sa ma risc intr-o relatie cu el? sau sa-mi vad de ale mele?!

Nici nu stiu cum sa-ncep pentru a ma face inteleasa. Pe scurt, am cunoscut un barbat si de cand am vb prima data cu el mi s-a parut a fi perfect pentru mine. Este cam tot ce mi-am dorit, ce caut la un partener: este dragut, educat, manierat, rafinat, este un foarte bun avocat, pasionat de istorie, filosofie, cultura etc. la fel ca si mine. Problema este ca, in ciuda atractiei pe care o simt pentru el, a faptului ca atunci cand suntem impreuna ma simt exceptonal, imi vine sa fug de el mancand pamantul.

Suntem complet opusi. Eu-s genul de fata cuminte,linistita, tinuta de parinti in puf, ocrotita de tot ce-i rau si de personaje ca el, care au facut o gramada de prostii, au fost cu o gramada de femei etc. In plus, eu-s sensibila, altruista, pun suflet in tot ce fac si-mi este greu sa nu ma implic. El este calculat, pragmatic, independent nevoie mare, cu-n stil de viata diferit, si cu 3 ani mai mare decat mine. Simt ca ma domina, si ce mi se pare si mai grav este ca si el stie asta.

Din aceste motive mi-e frica de el. Nu vreau sa nu ma raneasca, sa sufar si sa ma chinui din cauza lui. Imi vine sa-l las si sa nu mai aud de el niciodata. Am purtat o discutie, i-am zis ca nu-mi inspira incredere si ca as prefera sa nu mai continuam, dar m-a asigurat ca ma place mult, ca inocenta mea il atrage, ca apreciaza principiile mele, ca nu alerg dupa el, ca nu trag de el. MI-a mai precizat si ca niciodata nu si-ar bate joc de o fata ca mine, ca-si doreste o relatie stabila, linistita, ca a umblat destul iar cu mine se simte linistit, in largul lui, iar intentiile lui sunt serioase. In plus, mi-a specificat ca a rarit-o cu restul persoanelor care trag de el, si ca eu am cam ramas singura. (aici nu prea am inteles ce-a vrut sa spuna dar nici n-am insistat ) Dar cam asta a fost singura discutie pe care am avut-o pe acest subiect.

Nu prea vorbim despre noi, despre el, despre relatiile lui, etc. Mi se pare ca are un zid si ca, in ciuda celor spuse, nu este pregatit sa renunte la independenta lui atat de usor. El a mai avut o tentativa sa discutam despre teama mea fata de el acum 2 zile, si m-a intrebat de ce nu pot crede ce-mi spune, insa m-a luat prin surprindere, si am evitat subiectul.

Cand este cu mine, este foarte protector, rabdator, ma alinta, ma rasfata, se comporta ca si cu-n copil. Este un adevarat cavaler in armura stralucitoare. Singurul aspect negativ este ca ne vedem cam de 2ori/sapt, nu ma suna decat seara, zilnic ce-i drept, iar in timpul zilei nu-mi prea da mesaje. Eu inteleg ca-i ocupat, dar oare cer prea mult si prea repede?

Seara trecuta a venit la mine, ne-am uitat la un film si am dormit impreuna. Toata noaptea m-a tinut in brate strans, extrem de inghesuit in mine, m-a mangaiat si m-a sarutat cu drag. Spre dimineata a avut o tentativa de ceva mai mult, insa l-am oprit. Si asa m-a zapacit, daca s-ar mai intampla si ceva intre noi, m-ar zapaci complet.

El mi-a cerut o sansa, insa nu stiu ce sa fac. Pe cat de mult imi place, pe atat de mult imi vine sa fug de el. Exagerez eu? Sa ma risc implicandu-ma? Nu stiu ce sa fac. Ma simt si mai atrasa de el iar timpul curge impotriva mea. Sa-i pun punct sau sa ma risc intr-o relatie cu-n om diferit de mine, in care nu stiu cata incredere as putea avea?

Imi cer scuze pentru postarea mea interminabila, insa sunt extrem de confuza...
garbo_10179
Postat pe 20 Decembrie 2012 02:18
orice relatie presupune un risc - dar prima impresie este, de obicei, cea reala... Daca iti vine sa fugi de el, poate ca ar fi bine chiar sa fugi. Uneori intuim lucruri pentru care nu avem - inca - o explicatie logica. Dar, mai devreme sau mai tirziu, apare si aia.
quasaria
Postat pe 20 Decembrie 2012 08:56
Multumesc pentru sfat. :) Si da, cred ca ai perfecta dreptate, insa imi place de el prea mult. Zilele astea ne-am despartit, cred ca din cauza faptului ca l-am strans prea tare cu usa, nu stiu.Ideea e ca nu mi-a mai raspuns la telefon sau la mesaje. Am fost prea disperata sa am o relatie si n-am mai vazut padurea de copaci. Asa ca acum se naste o alta intrebare: cum fac sa-l recuperez? :))
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 10:41
... ce tocmai ziceai?
ok, ai luat oricum o decizie:
Nu te culpabiliza. Oamenii nu pleaca "pentru ca tu...". Pleaca pentru ca pleaca. Pentru ca n-ar fi stat oricum decit o zi, o luna, un an in plus... Daca nu raman in relatie, e doar o chestiune de timp pina ar fi plecat oricum. Cel mai probabil se va termina prost, dar ai acceptat riscul de la inceput, aminteste-ti ca ai decis sa incerci: e o incercare. Poti sa pierzi, poti sa castigi. Uneori relatiile astea umane sint doar jocuri de sansa.
Deci, orice ar fi, ia-o ca pe o experienta. Accepta momente bune fara sa te gindesti daca maine va fi la fel. Iar cind vine acel "maine" care nu va fi la fel: aminteste-ti de cite ori ai zimbit sau ai fost fericita datorita lui. E un plus, nu un minus.
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2012 10:52
Exact la asta ma gandeam. Chiar daca nu iese bine, ma gandesc ca ar fi o experienta utila, o luna, 2, 3, cat o dura. Nu am o experienta cu barbatii prea mare, nu pot spune ca-i cunosc foarte bine. Am avut o singura relatie, care a durat 3 ani, si care s-a-ncheiat in septembrie. Poate ca nu mi-ar strica putina distractie. In fond, este un barbat tanar, frumos, inteligent, cu experienta, care sunt convinsa ca daca l-as avea in preajma, m-ar ajuta f mult, din toate punctele de vedere. Poate el chiar si-a dorit sa fie cu mine, insa s-a speriat cand a vazut disperarea mea dupa el. Doar imi spusese cu cateva zile inainte ca tine foarte mult la libertatea lui iar eu am fost posesiva, disperata si l-am strans cu usa. Ceea ce-i ciudat, deoarece eu, in realitate nu sunt asa. Am fost doar nesigura pe el si am vrut sa fortez lucrurile. Dar cum pot sa-l mai recuperez? Sigur nu-mi va raspunde la telefon prea curand. Sa-l las vreo 2-3 saptamani sa-si revina? Interesul pt mine sigur a existat, dar n-am stiut cum sa-mi joc cartile.
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 11:02
si Don Juan s-a cumintit intr-o zi de dragul unei femei dar pana in ziua aceea a facut victime fara numar . Daca te simti in stare sa iti joci cartea bine, mergi inainte, daca nu mai bine renunta, cioburile o sa fie foarte greu de lipit la loc
garbo039125
Postat pe 22 Decembrie 2012 11:07
79 tocmai ti-ai raspuns singura pe topicul celalalt pe care l-ai deschis
Rotty
Postat pe 22 Decembrie 2012 11:12
Voi incerca sa ma schimb. Poate-i cazul de o schimbare in viata mea, la mine. In fond, 2013 se presupune a fi un an al schimbarii. Voi incerca sa nu ma implic prea tare emotional, sa fiu mai detasata, sa ma distrez mai mult si sa fiu mai putin serioasa, ca seriozitatea asta, nu mi-a adus prea multe lucruri bune. Dar oare imi va raspunde peste 2-3 sapt la telefon? Daca da, ce-i spun? Ca vreau sa ne intalnim? Cand nu mi-a mai raspuns la telefon, eu l-am sunat de 2 ori si i-am dat 2 mesaje, in 2 zile. Deci nu l-am stresat prea tare, astfel incat sa se sperie ca nu mai scapa de mine. Am procedat corect? Procedez corect daca-l sun peste 2-3 sapt? O sa-mi raspunda? Sau tot va avea in minte imaginea femeii disperate, care nu are incredere-n el?
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 11:21
De la: Rotty, la data 2012-12-22 11:12:1379 tocmai ti-ai raspuns singura pe topicul celalalt pe care l-ai deschis


nu inteleg, nu vi s-a pus pata pe cineva rau de tot niciodata?! sa fiti disperate dupa acea persoana pt ca,in mintea voastra, reprezinta intruchiparea perfectiunii? eu-s pasionala de fel, iar disperarea aceasta este consecinta pasiunii mele
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 11:27
Nu incerca sa pari ceea ce nu esti. Nu vei putea juca teatru o viata intreaga....si in fond si la urma urmei pentru ce ? Daca e sa fie al tau,va fi. Succes.
Rotty
Postat pe 22 Decembrie 2012 11:28
Nu voi juca teatru. Chiar voi incerca sa fiu mai detasata.Si daca nici asa nu merge, voi stii macar ca am incercat. Imi place mult mult mult de tot de el, si ma simt vinovata ca am avut comportamentul acela infantil, de bebelus, exact cum m-a numit el, si l-am pierdut din cauza asta. De aceea intreb, oare mai exista o sansa? In fond, relatia dintre noi nu s-a consumat, nu i-am oferit tot. Nu sunt suficiente 2-3 sapt pt a putea relua legatura cu el?
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 11:33
Fara sa par disperata, desigur. Vreau sa-i arat ca am analizat mai bine comportamentul meu, atitudinea mea, si mi-am dat seama ca am gresit. Ca am luat lucrurile prea in serios, fara sa stiu exact daca se merita sa fac asta. Iar acum vreau sa vad daca este ceva intre noi sau nu. Acesta vreau sa fie mesajul meu pentru el, dar si pt mine.
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 11:36
O sansa exista intotdeauna daca iti doresti cu adevarat. ....Si mai e o vorba..."Bate fierul cat e cald " Bafta.
Rotty
Postat pe 22 Decembrie 2012 11:38
de foarte multe ori ne batem capul cu mult prea multe nimicuri, uitand sa mai traim!
heartbit
Postat pe 22 Decembrie 2012 11:47
Da. asta-mi doresc cu adevarat. Imi mai doresc o sansa cu el. Dar nici nu vreau sa fiu perceputa ca fiind disperata, si dispusa la orice. Nu vreau sa fie o injosire. In fine...complicate-s relatiile astea!
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 12:14
"nu inteleg, nu vi s-a pus pata pe cineva rau de tot niciodata?! sa fiti disperate dupa acea persoana pt ca,in mintea voastra, reprezinta intruchiparea perfectiunii? eu-s pasionala de fel, iar disperarea aceasta este consecinta pasiunii mele "

o, nu... nu ni s-a intimplat!

179, tocmai pentru ca mi s-a intimplat ti-am spus sa fugi, daca asa iti dicteaza instinctul. Stii, noi avem niste instincte de conservare foarte bune - pina le spunem shut the fck up, saracele.
Si ajungem la stadiul de ruleta ruseasca, in care ne facem viata praf, jobul praf, casa praf si pulbere si jeepane conserva, ca sa dispara dracului - cu noi cu tot, ce mai conteaza! Ti se pare suficient de pasional?! Atunci esti pe drumul cel bun.

Un barbat care isi doreste sa fie cu tine nu iti va reprosa niciodata ca il iubesti prea mult. Va fi fericit ca il iubesti - asa cum stii tu sa iubesti, ca un bebelus daca tu ca un bebelus stii. Ar fi incintat oricum. Si i s-ar parea ca esti nemaipomenita oricum.
Daca te vrea, n-ai nevoie sa "ii demonstrezi". Ai nevoie sa demonstrezi si sa convingi doar atunci cind nu te vrea. Spui ca nu ti-ai jucat cartea - dar esti foarte sigura ca aveai cartea buna?! Cartile lui - le stiai? Sau le stii?
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2012 12:24
Da, asta asa este. Dar oare instinctele noastre de conservare nu se datoreaza si unor idei preconcepute? Fiind orbite de teama de a nu pati ceva, nu ne dam seama ca totul este doar in mintea noastra, iar cel de langa noi chiar ne doreste. Si tot din cauza instinctelor noastre si a ideilor preconcepute, nu ne transformam in mici monstri verzi care sperie prin nesiguranta, suspiciune si neincredere? Tu ti-ai dori sa fii cu-n om care te priveste cu ochi suspiciosi cand ai intentii bune si ai incercat sa i le dovedesti?! Eu stiu sigur ca nu.

garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 12:37
am inteles!
habar nu ai ce vrei si ce e cu tine!
nu ca esti disperata dupa el, asta e putin spus!
esti distrusa de lipsa lui si terminata dupa el!
chestia cu injosirea... e asa de florile marului din gutui!
succesuri!
oricum o sa ii cedezi si apoi o sa fie o amintire placuta!
heartbit
Postat pe 22 Decembrie 2012 12:43
Stiu ca mi s-a pus pata pe el, ca mi-a cazut cu tronc si ca-l vreau inapoi. Asta-i tot ce stiu, si ce ma intereseaza. Si da, sunt disperata dupa el, suficient cat sa astept 2 saptamani si sa mai incerc ceva cu el. Macar sa stiu ca l-am pierdut pt ca am incercat, nu pt ca am fost disperata.
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 12:49
.....si l-am sufocat si strans cu usa.
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 12:50
De la: garbo_10179, la data 2012-12-22 12:37:21Da, asta asa este. Dar oare instinctele noastre de conservare nu se datoreaza si unor idei preconcepute? Fiind orbite de teama de a nu pati ceva, nu ne dam seama ca totul este doar in mintea noastra, iar cel de langa noi chiar ne doreste. Si tot din cauza instinctelor noastre si a ideilor preconcepute, nu ne transformam in mici monstri verzi care sperie prin nesiguranta, suspiciune si neincredere? Tu ti-ai dori sa fii cu-n om care te priveste cu ochi suspiciosi cand ai intentii bune si ai incercat sa i le dovedesti?! Eu stiu sigur ca nu.



DIncolo de orice "idei preconcepute", IL SIMTI pe celalalt. Ii simti intentiile. Il poti privi un timp cu suspiciune: dar in final suspiciunile se estompeaza, daca nu au o baza reala.
Doar ca, desigur, trebuie sa iti dea timp. Iar el se pare ca n-are timp.
Si se pare ca n-are rabdare.
Si se pare ca nici nu il interesezi suficient cit sa treaca peste primele mofturi.
Si, daca peste primele nu trece, peste urmatoarele va trece cu atit mai greu. Daca acum nu il interesezi suficient, il vei interesa oricum din ce in ce mai putin.

Ce ai putea sa faci, probabil, ar fi sa nu te vinzi foarte ieftin in momentul asta - asa cum esti dispusa. Si sa ii spui domnului, cind si daca te mai cauta, cam ce a spus Marlyn Monroe (care se pare ca era doar blonda vopsita):
I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best!!

Era o vorba: capul sus, fundul inapoi si pieptul in fata... si life goes on!
Merge mai bine atitudinea asta pe tocuri cui, sa stii :-)
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2012 13:42
.
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2012 13:42
Problema este ca EU nu i-am dat timp. Aici apare frustrarea mea. El mi-a acceptat mofturile, capriciile, si crede-ma, n-au fost putine. A fost extrem de manierat, rabdator, protector, exact cum isi doreste orice femeie. Dar l-am incoltit. Cum nu m-a sunat o zi, cum i-am sarit in cap si i-am zis ca mie nu-mi convine ca ma suna doar 1/zi, ca nu ne vedem decat de 2x/sapt, si ca asa eu nu doresc sa mai continui. Toate astea in conditile-n care cu 4 zile in urma imi spusese ca este interesat de mine din toate punctele de vedere si ca sa-i dau putin timp. Eu nu i l-am dat. Am fost disperata. Si am pierdut.

De aceea zic ca ideile preconcepute, pot face rau. Si nu-ti dai seama decat dupa ce o comiti, ca respectivul chiar si-a dat interesul, iar tu ai fost o tuta si l-ai gonit. Stiu ca nu-l mai pot suna acum, si am mari dubii daca o va mai face el, dar sper ca apele sa se mai linisteasca dupa revelion, eu sa mai ma linistesc, pentru a putea sa-l sun si sa procedez altfel.
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 14:05
nu, n-ai fost nimic. Ma scuzi, dar abia acum incepi sa devii.
Te suna o data pe zi - sau nici macar o data pe zi - pentru ca in rest, stiu, era foarte ocupat. In rest nu minca, nu dormea, nu se ducea la buda, nu schimba nici o vorba cu nimeni altcineva - pentru ca, daca tu erai importanta, ar fi trebuit sa fii prioritara, nu?
Sau n-aveai pretentia asta? Ei, atunci... depinde de asteptari. Chanel no. 5 poti fi, nici o problema.
O data la n saptamini la o cafea sau "cafea" eu zic ca o sa mai faca efortul sa iti explice ca ii mai trebuie timp. Si esti tu infantila ca nu i-l dai.
E avocat pledant, probabil....
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2012 14:16
Da, spunea ca-i ocupat, intr-adevar. Dar si eu era ocupata. Nu doar o data l-am refuzat cand vroia sa ne vedem, din cauza programului meu extrem de incarcat.

Si poate ma insel, dar la 29 ani (cati are el) ca avocat, esti preocupat sa-ti faci o clientela, un renume, nu sa lasi pe plan secund aceste aspecte pt o dra pe care o stii de 1 luna. Desigur, asta nu scuza faptul ca nu-mi dadea mesjae in timpul zilei decat daca-i scriam eu, dar nu poti avea pretentia ca cineva, pe care abia incepi sa-l cunosti, sa vina si sa-ti dea programul peste cap. Eu nu am facut asta pt el, el de ce ar face asta cu mine?!

Si da, stiu ca mai erau si altele in afara de mine. Dar ma crezi ca nu m-a interesat acest aspect? Stiu ca poate suna ciudat, dar am preferat sa-mi canalizez atentia asupra lui, nu asupra lor. Atat ca barbat, cat si ca femeie, este bine sa ai admiratori, pretendenti si etc. Te face sa te simti bine, iti creste increderea-n tine . Si eu pe langa el mai am 2 care se tin dupa fusta mea, dar niciunul nu s-a comparat cu el. Ma domina, lucru care nu il poate face orice barbat cu mine. Cred ca si asta-i motivul pt care sunt atat de disperata dupa el. A reusit intr-o luna ceea ce fostul meu prieten nu a reusit s-o faca dupa 3 ani de relatie.

Si evident ca-mi doresc sa fiu prima, dar pentru a fi prioritatea 1, e nevoie de timp, sa dovedesti ca meriti a fi. Un barbat cu experienta, poate sa fie mai sceptic in alegerea prioritatilor. Important era ca eu sa fiu altfel, sa ma comport altfel, nu ca o pipitza de 20 ani, innebunita si disperata, care-si doreste neaparat o relatie si are nevoie de o confirmare. Si ma oftic foarte tare.
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 14:39
Si da, e avocat pledant.
garbo_10179
Postat pe 22 Decembrie 2012 14:43
Nu confunda relatiile cu admiratorii. Admiratori avem toti - multi. Relatii, de preferat una. Iar cineva cu care te vezi de doua ori pe saptamina si nici nu te suna zilnic, macar, are cel putin o relatie - si nu cu tine. Nu sta un "player" de 25 de ani singur cuc sa te vada pe tine saptaminal... si sa iti spuna ca "e interesat".
Vezi lucrurile foarte pragmatic. Tranzactional. Le vezi cum iti convine sa le vezi, dar probabil undeva in subconstient stii si tu ca nu e asa.

Anyway. Fiecare trebuie sa isi vada de drumul lui si sa isi traiasca visele si deceptiile, so: succese. Imi pare rau ca nu pot sa iti spun ce ai fi vrut sa auzi.
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2012 22:32
Asculta-ti inima! Daca iti vine sa fugi mancand pamantul, nu te mai uita inapoi! Nu uita ca " Pacatul din fire n'are lecuire". Nu te gandi ca-l poti schimba si modela in timp, e o copilarie sa gandesti asa. Cere sfatul parintilor nu vei gasi sfatuitori mai buni ca ei. Dar in primul rand roaga-te la Dumnezeu sa-ti lumineze mintea.
emilia_constantin
Postat pe 23 Decembrie 2012 08:01
cred ca Shakespeare jubileaza pe acolo pe unde umbla el prin ceruri cand isi vede opera exprimata atat de natural si la superlativ
Mult zgomot pentru nimic!
heartbit
Postat pe 23 Decembrie 2012 10:23
bagandu-ma si eu ca ...faimoasa insecta....suparatoare, iti zic sa nu-l suni. Ai face exact ce vrea el sa faci pentru ca tacerea lui si lipsa de raspuns nu e decat o startegie de fante, menita sa te faca pe tine mai fierbinte. Cand va "binevoi" sa se uite la tine...o sa te gaseasca gata rumenita, suculenta, numai buna de "papat". Eforturi putine spre deloc si papica buna si calda pentru el.
E doar o parere si o perspectiva pentru o legatura tip condiment...cum le numesc.
Pentru legaturi tip "painea noastra (cu diverse arome) cea de toate zilele", citeste ce a scris Q.
As_ninge
Postat pe 23 Decembrie 2012 10:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
S.O.S Relatia mea cred ca se duce de rapa ... 46 De la: namyi 25 Octombrie 2010 19:41
Intrebare 13 De la: garbo_394413 3 Februarie 2014 20:34
In ziua in care m-am iubit cu adevarat Charles Chaplin 40 De la: Luna_in_capricorn 6 Decembrie 2011 19:39
Parerea voastra imi poate influenta decizia. 32 De la: Luna_in_capricorn 28 Septembrie 2011 15:16
medic naturist 2 De la: AMETYST 20 August 2009 18:31
Setari Cookie-uri