cum se vindeca rana pe col?

de curand am avut surpriza de a descoperi ca am o rana pe col. doctorita nu a stiut sa imi zice de la ce a aparut, in afara de hpv sau avort - nu e cazul, si stiu ca nu pot sa raman insarcinata din cauza asta... daca nu descopar cauza, degeaba o cauterizez....
garbo_1399
Postat pe 2 Mai 2012 17:09
Mergi la alt ginecolog si/sau fa-ti testul pentru HPV. Se face un tratament cu ovule, se iau pastile pentru imunitate(pentru HPV) si se pune pe pauza viata sexuala. Atat rana pe col, cat si HPV-ul pot trece cu putina rabdare, grija si tratament.
mariaacm
Postat pe 5 Mai 2012 03:23
Sunt nshpe mii de cauze, nu doar HPV sau avort. Era firesc sa ridice din umeri doctora fara un istoric medical.

Cauterizarea nu prea o recomanda niciun medic pentru ca nu te scapa de rana decat in aparenta. Reapare la scurt timp.

In mod normal trebuie facut testul Papa Nicolau, colposcopie daca e cazul si, in functie de rezultat, exista si tratament.

Daca nu-ti place medicul care te-a consultat deja, du-te la altul. Si la un al treilea daca va fi nevoie, pana rezolvi problema. Pentru ca are rezolvare.
Anubis
Postat pe 5 Mai 2012 03:36
mie doctorita mi-a zis ca s-ar putea sa fie si de la tampoanele interne
si mi-a cauterizat-o fara sa-si bata capul sa afle de la ce o aveam...
Annna_Maria7
Postat pe 5 Mai 2012 04:29
incearca cu ceiul de marul lupului ajuta faorte mult
garbo224986
Postat pe 5 Mai 2012 05:49
poate prin spalare vaginala ..sau de la un simplu control ginecologic ,,eu de la un simplicontrol ,sunt mai sensibila.si eu m-am cauterizat.
garbo174786
Postat pe 5 Mai 2012 06:19
Fetelor aceeasi problema am avut-o si eu. M-am ales cu o rana pe col in urma unui sterilet. A fost nevoie de cauterizare in final ca tratamentul nu dadea rezultat. Dupa cauterizare am folosit ovulele Superforte ovulin,Le-am gasit in formula as si am facut comanda pe net ca in orasul meu nu era nici un plafar care le avea.
Asadar le-am folosit 3 luni, 20 zile pe luna, iar in a treia luna am ramas insarcinata, ceea ce nu credeam ca o sa se mai intampole.
Va urez succes tuturor celor cu aceasta problema si sa gasiti rezolvare. E foarte stresant sa treci mereu prin teste si analize.
garbo060041
Postat pe 5 Mai 2012 06:39
Am avut si eu o rana pe col acum 2 ani; doctorul mi-a spus ca s-a format din cauza racelilor multiple pe care le-am avut (unele tratate mai putin) si in special a ultimei cistite, care a fost foarte dureroasa. Mi-a cauterizat-o si n-am mai avut probleme de atunci. Am facut si eu tratament cu tot felul de pastile si ovule o perioada, dar mi-a zis ca singura scapare e cauterizarea, asa ca am facut-o (desi a durut ca naiba!!!:))
Just_a_girl
Postat pe 5 Mai 2012 06:59
buna
Mama mea a avut o rana cat podul palmei pe colul uterin , iar testul papanicolau a avut rezultatul III . A mers si a facut colposcopie si HPV care din fericire a iesit negativ. A urmat 4 luni tratament cu cervirom si cervugid . Si de doua ori pe saptamana facea spalaturi cu ceai de pelin .Si bineinteles fara raporturi sexuale pe perioada tratamentului. Dupa o luna si jumatate am mers din nou la medic si i-a spus la o noua colposcopie si un nou test papanicolau ca s-a vindecat , dar sa urmeze tratamentul pana la 4 luni. Atunci cand a intrebat doctorita de cauterizare i-a recomandat sa nu o faca deoarece rana s-ar extinde imediat langa zona cauterizata . Dupa 4 luni la un nou control i s-a spus ca este foarte bine si poate sa duca o viata normala.
Nici acum nu a renuntat la spalaturile cu ceai de pelin , mai face spalaturi cam o data pe luna.
Sper sa-ti fie de folos experienta traita de mama mea si iti doresc multa sanatate.
cristina_camelia
Postat pe 5 Mai 2012 07:41
Conizatie - in 06.0.6.2012 se implineste un an de cind am efectuat-o, cu anestezie locala, sau generala,eu am optat pentru generala
ciorneiantonela
Postat pe 5 Mai 2012 08:37
trebuie sa te asezi cu sezutul in ceai de galbenele si sa introduci unguent de galbenele in vagin iar dupa baie sa nu te stergi sa te invelesti intr-un halat de baie .sanatate
garbo255777
Postat pe 5 Mai 2012 09:07
Buna ziua. Sunt Nicoleta , din Iasi. Am vazut postarea si nu m-am putut abtine sa nu intervin. Am avut o rana pe col, care a evoluat de la o rana mica, la una medie, in decurs de un an. Norocul meu este ca am un medic ginecolog foarte bun. A facut cercetari timp de 20 de ani , pe aceasta afectiune si... singura metoda care rezolva problema este CAUTERIZAREA. Am avut incredere in el si am procedat in consecinta. Nu va speriati. Toate tratamentele sunt incercari disperate, rana pare sa se vindece dar din pacate nu e asa. Procedura de cauterizare nu dureaza decat 10 minute, nu este absolut deloc dureroasa( se face sub anestezie locala) si pleci din clinica, pe picioarele tale, in maxim o ora. Reusita garantata, fara reactii adverse, fara urmari, traume etc. Am expus un caz, mi-am exprimat un punct de vedere. Fiecare este liber arbitru pentru viata si sanatatea lui. Va doresc o zi buna si multa sanatate.
PS: prietena mea a urmat aceeasi procedura si acum are fericirea sa poata duce o sarcina mult dorita.
Nicolionita
Postat pe 5 Mai 2012 09:16
De la: garbo_1399, la data 2012-05-02 17:09:47de curand am avut surpriza de a descoperi ca am o rana pe col. doctorita nu a stiut sa imi zice de la ce a aparut, in afara de hpv sau avort - nu e cazul, si stiu ca nu pot sa raman insarcinata din cauza asta... daca nu descopar cauza, degeaba o cauterizez....
--------------------------------------DACA AI OBICEIUL SA ITI FACI IGIENA INTIMA ASA CUM O FAC MUUUUULTE FEMEI INYRODUCAND DEGETUL....SA NU TE SURPRINDA...ESTE UN PROST OBICEI DE A INDEPARTA SECRETIILE ....EXISTAND POSIBILITATEA SA TE ZGARAI, SAU SA USUCI FLORA VAGINALA .SI DE AICI CONSECINTELE. DACA SE VREA O IGIENA SI O PREVENTIE A UNOR BOLI SE FAC SPALATURI F. SUAVE O DATA PE SAPTAMANA SAU DOUA ALTERNAND ....O DATA APA CU OTET...ALTA DATA APA CU BICARBONAT...ADICA ACID -BAZA...1 LINGURA DE OTET LA UN LITRU DE APA...O LINGURA DE BICARBONAT LA UN LITRU DE APA ....
kokomic
Postat pe 5 Mai 2012 09:17
Daca vrei vb,am fost in aceiasi sit si am rezolvat-o ma poti contacta pe stefania_dareli
garbo003981
Postat pe 5 Mai 2012 09:38
De la: garbo_1399, la data 2012-05-02 17:09:47de curand am avut surpriza de a descoperi ca am o rana pe col. doctorita nu a stiut sa imi zice de la ce a aparut, in afara de hpv sau avort - nu e cazul, si stiu ca nu pot sa raman insarcinata din cauza asta... daca nu descopar cauza, degeaba o cauterizez....


chiar daca ar exista un doctor pe forum tot nu te poate vindeca;
nu mai pierde vremea pe aici si fuga la doctor
adeline
Postat pe 5 Mai 2012 09:46
Buna ziua,cu mare caldura si incredere ti-l recomand pe DOCTORUL ALEXANDRU FILIPESCU.
PE MINE M-A TRATAT DE HPV SI RANA PE COL.
PS. FARA OVULE SI ALTE TRATAMENTE.
alinaetern
Postat pe 5 Mai 2012 09:55
Si eu am avut o rana pe col; dupa cea de-a doua nastere la vreo 2 ani am ramas iar insarcinata si m-am dus sa fac avort, atunci a vazut doctoritaca am o rana pe col si mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la nastere cind am fost curatata; mi-a spus sa merg la citeva zile sa o cauterizeze; bineinteles ca nu m-am dus; dupa ceva timp iar am facut un avort si mi-a zis ca trebuie sa merg in spital sa ma opereze pentru ca nu m-am dus sa o cauterizez acum trebuia operata. Am fost si m-am operat (operatie care a durat cam 15 minute), mi-a facut rahie, am adormit instantaneu si m-am trezit dupa citeva ore, fara dureri, fara nimic. Dupa vreun an am facut un al treilea avort si ultimul , apoi m-am dus si am pus sterilet. Aici a fost mai greu pentru ca a fost cam dureros, deoarece colul s-a ingustat m-a durut cam tare, iar la scoaterea steriletului la 7 ani in loc de 5, a fost si mai dureros. Asta a fost cam acum 10 ani, iar de atunci n-am mai ramas insarcinata (nici nu-mi mai doream, aveam deja 2 copii). Deci, cam asta a fost, operatia ca este singura optiune daca nu o cauterizezi la timp. Sanatate si bafta !
garbo016780
Postat pe 5 Mai 2012 09:59
De la: garbo_1399, la data 2012-05-02 17:09:47de curand am avut surpriza de a descoperi ca am o rana pe col. doctorita nu a stiut sa imi zice de la ce a aparut, in afara de hpv sau avort - nu e cazul, si stiu ca nu pot sa raman insarcinata din cauza asta... daca nu descopar cauza, degeaba o cauterizez....



O cauza posibila a apartitie ranii pe col uterin poate fi si Chlamidia - care in cele mai multe cazuri este asimptomatica. Ideal ar fi sa faci si un test chlamidia. Sanatate si numai bine!
Allexandra
Postat pe 5 Mai 2012 10:52
"cauza" poate fi oricare, de la igiena pina la faptul ca ai viata sexuala sau tratamente cu diverse medicamente. Nu cauza e importanta - n-ai cum sa previi - e important sa o cauterizezi.
Nu prea conteaza dr, e o procedura medicala extrem de simpla si putin dureroasa: important e sa nu stai cu rana pe col prea mult timp. Fa-ti si papanicolau daca ai rani pe col, in cazul in care nu l-ai facut.
Nu vreau sa te sperii, dar cu cit mai repede e cauterizata, cu atit mai bine.
quasaria
Postat pe 5 Mai 2012 11:21
Buna ziua, nu mam putut abtine sa nu raspund. Vreau sa spun ca inaintea de a lua o decizie de o cauterizare sau orice interventie, consultati un alt medic deoarece eu am patito. Mi sa zis ca am rana pe col o rana micutza, ca am polip in uter. Am consultat un alt medic am facut testul papanicolau si a iesit totul negativ deci sfatul meu este sa consultati si un alt medic inainte de a lua o decizie. SI medicul la care am fost eu este in profesia de medic GINECOLOG de mai bine de 20 de ani, dar a gresit. Si din cauza lui si a diagnosticului gresit am facut o cadere nervoasa! Am plans pana nu am mai avut putere sa ma ridic sa beau in pahar de apa. Consultati un alt medic inainte de orice interventie!! Multa sanatate va doresc!!!!!
tim_tim
Postat pe 5 Mai 2012 11:21
Acum 9 ani am avut si eu aceeasi problema , doar ca am facut si testul Papa Nicolau si mi-a iesit 3/4 si testul HPV si intr-adevar aveam virusul dar tipul pe care eu il aveam nu era din acela care provoaca cancer.
Cu toate acestea mi-a fost cu tarie recomandata operatia pe col prin care urma sa imi extraga acea bucatica , fiindca spuneau ei, nu se va mai inchide acea rana si imi va produce cancer , adica eram deja in stadiul incipient de formare al lui.
Cind am intrebat cauza formarii ranei , mi s-a explicat asa : ai avut o zgirietura provocata de sterilet sau de altceva, care a fost cauterizata gresit , adica nu in toatalitate, iar partea ramasa necauterizata nu se va mai putea inchide datorita celulelor modificate ca structura ce s-au format in jurul ei la cauterizare. Asa ca singura solutie spuneau ei, era operatia pe col , in care sa extraga bucata aceea , dar eu am refuzat stiind ca exista mari sanse ca dupa aceea sa nu mai poti duce o sarcina la bun sfirsit.
Desi mi-au spus in repetate rinduri ca asta e singura solutie , eu am ales alta cale si in citeva luni am reusit sa ajung la Pap 1 si sa am un col perfect curat.
Am procedat astfel : am facut spalaturi interne cu ceai de pelin , coada calului , coada soricelului, musetel , galbenele si urzica, ceai GINOSEPT de la farmacie , in care adaugam citiva stropi de Plant Intim , o tinctura de plante ce se gaseste in farmacie sau la magazinele naturiste . Ceaiul il preparam astfel : fiarbeam apa si dupa aceea o turnam peste plantele aflate intr-un bol de sticla ((metalul oxideaza si reduce efectul) si o lasam doar 3 minute , apoi stracuram , lasam sa devina calduta si apoi adaugam Plant intim si il foloseam la spalaturile interne . Dupa 15 minute de la spalatura imi introduceam un ovul de MIPROSEPT cumparat de la magazinul Apicol , facut din propolis cu efect puternic dezinfectant si cicatrizant ( de obicei scrie pe el ca se foloseste la hemoroizi ) .Lasam ovulul acolo toata ziua fiindca se dizolva mai greu fiind produs natural si uleios, iar seara , repetam faza cu spalaturile si inainte de culcare introduceam un ovul de CERVUGID care se dizolva mult mai rapid fiind produs chimic .
Dimineata reluam totul. Este extrem de important sa ai rabdare si sa stii ca tratamentul naturist nu isi face efectul in 3 saptamini, e mai lent , dar sigur si fara efecte colaterale . El merge pe eliminarea cauzei si nu a efectului .
Si tot pentru a elimina cauza si pentru a-mi curata organismul , eu am baut zilnic cite 2-3 litri de ceai de urzica, coada calului, coada soricelului, pelin(cantitate mica fiindca e foarte amar) , salvie, traista ciobanului, musetel pe care le cumparam din piata de la tarani ce le aduceau de vinzare sau de la magazinele naturiste , dar atentie , nu cele in pliculete care nu mai au efect decit pe un sfert fiindca initial plantele au fost utilizate pentru a li se extrage substantele benefice folosite in industria cozmetica si farmaceurica , ci acelea ce contin saculeti cu bucati mari de planta uscata .
Eu am fost atenta si la alimentatie pentru a-mi ajuta corpul sa lupte : nu am mai mincat carne decit foarte putina si doar de peste de mare sau oceanic , am cumparat toate fructele si legumele doar de la tarani , nu pe cele pompate cu hormoni si conservanti , la fel si cu brinzeturile si am eliminat sucuri , dulciuri si conserve , sau vegeta , si tot ceea ce stiam ca contine o gramada de coloranti si porcarii .
La mine a functionat , toti medicii au ramas foarte surprinsi cind dupa 6 luni au vazut rezultatele la colposcopie , si m-au intrebat ce am facut . Le-am spus si lor , desi in tot acest rastimp de 6 luni am incercat sa le explic mereu dar se uitau rizind cu mila la mine .
Sper sa fii ok ! Bafta, incredere si rabdare sa ai !
crinolina_34
Postat pe 5 Mai 2012 11:48
buna si eu am avut rana pe col destul de mare si nu a fost vazuta d primul doctor, dar nu ma simteam bine si m-am dus la altcineva am facut papa nicolau,colposcopie, examen de secretie si suplimentar analize la sange si urina, nu am avut hpv,nici avort,si nu folosesc nici tampoane, la mine cauza au fost anticonceptionalele,de la o iritatie pe col am ajuns la o rana destul de mare care si sangera, am facut tratament 3 luni pt ca aveam si candida,intre timp sa mai micsorat si rana, dupa am mers la un cabinet privat am facut cauterizare,nu ma durut deloc,dupa ce a trecut efectul anesteziei aveam dureri de burta ca si cum mi-ar fi venit dar am luat ceva pt durere si mi-a trecut destul de repede, a fost ok,am facut o luna pauza de activitate si fizica si sexuala si dupa mi-am revenit,imi fac papa nicolau si examenul de secretie din 6 in 6 luni plus control, o ecografie pe an si analize sange+urina,asta ca sa nu mai am alte surprize. ideea e ca se rezolva informeazate si gaseste un doctor care stie ce vorbeste.
madagascar
Postat pe 5 Mai 2012 11:56
buna am citit anuntu tau si ati spun sincer ca daca nu faci un test papanicolau sa vezi exact cum stai nui bine deloc eu am avut aceiasi problema nu mam tratat la timp si cu trecerea anilor am ales si cu un fibrom iar dupa vreo doi ani am facut testul papa nicolau si eream suspecta de cancer dupa aceea am facut biopsiea si antradevar aveam cancer de col uterin din ce motiv lam facut nu a aflat de la medici totul am aflat singura citind foarte mult si totusi si azi dupa ce mam operat si sant bine multumesc lu dumnezeu tot nu am anteles de ce am facut boala asta nenorocita nu am facut avorturi nu am folosit obeuri si anafara de sotul meu nu am fost cu nimeni altcineva eu am crezut si cred ancontinoare ca este de cand am nascut baiatu la 16 ani acum am 38 si sant bine atat ca am stat foarte mult fara sa consult un medic si acum sant goala pe dinauntru mai vroiam si eu macar un copil dar asta e nu stiu daca e soarta sau lipsa de informatie sau medicina romaneasca ps multa sanatate si nu te culca pe o ureche nui de gluma
garbo102291
Postat pe 5 Mai 2012 12:20
am avut o rana pe col f.veche cauterizata de 2 ori,eram disperata ca nu se vindeca cu nici un tratament si intr-un final am descoperit suplimentele nutritive Imunne pe baza de alge marine,cu care mi s-a vindecat si rana pe col si chisturile ovariene
Katy_Tonco_1
Postat pe 5 Mai 2012 12:24
Multumesc frumos pentru sfaturi. Sper sa nu fie cazul de tratamente, medicul cand mia zis ca e ok ca totul este in regula am crezut ca mia cazut o stanca de pe suflet, acest tratament sper sa ajute pe multi da sa speram ca nu va fi cazul. Eu am trecut prinm cateva chestii tare neplacute si diagnosticul gresit pe care lam primit mia fost de ajuns sa am o cadere nervoasa una destul de urata nas mai suporta un asemenea tratament. Sanatate!!
tim_tim
Postat pe 5 Mai 2012 12:25
Cauterizarea nu vindeca rana iar sub posgita facuta de laser rana merge mai departe si i-si vede de drumul ei ,singurul lucru cel face cauterizarea este ca in momentul contolului nu se mai vede rana si la suprafata e ok dar sub cicatrice rana poate da de multeori in cancer uterin.Un doctor bun nu cauterizeaza si da tratamen si tine rana sub observatie pentru a vedea cum evolueaza,o rana se tine mult mai bine sub observatoie fara a fiii cauterizata.Acest lucru i-l recomanda doctori pt ca e mai usor si e mai scumpa o cauterizare decat un control.Mai su nt doctori ca spun ca aai rana si dau direct sa o cauterizeze si poti sa nu ai numic dar ei ia niste bani frumsi pt cauterizare.In framaci e un ciai special se numeste ciai ginecologic e foarte buna.
garbo103948
Postat pe 5 Mai 2012 12:27
eu n-as risca sa nu o cauterizez pentru ca, intr-adevar, locul unde apare cancerul: si nu neaparat "in timp", evolutia poate fi foarte rapida. Papanicolau iti indica daca sint modificari ceulare sau nu.
E o interventie simpla, POTI sa tii o sarcina fara probleme dupa cauterizare, si tratamentele naturiste sint excelente - dar ca adjuvant in situatia asta, in care timpul e o problema majora si in care nu risti nimic intervenind chirurgical...
Nu merge pe premisa ca daca e ceva "te simti rau". NU te simti rau. Nu simti nimic. Toate cancerele din zona respectiva sint absolut asimptomatice pina se extind - si simptomele provin din alte parti afectate, atunci.
quasaria
Postat pe 5 Mai 2012 12:30
Este atat de usor prin cauterizare si nu simti nimic. Eu am avut-o de la nastere. Asta acum multi ani cand medicina nu era asa avansata. Lumea aici spune tot felul de minuni! Daca este rana interna cum sa se refaca in acel mediu cu ceaiauri? ! Unii dintre voi va informati sau v-ati lovit de asa ceva personal???!
garbo042837
Postat pe 5 Mai 2012 12:30
837, ceaiurile - si regimul alimentar- sint o metoda excelenta sa scapi de probleme, uneori singura... Rezolva probleme MULT mai grave, pe care nu le poate rezolva medicina clasica. Dar nu actioneaza "instant" nici un ceai de pe lumea asta. Dezechilbrele sint produse in timp - si se remediaza in timp pe cale naturala. Nu urgent. Iar uneori timpul ala pur si simplu nu il mai ai, asta ar trebui sa scrie pe toate gardurile, afisele, panourile din spitalele de obstretica si ginecologie: faptul ca e un tip de cancer care evolueaza RAPID.
Chiar nu vad de ce sa eviti o interventie care nu are nici un risc, nici un efect secundar - in afara de faptul ca nu poti sa ai contact sexual citeva saptamini - nu doare si nu dauneaza cu nimic?!
Bine, pina la urma fiecare face ce vrea cu sanatatea lui....
quasaria
Postat pe 5 Mai 2012 12:38
De la: quasaria, la data 2012-05-05 12:30:03eu n-as risca sa nu o cauterizez pentru ca, intr-adevar, locul unde apare cancerul: si nu neaparat "in timp", evolutia poate fi foarte rapida. Papanicolau iti indica daca sint modificari ceulare sau nu.
E o interventie simpla, POTI sa tii o sarcina fara probleme dupa cauterizare, si tratamentele naturiste sint excelente - dar ca adjuvant in situatia asta, in care timpul e o problema majora si in care nu risti nimic intervenind chirurgical...
Nu merge pe premisa ca daca e ceva "te simti rau". NU te simti rau. Nu simti nimic. Toate cancerele din zona respectiva sint absolut asimptomatice pina se extind - si simptomele provin din alte parti afectate, atunci.


Extraordinar! Ce studiezi? Cu ce te ocupi de spui asa minuni?! Mama mea a avut tumora cerebrala maligna. Am vazut copii mici de cateva luni sau cativa anisori la Fundeni. Ei de unde au luat ??? Nu facut cauterizare de col :))) Toti purtam aceste celule, numai ca la unele persoane se dezvolta in anumite parti ale corpului. Conteaza mediul, poate tu nu ai apucat Cernobal...Conteaza si cum se protejeaza corpul fiecarei persoane. Fiecare reactioneaza diferit la tratamente. Am vazut un documentar cu cei care au ramas langa centrala de la Cernobal, organismul s-a adaptat la radiatii si traiau bine mersi in continuare. Vegetatia era dubla peste tot, legumule le cultivau tot in acel sol cu radiatii...Poti cauta pe net sa vezi
garbo042837
Postat pe 5 Mai 2012 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am innebunit! 60 De la: anakin 21 Decembrie 2009 18:26
Rezista un barbat sa faca sex(dragoste)doar cu sotia sa toata viata dupa casatorie? 15713 De la: valentino 21 Decembrie 2014 12:39
Escapelle 7 De la: garbo_477205 21 Octombrie 2017 13:03
De ce sa (ne)iubim? 33 De la: allexanndrra 9 Septembrie 2009 01:53
Ce parere aveti despre calugaritele care traiesc in munastiri dar ele cand se convertesc la Hristos trebuie sa respecte regulile lui Papa sau capul altor religii,,care nici ala nu este un sfant 24 De la: ingerasulluptator 7 Mai 2012 21:20
Setari Cookie-uri