DE CE CRESTINII CATOLICI AU UN NIVEL DE TRAI MAI RIDICAT IN RAPORT CU CRESTINII ORTODOCSI?!.

,ALTFEL LUCREAZA COMUNITATEA,ALTFEL LUCREAZA CLERICII,ALTFEL SE INTRAJUTOREAZA,ALTFEL LUCREAZA SOCIAL SI POLITIC,ALTFEL SE PRIVESC CU MANDRIE SI INCREDERE IN OCHI?!,...NU PERCEP EXPLICATIA,DAR EA TOTUSI EXISTA, SIGUR!.
garbo269824
Postat pe 17 Aprilie 2012 17:15
Eu cred ca ambele religii au parti bune si lipsuri.
...E usor sa vezi prin "prizma" ta traiul, ...generalizand...ii mai greu sa faci diferenta!
Fss_ssu
Postat pe 17 Aprilie 2012 18:32
pai eu cred ca nu conteaza religia,,ci nationalitatea...Spre exemplu in germania austria sunt multi catolici o duc bine material pt ca sunt muncitori....dar si in romania sunt multi catolici dar sunt la fel de amarati ca ortodoxii....
romanii fie ortodoxi fie catolici,,,au fost comunisti ceausescu a gandit pt ei,,de aceea sunt inapoiati pt ca nu le placea cartea,,
si romani catolici sunt amarati..si stai linistita ca nici biserica catolica nu se preocupa de cum o duc oamenii din punct de vedere spiritual....sunt tot la fel de hoti ca ortodoxii
ingerasulluptator
Postat pe 20 Aprilie 2012 14:23
alta educatie...insa mai e ceva
garbo094231
Postat pe 21 Aprilie 2012 17:01
Ingerasule nu ai dreptate... Cred ca depinde de cultura fiecarei natii si de statul in sine. Daca cei ce conduc infiereaza cultura si gradul de civilizatie...atunci acel popor e mai inapoiat.
DD_BB
Postat pe 21 Aprilie 2012 17:27
Mie imi place la crestinii catolici cultul pentru Fecioara Maria, ca sunt mult mai responsabili cand intemeiaza o familie, la crestinii ortodocsi, casatoria este tratata in mod usuratic, se divorteaza foarte usor , pentru mine a fost un soc sa vad cat de usor se dispenseaza de juraminte un ortodox care promite in fata lui Dumnezeu " la bine si la rau , pana cand moartea ne va desparti"...
Cred ca asumarea responsabilitatii si moralitatea pot fi o explicatie a vietii mai bune a catolicilor, stim ca Dumnezeu nu-i uita pe cei care ii respecta poruncile si se incred in el.
alina02
Postat pe 21 Aprilie 2012 17:49
Parerea mea este ca cultura este una iar gradul de civilizatie este alta doua aspecte diferite..de exemplu am fost intr un an la un revelion in Germania unde eram f multi invitati in jur de 400 de oameni unde eram adunati invitati din diferite colturi ale lumii dar mai ales din Europa...la masa care stateam erau polonezi,cehi, englezi, am observat ca germanii nu ne deosebeau ca si popoare pentru ei eram toti intr o oala pe cand noi romanii stiam clar cine vorbeste poloneza, ceha etc...asta tine de gradul de cultura nu mai vorbesc de harta europei care majoritatea nu o cunosc cred ca nici nu i intreseaza.....am ramas frapata de gradul de incultura DAR am RAMAS profund IMPRESIONATA in schimb de GRADUL DE CIVILIZATIE al poporului GERMAN....de exemplu la fiecare atingere din greseala a unui om auzeam SCUZE LE DE RIGOARE...sau nu mai vorbim de curatenia si de bunul simt care te incojoara de educatia din trafic si exemplele pot continua...asta tine de gradul de civilizatie ....
garbo024311
Postat pe 22 Aprilie 2012 10:04
Parera mea este ca NIVELUL DE TRAI nu este mai mare sau mai mic daca esti catolic sau ortodox ....religia insa are o influenta in modul cum traiesti care sunt principiile pe care iti cladesti familia si cum iti educi copiii ....are o inlfluenta extraordinara in traiul de zi cu zi de cea ce tu iti doresti din punct de vedere spiritual si material si de aici cea ce tu transmiti celor din jurul tau...
garbo024311
Postat pe 22 Aprilie 2012 10:16
De la: garbo024311, la data 2012-04-22 10:04:39Parerea mea este ca cultura este una iar gradul de civilizatie este alta doua aspecte diferite..de exemplu am fost intr un an la un revelion in Germania unde eram f multi invitati in jur de 400 de oameni unde eram adunati invitati din diferite colturi ale lumii dar mai ales din Europa...la masa care stateam erau polonezi,cehi, englezi, am observat ca germanii nu ne deosebeau ca si popoare pentru ei eram toti intr o oala pe cand noi romanii stiam clar cine vorbeste poloneza, ceha etc...asta tine de gradul de cultura nu mai vorbesc de harta europei care majoritatea nu o cunosc cred ca nici nu i intreseaza.....am ramas frapata de gradul de incultura DAR am RAMAS profund IMPRESIONATA in schimb de GRADUL DE CIVILIZATIE al poporului GERMAN....de exemplu la fiecare atingere din greseala a unui om auzeam SCUZE LE DE RIGOARE...sau nu mai vorbim de curatenia si de bunul simt care te incojoara de educatia din trafic si exemplele pot continua...asta tine de gradul de civilizatie ....
da dar sa lucrezi pt nemti sa vezi ce frumos te trateaza...te exploateaza la maxim daca nu iti impui punctul de vedere...si respectul este doar o aparenta pt ca ii obliga legile....
dar iti spun toti sunt la fel niste excroci vor doar sa le muncesti dar nu le place sa plateasca...
daca nu lucrezipt ei sunt amabili in comparatie fata sde romani,,,care sunt rautaciosi tot timpul in afara de a fii cu sefii pt ca le dau un salar de nimic,,dar oricum il fura
ingerasulluptator
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:12
austriecii nemtii sunt uniti din punct de vedere economic....In faptul a asi pune osul la munca si muncesc colectiv..Spre exemplu austriecii cumpara produse din tara lor ca tara sa aiba profit,,,nu conteaza religia,,pt ca oricum sunt niste culturi si toti sunt excroci spirituali nu sunt convertiti la hristos...
pe cand romanii nu sunt uniti in nici un fel....
asa ca nu incurca evolutia materiala cu evolutia spirituala...
bani poti avea chiar daca esti ateu....
dar suflet bun si gandire sincera nu au
ingerasulluptator
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:17
Am aflat in sfarsit de ce se blocheaza Garbo din cand in cand : A citit "exploziile " de inteligenta ale Irinucai...
Rotty
Postat pe 22 Aprilie 2012 14:24
Pentru ca crestinii "ortodocsi" nu au aflat inca toate tainele limbii romane. De aceea o duc prost. Sunetele "cs" si "gz" se redau in scris prin litera "x".
Intrebati un copil de clasa a II-a daca stie ce inseamna "ortodocsi".... o sa ramaneti stupefiati....
Good_Boy
Postat pe 22 Aprilie 2012 16:06
Inafara de Alecsandri....
Rotty
Postat pe 22 Aprilie 2012 16:11
religia noastra a suferit o lovitura cumplita cu ceausescu.
atunci au intrat pe fir popii informatori.
si nu e legata de religie problema,ci de nivelul de trai al tarii.
ia spune-mi o tara mai saraca decat romania,catolica,care se bucura de intr-ajutorarea asta.....
daniilia
Postat pe 24 Aprilie 2012 05:31
De la: garbo269824, la data 2012-04-17 17:15:06 ,ALTFEL LUCREAZA COMUNITATEA,ALTFEL LUCREAZA CLERICII,ALTFEL SE INTRAJUTOREAZA,ALTFEL LUCREAZA SOCIAL SI POLITIC,ALTFEL SE PRIVESC CU MANDRIE SI INCREDERE IN OCHI?!,...NU PERCEP EXPLICATIA,DAR EA TOTUSI EXISTA, SIGUR!.


pai daca se privesc cu mandrie, inseamna ca au picat testul fundamental al crestinului adevarat: nu recomanda Iisus sa fim smeriti si sa nu-i judecam pe altii?
Oricat de mult bine ar face si oricum s-ar implica social, daca sunt mandri si critici, nu-s mai presus decat ortodocsii sau alti crestini.
charmelen
Postat pe 25 Aprilie 2012 16:34
De la: alina02, la data 2012-04-21 17:49:21Mie imi place la crestinii catolici cultul pentru Fecioara Maria, ca sunt mult mai responsabili cand intemeiaza o familie, la crestinii ortodocsi, casatoria este tratata in mod usuratic, se divorteaza foarte usor , pentru mine a fost un soc sa vad cat de usor se dispenseaza de juraminte un ortodox care promite in fata lui Dumnezeu " la bine si la rau , pana cand moartea ne va desparti"...
Cred ca asumarea responsabilitatii si moralitatea pot fi o explicatie a vietii mai bune a catolicilor, stim ca Dumnezeu nu-i uita pe cei care ii respecta poruncile si se incred in el.



Nu tot in cadrul comunitatilor lor ( la catolici ma refer) sunt permise casatoriile intre homosexuali?
Tot Fecioara Maria e responsabila pentru intemeierea acestor familii?
garbo225715
Postat pe 1 Mai 2012 22:29
iar va apuca?
pai nu cred ca tine doar de religie, calitatea omului
poti fi la fel de bine un foarte bun crestin ortodox, precum poti fi un terchea berchea ( sau sa devii in timp)
la fel e valabil si pentru catolici
ortodoxia, iti da libertatea de a-ti alege calea, nu te ...teleghideaza, nu iti impune atatea restrictii...
ca tu, ca persoana, ca om, nu esti in stare sa iti gasesti calea dreapta, sau te abati mult prea usor, e doar vina/alegerea personala
dor72_
Postat pe 1 Mai 2012 23:16
Da sigur, doar ca cuvintul "ortodox" are forma de plural "ortodocsi" (care se citeste "ortodocshi", pentru ca nu am litera "sh" in romana acum.
P.S. nu doar "Alecsandri" face exceptie de la regula.
elena26
Postat pe 9 Mai 2012 07:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cumparaturi de pe Okazii.ro! Va rog sa ma ajutati prin completarea chestionarului! Multumesc anticipat 1 De la: Inesa_Munteanu_1 12 Martie 2016 13:54
vreau sa uit..... 10 De la: enabaena 13 Aprilie 2012 08:37
Pentru album privat 21 De la: crilore 6 Martie 2011 16:08
cultura incotro??? 24 De la: garbo194263 14 Martie 2011 21:12
Intrebare pentru administratie 6 De la: garbo_466560 25 August 2018 14:47
Setari Cookie-uri