medicina sau psihologie?

Doresc un sfat , o mica experienta, din partea unui medic, de ce nu, sau chiar a unui psiholog. Sunt inca la liceu,si ma gandesc la ce job as putea sa am peste cativa ani.
Sunt pe stiinte ale naturii. Initial am fost pe profil uman, dorind sa umez facultatea de limbi straine.Chiar si acum imi plac limbile straine, si ma descurc. Sunt o persoana sociabila, si imi place sa ascult persoanele din jurul meu si sa le ajut.
M am gandit anul trecut sa urmez medicina, sa devin medic cardiolog.
Totusi imi este foarte greu cu biologia, nu reusesc sa retin ca si ceilalti colegi ai mei, sunt putin derutata. M am consumat foarte mult pe timpul scolii, incercand din rasputeri sa am note bune, dar totusi la biologie am avut 6 in teza, poate o fi fost vina mea, ne a dat 80 de grile in 40 min si nu prea am reusit sa ma gandesc.. si multe am gresit dintre ele. Am fost dezamagita.. Si ma indeamna sa nu mai vreau la medicina..
Parintii mei au zis ca daca nu dau la medicina, la alta facultate nu ma vor tine.
M am gandit si la psihologie, pentru ca imi place enorm de mult, am discutat cu multe persoane intr-un cabinet de psihologie, care aveau probleme destul de grave.
ai mei parinti spun ca ce sa fac cu psihologia ca nu imi gasesc loc de munca, ca fac greva foamei..daca merg la medicina, am un viitor asigurat, pot preda si in scoli , sau chiar ca si profesor universitar, sau sa imi fac apoi un cabinet , ma rog..nu se stie ce va fi pana atunci.
Dar eu ma simt foarte prost, intr un fel simt ca parintii mei vor neaparat sa dau la medicina si sa intru la bursa, si daca nu intru, si sutn al taxa, va face tot posibilul ca sa termin aceasta facultate pentru ca ea stie exact ca mie imi place sa ajut oamenii,..ca nu ma vede ca si avocata, ok, nici nu vreau, sau ca un amarat de psiholog..cand aduc vorba sa dau la alta facultate, gen...facultatea de chimie, groaza, incepe sa tipe la mine, cum sa ma duc eu acolo, nu ma vede ea ca fiind o buna profesoara, sa imi bat capu cu elevi, chestii...vrea cu orice pret sa ma vada medic. O inteleg pe mama, ...
Ma gandeam sa dau si la facultatea de psihologie, sa vad daca chiar intru..totusi ca nu ma vor lasa. va multumesc mult pentru ca ati citit si ca doriti sa ma ajutati cu un sfat, chiar as fi recunoscatoare !
Cristina_5
Postat pe 8 Ianuarie 2013 13:23
Cristina - tu o sa practici meseria pe care o alegi mult timp dupa ce nu va mai fi nevoie sa "te tina mama in facultate". Gindeste-te ca alegi eea ce o sa faci cel putin 8 ore pe zi, in fiecare zi din viata ta. Jumatate de viata. Peste 10 ani poate o sa mai vorbesti cu mamica la telefon de doua ori pe saptamina - dar la job TU vei merge in fiecare zi, de dimineata pina seara.
Nu e o decizie pe care vrei sa o ia nimeni in locul tau, nu?

Unii parinti isi transforma tot felul de vise de-ale lor neimplinite in asteptari de la copii - realitatea e ca nu ne-am nascut sa compensam ce n-a avut sau nu i s-a intimplat mamei, tatalui sau matusii. Fiecare are drumul propriu.
quasaria
Postat pe 8 Ianuarie 2013 13:28
la asta m am gandit si eu, dar a zis ca la alta facultate nu o sa ma tina...deci nu am de ales. Nu am bani mei ca sa pot termina o facultate, deci doar cu ajutorul lor acum.
Va mai zic o chestie, cand eram clasa a 8a, trebuia sa aleg la ce profil sa ma duc, si am ales filologie-bilingv, pentru ca vroiam sa invatz limbi straine foarte mult...totodata sa ajung si translator.
Profesorii mi au spus ca merg foarte bine pe chimie si fizica si mi au recomandat sa ma transfer la stiinte ale naturii..mama vroia de prima data sa ma duc acolo pentru ca stia ca acolo imi este locul, dar eu am refuzat cu orice pretz, pentru ca mi se parea greu la real.
Si chiar este mult mai greu, dar ma descurc cat de cat.
Imi este frica sa nu cumva sa dau la psihologie si apoi sa imi para rau..adica sa aibe mama dreptate cum a avut si atunci cu profilul ...si sa zica ca daca ma duceam la medicina, era mai bine...
Cum a facut si cu transferul...cand mi a zis ca va umbla sa ma transfere...si asa a fost..nu stiu ce sa mai zic.. imi este teama. M am apucat de pregatire la chimie pentru medicina.
Cristina_5
Postat pe 8 Ianuarie 2013 14:21
ai avea optiunea sa te angajezi in timpul facultatii - fie si colaborator undeva, si sa te intretii.
E mai greu... dar drumurile mai usoare nu sint intotdeauna si cele care iti aduc cele mai multe satisfactii. Din contra.
Personal, nu prea mi-as dori un doctor care s-a facut doctor ca altfel nu il tinea mamica. In general, compatimesc oamenii care au dilemele astea existentiale... Cind o sa intri la facultate se presupune ca vei fi adult. Nu fetita de gradi.

In fine - viata ta, tu decizi cum e mai bine.
quasaria
Postat pe 8 Ianuarie 2013 14:31
Da asa este, voi fi adult. Nu pot sazic ca nu mi ar place sa fiu medic, doar ca vad ca sunt alte persoane care retin mult mai mult decat mine, invata mult mai mult si le place intr adevar ceea ce invata. Eu una,doar la chimie imi place foarte mult sa fac, romana nu imi place deloc..
Sunt putin derutata...profesorii de biologie cu care am lucrat, imi spun ca am cap si ca pot ajunge la medicina fara nici o problema, ca ma descurc, dar cand vad ca alti iau 10 la biologie, si eu iau 6...ma apuca groaza si simt ca nu sunt de medicina, ma descurajeaza. Si mama zice ca trebuie sa muncesc mai mult , ca pot !
iti multumesc mult pentru sfat. Imi este teama si de perioada lunga de invatat, sunt atatia ani, si nu stiu daca rezist. Imi place sa muncesc, am facut voluntariat la crucea rosie, voluntariat de bibliotecar, voluntar la un cabinet psihologic. nu am primit nici un leutz, dar mi a placut ceea ce am facut extrem de mult. La crucea rosie am invatat foarte mult sa ajut oamenii, imi placea practica, decat teoria si ma implicam serios. Voluntariat la cabinetul psihologic a fost foarte dragutz, am invatat eu sa fiu mai calma, sa imi pot controla emotiile si sa comunic mai mult cu cei din jur. ma duceam 3 ore de placere, si ma gandeam ca trebuie sa vin acasa si sa imi fac vreun eseu la romana, sau sa invatz 30 de pagini la biologie... Unele chestii sunt interesante, dar pierd informatiile. ..
Cristina_5
Postat pe 8 Ianuarie 2013 14:42
Nu le retii pentru ca nu iti plac si pentru ca, de fapt, nu te intereseaza cu adevarat - e normal.
quasaria
Postat pe 8 Ianuarie 2013 14:44
Draga mea Cristina,
psihologia, ca si medicina este un domeniu fascinant
oricare dintre ele o vei alege, sunt ok, ma gandesc ca si eu am copii si asta mi-ar placea sa faca
ca medic e mai clar drumul pe care il vei urma si medicina este de cariera
daca intr-adevar te duce capul, cum spun profesorii tai, eu zic sa o asculti pe mama si pe ei, macar pentru experienta pe care o au
nu te lasa dezamagita de o amarata de nota la biologie, asta nu arata adevarata ta valoare
si ca psiholog poti sa faci cariera, daca esti pasionat si vrei cu adevarat, este un domeniu deschis foarte tare in ultimii ani in Romania
poti sa faci dupa medicina un master de psihoterapie sau poti sa fii psihiatru, ar fi tare, nu?
mult noroc in viata, draga mea, psiholog Dalia Moldovan
dalia_moldovan
Postat pe 11 Ianuarie 2013 10:04
ai timp cativa ani,sa ajuti pe parintii tai,sa inteleaga ca sunt decizii pe care trebuie sa le iei singura,chiar daca sunt gresite,si ca,oricat de bine vrei sa faci copilului,poti si gresi in deciziile pe care le iei pentru binele altuia.
atrebuie sa faci psihologia,daca iti place cu adevarat,cu toate ca notele la bio nu sunt deloc importante...cu un meditator,ai trece toate testele.si fara meditatori,nu se prea intra la medicina....
Parintii se pot amesteca si in relatiile sentimentale.
tot pentru binele copilului.
Eu inteleg ca la baza amestecului,intotdeauna exista un motiv bun.....
exista si facultati particulare de psihologie,la fara fracventa...te duci doar la examene....
daca te inscrii la medicina,nu vei mai avea timp pentru a doua facultate...insa sunt sigura ca deciziile pentru toata viata,trebuie sa iti apatina tie,iar parintii au datoria sa te sprijine,indiferent daca hotarasti gresit,sau ba.
asta trebuie sa le explici.
daniilia
Postat pe 12 Ianuarie 2013 08:54
Cristina_5 tu decizi viitorul si nu te mai framanta ca din ce o sa te intreti , o sa lucrezi part time dupa studii , va fii greu vro cati va ani dar faci ce tie iti place , nu altora , ok , : si eu ma gabdesc la mediciana generala si bac-ul il dau in 2016 , mult succes
Andreea_Diaconu_1
Postat pe 12 Ianuarie 2013 19:31
Pentru a fi admis la medicin la fr taxtrebuie s te hotrști din timp și s te pregtești foarte bine deoarece numrul de locuri nu este foarte mare.Concurența nu este foarte mare (cțiva candidați pe un loc ,dar foarte bine pregtiți,cu multe ore de pregtire n particular ).Trebuie s iei n calcul și faptul c olimpicii au dreptul s opteze și s ocupe ce locuri doresc.Dup aceea trebuie s te gndești și la durata studiilor și a examenelor ce urmeaz dup absolvirea facultții,respectiv rezidențiat-specializare,etc.
garbo203525
Postat pe 13 Ianuarie 2013 21:03
Cristina, nu spune un "amarat de psiholog"psihologia este foarte frumoasa,eu am terminat aceasta facultate si este deosebita,Inveti o multime de tehnici care te ajuta foarte mult in relatia cu tine insuti si e deosebita.Ca nu se gaseste sa te angajezi foarte usor da,este adevarat,dar cum te gandesti tu pe v iitor la un cabinet medical ai putea deschide si unul de psiho.Uite eu pentru tine am 2 variante(desi este bine sa ne alegem noi drumul pe care dorim sa-l urmam,tu acum esti indecisa dar te vei decide tu pana termini),parintii tai vor la medicina, ei te intretin,adica iti platesc facultatea,si celelalte dar ei vor fi sponsorii principali.Ori incerci sa te hotarasti si tu mai bine, inca mai ai timp.te iei si du pa sfaturile de aici,ca sunt persoane deosebite de la care poti lua sfaturi bune si incerci sa le coalizezi.Sau daca tu ai alte planuri cu tine iti iei viata in propriile maine.Este mai greu dupa cum vezi si de aceea tb sa ajungi la o opinie comuna cu parintii tai.Si daca tu doresti iti poti lua si un job part-time,te ajuta pe tine sa te dezvolti,este bn sa ai si activitate mentala dar nici cea fizica nu e de neglijat.Si cand va fi ziua mamei tale ii vei lua un "cadoas"din banutzii tai,poti si din anul doi de facultate sa te angajezi sau cand doresti tu.Pentru ca ei vor fi multumiti de tine(ei fac un efort de a iti asigura viitorul,dar tu "nu te culci pe o ureche").Bafta,si aduna-ti gandurile,pune in balanta ideii,opinii...Servus.
RonnaGarbo117309
Postat pe 17 Ianuarie 2013 16:30
Of! ci ma >:( parintii astia,care vor copii medici, facuti pi banda rulanta!
Mai oameni (parinti) treziti-va bre la realitate, vreti sa credeti ca a impune ceva cu forta sunteti voi sanatosi?Inteleg, ii greu sa cresti o fata/baiat....sau mai multi si sa-i vezi pi macara.....dar ganditi-va ca sunt totusi la INALTIME.....fine.
Cristina,eu cred ca meseria de cardiolog, ti se potriveste.....di astea mai putin inimosi are nevoie medicina/pi bune.
Parerea mea: daca vrei sa faci voia parintilor, pune-te cu "burta" pi biologie, sa-ti ofere si pregatire in particular(parintii) si cu siguranta o sa iti placa sa devii medic.
Psihologia, oricum o vei invata in paralel cu studiile la medicina dar si practica in sine....inevitabil.Un bun medic, le va cunoaste pi amandoua....altfel....nu functioneaza ceva...
Eu iti urez succes, sa nu fii inimoasa dar sa fii tare!

Zi buna!
Fss_ssu
Postat pe 21 Ianuarie 2013 12:56
pe mini, tata ma voia inginer
Eugenia_
Postat pe 21 Ianuarie 2013 19:06
da ii rusine sa fii inginer?......

Sara! .....si cum l-ai convins floricico?...X nu ai reusit si ai fugit de'acasa ;))?
Mai orice meserie ii de imbratisat, totul este sa o practici cu placere ca si asa mai bine de jumatate din viata,omul, si-o traieste muncind. .....ca-i timp irosit sau benefic, fiecare este in masura sa aprecieze
Pi mini bunicamiu, m-o vrut cioban .....si acu' imi pare rau ca nu sunt ....eram si eu mai acatari.....mare P.!!!!!!....
Si ce daca?!
Fss_ssu
Postat pe 21 Ianuarie 2013 19:30
Un proverb de pe aici spune : " Gaseste meseria care-ti place si nu va trebui sa muncesti niciodata."
Sara Supi. Bucura-te ca nu esti,ca sunt "ciobani" destui pe lumea asta
Rotty
Postat pe 21 Ianuarie 2013 19:35
am fugit de-acasa
pentru mine era rusine, ca nu intelegeam nimic
Eugenia_
Postat pe 21 Ianuarie 2013 19:38
Rottycico, nu cred ca exista meserie(in adevaratul sens vb.) ca sa iti placa si sa nu fii nevoit sa te implici.....da, fine ...ii doar o parere a cuiva.
Pio "raportat" la cati ciobani vad pi unde cutreier zaua tata.......nu mai imi pare.....eh, ma gandesc ca nu o fost menit si-mi tRece;))

Floricico:* ....acu' intzalegi banuiesc.

Da ce-i cu rusinea draga??.....eu asta nu intzaleg, face parte din meseria ta?
Fss_ssu
Postat pe 21 Ianuarie 2013 20:02
ma lovesc zilnic de ea imbraca diverse forme.
Eugenia_
Postat pe 21 Ianuarie 2013 20:06
Pai tocmai asta e....daca iti place meseria ce o faci,nu mai vezi munca ca pe o corvoada,ci o placere.
Rotty
Postat pe 21 Ianuarie 2013 20:14
De la: Eugenia_, la data 2013-01-21 20:06:36ma lovesc zilnic de ea imbraca diverse forme.

Serios? si ce forme "convexe sau concave" nu-ti plac ....sa intzaleg si eu cat de rusinoasa-i meseria ta.

Rotty, stiu la ce te referi dar parerile sunt impartite, rareori se potrivesc cu ale parintilor cand copiii vor cu totul altceva......totusi trebuiesc respectate(dpmdv) insa uneori intalnim si situatii cand parintii sunt mai neintelegatori si genereaza stari neplacute
Acu' sa nu te gandesti decat la binele copilului dar trebuie uneori sa-l lasi copacel sa-l "bata" vantu' ca apoi sa aibe creeru' oxigenat....fine.
Va - cesc.
Fss_ssu
Postat pe 21 Ianuarie 2013 21:46
Inteleg foarte bine Supi. Eu nu i-am impus nici o meserie feciorului meu. Ce i-a placut,aia scoala a facut.
si io.
Rotty
Postat pe 21 Ianuarie 2013 21:56
haidi, mey supariciule, esti sigur ca e vorba de creer si nu de cleier?

sunt si io , ca sa stiu daca si io?

esme
Postat pe 21 Ianuarie 2013 22:06

nu-i vb nici di creer nici di cleier;)) ....stiu ca tu ai mai mult ;))si adaugi i intre cei doi ee si ....ia vezi ci iese
Hoatzo ci te stiu!.....te-am prins... ii ghini no?....
Mai vezi ca penultima postare cu molipsitu' nu ti s-o potrivit diloc ....nu te prinde......era sa-mi pun mainile-n cap si sa
Daaaa, ca tu scrii corect pisti tat, ci sa-ti zac......
Fss_ssu
Postat pe 21 Ianuarie 2013 22:40
supariciule, taaare bine!
esme
Postat pe 22 Ianuarie 2013 10:23

...ii bine ca te bucuri!
Mai, da ce s-o ales di cariera fetii pana la urma???
O ales X nu?.....
eram curios!

Ziua buna!
Fss_ssu
Postat pe 28 Ianuarie 2013 12:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine ma ajuta 1 De la: ladycrist 13 Mai 2009 14:58
Migratia in afara pentru un loc de munca 22 De la: roby_cado 20 Ianuarie 2011 20:38
colaborare 6 De la: Thor_again 24 Noiembrie 2010 15:20
inca se discuta ...... 1 De la: Alexxandra 1 Martie 2010 16:10
Atentie la munca la domiciliu 32 De la: garbo_414570 19 August 2015 17:29
Setari Cookie-uri