Animalut de companie


Vine ziua nepotelului meu de 6 anisori si vreau sa ii cumpar un animalut de companie. Ma gandeam la un Labrador pentru ca acesti caini sunt pasnici, blanzi si foarte iubitori. imi recomanda cineva altceva?

Multumesc fetelor!
garbo_1568
Postat pe 10 Aprilie 2012 17:57
Eu nu as recomanda unui copil de 6 anisori un Labrador.E un caine destul de mare si puternic.Necesita multa miscare,antrenament si o buna educatie,altfel sa sti ca nu e un caine atat de tolerant cum probabil ai auzit.Cazurile de persoane muscate de Labradori sunt destul de numeroase.Daca tot vrei un caine de talie mai mare,iti recomand Golden Retriever.Eu personal I-am cumparat fiului meu cand era asa mic,un Pechinez.
Mult succes !
Rotty
Postat pe 10 Aprilie 2012 19:26
teckel? Sint foarte haiosi, parca sint de jucarie...
Si Beagle - Golden Retriever ar fi o idee buna, intr-adevar....
quasaria
Postat pe 12 Aprilie 2012 22:13
Eu as fi atenta cu catzeii din "ramura" terrier.Sunt artagosi.
Ai dreptate Q, Beagle sunt cuminti.Am unul in vecini....Un dulce
Rotty
Postat pe 12 Aprilie 2012 22:35
... si, ca sa fiu sincera, eu am avut doua generatii de rotweilleri si o femela de ciobanesc german in copilarie, de cind eram mai mica de 6 ani. Nu i-as recomanda pentru un copil pe baza informatiilor citite - nu pe baza celor traite. Din proprie experienta, nu pot spune decit ca erau foarte protectori. Am amintiri extraordinare cu ei. Idem - ogarul se impaca excelent cu fie-mea.
O amica - cu bebelus - are o pittbulitza, care e ca o pisica. Cainele ala se sperie si de umbra lui. La modul propriu pica in fund daca il latra un pekinez, fuge. Deci... rasa conteaza ca idee generala, dar definitorii sint personalitatea individuala si educatia... ca si la oameni.


rotty, probabil de aceea imi place "cutzu" tau... Imi aminteste cu cutzii mei.
quasaria
Postat pe 12 Aprilie 2012 22:54
In sfarsit ma intelege si pe mine cineva ! Cand am hotatat sa luam rottweiler,(fiind una din rasele mele preferate),toti ne-au privit ca pe un anticrist.L-am luat, l-am scolit (ca asa e bine si necesar) Dar l-am invatat sa fie (nu stiu cum sa zic....) puiul mamii, cuminte si destept. A crescut impreuna cu copiii,i iubeste. A crescut cu pisici in casa ,iubeste musafirii....e un dulce.
Nu il recomand,incepatorilor din cauza incapatanarii si a fortei.Unui rotty ii trebuie mana de fier.
Rotty
Postat pe 12 Aprilie 2012 23:16
rotweillerii mei erau mai "calzi", mai docili si mai dedicati decit ogarul - care are calitati incontestabile, dar e mult mai independent si incapatinat. Nu stiu de ce reclama negativa impotriva lor. Reclama negativa ar trebui sa fie impotriva oamenilor care le folosesc in mod gresit capacitatea de atasare si sacrificiu pentru familie.
De ex., ogarul "se menajeaza" daca ne suna cineva la usa - nu se deranjeaza de pe canapea. Iar daca ies cu el e cu ochii dupa tot ce misca, in nici un caz dupa mine. Rotties erau bagareti, veneau imediat sa vada despre ce e vorba - erau tot timpul in jurul meu sa nu mi se intimple nimic. Sint diferiti.
Iar "lupoaica" - care era deja "cutra batrina" cind am cunoscut-o eu, era in mod cert muuult mai inteligenta decit mine la virsta aia. Tin minte ca atunci cind s-a discutat sa plecam a venit, m-a "pupat" (de obicei nu facea asta) si a inceput sa imi care jucariile in geamantan.... Eu habar n-aveam ce o apucase (nu asistasem la discutie, ea da).
quasaria
Postat pe 12 Aprilie 2012 23:32
aici e un subiect sensibil, am patit-o si eu cu al meu cu un chihuahua. N-am fost pe faza sa vad daca al meu l-a confundat pe ala cu vreun iepure prin iarba, sau piticania a fost artagoasa... asa ca n-am avut ce sa zic. Pe de alta parte, m-a distrat intr-un fel scandalul ca "e feroce" caprioara mea. Asta in conditiile in care soarecele ala nevrozat facea pe tot parcursul discutiei ca toate visele, ziceai ca e bagat la 220...
quasaria
Postat pe 12 Aprilie 2012 23:58
Asta ma enerveaza si pe mine ...Vine un pitiflici de ala mic si da cu gura ca la concert,dar rotty tre sa inteleaga si sa taca.In definitiv ei nu stiu cat de mari,ori de mici sunt. Daca rotty maraie,sau incearca sa riposteze latraturilor,....gata,e pe pamant.
Rotty
Postat pe 13 Aprilie 2012 00:11
nu te enerva... e un caine superb si puternic si e normal sa atraga comentarii. Trebuie sa fii tu multumita de el, restul lumii nu il cunoaste. Ignora-i.
De al meu e lumea oripilata ca nu ii dau sa manince suficient (?!) - sau ca "e un caine subnutrit pe care il alearga cu masina" - sa le explic ca asta ii e rasa?! Si ca masina alearga dupa el, nu el dupa masina, ca altfel nu prind viteza lui nici daca imi bag o racheta in cour?
quasaria
Postat pe 13 Aprilie 2012 00:30
Sunt fffff multumita de el si cine il cunoaste, stie.Eu mai am si o catelusa (dobermann cu copoi ardelenesc) dar e mai batranica (9 ani) si amandoi sunt innebuniti sa mergem cu masina.Vin cu mine si la cumparaturi.
Rotty
Postat pe 13 Aprilie 2012 00:43
Hai ca ma duc sa ma pun la somn ca sunt super obo . Ma bucur ca am povestit si sper sa o mai facem.Iti doresc o noapte linistita si vise frumoase.
Rotty
Postat pe 13 Aprilie 2012 00:55
cred ca e interesanta combinatia dintre doberman si copoi.
Singurul caine de care mi-a fost cu adevarat frica vreodata, dar o frica din aia paralizanta, a fost un doberman batrin. Negru, cu blana foarte lucioasa si cu niste ochi galbeni -galbeni ca de pantera - imens. Era cainele lui ex., si am locuit in aceeasi casa o perioada, dar pe cuvintul meu ca atunci cind eram doar eu cu cainele ala nu imi venea sa ma duc nici macar la buda!
Saracul caine nu m-a marait vreodata, doar mai venea din cind in cind si se uita fix la mine , de imi ingheta... tot. Iar ex. tot insista: da' de ce nu va imprieteniti?
In rest, n-am avut probleme cu cainii niciodata. Insa de la ala am o nesiguranta anume cu dobermanii.


noapte buna, vb.
quasaria
Postat pe 13 Aprilie 2012 01:04
Hai ca am luat pauza de cafea Linda,1/2dobermann-ita mea ,e o combinatie reusita.Eu am zis la inceput ca e o bleaga,ca nu se vede ca are sange de Doberman...etc.dar mi-a dovedit contrariul.Cand e in masina si nu sunt eu prezenta,nu se poate apropia nimeni.La fel si acasa.A fost cea care m-a trezit in toiul noptii cand cineva a incercat sa sparga masina vecinului parcata in strada.A venit in dormitor si a inceput sa latre incetisor,pana ne-am trezit. In schimb,daca suntem noi de fata,e cel mai docil si bland caine.Pe copii i lasa sa i se urce si in cap si cerseste la toata lumea mangaieri.
Rotty
Postat pe 13 Aprilie 2012 13:39
ce desteapta e.
Ogarul meu e pisica, n-are absolut nici o problema cu paza, da' absolut nici una - in schimb e foarte empatic - sint eu pleostita, e si cainele pleostit, de zici ca i s-au inecat lui, nu mie, toate corabiile. Si are un spirit de orientare fantastic - pe cind eu n-am deloc. Cred ca daca nu ma scotea el de prin munti de fiecare data, si acum rataceam pe acolo, cu tot cu harti, busole si GPS...
quasaria
Postat pe 13 Aprilie 2012 22:58
Apropo de topicul cu fusta,eu daca sunt cu unul din caini ,nu imi trebe nici un spray sau bata.Acum incepe si rotty sa fie atent la straini,mai ales cand e intuneric.De multe ori ma plimb cu el seara pe strada,iar daca se apropie cineva,nu il scapa din ochi pana nu saluta sau se departeaza.Si mai ia si asa o pozitie...infoiata.
Pup noapte buna.
Rotty
Postat pe 13 Aprilie 2012 23:34
eu cind eram mica mergeam la cumparaturi cu un rotty in stinga si cu unul in dreapta, de ii tremura mina vinzatoarei cind imi dadea bomboanele.... Evident ca nu ii tineam in lesa, eram putin mai inalta decit ei si n-as fi putut sa ii tin oricum, daca ar fi fost sa o ia la goana. Dar nu o luau niciodata la fuga de linga mine. Pur si simplu "ma incadrau". N-au fost incidente, n-au fost absolut niciodata violenti cind ieseam cu ei, e drept ca nici nu se apropia nimeni, la nici o ora, zi sau noapte. in schimb eu ii tratam ca pe papusile mele, n-aveam nici o treaba. Si cred ca le placea sa fie smotociti.
Mai tirziu am fost foarte surprinsa sa aflu cum "cateii mei" pot sa bage spaima in oameni... Pentru mine erau catei, atit. Ca ieseam cu cateii sau cu bicicleta, tot aia era.
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2012 00:06
Fara suparare ,un catzel nu e o jucarie in mainile unui copilas INDIFERENT DE RASA.El va creshte repede si copilasul de 6 anisori va merge la scoala .Responsabilitatea unu catzel e a parintilor in primul rand.
garbo202225
Postat pe 14 Aprilie 2012 09:36
Normal ca parintii trebuie sa se ocupe de cresterea si educatia catzelului doar nu se ocupa un copil de 6 anisori.
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2012 09:45
Si tu ai un cutzu frumos acolo in poza
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2012 09:46
responsabilitatea este a parintilor, bineinteles: dar cel care beneficiaza cel mai mult de prietenia unui catel este copilul.

Da, ce scump si expresiv e...
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2012 10:58
Eu cred ca prima data ar trebui bunica sau parinti intrebati cit se pricep la ciini, cit spatiu au pt. ciine.Daca stau intr-o garsoniera si vor un ciine de talie mare o sa fie o catastrofa. In general ciinele este asa cum il educi, de aceea sunt foarte multi ciini agrasivi ca gazda nu au stiut sa-i dreseze sau nu au mai avut bani de dus la dresaj.
Eu am 2 Westie si o lupoaica o curte imensa si tot nu le ajunge, daca nu-i duc la plimbare o zi deja incep sa protesteze.Nici mincarea nu trebuie uitata , vacinele si alte probleme care se pot ivi chesti pe care nu baietelul le plateste ci parinti, iar daca parinti nu vor sa plateasca atunci doar ciinele are de suferit.
Succes in cumpararea cadoului dar eu zic sa va ginditi bine inainte de a cumpara un animal.
garbo134266
Postat pe 14 Aprilie 2012 13:13
in mod clar parintii trebuie sa fie de acord...
Dar in ce priveste spatiul...depinde. Eu stau in apartament cu un caine de formula 1 -) , si intr-adevar il scoatem ZILNIC la alergat, dar o ora maxim. In rest e de o lene absoluta.... te ia somnul cind te uiti la el. Deci n-are nici o problema in apartament, si cum nici cine stie ce blana nu prea are, si e foarte friguros si sensibil, n-as avea cum sa il tin in curte nici daca as vrea. Si e talie mare.
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2012 13:19
Si ai mei stau in casa,desi am curte si o gradina cu iarba special pt ei.Acolo se merge doar pentru joaca si la primul pipi dimineata devreme.In rest,Km intregi de plimbare.
...nici nu as putea concepe ca nu sforaie nimeni pe covorasul de langa pat
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2012 13:28
266,ai dreptate ca trebuiesc luate in calcul si cheltuielile.
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2012 13:36
cheltuielile sint mai mari pentru rase mai pretentioase pina la urma, eu ramin la parerea mea ca un catel poate fi grozav indiferent de rasa, si daca nu iti permiti cheltuieli iei unul fara o rasa anume. Suporta mai bine orice fel de mincare, orice temperatura, e mai rezistent la boli, nu va fi performer daca nu ai nevoie de o anume calitate de la el (eu pe al meu nu l-am dus niciodata la curse sau la vinatoare desi are toate standardele necesare pt racing, nici n-as face asa ceva).
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2012 14:24
eu pot sa-ti recomand un pui de shitzu. sunt animalute foarte intelinente si foarte jucause. eu am un shitzu de 2 ani l-am luat ca avea 2 luni. pot sa.ti garantez ca e un catelus extraordinar si ca e intre putine rate ca nu da alergia. prima vezi pe internet. e dolcisimo si foarte inteligente
gabi37
Postat pe 24 Aprilie 2012 21:53
Imi poate spune cineva din experienta proprie, cum e sa ai un boxer?
Anubis
Postat pe 24 Aprilie 2012 22:04
Eu pot sa iti spun cum e sa ai un rottweiler super-rasfatat ,dar stai ca o intreb pe vecina care are boxer , si iti zic...
Rotty
Postat pe 24 Aprilie 2012 22:09
De la: Rotty, la data 2012-04-24 22:09:31Eu pot sa iti spun cum e sa ai un rottweiler super-rasfatat ,dar stai ca o intreb pe vecina care are boxer , si iti zic...


Mersi mult! :) Nu trebuie sa-ti spuna cat e de perfect ca asta stiu. M-ar interesa cum e cu bolile specifice rasei si cum e cu balutzele. Restul probabil ca tine de educatie. :)
Anubis
Postat pe 24 Aprilie 2012 22:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
va rog ajutati-ma k nu mai inteleg... 12 De la: lady_corina 22 August 2009 23:41
Posibil sarcina oprita din evolutie la 6 saptamani 1 De la: Cristinacrs 15 Februarie 2016 14:10
Prima dragoste : ,,Casanova'' 1 De la: Naif 9 Aprilie 2012 12:24
Noua lege a avorturilor 237 De la: garbo_1794 24 Ianuarie 2014 18:46
Gradinita King George Militari (aproape de metrou Pacii) 2 De la: Aliseb 25 Aprilie 2012 23:37
Setari Cookie-uri