fara sau baiat?


eu si sotul meu vrem sa facem un copil si vrem sa "incepem" la vara. eu imi doresc foarte mult o fetita. de curand am citit niste articole cum ca poti sa influentezi sexul copilului tau prin alimentatie, in functie de luna cand il concepi, pozitie........... voi ce credeti? sotul meu spune ca sunt niste balarii dar pe mine ma amuza. daca ai dreptate?
garbo_1568
Postat pe 13 Aprilie 2012 13:23
"fara"... !!!!!
barboneli
Postat pe 13 Aprilie 2012 13:31
fata* :)
garbo_1568
Postat pe 17 Aprilie 2012 16:35
nu conteaza daca e fata sau baiat si cred ca e o prostie sa crezi ca poti influienta sexul copilului
adynatey
Postat pe 18 Aprilie 2012 11:15
o veche metoda chinezeasca spune ca un copil conceput intre ziua de nastere a mamei si pana la ziua de nastere a tatalui va fi baiat , iar copilul conceput de la ziua de nastere a tatalui pana la ziua de nastere a mamei va fi fata . am verificat aceasta metoda pe mine, pe copiii mei, pe colegii de munca, persoane cunoscute ale caror date de nastere ale parintilor le-am putut afla , si e adevarat . oricum un copil e o implinire si o bucurie a familiei si indiferent ce sex are ar trebui sa fie la fel de iubit si asteptat . va doresc bafta si numai bine
garbo039125
Postat pe 21 Aprilie 2012 18:58
Probabil baiatul meu e exceptia care intareste regula...
Rotty
Postat pe 21 Aprilie 2012 19:08
Eu am citit ca chinezii spun ca atunci cand femeia e mai linistita si supusa barbatului naste fata si cand femeia e cu personalitate si puternica, mai libera, naste baiat. Din ce am vazut in jurul meu, se cam confirma.
kidz003804
Postat pe 22 Aprilie 2012 20:51
Rotty... am zis ,,momentul conceperii copilului,, nu momentul cand se naste , poate nu am expilcat prea clar , dar:

ziua de nastere a mamei ----BAIAT ------------>-ziua de nastere a tatalui
ziua de nastere a tatalui ----->FATA------------>ziua de nastere a mamei
exceptiile ... nu sunt exceptii , data de nastere a tatalui e alta.... si persoana tatalui e alta , in 22 de ani am calculat pentru multa lume, si am aflat inaintea ecografului ce urmeaza sa vina pe lume, nu am gresit niciodata . la oameni in orice caz merge acest calcul , nu stiu in rest
garbo039125
Postat pe 22 Aprilie 2012 20:59
uite ca pentru mine nu ai calculat ca-ti dadea cu rest
jeanette40
Postat pe 22 Aprilie 2012 21:03
kidz... ia gandeste..... o personalitate puternica la o femeie inseamna un exces de testosteron, hormon specific masculin, deci daca doamna are mai mult testosteron desigur ca viitorul copil e un baiat, hormonii feminini dau un comportament specific feminin , mai moale, mai bland, estrogenii fac asta, un procent mai mare de estrogen inseamna o probabilitate mai mare ca viitorul copil sa fie fata .... nu e greu de inteles dar cum faci cu cuplurile care au copii de ambe sexe???
garbo039125
Postat pe 22 Aprilie 2012 21:05
De la: jeanette40, la data 2012-04-22 21:03:28uite ca pentru mine nu ai calculat ca-ti dadea cu rest [/quote
esti sigura jeannette? vrei sa afli lucruri noi despre tine ?
garbo039125
Postat pe 22 Aprilie 2012 21:09
De la: garbo039125, la data 2012-04-22 20:59:30R
ziua de nastere a mamei ----BAIAT ------------>-ziua de nastere a tatalui
ziua de nastere a tatalui ----->FATA------------>ziua de nastere a mamei




Si daca, ipotetic, sint nascuti in aceeasi zi? Fac neutri?
quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2012 21:16
spune ........poate stii mai bine ca mine
jeanette40
Postat pe 22 Aprilie 2012 21:19

La tine i-o iesit un inger de fata !
Sara!
Fss_ssu
Postat pe 22 Aprilie 2012 21:31
seara buna .....
chiar vorbesc serios , la mine nu se verifica de doua ori
altfel ., matematic facand calculul , sunt asa multe variante .....de la A la N luate cate K
ca-i imposibil sa se verifice in toate cazurile
dar , ma rog ........alde Hara sunt multe , si cel mai important sa creada si ele ce spun
jeanette40
Postat pe 22 Aprilie 2012 21:38

cata distractie pot sa pierd
125, nepotii mei sunt nascuti in aceeasi luna : fata si baiat, intre ziua de nastere a mamei si cea a tatalui.... asta cum o explici?
dar care sunt gemeni fata si baiat?
dor72_
Postat pe 22 Aprilie 2012 21:51
dor, cica e momentul conceperii care conteaza, ot fi fost gemenii conceputi fix de ziua vreunuia dintre parinti... :-)
quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2012 21:58
am vazut care e talcul
de aia am si vrut sa dezvolt subiectul....
dor72_
Postat pe 22 Aprilie 2012 22:03
exista si o explicatie stiintifica.
daca reusesti sa faci sex in ziua ovulatiei,va iesi baiat.
pentru ca spermatozoarii masculini traiesc o zi,si inoata repede.
daca e inainte de ovulatie,va fi fata.
pentru ca spermatozoarii feminini traiesc trei zile,si inoata incet.
daniilia
Postat pe 27 Aprilie 2012 22:41
inseamna ca eu trebuia sa fiu baiat acum ahahaha
IULICICA
Postat pe 28 Aprilie 2012 08:23
De la: garbo039125, la data 2012-04-22 20:59:30Rotty... am zis ,,momentul conceperii copilului,, nu momentul cand se naste , poate nu am expilcat prea clar , dar:

ziua de nastere a mamei ----BAIAT ------------>-ziua de nastere a tatalui
ziua de nastere a tatalui ----->FATA------------>ziua de nastere a mamei
exceptiile ... nu sunt exceptii , data de nastere a tatalui e alta.... si persoana tatalui e alta , in 22 de ani am calculat pentru multa lume, si am aflat inaintea ecografului ce urmeaza sa vina pe lume, nu am gresit niciodata . la oameni in orice caz merge acest calcul , nu stiu in rest

Am priceput fato,ca nu citesc cu dosu`.Tocmai de aia am si raspuns.Si ce vrei sa insinuezi cu "data de nastere a tatalui e alta " ???? Usor cu mobila ,ca zgarii parchetul...
Rotty
Postat pe 28 Aprilie 2012 08:35
Sexul copilului este stabilit da tata. Stiut este faptul ca femeile au cromozomii XX, iar barbatii XY. Astfel ca, daca tatal are mai multi cromozomi X inainte de concepere, face fata, daca are mai multi cromozomi Y, va fi baiat. In niciun caz nu conteaza pozitia. Bineinteles, sunt discutii pe seama momentului conceperii. Dar acel moment al conceperii depinde foarte mult tot de tata. De ce? Conteaza tipul de cromozomi si numarul lor in momentul conceperii.
Daca femeia este dominanta, nu inseama ca va face baiat datorita caracterului ei, ci pentru ca tatal are mai multi cromozomi X decat Y.
prezbiteros
Postat pe 28 Aprilie 2012 09:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ma simt la capatul puterilor,mi-e teama de o cadere nervoasa 12 De la: eladaela 8 Octombrie 2009 18:44
tratament 2 De la: garbo190716 8 Aprilie 2012 11:29
Mama purtatoare 33 De la: evanjelina 16 Martie 2011 08:42
Inseminare intrauterina Gynatal 1 De la: Irina_Oli_1 26 Martie 2016 09:04
As vrea sa stiu de unde se poate comanda medicamentul ,,Transfer Factor Plus" 2 De la: cricat 21 Martie 2011 19:02
Setari Cookie-uri