Apropo de inselat -

vad ca e subiect inepuizabil pe Garbo. Ce-ar fi sa lamurim o data pentru totdeauna ce inseamna "m-a inselat", "ne-am inselat", "l-am inselat" "tc
Pentru majoritatea, din cate inteleg, inselat esti atunci cand partenerul tau are relatii intime cu o alta persoana.

Dar cunosc pe cineva care afirma ca daca el se duce cu o alta femeie si e sincer si-i spune partenerei, nu inseamna ca o inseala. Inselat inseamna sa-l minti, sa-l tradezi pe celalalt pe ascuns. Omul accepta si reciproca, adica daca iubita lui s-ar duce cu altul n-ar fi gelos, nu s-ar supara, ar fi chiar fericit daca ea s-ar simti bine.

In acest sens, amicul sustine ca nu suntem stapani pe persoana iubita, ca sa-i impunem ce sa faca si ce sa nu faca, si ca atata timp cat exista intelegere si sinceritate intre soti, faptul ca mai au si alti parteneri din cand in cand, asta nu inseamna inselat, daca ei se iubesc, ca doar dragostea e mai presus de posesiune si gelozii meschine.
Voi ce parere aveti?
charmelen
Postat pe 29 Mai 2012 21:15
adica ce parere avem despre swingers, sau care era intrebarea?
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 21:24
"ca doar dragostea e mai presus de posesiune si gelozii meschine.''

:)

Sincer, io n-a putea acc...poate c nu iubesc ct/cum trebe.
Axl_R
Postat pe 29 Mai 2012 21:45
bineinteles, n-am nici un fel de posesiune si gelozii meschine - duca-se invirtindu-se...:-)))


Sincer acum, daca intr-adevar il iubesti si intr-adevar iti dai seama ca nu e fericit cu tine, e firesc sa il lasi sa plece, e firesc chiar sa insisti sa plece.
Faptul ca zboara din floare in floare il pot intelege - omul cauta. E dreptul lui, e normal. Dar, daca nu eu am fost ce cauta, pentru ce sa se mai intoarca, sa o mai lalaim?!?!

quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 21:51
Dac m iubete, chiar nu neleg de ce ar avea nevoie de alta, pt c io n-am. Nu mpart...nu pot...mai bine solo.
Axl_R
Postat pe 29 Mai 2012 21:59


bineinteles ca daca vrea sa se duca nu iubeste.
Variatie, plictiseala, rutina, BS. Sint pretexte.
Cind iubesti esti hipnotizat, il cauti pe ala/aia peste tot, nu e nimeni la fel, nu e nimic la fel, nu iti trebe.
Subtilitatile astea cu variatiile sint doar un alt mod de a spune ca nu iubeste, si tocmai aici e problema: nu ca si-o trage cu una - na, mare brinza. Problema e ca nu te iubeste. Si, daca nu te iubeste, nu poti decit sa il pupi pe frunte, sa ii urezi succes, si sa schimbi yala dupa el. Mi se pare singura atitudine fair... si fata de tine, si fata de el.
Alelalte contorsionari ale situatiei sint doar pierdere de timp si nervi.
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 22:09
Om fi noi asa mai...ardelence ca nici io nu as accepta sa tavale alte paturi...atunci de ce s-a mai insurat ?
NB
Rotty
Postat pe 29 Mai 2012 22:09
De la: Rotty, la data 2012-05-29 22:09:42i...atunci de ce s-a mai insurat ?

"De treci codrii de arama ,
De depate,vezi venind......


Fss_ssu
Postat pe 29 Mai 2012 22:23
m'da, iubire...vechiul si neuitatul cuvant Iubire.

Da ce sa faca saracu' barbat daca iubeste mai multe femei?
...ce inselatu' asta cum ii spuneti voi, se face: asaaaa... fichi,fichi si gata ? fara sa iubeasca?
hm !..".mai vazut-ai una, sa fure Ion pupaza" =))
Fss_ssu
Postat pe 29 Mai 2012 22:28
daca "iubeste" mai multe femei habar n-are care e definitia cuvintului. Inseamna ca n-a iubit pe nimeni in viata lui, deci nu stie la ce sa se raporteze. Vede una care ar merge o data, na, i se pare ca aia o fi sa iubesti....
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 22:30
Insasi implicatia lui in relatie, este iubire draga X_X
...findca risca sa piarda Iubirea de partea cealalta si ramane cu buza unflata

Voi fetele, parca stiti mai bine?!, laaasa.... ailalta, de ce nu stie, nu tot fata este? .... numa barbatu-i vinovatu :(
Fss_ssu
Postat pe 29 Mai 2012 22:38
na, ce ziceam de definitia cuvintului.... Uite cum se adevereste.

"Implicarea in relatie" - adica nu pot sa am o relatie cu vreo trei, unu' ca face cafea buna... cu altu' merg in concedii...si altu' e de vreme rea, fara sa il iubesc pe vreunu'? Ca na, daca sint acolo, inseamna ca sint implicata in relatie...deci indubitabil ii iubesc de nu mai pot
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 22:42
De la: Axl_R, la data 2012-05-29 21:59:33Dac m iubete, chiar nu neleg de ce ar avea nevoie de alta, pt c io n-am. Nu mpart...nu pot...mai bine solo.


Iubirea e o chestie, sexul alta; desi nu se exclud, nici nu se implica reciproc.
Iubirea e un sentiment, sexul o necesitate sau un divertisment.
Poti sa fii gelos pe cineva ca a mers la o petrecere sau a mancat o prajitura fara tine si s-a simtit bine?
In linii mari, acesta este rationamentul amicului (nu, nu-mi este partener, slava Domnului, ci o ruda foarte apropiata).
charmelen
Postat pe 29 Mai 2012 22:44
Implic-se de n ori, dar aia nu-i iubire. Era s scriu ceva urt.
Mi, cum s mai vin la mine dup ce o fost cu altele?
Pa i puszi!

Charmelen, am neles...Io vb de mine...
Axl_R
Postat pe 29 Mai 2012 22:44
De la: Axl_R, la data 2012-05-29 22:44:18Implic-se de n ori, dar aia nu-i iubire. Era s scriu ceva urt.
Mi, cum s mai vin la mine dup ce o fost cu altele?


Da ci-are draga?...doar s-o spalat
Fss_ssu
Postat pe 29 Mai 2012 22:50
charmelen, si mie a incercat unul sa imi explice un pov.similar - fara argumente prea solide.... Sexul "ca necesitate" nu e un argument solid - e pe dreak "necesitate". Devine necesar linga cineva care te atrage, daca ai dispozitia necesara - nu te pocneste precum kk pe strada si te duci in tufish ca n-ai unde - aia e necesitate.
Iar daca vrei sa joci in Stan si Bran, poti sa iesi in fundul gol pe strada si sa te scalambai la lume - aia e divertisment.

Nu contest ca oamenii simt diferit - unii sint pedofili, altii necrofili, altii criminali din impusuri sexuale, altii vor sa vada obiectul obsesiei lor cu altcineva - si in felul lor sint sinceri, ei asa se simt satisfacuti. DOAR asa se simt satisfacuti. Dar astea sint deviatii, si de obicei sint reprobabile, pentru ca implica sa calci peste normalitatea altcuiva.
A, ca se gasesc doi cu gusturi complementare...casa de piatra. Treaba lor.
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 22:53
da, indubitabil na, ....ca la " urci "....ce, aia cum fac?

numa la rO ii model unicat....ete na...de asta suntem in "ue" sa avem cucuie mereu si sa ne puneti si coarne ca, coda se face mereu la barbati....nu mai zac nica....
Fss_ssu
Postat pe 29 Mai 2012 22:55
interesante raspunsri, chiar daca previzibile, dar as fi dorit sa aud si opinia onesta a unui barbat despre chestiunea in discutie.
Adica ce-nseamna de fapt pentru un barbat sa-si insele iubita/nevasta?
Am cunoscut destui care ziceau ca atata vreme cat sentimentele raman neschimbate, faptul ca mai au bucurii si cu alte persoane in afara oficialei, nu-inseamna inselat.
Iar pacatul marturisit e pe trei sferturi iertat.
charmelen
Postat pe 29 Mai 2012 22:57
De la: suparatu_, la data 2012-05-29 22:50:12
De la: Axl_R, la data 2012-05-29 22:44:18Implic-se de n ori, dar aia nu-i iubire. Era s scriu ceva urt.
Mi, cum s mai vin la mine dup ce o fost cu altele?


Da ci-are draga?...doar s-o spalat


S spele putina!
Axl_R
Postat pe 29 Mai 2012 22:58
ha, ha, imi aduc aminte si de o "amica" care sustinea ca spalata e ca noua.
charmelen
Postat pe 29 Mai 2012 23:01
n-am facut statistici ro versus eu...:-) or au...or whatever :-))) da' daca tu zici ca numai in ro e asa... ce sa zic, esti optimist :-))))

ch., zau ca ai un ton de ma simt ca scoasa la tabla...:-)))): "nteresante raspunsri, chiar daca previzibile, dar as fi dorit sa aud si opinia ..."
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 23:11
"Adica ce inseamna pentru un barbat sa insele iubita/ nevasta?"

eu sunt barbat ,nu insel si nu stiu ce inseamna sa insel nevasta
Da voi, de ce faceti cu ochiu la barbati, de ce ne dati dulciuri, cafea la birou si "miere de albine "cu lingurita? de va inselati iubitii/ sotii...ha?
Fss_ssu
Postat pe 29 Mai 2012 23:14
Asta se cheam nelat...i sexul nu?!
Na...ajunge!
Axl_R
Postat pe 29 Mai 2012 23:18

adica noi inselam si daca facem cafeaua...ei nu inseala nici daca fac sex...asta era sensul?
Charmelen, mai invita opinii oneste ale barbatilor... sa ma prind si eu ce specie pacatoasa sint femeile astea:-))))
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 23:20
=))
Axl_R
Postat pe 29 Mai 2012 23:26
Dap' / aici umblu eu mai mult :) era doar o presupunere ...".coada" la barbati ;-) era mai importanta
...ma mut la polu' N....daaaa optimist....pai cum altfel?

Eu cred ca exista o teorie in privinta mentinerii sanatatii psihice si fizice a corpului uman referitor la relatia sexuala si tendinta de-a insela spre a obtine rezultatul dorit. Valabil si pt. femei si pt. barbati dar nu in egala masura, findca corpul B nu se comporta ca , corpul F. in viata reala si de aceea" teoria" se aplica.
Fss_ssu
Postat pe 29 Mai 2012 23:27
adica ne imbolnavim grav, ai de fundu'nostru, daca nu inselam?
Sau daca inselam?

Ca sa stiu cit mai am de trait.... :-)))
quasaria
Postat pe 29 Mai 2012 23:31
Si ce vina avem noi barbatii ca trebuie sa conrtibuim cu sentimente oneste, la reproducerea speciei umane?...na, spuneti va rog fr. sa inteleaga si inteligenta mea, de ce canta cucu cand apare ,pupaza ? =))
Fss_ssu
Postat pe 29 Mai 2012 23:34
Ioooi...=)) Cucu... Sentimente oneste...>:P :)))))
Axl_R
Postat pe 29 Mai 2012 23:37
De la: quasaria, la data 2012-05-29 23:20:38
adica noi inselam si daca facem cafeaua...ei nu inseala nici daca fac sex...asta era sensul?
Charmelen, mai invita opinii oneste ale barbatilor... sa ma prind si eu ce specie pacatoasa sint femeile astea:-))))


Da, cam asta e viziune barbatilor. Oricum, chiar daca fac sex, ei sunt nevinovati ca noi ii ispitim. Unii sunt in stare sa gaseasca scuze si pentru un viol.

Poata ca in definitiv n-a fost o idee prea buna sa invit barbatii sa spuna onest ce gandesc.
Nu stiu de ce, dar de cele mai multe ori cand un barbat este sincer, scoate o mitocanie sau un comentariu misogin.
charmelen
Postat pe 29 Mai 2012 23:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
simt ca am devenit un monstru 8 De la: floradavdis 13 Aprilie 2010 11:00
am trichomonas, asta inseamna ca ma inseala? 18 De la: garbo_1663 23 Mai 2012 22:40
Zdruncinarea familiei 12 De la: garbo_489377 21 Mai 2018 15:13
infidelitate 23 De la: garbo_399091 19 Mai 2014 13:52
Nu stiu cei cu mine 59 De la: garbo259257 16 Ianuarie 2012 13:05
Setari Cookie-uri