ceva interesant despre ceaiul japonez

Uite ce interesant,am citit in o carte,cum sa beau un ceai japonez...
M-am sculat dimineata devreme,ca sa fie liniste,fara masini,motociclete,etc...inainte de trezirea orasului.
asa scria
Apoi trebuia sa fac un ceai aromat,nu concentrat,ci slab.
M-am asezat undeva confortabil,si am baut asa: iei o inghititura de ceai,si o bucatica de biscuit,pe care o mesteci de vreo 20 ori...pana sa o inghiti.
ceaiul dureaza cam 10 -15 minute ,adica mult,pentru o ceasca mica,si un singur biscuite.
Ce e interesat in toata asta,este ca dupa ce termini ceaiul,ai o senzatie sa satietate,de parca ai fi mancat un mic dejun foarte consistent.
Eu folosesc asta cand vreau sa slabesc....cel mai greu este cu linistea,ca am doi copii,unul bebe doi ani....
Oricum merita incercat! pofta buna!
daniilia
Postat pe 22 Februarie 2013 11:11
Despre ce fel de ceai este vorba? Ceai verde, sau ceai negru japonez, o-cha, sau poate cel usor amarui?
Daca este vorba de ceaiul verde, intr-adevar, se bea lent - ceremonia de preparare a ceaiului. Nu este dulce, si de aceea se consuma cu dulciuri traditionale japoneze, de regula prajituri din orez! Minunata combinatie!
Acum in Japonia aproape in toate cofetariile si "convenient store", un fel de mini-marketuri deschise non-stop se gaseste ceai verde cu lapte, "ma-cha", care este minunat.
miriammm
Postat pe 23 Februarie 2013 13:43
chiar de orice fel de ceai,aromat,ca menta,teiul,busuiocul...orice bem lent,si mestecam lent,ne va aduce aceeasi senzatie de liniste,si de satietate....
daniilia
Postat pe 2 Martie 2013 06:17
Regula este valabila indiferent ce mananci sau ce bei. Daca mesteci de cel putin 20 de ori o imbucatura, ii dai timp creierului sa simta starea de satietate. Regula de aur spune ca trebuie sa mesteci de atatea ori cati ani ai din cauza faptului ca metabolismul se modifica in functie de varsta. Acuma, eu zic ca e un pic cam mult, dar de minim 20 de ori este necesar. Este un pic mai dificil daca mananci spre exemplu, mamaliga cu branza. Aici ajungem la alta regula: aproape toata mancarea moale, ingrasa. Asadar, feriti-va.

Mult succes tuturor.
garbo_2364
Postat pe 10 Martie 2013 03:39
E UN INTREG RITUAL ,DA. SE NUMESTE CEAIUL PACII. CEL MAI FRUMOS RITUAL AL CEAIULUI E LA JAPONEZI. Se pregateste totul , flori pe masa, muzica, evantai...simti pacea cum patrunde in tine...E tare frumos, da, am fost la un ritual!
cercelmarilena
Postat pe 10 Martie 2013 07:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma poate ajuta cineva cu un LIKE? 1 De la: selladeal 24 Aprilie 2012 20:24
maxime, citate, expresii... 35 De la: garbo011441 7 Octombrie 2012 23:06
curs de machiaj semipermanent oradea arad timisoara cluj 1 De la: garbo_3782 26 Mai 2012 17:31
in plimbare prin padurea Google :) 53 De la: delia_diana 11 Ianuarie 2013 23:43
Am slabit cu spirulina 3 De la: nicoleta26 11 Decembrie 2010 20:25
Setari Cookie-uri