Nu am voie in biserica?!


Stiti cum se spune ca nu ai voie sa intrii in biserica atunci cand esti pe ciclu? Pe mine m-a pocnit fericirea si e joia mare iar mama vrea sa ma ia la slujba.. Oare e pacat mare daca ma duc?
garbo_1681
Postat pe 12 Aprilie 2012 16:58
nu este pacat..Femeile nu aveau inainte sa intre pe ciclu pt ca nu existau tampoane,,,si faceau murdarie...
acum sunt atatea ,,,poti merge la biserica dar nu ai voie sa te impartasesti....asa mi-a spus si mie un preot si eu cred ca este corect asa
ingerasulluptator
Postat pe 18 Aprilie 2012 16:24
nu vreau sa te contrazic ingeras , dar eu stiu ca in biserica nu intri cu capul descoperit , in pantaloni si niciodata cind esti pe ciclu.Singura data cind este acceptat acest lucru este in noaptea de inviere dar nu te atingi de icoane.Doamne ajuta
garbo044707
Postat pe 20 Aprilie 2012 13:24
eu am voie... da' nu ma duc ! ce naiba sa caut acolo... mai bine beau o bere cu irinuca la coltul strazii si aflu tot despre ce se intampla acolo... ! ea povesteste frumos......
barboneli
Postat pe 20 Aprilie 2012 13:52
De la: garbo044707, la data 2012-04-20 13:24:37 nu vreau sa te contrazic ingeras , dar eu stiu ca in biserica nu intri cu capul descoperit , in pantaloni si niciodata cind esti pe ciclu.Singura data cind este acceptat acest lucru este in noaptea de inviere dar nu te atingi de icoane.Doamne ajuta
sa stii ca nu are nici o logica din ceea ce spui...Spre exemplu barbatii in biserica isi scot palariile ca in semn de respect pt Dumnezeu si eu sa ma imbrobodesc ca o baba si cu fusta....nu imi place sa port fusta pt ca am parateze...
si plus ca smerenia nu ti-o arati prin imbracaminte ci prin felul de a te comporta in societate...sa nu faci rau nimanui,,sa fii smerit oamenilor prin faptul a nu le face rau,,,chiar daca sunt rai,,da sa te impui dar sa nu le faci rau,,,,
smerenia trebuie manifestata prin fapte
eu una nu imi iau batic si nici fusta,,sa fiu ca o mironosita....nu consider ca este important....
si femeia daca are ciclu doar nu este pacat si barbatul are scurgeri si asta nu se pune....
barbatii or fii curati si sfinti numai femeile sunt spurcate....asa au facut preotii cei cu suflet bun regulile doar in favoarea barbatilor
ingerasulluptator
Postat pe 20 Aprilie 2012 14:14
Femeia are voi sa intre in biserica cand este pe ciclu, dar nu i se permite sa se impartaseasca (chiar si asa unii preoti permit femeilor sa se impartaseasca). Practica de a nu permite accesul femeilor in biserica in acea perioada a lunii era valabila pana acum aprox. 70 ani, deoarece nu existau tampoanele si absorbantele, ca sa nu mai vorbim de purtatul chilotilor. Dar astazi, cand avem atatea la indemana, mi se pare absurd sa interzici unui om sa intre in biserica doar pentru acest motiv banal. Si barbatilor le era interzis sa apropie de cele sfinte cand aveau scurgeri, dar daca nu cunoastem nu inseamna ca nu exista. Incercati sa nu mai ascultati toti preotii slabi pregatiti.
prezbiteros
Postat pe 21 Aprilie 2012 16:26
De la: barboneli, la data 2012-04-20 13:52:53eu am voie... da' nu ma duc ! ce naiba sa caut acolo... mai bine beau o bere cu irinuca la coltul strazii si aflu tot despre ce se intampla acolo... ! ea povesteste frumos......
doamne ce/ si cu lumea asta azi la biserica, in toiul slujbei , o cucoana si/ scos o tigare si/a aprins/o si a inceput sa fumeze relaxata cand am vazut/o sa scap berea din mana
gmpa
Postat pe 22 Aprilie 2012 09:19
eu sunt catolica si in ziua nuntii eram pe ciclu si am intrebat preotul despre asta ce credeti ca mi-a raspuns? fata mea Dumnezeu te-a lasat asa doar nu ti-ai facu-to tu cu mana ta. cum ai crede ca nu ai voie sa intri in biserica atata timp cat tu esti o creatura de a lui Dumnezeu?
garbo028182
Postat pe 23 Aprilie 2012 11:17
draga mea, intra linistita... pana la urma conteaza ce e in sufletul tau atunci cand intri intr-un astfel de locas, nu perioada lunii.
al_ma
Postat pe 24 Aprilie 2012 10:31
Ce probleme aveti si voi!!!!!
Tineti-o tot asa !
iulya022002
Postat pe 28 Aprilie 2012 01:11
Despre aceste lucruri se vorbeste prima data in vechiul Testament, conduita in prejma altarului sfant este stricta pentru ca nu este vorba de o murdarire fizica . In perioada ciclului femeia are o stare speciala fizica ea chiar elimina toxine din organism ,dar in aceasta perioada si eul ei spiritual este afectat negativ. Ganditi-va la starea nervoasa pe care o ai in aceasta perioada la irascibilitatea crescuta, iar aceasta stare este improprie celei pentru care te duci la biserica. Mergem la Biserica pentru a ne ruga impreuna , pentru ca la slujba spunem ,,Tatal Nostru'' impreuna, ,,Crezul'', pentru ca unirea face ca rugaciunea sa fie mai puternica, ne sprijinim unii pe alti si atunci daca sintem pe ciclu la biserica rupem legatura spirituala, o murdarim, pentru ca biserica este loc sfintit, incarcat de spiritualitate si Ingerii coboara si asista si ei la Sfanta Litughie si ne privesc. Sfanta biserica nu este un loc de complezenta, nu ne ducem pentru ca asa este obiceiul, altfel cum ar putea fi ajutorul nostru cind ne ducem cu sufletul greu si plin de suferinta si plangem in fata Icoanei si spunem Domnului ce ne doare, nu trebuie sa fie pur locul unde ne rugam , ne botezam copii, ne sfintim unirea cu sotul, ne luam adio de la persoane dragi.
Cred ca toate femeile stiu ca nu se pot vopsi cand sant pe ciclu, ca epilatul este mai dureros, ca nu se pun muraturi ( pentru ca se strica), deci pe cit se poate ,pentru ca nimeni nu cere imposibilul evitati sa intrati in biserica in aceasta perioada
carmen46
Postat pe 28 Aprilie 2012 13:46
Conduita in locurile sacre are componente comune cam in toate religiile, dar nu este vorba despre obiceiuri neaparat aici, ale au aparut odata cu formarea religiilor in perioade cand omenirea era mult mai spirituala si din observatiile unor mari initiati. Ceacra spiritualitatii si a legaturii cu divinul se afle in crestetul capului, creierul barbatului are o arhitectura putin diferita de femei putandu-se concentra mai bine pe un singur lucru spre deosebire de femei care au capacitatea de a gandi si a face mai multe lucruri de odata de aceea pentru a echilibra energia spirituala, pentru a nu perturba comuniunea rugaciunii, femeia poarta ceva pe cap si barbatul nu.
Cat despre fusta, fusta este exponentul unei conduite decente pentru ca pantalonul arata toate formele care pot fi ispititoare pentru barbatii din biserica , sint tot felul de oameni, fiecare cu problemele lor emotionale, fizice , tineri si in loc sa se roage au privirea atrasa de un fund in blugi care se mai si apleca si gandul a zburat imediat . Poate ar trebui sa ne gindim si al ceilalti cind mergem la biserica, nu la ce ne sta noua bine, pentru ca nu pentru asta am intrat in biserica sa fim admirati. Sint manastiri unde nu intra femei, in altar nu intra femei ,dar toate au o explicatie spirituala.
A nu se indelege ca o conduita adecvata inseamna un mare credincios, credinta implica multe, ganduri si fapte si mai ales o inima deschisa, nu dusul la biserica defineste un credincios , dar cu cit devenim mai atenti la cei din jur cu atit ne apropiem mai mult de credinta.
carmen46
Postat pe 28 Aprilie 2012 14:11
De la: gmpa, la data 2012-04-22 09:19:09
De la: barboneli, la data 2012-04-20 13:52:53eu am voie... da' nu ma duc ! ce naiba sa caut acolo... mai bine beau o bere cu irinuca la coltul strazii si aflu tot despre ce se intampla acolo... ! ea povesteste frumos......
doamne ce/ si cu lumea asta azi la biserica, in toiul slujbei , o cucoana si/ scos o tigare si/a aprins/o si a inceput sa fumeze relaxata cand am vazut/o sa scap berea din mana


mai citet, ar suna cam asa: "Doamne ce-i si cu lumea asta, azi la biserica, in toiul slujbei, o cucoana si-a scos o tigare si-a aprins-o si a inceput sa fumeze relaxata. cand am vazut-o, era sa scap berea din mana... !"
barboneli
Postat pe 28 Aprilie 2012 22:54
Nu are nici-o legatura cu biserica. Poti sa intri si daca esti si daca nu esti la ciclu. Am vb cu cei de la parohie si au spus ca nu exista interdictie pt asa ceva.
Dana c.
danacraciun67
Postat pe 29 Aprilie 2012 08:15
Barbo,aia cu tigarea ,era preoteasa...
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2012 08:20
eu sunt catolica si in ziua nuntii eram pe ciclu si am intrebat preotul despre asta ce credeti ca mi-a raspuns? fata mea Dumnezeu te-a lasat asa doar nu ti-ai facu-to tu cu mana ta. cum ai crede ca nu ai voie sa intri in biserica atata timp cat tu esti o creatura de a lui Dumnezeu?


si eu sunt catolica si asemenea bazaconii numai la ortodocsi auzi..adica, un criminal poate sa intre in biserica si sa se roage pt pacatele lui dar o femeie care pur si simplu asa a fost creata de d-zeu nu..?imi vine sa rad. jur:)) e atat de natural..daca ai muci in nas, nu mai intri in biserica ca-i scurgere?:)) oare credeti ca m-a traznit ceva ca am intrat in biserica la ciclu? daca tot n-au voie femeile sa intre in biserica, ca cica-s murdare, pai, hai sa nu aiba voie nici sa faca mancare, nici sa lucreze acasa asa, vreo 5 zile din luna..ca doar sunt spurcate si murdaresc mancarea..ce bine ar fi, jur, am avea si noi concediu , am putea avea timp pt noi insine..dar pt munca nu mai suntem murdare :))
annalouissa
Postat pe 29 Aprilie 2012 11:11
Anna, ...in sfarsit un raspuns dat cu judecata.
Rotty
Postat pe 29 Aprilie 2012 11:15
De la: carmen46, la data 2012-04-28 14:11:41Conduita in locurile sacre are componente comune cam in toate religiile, dar nu este vorba despre obiceiuri neaparat aici, ale au aparut odata cu formarea religiilor in perioade cand omenirea era mult mai spirituala si din observatiile unor mari initiati. Ceacra spiritualitatii si a legaturii cu divinul se afle in crestetul capului, creierul barbatului are o arhitectura putin diferita de femei putandu-se concentra mai bine pe un singur lucru spre deosebire de femei care au capacitatea de a gandi si a face mai multe lucruri de odata de aceea pentru a echilibra energia spirituala, pentru a nu perturba comuniunea rugaciunii, femeia poarta ceva pe cap si barbatul nu.
Cat despre fusta, fusta este exponentul unei conduite decente pentru ca pantalonul arata toate formele care pot fi ispititoare pentru barbatii din biserica , sint tot felul de oameni, fiecare cu problemele lor emotionale, fizice , tineri si in loc sa se roage au privirea atrasa de un fund in blugi care se mai si apleca si gandul a zburat imediat . Poate ar trebui sa ne gindim si al ceilalti cind mergem la biserica, nu la ce ne sta noua bine, pentru ca nu pentru asta am intrat in biserica sa fim admirati. Sint manastiri unde nu intra femei, in altar nu intra femei ,dar toate au o explicatie spirituala.
A nu se indelege ca o conduita adecvata inseamna un mare credincios, credinta implica multe, ganduri si fapte si mai ales o inima deschisa, nu dusul la biserica defineste un credincios , dar cu cit devenim mai atenti la cei din jur cu atit ne apropiem mai mult de credinta.




nu stiu cum esti tu, dar eu nu sunt deloc irascibila atunci, nu ma balonez, nu ma crizezcu nimeni, n-am stare de neliniste, ma vopsesc si in timpul ciclului si-mi tine vopseaua, si cel mai tare ma doare sa ma epilez cu o saptamana inainte de ciclu..asa ca, argumentele tale de genul asta n-au valoare..aaaa si, maica-mea e la menopauza, pune muraturi si de aia tot se mai strica:))
annalouissa
Postat pe 29 Aprilie 2012 11:18
De la: carmen46, la data 2012-04-28 13:46:07Despre aceste lucruri se vorbeste prima data in vechiul Testament, conduita in prejma altarului sfant este stricta pentru ca nu este vorba de o murdarire fizica . In perioada ciclului femeia are o stare speciala fizica ea chiar elimina toxine din organism ,dar in aceasta perioada si eul ei spiritual este afectat negativ. Ganditi-va la starea nervoasa pe care o ai in aceasta perioada la irascibilitatea crescuta, iar aceasta stare este improprie celei pentru care te duci la biserica. Mergem la Biserica pentru a ne ruga impreuna , pentru ca la slujba spunem ,,Tatal Nostru'' impreuna, ,,Crezul'', pentru ca unirea face ca rugaciunea sa fie mai puternica, ne sprijinim unii pe alti si atunci daca sintem pe ciclu la biserica rupem legatura spirituala, o murdarim, pentru ca biserica este loc sfintit, incarcat de spiritualitate si Ingerii coboara si asista si ei la Sfanta Litughie si ne privesc. Sfanta biserica nu este un loc de complezenta, nu ne ducem pentru ca asa este obiceiul, altfel cum ar putea fi ajutorul nostru cind ne ducem cu sufletul greu si plin de suferinta si plangem in fata Icoanei si spunem Domnului ce ne doare, nu trebuie sa fie pur locul unde ne rugam , ne botezam copii, ne sfintim unirea cu sotul, ne luam adio de la persoane dragi.
Cred ca toate femeile stiu ca nu se pot vopsi cand sant pe ciclu, ca epilatul este mai dureros, ca nu se pun muraturi ( pentru ca se strica), deci pe cit se poate ,pentru ca nimeni nu cere imposibilul evitati sa intrati in biserica in aceasta perioada
nu se vopseste parul cand esti pe ciclu,nu se pun muraturi???,dumnezeule mare ce idiotenii pot afla in sec 21 pe net!!!!!cred ca nu te poti nici ca...ca in perioada aia,ha?
venizigoldplated
Postat pe 29 Aprilie 2012 12:57
, nu, si de la asta trebuie sa te abtii.
Ponegresti cele sfinte.
quasaria
Postat pe 29 Aprilie 2012 14:24
Da,e pacat mare sa intri bolnava in biserica,o sa-ti mearga rau,asa se spune din batrini.
garbo162553
Postat pe 29 Aprilie 2012 18:39
De la: Rotty, la data 2012-04-29 08:20:03 Barbo,aia cu tigarea ,era preoteasa...


nici asta nu m-ar mira ! si eu nu gasesc nici o placere sa-mi beau berea in biserica.... !!!! mult mai placut la crasma sau restaurantul tau, asta fara nici o indoiala ! debandata asta in "legile," regulilor din biserici, mai ales cele ortodoxe.... e caracteristica religiei in general. se vede ca nu au avut lectii la scoala.... ar fi ajuns in final la un numitor comun... totusi !!!!!
barboneli
Postat pe 29 Aprilie 2012 21:56
mey barbo...
daca berea ori vinul sunt kosher, chiar n-are importantza trotuarul...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 29 Aprilie 2012 22:18
trotuarul nu... dar biserica nu e kusher de loc... !!!!
barboneli
Postat pe 29 Aprilie 2012 22:30
shalom, barbo:)...;)
eu_geminy
Postat pe 29 Aprilie 2012 22:38
Barbonelli, tu cand esti pe ciclu de mereu te bagi pe aici indosul femeilor??!!
Jojolin
Postat pe 30 Aprilie 2012 04:29
buna dimineata!
ratuscaceaurata
Postat pe 30 Aprilie 2012 06:16
De la: Jojolin, la data 2012-04-30 04:29:06Barbonelli, tu cand esti pe ciclu de mereu te bagi pe aici indosul femeilor??!!

Lasa draga omul sa isi bea berea unde-i cade bine
Rotty
Postat pe 30 Aprilie 2012 08:06

jojolin, el e tot timpul... ca de aia mi-e asa de drag
geamanule, bine ai revenit ne era dor de mataluta
dor72_
Postat pe 30 Aprilie 2012 08:14
asa e jojo'... ! dor ti-a raspuns de 100 de puncte !!! asa sunt eu, reciclat... ! (A(-și) completa cunoștințele prin reciclare.)


shalom eu_geminy !!!
barboneli
Postat pe 30 Aprilie 2012 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce intrii pe forum? 5 De la: europroiect2007 21 Decembrie 2010 20:07
Sanatatea unghiilor de la picioare 2 De la: garbo_468725 11 Iulie 2017 00:17
Minciunile barbatilor... 71 De la: tutankhamon 16 Octombrie 2009 21:41
Parodontitele marginale cronice progresive 19 De la: garbo_446242 13 Septembrie 2017 10:05
Rubeola la femei/fete 4 De la: black_rose 11 Iunie 2012 17:43
Setari Cookie-uri