buna ziua

am inplinit un an de cind am luat hotarirea de a nu mai consuma bauturi alcolice beam sporatic si ma imbatam de fiecare data si ma duceam si ma culcam de cind nu mai beau mia m pierdut toti prieteni care sa fie motivul si nici casnicia nu merge prea bine .Astept niste raspunsuri sfaturi cum le o mai zice va multumesc
garbo104802
Postat pe 21 Octombrie 2012 20:08
E bine ca ai renuntat la alcool. Zici ca ti-ai pierdut prietenii de atunci. Nu au fost prieteni adevarati, erau prieteni la betie si atat . Probabil profitau de patima ta. Iar daca casnicia nu merge bine, inseamna ca problemele sunt inca prezente intre voi.Pune intrebari, fi atent la raspunsuri si la gesturi,identifica adevarata problema.
GHEISA_
Postat pe 21 Octombrie 2012 20:46
De la: garbo104802, la data 2012-10-21 20:08:13am inplinit un an de cind am luat hotarirea de a nu mai consuma bauturi alcolice beam sporatic si ma imbatam de fiecare data si ma duceam si ma culcam de cind nu mai beau mia m pierdut toti prieteni care sa fie motivul si nici casnicia nu merge prea bine .Astept niste raspunsuri sfaturi cum le o mai zice va multumesc

Eu nu sunt prea sigura ca ai fost treaz cand ai scris... Sporadic zici ???
Rotty
Postat pe 21 Octombrie 2012 20:51
"Alcoolul dauneaza grav sanatatii"... continuarea probabil nu era importanta "Alcoolul dauneaza grav sanatatii, vietii de familie si prieteniilor"????... chiar nu am sfaturi, dar parca ceva nu se potriveshte in tabloul asta.
Rainy_girl
Postat pe 21 Octombrie 2012 22:09
802, motivul este ca apar schimbari in personalitatea TA dupa ce renunti la o dependenta - si bla bla, toata lumea te asigura ca va fi raiul pe pamint, dar realitatea nu e tocmai asa. Toti purtam niste ochelari, mai roz sau mai negri, si cind te trezesti in fiecare zi gindindu-te ca iti refuzi placerea preferata, s-ar putea sa iti influenteze in mod constant dispozitia si interpretarea realitatii. Sa devii pur si simplu nemultumit, morocanos si frustrat. Si orice s-ar intimpla sa nu fie bine. Sau suficient de bine. Si cu atitudinea asta indepartezi oamenii. Si te indepartezi si tu de la scopul pentru care ai renuntat la ce iti placea. De fapt, tu urmareai sa ai o viata mai buna. Nu una mai dificila.
E una dintre capcanele dependentelor...
Am vazut foarte multi fosti fumatori in situatia asta, iar fumatul am inteles ca e mai putin addictive decit bautura, oricum....
quasaria
Postat pe 21 Octombrie 2012 22:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum faceti fata stressului la serviciu.. 194 De la: tutankhamon 5 Februarie 2010 23:13
buna 18 De la: garbo089791 20 Ianuarie 2010 23:02
Clarviziune, cartomantie 3 De la: si_totusi 17 Ianuarie 2010 21:43
casnicia mea mai are vreo sansa? 22 De la: bluelight 11 Februarie 2010 21:27
E limba romana-i proasta ca ne lasa si pamantul rau ca ne suporta? 20 De la: tutankhamon 27 Ianuarie 2010 01:09
Setari Cookie-uri