cum se vindeca rana pe col?

buna,am avut si eu o rana pe uter timp de 4 ani si luna aceasta am cauterizato am crezut ca dupa cauterizare ma voi simti bine dar am niste dureri insuportabile si miros foarte urat nustiu ce sa fac?
garbo_11118
Postat pe 3 Februarie 2013 13:38
De la: garbo_1399, la data 2012-05-02 17:09:47de curand am avut surpriza de a descoperi ca am o rana pe col. doctorita nu a stiut sa imi zice de la ce a aparut, in afara de hpv sau avort - nu e cazul, si stiu ca nu pot sa raman insarcinata din cauza asta... daca nu descopar cauza, degeaba o cauterizez....


Priceputa rau doctorita! Schimb-o! Poate aparea si de la raceli repetate...(n-are treaba, neaparat, nici cu hpv-ul, nici cu avortul)

Fa tratament cu ovule, ceai galbenele/coada soricelului/pelin si poti sa o si cauterizezi...

Sunt curioasa dupa ce criterii va alegeti medicul...mai ales cand e vorba despre ceva f important.
Faceti sondaje printre prieteni, intrebati-l, apoi, pe nenea google si mai uitati-va si la rezultatele respectivului medic...nu mai luati de buna orice declaratie "specializata". Triati, selectati si alegeti!
magdabeauty
Postat pe 3 Februarie 2013 13:45
Buna seara!
Doresc sa stiu numele doctorului care a dat tratamentul pentru rana de col mamei tale..Multumesc anticipat!
garbo_11446
Postat pe 14 Februarie 2013 21:22
te rog poti sa mi dai numele exact al tratamentului pe care l ai luat?? ca am tot cautat pe internet si nu gasesc te rog daca vezi da miun raspuns . merci
garbo_11723
Postat pe 26 Februarie 2013 11:34
imi vine foarte greu sa citesc ce ai scris, nu sunt in masura sa te judec dar nu imi vine sa cred cum te lauzi cu atatea avorturi. dupa ce ai facut 2 copii si nu ai mai vrut altii, chiar nu ai stiut nici o masura de contraceptie decat sa faci 3 crime? Doamne iarta-ma! chiar nu sunt in masura sa judec...
Iarba_Verde_1
Postat pe 20 Noiembrie 2013 19:02
Si eu am avut o rana pe col; dupa cea de-a doua nastere la vreo 2 ani am ramas iar insarcinata si m-am dus sa fac avort, atunci a vazut doctoritaca am o rana pe col si mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la nastere cind am fost curatata; mi-a spus sa merg la citeva zile sa o cauterizeze; bineinteles ca nu m-am dus; dupa ceva timp iar am facut un avort si mi-a zis ca trebuie sa merg in spital sa ma opereze pentru ca nu m-am dus sa o cauterizez acum trebuia operata. Am fost si m-am operat (operatie care a durat cam 15 minute), mi-a facut rahie, am adormit instantaneu si m-am trezit dupa citeva ore, fara dureri, fara nimic. Dupa vreun an am facut un al treilea avort si ultimul , apoi m-am dus si am pus sterilet. Aici a fost mai greu pentru ca a fost cam dureros, deoarece colul s-a ingustat m-a durut cam tare, iar la scoaterea steriletului la 7 ani in loc de 5, a fost si mai dureros. Asta a fost cam acum 10 ani, iar de atunci n-am mai ramas insarcinata (nici nu-mi mai doream, aveam deja 2 copii). Deci, cam asta a fost, operatia ca este singura optiune daca nu o cauterizezi la timp. Sanatate si bafta !

Detalii aici > http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/16701/cum-se-vindeca-rana-pe-col.html#ixzz2lCr08ilE
Follow us: @GarboRo on Twitter | Garbo.ro on Facebook
De la: Iarba_Verde_1, la data 2013-11-20 19:02:27imi vine foarte greu sa citesc ce ai scris, nu sunt in masura sa te judec dar nu imi vine sa cred cum te lauzi cu atatea avorturi. dupa ce ai facut 2 copii si nu ai mai vrut altii, chiar nu ai stiut nici o masura de contraceptie decat sa faci 3 crime? Doamne iarta-ma! chiar nu sunt in masura sa judec...
Iarba_Verde_1
Postat pe 20 Noiembrie 2013 19:05
De la: garbo_11118, la data 2013-02-03 13:38:28buna,am avut si eu o rana pe uter timp de 4 ani si luna aceasta am cauterizato am crezut ca dupa cauterizare ma voi simti bine dar am niste dureri insuportabile si miros foarte urat nustiu ce sa fac?
,



s-a supra infectatat, mergi urgent la medic , ce astepti ????????
garbo_19362
Postat pe 20 Noiembrie 2013 19:19
Cauterizare
rana pe col am avut-o si eu timp de multi ani si aparea si papiloma virus - am incercat cu tot felul - cei mai multi medici mi-au recomendat cervugid- dar s-a tot agravat, intr-un final am facut cauterizarea - dupa care nu a mai aparut nici papiloma virus.. este o procedura simpla, nu este nimic complicat, nu doare, eu cred ca asta este cea mai buna solutie - am si poze cu inainte si dupa - dar nu vad unde sa vi le atasez
garbo_394157
Postat pe 28 Decembrie 2013 13:04
este greu de gasit un medic bun.. in romania, dar si mai greu in grecia, eu locuiesc in grecia si tot nu am gasit un medic bun..
mie lgat de rana de pe col mi-a zis un medic de aici din grecia ca are sanse 70 % sa treaca de la sine
am mers la el ca cica a studiat in londra, dar eu vorbeam mai bine enlgleza decat el.. a facut probabil scoala prin barurile din londra - si cine stie cu cati bani si-a cumparat el examele , ca bani are cu gramada - vezi numai aparate de ultima generatie,. super confort in cabinetul lui, iti iau ochii9 lucrurile astea si pui toata increderea in ei ..
garbo_394157
Postat pe 28 Decembrie 2013 13:10
Buna...am si eu o rana p col si dr mi.a zis k trebuie cauterizata....!ce fel de tratament?
garbo_405284
Postat pe 21 August 2014 18:15
Cine imi spune si mie un medic bun?am o rana p col dar nu as vrea sa merg pe cauterizare...va rog dak poate sa imi scrie cineva!
garbo_405284
Postat pe 21 August 2014 18:18
De la: garbo_405284, la data 2014-08-21 18:18:13Cine imi spune si mie un medic bun?am o rana p col dar nu as vrea sa merg pe cauterizare...va rog dak poate sa imi scrie cineva!


Ii pot recomanda pe Vladareanu (http://www.raduvladareanu.ro/ ) si pe sotii Bratila (http://www.drbratila.ro/) din Bucuresti.
Iar ca tratamente alternative in tot felul de afectiuni pot recomanda osteopatia si terapia craniosacrala. Stiu un cabinet in spatele guvernului.
garbo_405233
Postat pe 22 August 2014 09:52
eu cunosc unu in fata lui!

=))

Sorry, despre "vindecare" n-am idee.....poate ca e nevoie de un tratament de lunga durata. Oricum, e bine sa te vada un doctor de specialitate si sa ti-l prescrie!
Sanatate!
pitiTa_
Postat pe 22 August 2014 10:10
Doare cauterizarea?
garbo_408447
Postat pe 9 Ianuarie 2015 20:05
Hello,

Eu am doar o iritatie pe col si in urma tratamentului cu ovule cu echinaceea si DECARIS, iritatia a evoluat. Medicul mi-a recomandat sa fac operatie cu laserul insa sunt destul de reticenta sa apelez din prima la aceasta metoda. Stie cineva, din cele care au mai trecut prin aceasta experieta de operatie cu laserul, daca una din consecinte este lipsa orgasmului?
garbo_408470
Postat pe 10 Ianuarie 2015 16:40
Hello,
imi poti trimite, te rog, contactul tau sa te intreb cate ceva despre acest medic?
garbo_408470
Postat pe 12 Ianuarie 2015 16:38
De la: alinaetern, la data 2012-05-05 09:55:26Buna ziua,cu mare caldura si incredere ti-l recomand pe DOCTORUL ALEXANDRU FILIPESCU.
PE MINE M-A TRATAT DE HPV SI RANA PE COL.
PS. FARA OVULE SI ALTE TRATAMENTE.


imi poti trimite, te rog, contactul tau sa te intreb cate ceva despre acest medic?
garbo_408470
Postat pe 12 Ianuarie 2015 16:43
buna
Mire_Duta_Zahiu_80
Postat pe 14 Ianuarie 2015 17:28
De la: crinolina_34, la data 2012-05-05 11:48:15Acum 9 ani am avut si eu aceeasi problema , doar ca am facut si testul Papa Nicolau si mi-a iesit 3/4 si testul HPV si intr-adevar aveam virusul dar tipul pe care eu il aveam nu era din acela care provoaca cancer.
Cu toate acestea mi-a fost cu tarie recomandata operatia pe col prin care urma sa imi extraga acea bucatica , fiindca spuneau ei, nu se va mai inchide acea rana si imi va produce cancer , adica eram deja in stadiul incipient de formare al lui.
Cind am intrebat cauza formarii ranei , mi s-a explicat asa : ai avut o zgirietura provocata de sterilet sau de altceva, care a fost cauterizata gresit , adica nu in toatalitate, iar partea ramasa necauterizata nu se va mai putea inchide datorita celulelor modificate ca structura ce s-au format in jurul ei la cauterizare. Asa ca singura solutie spuneau ei, era operatia pe col , in care sa extraga bucata aceea , dar eu am refuzat stiind ca exista mari sanse ca dupa aceea sa nu mai poti duce o sarcina la bun sfirsit.
Desi mi-au spus in repetate rinduri ca asta e singura solutie , eu am ales alta cale si in citeva luni am reusit sa ajung la Pap 1 si sa am un col perfect curat.
Am procedat astfel : am facut spalaturi interne cu ceai de pelin , coada calului , coada soricelului, musetel , galbenele si urzica, ceai GINOSEPT de la farmacie , in care adaugam citiva stropi de Plant Intim , o tinctura de plante ce se gaseste in farmacie sau la magazinele naturiste . Ceaiul il preparam astfel : fiarbeam apa si dupa aceea o turnam peste plantele aflate intr-un bol de sticla ((metalul oxideaza si reduce efectul) si o lasam doar 3 minute , apoi stracuram , lasam sa devina calduta si apoi adaugam Plant intim si il foloseam la spalaturile interne . Dupa 15 minute de la spalatura imi introduceam un ovul de MIPROSEPT cumparat de la magazinul Apicol , facut din propolis cu efect puternic dezinfectant si cicatrizant ( de obicei scrie pe el ca se foloseste la hemoroizi ) .Lasam ovulul acolo toata ziua fiindca se dizolva mai greu fiind produs natural si uleios, iar seara , repetam faza cu spalaturile si inainte de culcare introduceam un ovul de CERVUGID care se dizolva mult mai rapid fiind produs chimic .
Dimineata reluam totul. Este extrem de important sa ai rabdare si sa stii ca tratamentul naturist nu isi face efectul in 3 saptamini, e mai lent , dar sigur si fara efecte colaterale . El merge pe eliminarea cauzei si nu a efectului .
Si tot pentru a elimina cauza si pentru a-mi curata organismul , eu am baut zilnic cite 2-3 litri de ceai de urzica, coada calului, coada soricelului, pelin(cantitate mica fiindca e foarte amar) , salvie, traista ciobanului, musetel pe care le cumparam din piata de la tarani ce le aduceau de vinzare sau de la magazinele naturiste , dar atentie , nu cele in pliculete care nu mai au efect decit pe un sfert fiindca initial plantele au fost utilizate pentru a li se extrage substantele benefice folosite in industria cozmetica si farmaceurica , ci acelea ce contin saculeti cu bucati mari de planta uscata .
Eu am fost atenta si la alimentatie pentru a-mi ajuta corpul sa lupte : nu am mai mincat carne decit foarte putina si doar de peste de mare sau oceanic , am cumparat toate fructele si legumele doar de la tarani , nu pe cele pompate cu hormoni si conservanti , la fel si cu brinzeturile si am eliminat sucuri , dulciuri si conserve , sau vegeta , si tot ceea ce stiam ca contine o gramada de coloranti si porcarii .
La mine a functionat , toti medicii au ramas foarte surprinsi cind dupa 6 luni au vazut rezultatele la colposcopie , si m-au intrebat ce am facut . Le-am spus si lor , desi in tot acest rastimp de 6 luni am incercat sa le explic mereu dar se uitau rizind cu mila la mine .
Sper sa fii ok ! Bafta, incredere si rabdare sa ai !


imi dai contactul tau te rog
Mire_Duta_Zahiu_80
Postat pe 14 Ianuarie 2015 17:41
Buna ziua,

Am vazut mesajul postat de dumneavoastra si va rog sa imi spuneti cum va mai simtiti. Sunt interesata de tratamentul urmat de dvs. deoarece si eu ma confrunt de 8 ani cu o rana pe col, desi nu am facut avort, nu sterilet si nici nasteri inca...
Am urmat mai multe tratamente, dar fara rezultate, intr-adevar nici la cauterizare nu am apelat.

As dori sa imi dati contactul dvs. va rog. Va multumesc!
garbo_440029
Postat pe 8 Mai 2016 15:01
Buna seara, as dori sa stiu cum va simtiti dupa incidentul cu rana pe col, a mai revenit vreodata, ati luat tratamente de imunitate? HPV a iesit din organism. Si eu am o situatie similara de vreo 4 ani, fac pap cam de doua ori sau o data pe an, cateodata iese bine alteori cu rana hsil. O seara buna
garbo_5169
Postat pe 23 Decembrie 2017 23:00
Buna fetelor. Tratamentul asta a avut succes la mine in cazul ranii pe col.Dușuri vaginale (cu irigatorul) de 2 ori pe zi, dimineata si seara cu ceai (amestec pelin, tataneassa, marul lupului , galbenele si coada șoricelului. Ultimele 2 in cantitati mai mici decât primele 3) si supozitoare cu propolis Miprosept in fiecare seara , intravaginal, timp de 7-12 zile. La prima colposcopie aveam o zonă afectată apoi am urmat tratamentul si la mai putin de o luna am mers la o a2a colposcopie. Nu mai era nimic. Va recomand cu drag si incredere tratamentul. A! Eu am facut spălaturi aprox 3 saptamani si supozitoare 10 zile. Apoi am luat un ovul pt refacerea flotei. Acum fac doar spălaturi cam 1-2 ori pe saptamana. Sa va fie de folos!
garbo_495405
Postat pe 18 Decembrie 2018 21:48
Buna fetelor. Tratamentul asta a avut succes la mine in cazul ranii pe col.Dușuri vaginale (cu irigatorul) de 2 ori pe zi, dimineata si seara cu ceai (amestec pelin, tataneassa, marul lupului , galbenele si coada șoricelului. Ultimele 2 in cantitati mai mici decât primele 3) si supozitoare cu propolis Miprosept in fiecare seara , intravaginal, timp de 7-12 zile. La prima colposcopie aveam o zonă afectată apoi am urmat tratamentul si la mai putin de o luna am mers la o a2a colposcopie. Nu mai era nimic. Va recomand cu drag si incredere tratamentul. A! Eu am facut spălaturi aprox 3 saptamani si supozitoare 10 zile. Apoi am luat un ovul pt refacerea flotei. Acum fac doar spălaturi cam 1-2 ori pe saptamana. Sa va fie de folos!
garbo_495405
Postat pe 18 Decembrie 2018 21:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce trebuie sa stie un barbat despre el insusi ,sau ce trebuie sa stie o femeie despre barbatul ei 67 De la: garbo106704 21 Martie 2010 15:17
eu si un bun prieten al sotului ne-am indragostit 517 De la: liaiedera 6 Iunie 2010 08:04
dar sotia rezista sa faca sex doar cu sotul ei toata viata? 1381 De la: florin_c76 21 Aprilie 2010 15:22
Histerosalpingografia 14 De la: garbo_394157 15 Noiembrie 2016 20:15
ce se mai poate face??? 17 De la: iasomia 20 Noiembrie 2009 09:32
Setari Cookie-uri