Buna ziua,
Se tot spune ca embolizarea este in faza experimentala. Ok...dar eu am o colega de serviciu care a facut embolizare acum 5 ani la Bucuresti, se simte foarte bine, fibromul s-a resorbit si nu mai exista. Nici nu a aparut altul.
In lume se face embolizare din anul 2000, in Romania din anul 2002, ma gandesc ca de 11 ani incoace s-au facut cateva mii de interventii in Romania, incat ma intreb cand trebuie sa consideram ca s-a depasit faza experimentala?
Acum si eu am fibrom si medicul ginecolog mi-a zis din start: operam, scoatem uterul si gata. N-a pomenit nimic de embolizare. Nici alt ginecolog la care am fost.
De ce? Embolizarea o face medicul radiolog, radiologie interventionala.
Acum am stat si m-am gandit logic: embolizarea se aude ca nu ar avea succes suta la suta. Bun... si ce prefer, sa merg pe ipoteza ca taman la mine va fi un insucces si hai sa facem operatie clasica si sa scoatem uterul sau, macar sa-i acord uterului meu o sansa, fac embolizare si daca nu e cu succes...reconfiguram ?
De ce sa ma arunc ca innecata sa fac o operatie care ma mutileaza si care are consecinte hormonale ulterioare, cand macar pot incerca o varianta alternativa si, daca nu da rezultate, apelez la cea radicala.
Asta e parerea mea...eu cu corpul meu asa voi proceda...pentru ca sunt inca tanara si vreau sa ma consider intreaga...
O viata lunga si frumoasa va doresc!
garbo252804
Postat pe 15 Aprilie 2013 17:21
tot felul de macelari care se grabesc sa scoata, pentru ca e mai simplu pentru ei astfel...
Inainte sa te mutilezi - pentru ca e o mutilare - trebuie sa incerci absolut toate celelalte metode mai ales ca ai timp - fibromul nu e cancer, ca sa trebuiasca sa te misti repede si sa iei imediat o decizie. Dupa parerea mea, nici macar la cancer nu trebuie sa iei o decizie chiar asa IMEDIAT cum spun dr... in fond si ala se formeaza in ani, si in anumite forme daca nu il descoperi poate exista mult si bine si nu mori maine.
quasaria
Postat pe 15 Aprilie 2013 18:45
Buna ziua,
Doresc sa va spun cateva cuvinte daca aveti analizele si o scrisoare medicala de la medic putem lua legatura pe adresa de email martin_liliana2001@yahoo.com.Tocmai am sosit de la un seminar de pregatire de la Cluj-Napoca unde am vazut asemenea cazuri rezolvate cu produse care au la baza ALOE VERA.
O zi frumoasa va doresc!! Liliana
garbo_1806
Postat pe 17 Aprilie 2013 10:08
Buna ziua,
Am nevoie de parerile dumneavoastra. Am 2 fibroame uterine de 2,5 cm respectiv 4 cm si doctorul mi-a prescris medicamentatie de 3 luni cu Esmya, in ideea de a vedea care e evolutia lor sub tratament medicamentos. Problema este ca la o luna de la administrarea acestui tratament am inceput sa am diverse probleme, cum ar fi bufeuri, transpiratii abundente... sunt ingrijorata... ce imi recomandati? Voua vi s-a mai intamplat?
garbo_404108
Postat pe 8 Iulie 2014 15:40
Ceai de coada șoricelului.
Biopsia cum e?
Eu n-am luat niciun medicament, tocmai pt efectele secundare.
Dar de ce nu te-ai dus înapoi la doctor?
Dacă fibromul nu-ți provoacă metroragii, nu văd rostul medicamentelor.
Axl_R
Postat pe 8 Iulie 2014 16:34
Buna Axl_R,
In prima faza am facut tratament naturist insa nu m-a ajutat. Sunt situatii in care acestea ajuta si situatii in care nu e posibil numai prin interventie.
Ma gandesc sa incerc o consultatie la un dr radiolog care sa imi spuna mai multe despre embolizare si despre ce patesc eu acum. Tu ai incercat si varianta aceasta?
garbo_404108
Postat pe 10 Iulie 2014 15:42
Mai fetelor:-) , Q si axl VA dat sfaturi bune.
Cum dracu sa scoti uterul pt UN amarit de fibrom???
Gasiti doctorii competenti. Consultati Mai multi si alegeti CE e mai Bine.
Nu VA Mai socati la primul diagnostic.
EU am nascut CU UN uter deformat fibromatos. Nimeni nu imi dadea nici o sansa. Am nascut UN copil sanatos, intreg, ...
Am Mai incercat odata Dar din pacate a fost extrauterina.
OK, nu Mai pot face copii Dar chiar si in cazul Asta doctorul meu nu mi.a scos uterul. A zis CA pot trai CU el ASA cum e.
Se poate trai CU UN fibrom toata viata.
Deci Despre CE dracu vorbiti aici???
vivacedonna
Postat pe 10 Iulie 2014 16:07
Dr Miclea , arad , daca sunteti in apropiere
IL gasiti in spitalul matern si are si cabinet
vivacedonna
Postat pe 10 Iulie 2014 16:12
108, dacă n-ai făcut o biopsie de ce vor să te opereze? Dacă fibromul nu creşte, eu nu m-aş opera.
Şi mie mi-au spus că trebuie să mă operez.
Aveam metroragii, dar prin tratament naturist am reuşit să evit cuţitul
După intervenţia chirurgicală pot apărea mai multe pr, cardiace, hipertensiune arterială, endocrinologice etc.
Lucrez în domeniu, deci nu-s vb-n vânt, crede-mă!
Câţi ani ai?
Axl_R
Postat pe 10 Iulie 2014 16:33
De la: garbo_404108, la data 2014-07-08 15:40:42Buna ziua,
Am nevoie de parerile dumneavoastra. Am 2 fibroame uterine de 2,5 cm respectiv 4 cm si doctorul mi-a prescris medicamentatie de 3 luni cu Esmya, in ideea de a vedea care e evolutia lor sub tratament medicamentos. Problema este ca la o luna de la administrarea acestui tratament am inceput sa am diverse probleme, cum ar fi bufeuri, transpiratii abundente... sunt ingrijorata... ce imi recomandati? Voua vi s-a mai intamplat?



Eu iti recomand sa opresti tratamentul si sa mergi la un doctor endocrinolog pt. o serie de investigatii. In functie de rezultatul analizelor pe care ti le da sa le faci o sa primesti medicatia. Esti la menopauza?
pitiTa_
Postat pe 10 Iulie 2014 16:54
108, ai un mesaj.

Pita, ea are bufeuri de la Esmya, pt că e un produs care ''blochează'' progesteronul-un hormon-care la unele femei provoacă îngroșarea mucoasei uterine.
Nu ai bufeuri doar la meno, sau premenopauză.
Axl_R
Postat pe 10 Iulie 2014 20:15
Axl_,posibil sa ai dreptate in ceea ce priveste medicamentul, eu nu am luat Esmya. Am fibrom pe stanga, este f. mic si ma jeneaza numai in primele zile de menstruatie in rest nu ma deranjeaza, voi vedea mai tarziu ....
Dar la fiecare corp se manifesta diferit si fibroamele si tratamentul.
Numai bine!
pitiTa_
Postat pe 10 Iulie 2014 22:53
AxL in legatura cu biopsia***
Am si sangerari, multe cheaguri. Hemoglobina a ajuns la 8. De cand cu Esmya sangerarea aproape s-a oprit, dar mi-a zis cineva ca dupa ce opresc tratamentul, sangerarea revine si mai puternic decat era inainte.
Endometrule normal, 6mm, nu trebuie biopsie.
PS: scuze ca ti-am rasp asa greu
garbo_404108
Postat pe 15 Iulie 2014 13:41
Nu chiar, in unele cazuri, daca n scapi cumva de fibrom inainte de a ramane insarcinata - ori embolizare ori miomectomie, risti sa pierzi sarcina la 5-6 luni. Depinde foarte mult de pozitia fibromului, si numai un ginecolog bun si cu mintea deschisa dar realista iti poate da ok-ul sa ramai gravida cu fibrom cu tot, dupa ce e sigur ca nu vei avea probleme. Dimensiunea conteaza dar nu asa de mult, pentru ca oricum pe timpul sarcinii hormonii il hranesc atat e bine incat sa dubleaza, tripleaza.
garbo_404572
Postat pe 22 Iulie 2014 17:52
108, de obicei se face un chiuretaj hemostatic și se trimite și pt biopsie indiferent de grosimea endometrului.
Biopsia se face pt a afla dacă fibromul e malign.
Axl_R
Postat pe 22 Iulie 2014 18:08
Buna fetelor, pe parcursul anilor am intampinat si eu problema aceasta a fibromului uterin. in urma cu 5 ani cand a fost descoperit am facut operatia de miomectomie laparascopic. De atunci mereu merg la control insa de curand, ma rog acu 6 luni doctorita mi a zis k i se pare k s au format niste aderente si ca trebuie urmarit in timp sa nu creasca iar fibroame,..dar au crescut, la ultimul eco existau deja. Acum eu sunt disperata pentru ca nu mi vine sa cred ca i am scos si acum sunt iar acolo! Clar nu ma mai gandesc la miomectomie, As vrea sa stiu dak as putea face embolizare si evident mi se va intampla la fel??? M a daramat psiho-emotional vestea asta... voi ce ati face in locul meu?
garbo_404757
Postat pe 30 Iulie 2014 14:32
Salut eu fac tratamentul cu Esmya de doua luni si jumatate aceleasi simtome le am si eu dar la contraindicate scrie despre bufeuri si stari naspa doar e o menopauza fortata si organismal e bulversat ,eu sper sa dea rezultate ca in ultima luna e cel mai rau simti ca o iei rasna!!!
garbo_404890
Postat pe 5 August 2014 08:25
Iei Emsya la recomandarea doctorului? Sa inteleg ca te pregatesti pt o operatie de histerectomie? Eu asa stiu ca in cazul asta se prescriu aceste medicamente puternice..
garbo_404757
Postat pe 11 August 2014 12:48
Buna fetelor. Eu am 30 de ani si am avut fibroame uterine. Concluziile pe care le-am tras eu in legatura cu aceste probleme sunt urmatoarele. Medicamentele naturale sunt foarte bune pentru a preveni boli, insa odata instalate ele trebuie tratate prin metode mai dure sau medicamente chimice care se comporta ca un antidot. Intr-adevar operatiile, adica taietura trebuie sa fie ultimul lucru luat in calcul, tocmai de aceea aceasta metoda de interventie minim invaziva este revolutionara. In concluzie daca doctorul ne trimite la operatie noi trebuie sa cautam alternativa, interventia minim-invaziva.
Fibroamele le-am eliminat la fel prin embolizare pentru ca orice medicamente luam ele cresteau. Operatia a fost realizata de catre Dr.Rares Nechifor, care este de departe cel mai bun pe acest domeniu.


garbo_405405
Postat pe 27 August 2014 16:49
'' insa odata instalate ele trebuie tratate prin metode mai dure sau medicamente chimice care se comporta ca un antidot''


Dacă mai citesc așa ceva, o iau și eu ''rasna''.

Pe domeniu, mda. În nu există.
Axl_R
Postat pe 27 August 2014 19:32
405, iti dau o comparatie.
O paralizie totala, cauzata de stres, a fost tratata si femeia a mers si a vorbit din nou , dupa UN tratament babesc de :
Ou crud batut spuma amestecat CU ceai de tei .
Concluzia trage.o tu

Dar tu nu AI fi facut UN asemenea tratament pt CA vezi doar intr.o singura directie
vivacedonna
Postat pe 27 August 2014 22:40
Bineinteles, conteaza foarte mult atitudinea omului in raport cu boala pe care o duce pe picioare, insa femeile tinere care au aceste probleme se sperie de repercursiuni...cum ar fi, incapacitatea de a sustine o sarcina!
Am intalnit din nefericire, fete la 22 de ani care aveau aceste probleme, in consecinta au si motive de ingrijorare... Probabil ca o femeie care isi doreste un copil nu va avea timpul necesar pt incercarea sfaturilor naturiste si nici disponibilitate de timp pentru a respecta o astfel de dieta, de aceea se alege calea cea mai favorabila, adica embolizarea fibroamelor.
garbo_405405
Postat pe 28 Octombrie 2014 12:09
Si eu am luat Esmya 3 luni, insa din prima luna mi-a disparut menstra. Am terminat tratamentul de o luna deja si inca nu mi-a revenit menstruatia. Sunt cam ingrijorata! Imi puteti spune daca ati trecut prin aceeasi experienta?
norkisana
Postat pe 9 Martie 2016 20:53
Am un fibrom foarte mare (ca o caracatita) de 11/13, am sangerari foarte mari si mi s-a spus de ,,n" ori sa-l scot. Dar, mi-e frica. Am 49 de ani, deci, oricum voi intra la menopauza, dar mi-e frica. Din cate am citit, nici embolizarea nu e sigura 100%, chiar ar exista posibilitatea sa ajungi la operatie. Deci ... tot la bisturiu. Ce sa fac? Biopsie am facut in urma cu 3 ani si a fost OK.
DAVID_CRISTIAN
Postat pe 10 Martie 2016 10:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mama purtatoare 33 De la: evanjelina 16 Martie 2011 08:42
fara sau baiat? 22 De la: garbo_1568 28 Aprilie 2012 09:02
INSEMINARE ARTIFICIALA 21 De la: Aly_Radulescu_1 7 Martie 2017 16:57
FSH marit 6 De la: garbo214354 18 Iulie 2011 10:59
oligospermie grava-sterilitate conjugala 117 De la: lady33 9 Aprilie 2015 16:02
Setari Cookie-uri