as vrea sa inteleg ce se intampla cu barbatii din ziua de azi.....

Am cunoscut un barbat acum 3 ani, in 2009. Nu am avut fluturasi in stomac, nu am fost foarte extaziata in privinta lui, insa am ajuns sa avem o relatie si sa tin la el. Nu s-a purtat tot timpul frumos cu mine, nu mi-a adresat cele mai frumoase cuvinte dar au fost si momente frumoase. Am ramas impreuna 9 luni dupa care ne-am despartit.....el era "insurat" cu jobul lui si nu mi se parea ca este decis sa se implice. Mi-a fost foarte greu sa trec de aceasta etapa, insa dupa 8 luni ne-am imapacat....

Am mai rezistat 2 ani impreuna....2 ani in care am incercat sa il inteleg, sa ii fiu aproape. Ne vedeam doar in weekend pentru ca el locuieste cu parintii, iar eu nu sunt dispusa la aceasta varsta (33 ani) sa locuiesc cu altcineva in afara de iubitul meu. Precizez ca el are 38 de ani si nu mi se pare o situatie normala, mai ales ca amandoi avem posibilitati materiale...Am discutat despre viitor, despre intemeierea unei familii, mi-a spus ca ma iubeste, dar cu toate astea nu a fost dispus sa faca mare lucru ca sa fim mai des impreuna. Am disuctat despre a ne cumpara o casa, am inceput formalitatile, ca sa aflu mai apoi ca se simte constrans de aceasta situatie. Nu am intele de ce , nu eu am adus vorba despre familie sau viitor....

Nu pot sa spun ca alaturi de el m-am simtit apreciata, sustinuta sau iubita din cale afara. Si cu toate astea am ajuns sa il iubesc si sa incerc sa raman langa el, dar se pare ca el avea alte planuri....Ne-am despartit si eu am ajuns sa ma culpabilizez pentru toate neajunsurile din relatie, pentru despartire, ma tot gandesc ce as fi putut sa fac mai bine....Am ajuns lipsita de energie di de chef de viata!

este ok ca un barbat de 38 de ani sa vrea sa locuiasca cu parintii cand are si alte posibilitati? Este normal sa nu isi faca timp pentru femeia de langa el cu care sustine ca isi doreste o familie? Sunt eu nebuna sau nu mai exista barbati responsabili???
ariadna06
Postat pe 19 Octombrie 2012 15:09
Buna draga mea.
Am o intrebare: I-ai cunoscut parintii?
cdg69
Postat pe 19 Octombrie 2012 15:53
Nu-s toti asa. Al tau are o problema. Anormalitatea e la el. O fi foarte mamos. Sau comod.
mamamiamea
Postat pe 19 Octombrie 2012 22:23
Te intrebi ce se intampla cu barbatii din ziua de azi? Fuga de responsabilitate, vor sa faca DOAR ce doresc ei si CAND doresc ei.
MADIG
Postat pe 20 Octombrie 2012 09:56
De la: ariadna06, la data 2012-10-19 15:09:25Am cunoscut un barbat acum 3 ani, in 2009. Nu am avut fluturasi in stomac, nu am fost foarte extaziata in privinta lui, insa am ajuns sa avem o relatie si sa tin la el. Nu s-a purtat tot timpul frumos cu mine, nu mi-a adresat cele mai frumoase cuvinte dar au fost si momente frumoase. Am ramas impreuna 9 luni dupa care ne-am despartit.....el era "insurat" cu jobul lui si nu mi se parea ca este decis sa se implice. Mi-a fost foarte greu sa trec de aceasta etapa, insa dupa 8 luni ne-am imapacat....

Am mai rezistat 2 ani impreuna....2 ani in care am incercat sa il inteleg, sa ii fiu aproape. Ne vedeam doar in weekend pentru ca el locuieste cu parintii, iar eu nu sunt dispusa la aceasta varsta (33 ani) sa locuiesc cu altcineva in afara de iubitul meu. Precizez ca el are 38 de ani si nu mi se pare o situatie normala, mai ales ca amandoi avem posibilitati materiale...Am discutat despre viitor, despre intemeierea unei familii, mi-a spus ca ma iubeste, dar cu toate astea nu a fost dispus sa faca mare lucru ca sa fim mai des impreuna. Am disuctat despre a ne cumpara o casa, am inceput formalitatile, ca sa aflu mai apoi ca se simte constrans de aceasta situatie. Nu am intele de ce , nu eu am adus vorba despre familie sau viitor....

Nu pot sa spun ca alaturi de el m-am simtit apreciata, sustinuta sau iubita din cale afara. Si cu toate astea am ajuns sa il iubesc si sa incerc sa raman langa el, dar se pare ca el avea alte planuri....Ne-am despartit si eu am ajuns sa ma culpabilizez pentru toate neajunsurile din relatie, pentru despartire, ma tot gandesc ce as fi putut sa fac mai bine....Am ajuns lipsita de energie di de chef de viata!

este ok ca un barbat de 38 de ani sa vrea sa locuiasca cu parintii cand are si alte posibilitati? Este normal sa nu isi faca timp pentru femeia de langa el cu care sustine ca isi doreste o familie? Sunt eu nebuna sau nu mai exista barbati responsabili???


NORMAL este ca un barbat care iubeste cu adevarat o femeie este sa arate ca este barbat adevarat sa construiasca o casa in care sa traiasca cu femeia si copii lui,unde parintii ambilor sa vina cu placere in vizita
http://www.youtube.com/watch?v=SJInfDleHwg&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 20 Octombrie 2012 10:09
pare o relatie in care v-ati complacut amandoi. nu cred ca el este marea dragoste. de ce sa-ti bati capul acum cand maine vei gasi pe cineva care sa-ti spuna vorbe frumoase, sa te sustina, pentru care sa simti fluturi in stomac. si sigur acel cineva va vrea sa aiba o casa cu tine si o familie, fara sa se simta constrans. (ce faceai daca te casatoreai cu acel tip ok si apoi gaseai un tip extraordinar, care sa-ti dea lumea peste cap?) cred ca viitorul are ceva mai bun pentru tine.
garbo_3567
Postat pe 20 Octombrie 2012 12:33
Nu te mai invinovati degeaba,nu ai nici o vina,din ceeace ai povestit inteleg ca nu este omul tau pereche.Daca te-ar fi iubit (si repet, nu e vina ta ca nu te iubeste),te-ai fi simtit apreciata, sustinuta, iubita ,fericita -si nici atunci poate nu si-ar fi asumat responsabilitatea casatoriei cu tine, cel mult si-ar fi dorit sa fiti mai mult timp impreuna si poate s-ar fi mutat cu tine.
Barbatii din ziua de azi nu isi asuma usor responsabilitatea unei familii, parte din cauza conditiilor financiare si sociale, parte din cauza atitudinii noastre de ,, eu pot reusi singura,,atitudine in parte feminista,in parte distructiva pentru noi insine.Si eu sunt convinsa ca noi ,femeile, putem reusi singure tot ceeeace ne punem in cap,dar daca le-o spunem si lor, nu le mai stimulam de nici un fel dorinta de afi ei aparatorii, ocrotitorii, sustinatorii nostri. Apropo de asta, exista o poveste simpatica despre cum poate o feminista rata un barbat bun....
Printesa se casatorise cu printul si statea in castelul lor..O data, fiind printul plecat ,vine zmeul Printesa striga dupa ajutor, vine printul ,se lupta cu zmeul, ii taie capul,printul este mandru si sunt fericiti.A doua oara cand apare capcaunul si fata striga dupa ajutor, printul este neinarmat si se lupta cu acesta cu mainile goale.Fata ii striga ,,uite o arma sa-l ucizi,,, si astfel scapa si de data asta.Printul se simtea de parca victoria era impartita cu printesa,nu prea era in largul lui.A treia oara balaurul o inspaimanta,si iarasi se lupta printul ,si oboseste,si printesa de sus din turn tot striga,,mai la dreapta,mai la stanga,uite,iti arunc o franghie,leaga-l,,etc,etc.In sfarsit,printul biruieste dar este total dezamagit de sine insusi.A patra oara cand printesa striga dupa ajutor,printul nu mai are imboldul de sari sa o ajute,spunandu-si in sinea sa,,lasa ca stie sa se descurce si singura,,.Si a plecat pe alte taramuri, sa caute o printesa care chiar vroia sa fie salvata si care nu aflase de tactici de lupta.
Nu spun sa facem pe mimozele sau pe proastele ca sa-i tinem pe barbati langa noi, dar cred ca adevarata inteligenta a noastra ar fi sa le starnim orgoliul de masculi si sa-i starnim sa-si faca meseria de barbati.Sa-i lasam sa ne curteze (in ziua de azi mi se pare ca ii cam curteaza fetele astea tinere ele pe ei),sa ne devina ei noua sustinatori,(nu sa ne deschida portiera la masina sau sa devenim intretinutele lor,ci sa stim sa primim gesturile lor cu bunavointa pentru a le incita pe urmatoarele,sa ii lasam sa afle cat ne bucura atentia lor si ca ne-o dorim, sa le readucem ideea ca fara ei pamantul nu se invarte) Sa invatam sa fim FEMEI:.Stiti cum se invart ei in jurul unei femei care stie sa le sugereze subtil asta?
Dar a fost o divagatie cam mare.Nu cred ca asta a fost in cazul vostru.
Cred ca ai tras prea mult de relatie in conditiile in care el nu daruia orea mult sufleteste,si asta l-a facut sa se multumeasca cu ce avea .Nu spun ca ar fi fost bine sa fi avut o atitudine de femeie fatala ,dar cred ca ai fost prea la indemana lui, nu ai provocat nici un mister,nici o vanatoare.Poate a fost mai bine ca a fost asa,acum esti libera sa-ti cauti sufletul pereche pentru care sa simti fluturasi in stomac, si mai ales care sa te faca fericita.Important este sa-ti iei lectia data de viata cu ocazia aceste relatii esuata.Se spune ca Dumnezeu ne da atatea experiente pana cand ne invatam lectia necesara.
Lipsa lui de responsabilitate nu este vina ta.
Ce iti mai pasa de el de ce nu e responsabil?!
Iti garantez ca exista multi barbati care isi iau viata in piept si isi asuma integral toate greutatile ei.Sunt multi.Unul te asteapta.
Iti urez intelepciune si chef de viata.
garbo_5053
Postat pe 20 Octombrie 2012 16:30
Vorbeste cu el si lamuriti lucrurile, poate tu nu l-ai inteles cum trebuie sau poate intre timp si-a facut el alte planuri... Doi oameni care-si doresc sa fie impreuna-vor fi impreuna, dar suprematia in decizie o au barbatii. Degeaba femeile se agata de ei, daca el vrea-te va cauta, daca nu-l intereseaza persoana ta... mai bine nu te consuma degeaba !
anisoaraf
Postat pe 20 Octombrie 2012 20:20
suprematia in decizii o au barbatii
Eugenia_
Postat pe 20 Octombrie 2012 20:25
nu te cred...este doar o iluzie
ladyDY
Postat pe 20 Octombrie 2012 20:31
De la: ladyDY, la data 2012-10-20 20:31:05nu te cred...este doar o iluzie

:Eu obisnuiesc sa-i spun sotului meu ..cam asa.."Dupa cum bine-ai spus tu...vom face asa..""Dar cand am spus,nu-mi amintesc?""Vai,draga dar ai si uitat?TU ai avut ideea,o punem in aplicare!"Si de fapt...era ideea sau parerea mea 100%!!! Eu fac totdeauna ce vreau eu-dar el stie ca e de la el...un dulcic este sotul meu!!
"Barbatii" din ziua de azi-fac numai ce vrem NOI,dar sa le inducem ideea ca ..fac ce vor ei...
elisabeta_boia
Postat pe 20 Octombrie 2012 21:30
De la: ladyDY, la data 2012-10-20 20:31:05nu te cred...este doar o iluzie


Adio iluzii!
Axl_R
Postat pe 20 Octombrie 2012 21:37
5053, interesanta teoria ta, am mai auzit in diverse forme ca "adevarata inteligenta a noastra ar fi sa le starnim orgoliul de masculi si sa-i starnim sa-si faca meseria de barbati.".
E ca si cum ai spune ca te nasti perfect sanatos si plin de energie si in loc sa alergi trebuie sa schiopatezi linga unul care nu are "what it takes" sau e prea lenes sa prinda viteza....
N-ar fi mai potrivit sa il cautam pe acela care e suficient de barbat sa nu se simta amenintat de tine?!
Sa fie suficient de sigur de el?
Poate ar trebui sa ne intrebam daca dl. respectiv e "man enough for me" inainte sa ne intrebam daca gresim noi ca am fost intarcate deja?

Pragmatic, barbatii sint cei care conduc lumea asta. Si o conduc inca. Asa ca e improbabil sa fie toata specia lor compusa din niste mimoze inutile, plingacioase si pline de resentimente.
In loc sa parchezi linga un exemplar nereusit - ca sa nu spun altfel - si sa crezi ca ii defineste pe toti, ce ar fi chiar sa cauti un fat frumos adevarat, care sa se descurce cu balaurii pe care nu ii dovedesti tu, nu sa iti demonstreze vitejia alergind curcile prin curte?
N-ar fi o idee mai buna?
quasaria
Postat pe 20 Octombrie 2012 22:29
Cineva te-a intrebat : i-ai cunoscut parintii ? Si inca ceva : nu pomenesti nimic despre parintii tai, nu pomenisti niomic despre slujba ta, daca ai sau nu si cat timp iti ocupa ea din timpul tau. Te plangi ca munceste mult. ca este" insurat cu slujba", ca nu e liber decat in week-end. Oare este singurul om din tara asta care are un asa program complicat ? Vorbesti despre cum a-ti planuit sa cumparati o locuinta cu o asa nonsalanta de parca era vorba de achizitionarea unui televizor sau a unei masini de spalat rufe ! Dar nu te-ai gandit vreodata sa stai ori cu parintii lui, ori cu ai tai ?Sper sa nu fiu inteles gresit, poate nu e treaba mea sa ma bag in astfel de chestiuni, dar am citit ceea ce s-a scris mai sus si am zis sa-mi dau si eu o parere.
bimby
Postat pe 21 Octombrie 2012 02:52
mda, si mie partea cu "insurat cu slujba" mi se pare absolut puerila... Inteleg ca fie-mea la 5 ani vrea sa stam amindoua acasa si sa pice banii din dulap, dar ca un adult sa gindeasca asa...
In plus, eu apreciez ca omul de linga mine e pasionat si e bun in ceea ce face el la job. Nu as prefera un mameluc care sa fuga fugutza acasa la 5 ca trebe sa spele vase... si sa cumpere gogosari.
quasaria
Postat pe 21 Octombrie 2012 04:38
Draga mea cred ca sta dupa fusta mamei lui.Ce rost are sa se lege la cap daca nu-l doare?Poate avea femei oricand isi doreste.Oare cred ca esti prima?Poate el e si INSURAT nu numai cu jobul.Oamenii au multe secrete.asa ca nu te mai invinovatii.nu ae rost.
rashida41
Postat pe 21 Octombrie 2012 07:16
nu sunt toti asa sa stii.daca unu e prost,nu inseamna ca tre' sa fie toti.eu spre exemplu pe la 28-30ani,daca as vrea sa intemeiez o familie nu as avea cu cine,daca 99 % din femei se uita dupa bani,masinutze si cluburi...asta e...ca...ne-am nascut in masina toti.daca mai zici vreunei femei ...hai la o plimbare...cred ca ori te scuipa,ori te injura...au trecut vremurile de alta data.Degeaba sunt bun la suflet,arat si ma imbrac bine,daca buzunaru e gol si bate vantu in el.cu stima,alex din tulcea.
garbo_ALEX
Postat pe 21 Octombrie 2012 07:32
buna
la mine este invers eu incerc sa avem o relatie normala.
deci si femeile au probleme.
acum tot singur sunt.
valdo68
Postat pe 21 Octombrie 2012 08:05
nu iti mai pierde timpul cu un domn care nici mcar fluturasi nu ti-a stranit.....peste ani ai sa regreti...aceasta relatie este deja mult prea chinuita....incearca sa te desprinzi si sa fii obiectiva....vei vedea lucrurile diferit si te vei felicita ca ai scapat
gab
Postat pe 21 Octombrie 2012 09:20
din ce imi spui, nu a fost iubire mare pt nici unul dintre voi. de aici se trag si problemele voastre. ca atare, v-ati despartit dupa cateva luni, a-ti reluat etc. nu merge, pe fiecare va asteapta altcineva, nu va vad impreuna. cat despre responsabilitate, da in general barbatii fug de ea. dar nici tu nu l-ai inteles. nu toti oamenii au un joc fix de 8 ore, altii stau peste program dar si castiga bani mai multi, ar fi trebuit sa intelegi. cat despre locuinta, daca vroiai sa fii cu el, ai fi acceptat pt inceput sa stai si cu parintii lui. sunt convinsa ca dupa ar fi urmat si locuinta voastra. ce sa mai vorbim, nu sunteti unul pt celalalt sufletul-pereche, asta e clar, nu are rost sa mai lungiti chinul. bafta si data viitoare ai grja sa fie cu fluturasi si toate celelalte, ca supa rece nu merge. bafta
MARILENA_25
Postat pe 21 Octombrie 2012 09:24
TOTUL ESTE NORMAL!!! SE DUCE DRACULUI IUBIREA SI FAMILIA!! CARE SE PARE CA A APARUT DE CURIND SI SE DUCE REPEDE,rind pe rind ne ducem toti lasa-l sa se duca si el ,ai grija de tine, poti trai fara barbati asa cum ei pot trai fara femei.Care-i treaba ta ? Ce-ai vrea si de ce??! De ce sa fii iubita, curtata,?? de cine, asa de important??
TOTUL ESTE RELATIV SI ZADARNIC. OBISNUESTE-TE
MARIA
garbo231678
Postat pe 21 Octombrie 2012 09:35
De la: quasaria, la data 2012-10-21 04:38:15mda, si mie partea cu "insurat cu slujba" mi se pare absolut puerila... Inteleg ca fie-mea la 5 ani vrea sa stam amindoua acasa si sa pice banii din dulap, dar ca un adult sa gindeasca asa...
In plus, eu apreciez ca omul de linga mine e pasionat si e bun in ceea ce face el la job. Nu as prefera un mameluc care sa fuga fugutza acasa la 5 ca trebe sa spele vase... si sa cumpere gogosari.


Imi place stilul tau de a gandi..suntem pe aceeasi unda..Nici noi nu avem timp de noi,nici macar sfarsitul de saptamana cum spune ea mai sus...si asta de 5 ani incoace..ne intalnim decat spre dimineata in pat..si uite ca suntem o familie unita si fericita.Fiica mea ca si a Quasariei,tot de 5 ani,face 6 in decembrie,la fel imi spune de multe ori...Mami,eu vreau sa stati cu mine sa nu va mai duceti la munca!!(Bine ca cel mic de 3 luni nu poate prostesta inca)Si cine iti mai cumpara toate jucariile si iti mai face toate placerile?Si ridica micutza din umeri..nu stie ce sa faca..sa renuntze la placeri..sau la noi!Am ajuns insa la o concluzie ca: ,,IN VIATA,NU POTZI AVEA TOATE IN ACELASI TIMP"...

nu_sunt_nimeni
Postat pe 21 Octombrie 2012 09:42
Si eu care vreau sa ma plimb dau doar de tipi comozi care stau toata ziua cu fundul in masina. Ce rost sa aiba un tip bani, masina etc. daca are un caracter de nimic si nu e in stare sa iubeasca? traim intr-o lume extrem de superficiala, ne grabim in relatii doar ca sa nu fim singuri sau ca sa nu gasim casa goala cand venim de la munca, de fapt nu traim ci doar incercam sa supravietuim. asta nu viata! daca am deschide ochii am vedea ca viata e minunata, putem fi fericiti pur si simplu. suflete pereche chiar exista doar ca suntem prea comozi si ne complacem in asa zice relatii unde trebuie sa facem nu stiu cate compromisuri. cel mai trist este cand ele vin dintr-o singura directie. cand doar unul dintre parteneri se sacrifica si celalalt e obisnuit ca orice ar face, persoana de langa el e mereu la dispozitia lui, asta nu se numeste relatie, e un joc prostesc.

si pentru cei care spun ca e infantil sa te plangi ca partenerul munceste prea mult, nu mi se pare deloc infantil. munca poate fi si o scuza. multi se ingroapa in munca ca sa scape de alte responsabilitati.
erestodoenmi
Postat pe 21 Octombrie 2012 09:53
Bravo fata si aici ma refer la quasaria: te pup

Imi place atitudinea ta, in sfrasit o femeie adevarata, sunt de acord intru totul...
mikialbu
Postat pe 21 Octombrie 2012 09:58
De la: elisabeta_boia, la data 2012-10-20 21:30:04
De la: ladyDY, la data 2012-10-20 20:31:05nu te cred...este doar o iluzie

:Eu obisnuiesc sa-i spun sotului meu ..cam asa.."Dupa cum bine-ai spus tu...vom face asa..""Dar cand am spus,nu-mi amintesc?""Vai,draga dar ai si uitat?TU ai avut ideea,o punem in aplicare!"Si de fapt...era ideea sau parerea mea 100%!!! Eu fac totdeauna ce vreau eu-dar el stie ca e de la el...un dulcic este sotul meu!!
"Barbatii" din ziua de azi-fac numai ce vrem NOI,dar sa le inducem ideea ca ..fac ce vor ei...



"Barbatii" din ziua de azi-fac numai ce vrem NOI,dar sa le inducem ideea ca ..fac ce vor ei...
michu61
Postat pe 21 Octombrie 2012 10:10
Draga mea
Vrei cu adevarat un raspuns la aceasta situatie?Ei bine cred ca cel mai bine e sa te uiti la sufletul si inima ta dar mai ales la situatia dat si relatata de tine insuti.Daca el chiar te Iubeste,are totusi o familie de care e responsabil si probabil si copiii asa ca nu vad de ce sa nu aiba o aventura cu tine,nu crezi ca familia e mai presus de orice?dar ce ai zice sa intri pe messenger la ID:angelene411 ..acolo putem sa stam mult mai bine de vorba pe acest subiect si chiar sa dezvoltam multe altele.Ce zici se poate?Te astept acolo cu mare nerabdare sa vad exact ce si cum si sa putem discuta mai in voie
angelene411
Postat pe 21 Octombrie 2012 10:19
[quote]munca poate fi si o scuza. multi se ingroapa in munca ca sa scape de alte responsabilitati. [/quote]
Acele "alte responsabilitati" nu sint obligatorii. E impropriu termenul de "responsabilitati" cind definim familia: familia trebuie sa fie oamenii pe care ii iubim. Cei cu care vrem sa fim. Cei care reprezinta "acasa". Nu ii iubim, vrem "sa scapam" de ei, nimic mai simplu. E mult mai greu sa ii ai decit sa nu ii ai... Poti sa stai singur cuc daca vrei si nu te impusca nimeni pentru asta.
quasaria
Postat pe 21 Octombrie 2012 10:35
lasa timpul sa treaca sa iti vindeci ranile, sa uiti, si apoi ce o fi o fi....cu un el sau fara un el
garbo271871
Postat pe 21 Octombrie 2012 10:43
Nu o fost INTZARCAT?....

...si eu te >:D< "caprioara" :)

ZI fr.!


Fss_ssu
Postat pe 21 Octombrie 2012 10:47
exista barbati responsabili, stai linistita..spre ex. eu, incerc de la 22 ani , actualmente 28, sa imi gasesc o persoana capabila de o buna discutie, etc..si nu am parte decat de altceva.. dar asta e mergem inainte..
p.s: mi-ar place sa stam de vb....George ma numesc, am o adresa de mail: gl85gid@yahoo.com
dar si eu ..sunt ..asa..in privinta voastra a femeilor.. dar cred ca exista si..stau linistit..uite sre ex: tu....o zi frumoassa
garbo_68
Postat pe 21 Octombrie 2012 10:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despartirea de amant! 4 De la: elisabeta_boia 4 Decembrie 2011 12:41
Ce sa fac? Nu mai inteleg nimic... 19 De la: doddo 24 Iulie 2009 08:15
Un sfat :( va rog 53 De la: garbo224255 17 August 2011 18:03
Sunt confuza, in ce parte sa merg, unde sa privesc....?! 29 De la: Mia_Ella 28 Mai 2015 10:46
nu stiu ce sa fac..... 29 De la: dor72_ 28 Decembrie 2011 20:48
Setari Cookie-uri