Noua lege a avorturilor


mama omida, spre surpriza ta, n-am facut avorturi. Am facut un copil cind mi l-am dorit - si am de gind sa mai fac unul. Egal cu 10,dupa logica ta binara. Desigur, din nou voi stabili eu cind - daca cumva isi vor rata in mod miraculos efectul toate, da' toate metodele contraceptive pentru ca ma bate barbatul cind vine de la tzuica...

Altfel, e la fel de inteligent si argumentul "e asa pentru ca nu poate fi invers".... Ca si faptul ca incluzi avortul in "selectia naturala". Genial:-)))

Alte dovezi indubitabile ca posezi (si) un creier ai?
quasaria
Postat pe 2 Mai 2012 04:39
Draga Qasaria, dupa cum vorbesti pari a avea ceva personal cu 715. Ea si-a expus punctul de vedere si tu ar fi normal sa faci la fel.
Pana acum nu ai aratat nici tu ceva dovezi indubitabile cum ca ai poseda ceva creier din moment dat ce solutia la un eventual copil neplanificat / nodori al fetei tale ar fi "as ajuta-o sa si-l creasca". Cat despre metodele de contraceptie care sti tu sigur ca nu ar da gres la ea, sper sa nu aveti bafta sa va aflati vreodata in procentul de femei pentru care aceste metode nu dau rezultate. Atunci as vrea sa vad cat de destepte sunteti voi astea care acuzati in stanga si in dreapta.
Un produs de contraceptie devine fiinta vie dupa 3 luni de la conceptie si cu asta basta. Nu ma lua cu filme despre cum moare fatul la pana 3 luni pentru ca sunt aberatii scoase la inaintare de frustrati care nu au cum altfel sa isi expuna si sa impuna un punct de vedere gresit.
Daca nu trebuia sa existe avortul pe lume, nu ar fi existat ca multe atlele bune sau rele. Asa bun - rau indiferent cum il consideram unii sau altii, exista si este o metoda de intrerupere de sarcina. Ca nu este cea mai buna pentru sanatatea femeii, si ca nu se recomanda a fi efectuate multe astfel de interventii, este adevarat si de dorit. Dar fiecare femeie e stapana pe corpul ei, nu legea si nici mahalaua din cartier.
garbo181410
Postat pe 2 Mai 2012 08:27
de "mahala de cartier" face dovada ala care reduce discutia la personal - si vad ca te incadrezi. Nu poti sa treci dincolo de "personal" si sa discuti un proiect de lege? Hai, copacel? Chiar nu reusesti?
Sau discutam de ma-ta, fie-ta, matusi-ta?


Pina la 3 luni copilul "nu e viu"? O fi mort si invine brusc la 3, cf principiilor crestine, ca asa ii convine sa creada "superimportantei"...
Tocmai ne lamurim cita "nevoie de informare" e, intr-adevar, in RO.
Ca tot ne intrebam pe la inceputul discutiei care or fi cauzele ratei mari de avorturi: na, devine evident, dupa sustinatori si "argumente". Numai adolescente si mediul rural pe aici...
quasaria
Postat pe 2 Mai 2012 12:49
De la: garbo_1794, la data 2012-04-10 17:54:03
Ce parere aveti doamnelor despre ea? Mie nu imi vine sa cred ca vor nemernicii astia sa fac. Ok, inainte era rusinos sa ai copil fara sa fii maritata dar acum nu avem cu ce sa ii crestem!




fatul TRAIESTE si in interior, nu? si asta chiar din prima zi de concepere. ca doar nu creste ceva mort in pantec, chiar daca nu-l vezi.
cauta filmulete pe internet despre chiuretaje. ca sunt cu gramada. ai sa vezi cum se misca manutele si piciorusele fatului (nu te gandi la fat ca la un intreg dupa un chiuretaj, pt ca el este de fapt transat)
care e diferenta dintre un criminal si o femeie ce a facut avort? vrei sa-mi raspunzi?
pacatul, este in egala masura a femeii, a barbatului si a ginecologului.
avortul ar trebui interzis!
daiana_m8
Postat pe 2 Mai 2012 21:41
De la: garbo181410, la data 2012-05-02 08:27:02Draga Qasaria, dupa cum vorbesti pari a avea ceva personal cu 715. Ea si-a expus punctul de vedere si tu ar fi normal sa faci la fel.
Pana acum nu ai aratat nici tu ceva dovezi indubitabile cum ca ai poseda ceva creier din moment dat ce solutia la un eventual copil neplanificat / nodori al fetei tale ar fi "as ajuta-o sa si-l creasca". Cat despre metodele de contraceptie care sti tu sigur ca nu ar da gres la ea, sper sa nu aveti bafta sa va aflati vreodata in procentul de femei pentru care aceste metode nu dau rezultate. Atunci as vrea sa vad cat de destepte sunteti voi astea care acuzati in stanga si in dreapta.
Un produs de contraceptie devine fiinta vie dupa 3 luni de la conceptie si cu asta basta. Nu ma lua cu filme despre cum moare fatul la pana 3 luni pentru ca sunt aberatii scoase la inaintare de frustrati care nu au cum altfel sa isi expuna si sa impuna un punct de vedere gresit.
Daca nu trebuia sa existe avortul pe lume, nu ar fi existat ca multe atlele bune sau rele. Asa bun - rau indiferent cum il consideram unii sau altii, exista si este o metoda de intrerupere de sarcina. Ca nu este cea mai buna pentru sanatatea femeii, si ca nu se recomanda a fi efectuate multe astfel de interventii, este adevarat si de dorit. Dar fiecare femeie e stapana pe corpul ei, nu legea si nici mahalaua din cartier.


fiecare femeie e stapana pe corpul ei? mai gandeste-te. si daca ai fi stapana pe corpul tau, cu ce drept te faci stapana pe corpul si sufletul altuia?
daiana_m8
Postat pe 2 Mai 2012 21:50
Ma socheaza cat de usor pun etichete unele persoane, se vede ca traiesc intr-o alta lume, departe de femeile abuzate care din diverse motive au ajuns sa nu aiba pre multe alternative. Stiti ca unele femei nu au bani si nu au acces la servicii medicale de acest gen si daca ar incerca metode contraceptive ar fi acuzate ca au relatii extraconjugale, ar fi batute rau de tot? Lumea de care vorbiti e doar a voastra, nu aveti idee ce traiesc alte femei...Unele au norocul sa nu ramana gravide in repetate randuri, altele nu. Nu sunt de acord cu avortul, dar in final e decizia fiecarei persoane daca sa aduca un copil pe lume sau nu, daca sa-l infometeze ca nu are ce-i da de mancare sau sa-l abandoneze/sa-l dea spre adoptie, s.a.m.d. Pana una-alta, vise palcute in lumea voastra roz, departe de viata reala a persoanelor defavorizate - ex.tinere care nu au avut acces la scoala primara iar la varste fragede au fost obligate chiar de parinti sa se prostitueze - aveti sugestii?
garbo065244
Postat pe 2 Mai 2012 23:45
244, citeste mesajele anterioare, cine isi sustine pe aici dreptul sa avorteze si vezi daca astea ti se par maltratate sau infometate.
Si daca n-ar putea sa se documenteze despre contraceptie in timpul petrecut zbierind ca "au drepturi".
quasaria
Postat pe 3 Mai 2012 01:26
De la: quasaria, la data 2012-05-02 04:39:53
mama omida, spre surpriza ta, n-am facut avorturi. Am facut un copil cind mi l-am dorit - si am de gind sa mai fac unul. Egal cu 10,dupa logica ta binara. Desigur, din nou voi stabili eu cind - daca cumva isi vor rata in mod miraculos efectul toate, da' toate metodele contraceptive pentru ca ma bate barbatul cind vine de la tzuica...

Altfel, e la fel de inteligent si argumentul "e asa pentru ca nu poate fi invers".... Ca si faptul ca incluzi avortul in "selectia naturala". Genial:-)))

Alte dovezi indubitabile ca posezi (si) un creier ai?


Tu chiar nu ai cu cine sa te certi?
Sau chiar esti o "tzatza" si atat?
Intr-o prima ordine de idei intr-o dezbatere oricare ar fi aia nu faci crize de nervi ca sa-ti impui un punct de vedere. Si nici nu impingi lucrurile la extrem.
Esti extrem de putin credibila in momentul in care vii sa spui de dragul de a avea dreptate ca tu ti-ai sfatui fiica sa duca o sarcina la clasa a IX-a de liceu.
Tind sa cred ca esti un om inconstient in cazul in care nu te gandesti la impactul psihologic pe care o astfel de actiune l-ar avea asupra fiicei tale: incepand de la faptul ca ar trebui sa renunte pentru o perioada la scoala si terminand cu felul in care fiica ta ar fi privita de colegi, prieteni.
Probabil i-ai cam reteza brusc o parte din copilarie si din tinerete.
In cazul in care vei da din nou cu pumnul in masa si imi vei argumenta ca tu vei face tot posibilul sa o ajuti pentru ca asa consideri tu ca este bine, s-ar putea ca in viata sa ai surpriza ca fiica ta sa nu considere deloc a fi avut parte de un bine pentru care nu era pregatita si pe care nu si-l dorea.
Poate va alege sa se indeparteze de o mama tiran care i-a transformat viata dupa cum a vrut fara sa o intereseze daca fiica isi doreste sau nu o astfel de situatie.
( si va urma argumentul tau mai mult decat probabil vis a vis de faptul ca fiica ta va fi suficient de bine pregatita de tine in sensul protejarii unui act sexual pentru a nu face vreo greseala).
Culmea este ca mai toti suntem supusi greselilor . Doar ca greseala in cazul dat ca si exemplu al fiicei tale ( eu ma pot referi liber si la alte tinere adolescente. Exemplul de natura personala este doar pentru ca tu sa si poti constientiza problema ) reprezinta in opinia mea o sanctiune.

Intr-o alta ordine de idei, pentru ca deja nu imi mai face placere sa port o polemica cu tine pe acest aspect pentru ca este evidenta incapacitatea ta de a rationa si discuta in limitele normalitatii, urmeaza sa iti dau acele argumente pentru care eu nu consider ca avortul ca fiind o crima.

Un avort nu se poate face in tara noastra decat in limita primelor 3 luni de sarcina.
In primele saptamani se formeaza inima. Inima este un organ, nu este om. ( sper ca o sa ma scutesti de aberatii lirice in care oamanii ar avea trairi senzoriale cu inima si nu cu creierul). Ca sunt celule vii, sunt de acord.
Tot celule vii produce si corpul nostru zilnic.

Tot in primele saptamani apare si creierul. Tot un organ. Un individ peferct sanatos desi inima/plamanii ii functioneaza nu poate fi considerat a fi om fara a-i functiona si creierul.

Cineva cu vaste cunostinte medicale spunea ca abia in cea de-a 31-a saptamana se dezvolta talamusul, acea parte a creierului care gestioneaza senzatiile si care face legatura creierului cu maduva spinarii.

De ce ar fi asta important? Pentru simplul motiv ca inaintea existentei acestei parti a creierului numita talamus, embrionul nu simte durerea.

Din punct de vedere medical, embrionul nu poate fi considerat a fi om in primele saptamani a unei sarcini pentru simplul motiv ca ii lipsesc foarte multe elemente pentru a fi considerat macar o individualitate.

Mai departe mergand pe ideea ta, cum ca avortul reprezinta crima: te intreb
- pentru care motiv afirmi ca viata unuia (cum ar fi fatul ) este mai importanta decat viata altuia ( mama)?
- pentru care motiv apreciezi tu ca viata unei femei trebuie sa se subordoneze vietii altcuiva?
-pentru care motiv un individ conteaza mai mult decat altul?

De acum inainte nu ai decat sa vorbesti singura.
In ceea ce ma priveste, exprimarile tale jignitoare la adresa mea si a altora, tziganismele in limbaj sunt factori care te caracterizeaza.
garbo225715
Postat pe 3 Mai 2012 01:41
calmeaza-te, sa nu iti stressezi hipotalamusul.
Asa cum am mai zis, iti poti folosi eficient timpul in care iti zbieri pe aici pentru a te informa despre contraceptie. Ai acces la internet, deci ai si acces la informatie.
Succese.


Ai demonstrat deja prin aplombul personal care sint "saracele femei din mediul rural", "maltratatele" si "abuzatele" care au nevoie de dreptul sa isi transeze pruncii fara complicatii.
quasaria
Postat pe 3 Mai 2012 01:46
pai si pana la urma care e legea avorturilor k eu tot nu inteleg k eu nu mai stau in romania si sunt foarte interesata de ce legi se dau ????????????
Miky_dnk
Postat pe 3 Mai 2012 13:18
exact cum zici ai mare dreptate
bianca_eliza
Postat pe 3 Mai 2012 21:57
...pot fi unele cazuri in care copilul ar avea grave probleme sau mama sa nu poata duce sarcina la capat...se poate intelege doar in asemenea cazuri DAR RESTUL?!dak s-au protejat si tot a ramas ASTA E...ACCEPTA REALITATEA!!!o fi corpul femeii dar totusi e atat de frumos k acolo in burtik ei ia viata un copilas...sunt femei care au copii acasa si totusi le lasa inima sa fak avort!altele fac avorturi cu gramada!dai gres o data dar dai gresi de nenumarate ori?!cele maltratate!sa plece de acolo,sa se lupte pt a duce o viata mai bun!pt a avea o viata mai buna TU ,nu trebuie sa astepti de la altul,E VIATA TA SI NUMAI TU POTI FACE IN ASA FEL SA-TI FIE BINE...eu am 24 de ani,din fericire n-am trecut prin asa ceva...DAR din nefericire am cunoscut mai mult partea "intunecata"a vietii si asta imi da"ambitie"sa aleg"binele"si sa nu permit sa-mi mai calce nimeni"drepturile"!!!LUPTA PT DREPTATE!LUPTAPT VIATA!CAT TIMP TRAIESTI POTI FACE MULTE!!!
AdrianaStoleru
Postat pe 4 Mai 2012 10:17
...pot fi unele cazuri in care copilul ar avea grave probleme sau mama sa nu poata duce sarcina la capat...se poate intelege doar in asemenea cazuri DAR RESTUL?!dak s-au protejat si tot a ramas ASTA E...ACCEPTA REALITATEA!!!o fi corpul femeii dar totusi e atat de frumos k acolo in burtik ei ia viata un copilas...sunt femei care au copii acasa si totusi le lasa inima sa fak avort!altele fac avorturi cu gramada!dai gres o data dar dai gresi de nenumarate ori?!cele maltratate!sa plece de acolo,sa se lupte pt a duce o viata mai bun!pt a avea o viata mai buna TU ,nu trebuie sa astepti de la altul,E VIATA TA SI NUMAI TU POTI FACE IN ASA FEL SA-TI FIE BINE...eu am 24 de ani,din fericire n-am trecut prin asa ceva...DAR din nefericire am cunoscut mai mult partea "intunecata"a vietii si asta imi da"ambitie"sa aleg"binele"si sa nu permit sa-mi mai calce nimeni"drepturile"!!!LUPTA PT DREPTATE!LUPTAPT VIATA!CAT TIMP TRAIESTI POTI FACE MULTE!!!
AdrianaStoleru
Postat pe 4 Mai 2012 10:17
...pot fi unele cazuri in care copilul ar avea grave probleme sau mama sa nu poata duce sarcina la capat...se poate intelege doar in asemenea cazuri DAR RESTUL?!dak s-au protejat si tot a ramas ASTA E...ACCEPTA REALITATEA!!!o fi corpul femeii dar totusi e atat de frumos k acolo in burtik ei ia viata un copilas...sunt femei care au copii acasa si totusi le lasa inima sa fak avort!altele fac avorturi cu gramada!dai gres o data dar dai gresi de nenumarate ori?!cele maltratate!sa plece de acolo,sa se lupte pt a duce o viata mai bun!pt a avea o viata mai buna TU ,nu trebuie sa astepti de la altul,E VIATA TA SI NUMAI TU POTI FACE IN ASA FEL SA-TI FIE BINE...eu am 24 de ani,din fericire n-am trecut prin asa ceva...DAR din nefericire am cunoscut mai mult partea "intunecata"a vietii si asta imi da"ambitie"sa aleg"binele"si sa nu permit sa-mi mai calce nimeni"drepturile"!!!LUPTA PT DREPTATE!LUPTAPT VIATA!CAT TIMP TRAIESTI POTI FACE MULTE!!!
AdrianaStoleru
Postat pe 4 Mai 2012 10:17
Este buna ideea consilierii, dar sa fie consiliati ambii parteneri, nu numai femeia, deoarece sarcina nu este rodul numai al propriilor placeri.
garbo116678
Postat pe 4 Mai 2012 13:45

"Produs de conceptie" in diverse stadii de evolutie e fiecare om pe care il vezi pe strada. De la 1 zi pina la 100 de ani tot "produs de conceptie" e, ca nu a coborit pe o raza...:-)))


Termenul de trei luni este doar o conventie vizind riscul medical asupra gravidei, nu fatul: nu face avortul etic, moral sau irelevant inainte de trei luni, tanti mamaligutza.
Daca te transeaza cineva la 40 de ani nu e mai putin vinovat decit daca te-ar transa la 51, sau daca nu ti-a crescut maseaua de minte nu e mai putin vinovat decit daca o ai.

Asa ca lasa siroapele astea, ca nu scuza nimic.
In rest, crizele de n.f. nu ti le pot rezolva eu, asa ca adreseaza-ti templele in alta parte. Cu protectie, desigur.
quasaria
Postat pe 4 Mai 2012 16:13
De la: garbo065244, la data 2012-05-02 23:45:59Ma socheaza cat de usor pun etichete unele persoane, se vede ca traiesc intr-o alta lume, departe de femeile abuzate care din diverse motive au ajuns sa nu aiba pre multe alternative. Stiti ca unele femei nu au bani si nu au acces la servicii medicale de acest gen si daca ar incerca metode contraceptive ar fi acuzate ca au relatii extraconjugale, ar fi batute rau de tot? Lumea de care vorbiti e doar a voastra, nu aveti idee ce traiesc alte femei...Unele au norocul sa nu ramana gravide in repetate randuri, altele nu. Nu sunt de acord cu avortul, dar in final e decizia fiecarei persoane daca sa aduca un copil pe lume sau nu, daca sa-l infometeze ca nu are ce-i da de mancare sau sa-l abandoneze/sa-l dea spre adoptie, s.a.m.d. Pana una-alta, vise palcute in lumea voastra roz, departe de viata reala a persoanelor defavorizate - ex.tinere care nu au avut acces la scoala primara iar la varste fragede au fost obligate chiar de parinti sa se prostitueze - aveti sugestii?


De ce nu au acces la servicii medicale???
De ce accepta sa fie batute???
"daca ar incerca metode contraceptive ar fi acuzate ca au relatii extraconjugale".De catre cine ar fi acuzate ca au relatii extraconjugale??? DE CATRE ANIMALUL CARE LE BATE????

PS Astept raspunsul tau
gavril
Postat pe 5 Mai 2012 08:32
De la: garbo065244, la data 2012-05-02 23:45:59Ma socheaza cat de usor pun etichete unele persoane, se vede ca traiesc intr-o alta lume, departe de femeile abuzate care din diverse motive au ajuns sa nu aiba pre multe alternative. Stiti ca unele femei nu au bani si nu au acces la servicii medicale de acest gen si daca ar incerca metode contraceptive ar fi acuzate ca au relatii extraconjugale, ar fi batute rau de tot? Lumea de care vorbiti e doar a voastra, nu aveti idee ce traiesc alte femei...Unele au norocul sa nu ramana gravide in repetate randuri, altele nu. Nu sunt de acord cu avortul, dar in final e decizia fiecarei persoane daca sa aduca un copil pe lume sau nu, daca sa-l infometeze ca nu are ce-i da de mancare sau sa-l abandoneze/sa-l dea spre adoptie, s.a.m.d. Pana una-alta, vise palcute in lumea voastra roz, departe de viata reala a persoanelor defavorizate - ex.tinere care nu au avut acces la scoala primara iar la varste fragede au fost obligate chiar de parinti sa se prostitueze - aveti sugestii?


De ce nu au acces la servicii medicale???
De ce accepta sa fie batute???
"daca ar incerca metode contraceptive ar fi acuzate ca au relatii extraconjugale".De catre cine ar fi acuzate ca au relatii extraconjugale??? DE CATRE ANIMALUL CARE LE BATE????

PS Astept raspunsul tau
gavril
Postat pe 5 Mai 2012 08:32
interesant subiect, eu sunt anti avort odin pct meu de vedere e o crima ce trebuie platita, eu am o relatie de 6 ani destul de putin in comparatie cu alte pers de aici dar problema protectiei si metoda sa discutat in doi,pentru ca ii priveste pe amandoi, ca deaia se numeste cuplu, si un barbat care te iubeste te respecta,nu te loveste,nu te obliga si nu iti vorbeste urat asa cum am citit pe aici,aia nu e casnicie sau relatie, si in general prostia se plateste indiferent prin ce metoda.
nimeni nu are dreptul sa ia o viata, se considera ca suntem in era informatiei cand totul e accesibil,nu e nevoie sa iti zica cineva ce sa faci,sunt articolo pe net,sunt pliante,sunt o gramada de metode de informare ca nici pe mine nu a avut cine sa ma invete dar asta nu inseamna ca m-am aruncat cu capul inainte. sa faci un copil e usor sa iti asumi responsabilitate pentru el si pt faptele tale e mai greu,in loc sa reyolvi o problema preferi sa scapi de ea.
madagascar
Postat pe 7 Mai 2012 14:40
De la: madagascar, la data 2012-05-07 14:40:39interesant subiect, eu sunt anti avort odin pct meu de vedere e o crima ce trebuie platita, eu am o relatie de 6 ani destul de putin in comparatie cu alte pers de aici dar problema protectiei si metoda sa discutat in doi,pentru ca ii priveste pe amandoi, ca deaia se numeste cuplu, si un barbat care te iubeste te respecta,nu te loveste,nu te obliga si nu iti vorbeste urat asa cum am citit pe aici,aia nu e casnicie sau relatie, si in general prostia se plateste indiferent prin ce metoda.
nimeni nu are dreptul sa ia o viata, se considera ca suntem in era informatiei cand totul e accesibil,nu e nevoie sa iti zica cineva ce sa faci,sunt articolo pe net,sunt pliante,sunt o gramada de metode de informare ca nici pe mine nu a avut cine sa ma invete dar asta nu inseamna ca m-am aruncat cu capul inainte. sa faci un copil e usor sa iti asumi responsabilitate pentru el si pt faptele tale e mai greu,in loc sa reyolvi o problema preferi sa scapi de ea. [/quote

Ai dreptate draga mea
DAR, am o mare rugaminte ......scrie mai corect romaneste: "deaia"
gavril
Postat pe 8 Mai 2012 07:14
De la: madagascar, la data 2012-05-07 14:40:39interesant subiect, eu sunt anti avort odin pct meu de vedere e o crima ce trebuie platita, eu am o relatie de 6 ani destul de putin in comparatie cu alte pers de aici dar problema protectiei si metoda sa discutat in doi,pentru ca ii priveste pe amandoi, ca deaia se numeste cuplu, si un barbat care te iubeste te respecta,nu te loveste,nu te obliga si nu iti vorbeste urat asa cum am citit pe aici,aia nu e casnicie sau relatie, si in general prostia se plateste indiferent prin ce metoda.
nimeni nu are dreptul sa ia o viata, se considera ca suntem in era informatiei cand totul e accesibil,nu e nevoie sa iti zica cineva ce sa faci,sunt articolo pe net,sunt pliante,sunt o gramada de metode de informare ca nici pe mine nu a avut cine sa ma invete dar asta nu inseamna ca m-am aruncat cu capul inainte. sa faci un copil e usor sa iti asumi responsabilitate pentru el si pt faptele tale e mai greu,in loc sa reyolvi o problema preferi sa scapi de ea. [/quote

Ai dreptate draga mea
DAR, am o mare rugaminte ......scrie mai corect romaneste: "deaia"
gavril
Postat pe 8 Mai 2012 07:14
Astept sugestii pentru acele tinere care nu au avut acces la scoala primara iar la varste fragede au fost obligate chiar de parinti sa se prostitueze. Cred ca veti gasi raspunsul, cel putin pentru persoanele care nu au avut acces la invatamant si materiale educative si traiesc de pe azi pe maine...
garbo065244
Postat pe 8 Mai 2012 19:32
telenovelele cu cenusareasa.
mai bine asteapta sugestii pt cuconetul plin de unghii false care zbiara pe internet ca ele sint importante deci au dreptul sa faca avorturi (?!)
quasaria
Postat pe 8 Mai 2012 20:02
Am citit mai multe mesaje contra avorturilor si cred ca asta se datoreaza faptului ca cele ce scriu nu au trait inca experienza unei sarcini nedorite, si, cred cu tarie ca nu datorita atentiei si protectiei pe care si-au asigurat-o ci, pur si simplu, au fost norocoase sau ca sa fiu putin rautacioasa nu li s-a cam cerut sa-si dea chilotii jos pentru ca nu au nimik interesant de oferit si poate pentru asta isi permit atata sa comenteze si sa fie atat de inversunate pe femeile care se bucura de sex si oricat s-ar stradui sa evite o sarcina,se trezesc intr-o buna zi ca este cat se poate de prezenta si cum tara noastra nu ne ofera locuri de munca si posibilitatea de a ne creste copiii intr-un mod decent nu luxos se vad sarmanele nevoite cu toata parerea de rau sa apeleze la avort.Ori inca mai are cineva impresia ca aceste femei care fac avort o fac din placere?
Ei bine nu,nu din placere o fac si bucuroase ar mai creste un copil daca asta ar insemna doar o farfurie de mancare in plus si daca multe dintre ele si-ar putea asigura macar lor farfuria de mancare.
Si daca tot aveti atata timp la dispozitie si din lipsa de ocupatie va gasiti sa criticati pe acele sarmane care nu fericite merg sa faca un avort si pentru care avortul este salvarea ei de la o viatza de supunere si umilintze ,atunci mai bine apuca-ti-va cuminti de lucrat la un ciorap daca altceva mai bun nu gasiti de facut si incetati sa va mai obositi sa scrieti cuvinte precum "ucigas plati","Daca isi da chilotzii jos si sta sa plateasca","pacat"- auzi aici ?,pai singurul pacat este ca exista inca persoane ignorante si cu nasul pe sus ca voi.O fi ca traitzi intr-un glob de cristal si nu va atinge nici dracu?
mickeydutza
Postat pe 14 Mai 2012 04:17
410 - Macar taci dreak, nu te mai faci de ris inutil: doua vorbe si trei perle....
"pina la trei luni nu e fiinta"....
Pina la trei luni o fi obiect. Si fix la trei luni, abracadabra, cum invie objectu' brusc...:-)))) Pinocchio reloaded.


da, mickeymouse, cine n-a facut avorturi inseamna ca n-a facut sex... alta unineuronala.



Deja lasa-le dreak de avorturi, incepe sa ma stupefieze inteligenta debordanta a argumentelor pro....:-)) Ar trebui facut un studiu de caz, intr-adevar alea care avorteaza se pare ca sint o minoritate nefericita rau. Da' portofelu' ala de sus e problema.
quasaria
Postat pe 14 Mai 2012 17:04
,,nu li s-a cam cerut sa-si dea chilotii jos pentru ca nu au nimik interesant de oferit ''

vai de individa (ca femeie nu o pot numi) care are ca unica chestie interesanta de oferit barbatilor faptul ca-si da rapid chilotii jos , la cerere .
nu-ti spun eu , fa singurica un sondaj printre cunoscuti (barbati) . vei avea neplacuta surpriza sa afili ca sunt mai dispretuite decat cele care ,,lucreaza" pe centura .

410 , din partea mea , n-ai decat sa faci si doua avorturi pe luna , e problema ta , proprie si personala ; dar , te rog din suflet , nu-ti mai afisa tampenia in public . nu de alta , dar sunt o gramada de pustoaice intre 12 si 16 ani , care au pacalit vigilenta adminilor si au cont pe garbo ; citindu-ti aberatiile , ar putea crede ca e absolut ok sa-si desfaca picioarele , pentru a fi interesante ( vorba lui mickey_) , indiferent de consecinte . si nu e nici pe departe asa .
perce1
Postat pe 14 Mai 2012 17:39
,,nu li s-a cam cerut sa-si dea chilotii jos pentru ca nu au nimik interesant de oferit ''

vai de individa (ca femeie nu o pot numi) care are ca unica chestie interesanta de oferit barbatilor faptul ca-si da rapid chilotii jos , la cerere .
nu-ti spun eu , fa singurica un sondaj printre cunoscuti (barbati) . vei avea neplacuta surpriza sa afili ca sunt mai dispretuite decat cele care ,,lucreaza" pe centura .

410 , din partea mea , n-ai decat sa faci si doua avorturi pe luna , e problema ta , proprie si personala ; dar , te rog din suflet , nu-ti mai afisa tampenia in public . nu de alta , dar sunt o gramada de pustoaice intre 12 si 16 ani , care au pacalit vigilenta adminilor si au cont pe garbo ; citindu-ti aberatiile , ar putea crede ca e absolut ok sa-si desfaca picioarele , pentru a fi interesante ( vorba lui mickey_) , indiferent de consecinte . si nu e nici pe departe asa .
perce1
Postat pe 14 Mai 2012 17:39
alea de 16 ani o sa inteleaga ca frumusetea femeii se evalueaza dupa cite avorturi are la activ... atit o duce mintea pe minnie aia sau cum o cheama....
Sau, ma rog, asa i-or fi spus ei barbatii care i-au dat chilotii jos : esti asa de atractiva ca imi pica prezervativu'....
quasaria
Postat pe 14 Mai 2012 17:53
Citeam undeva ca daca oamneii de stiinta ar descoperii pe o alta planaeta o singura celula viavila ar stii toata lumea ca au descoperit o forma de viata in Univers. Atunci de ce o celula care de dezvolta in pintecele unei femei nu este considerata viata????

Si referitor la niste aberatii citite mai sus precum ca o tinara de 15 ani isi ruineaza viata fiindca e incurajata sa-si pastreza sarcina nu pot spune decit: nu mama ii ruineaza viata ci ea personal si-a ruinat-o cind a dat papusile/cartile la o parte pentru sex.

Ciresica
Postat pe 14 Mai 2012 20:37
"a ruina viata" e mult spus. Ai o responsabilitate in plus - si multe bucurii in plus - si daca nu ne "ruinam" cind ne dorim copii la 30 de ani, sau la 25, de ce "ne-am ruina" daca ei apar un pic mai devreme decit am apucat noi sa ni-i dorim??
O schimba - din unele pcte de vedere in bine, din altele in mai putin bine - dar nu "o ruineaza" in nici un caz. Mentalitatea ca gata, viata ta s-a terminat cind ai un copil este inapoiata. Cind ai un copil evoluezi in continuare impreuna cu el.


La fel, sa zici de o pustoaica faptul ca "si-a ruinat viata", cind ea saraca abia a inceput-o, e aberant. Face sex - oh, ce nenorocire... Noi nu facem???
De aia sint asa de multe care habar n-au unde le e capul, n-au educatia minima necesara, pentru ca ne oripilam mult prea mult si degeaba. Omitem faptul ca mult mai important decit ca e cu vreun putzulica la 15 ani e sa se protejeze de sarcini si boli. In loc sa ne invatam copiii sa le fie bine si sa fie feriti de traume, ii traumatizam noi mai rau.
quasaria
Postat pe 14 Mai 2012 20:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina 2 De la: dor72_ 24 August 2011 16:53
Am nascut si am impresia ca nu esti copilul meu! 8 De la: garbo_1155 11 Aprilie 2012 11:25
Reduceri pentru copii 1 De la: garbo_7290 7 Septembrie 2012 20:33
Buna! 2 De la: iasomia 13 Februarie 2012 16:33
Sarcina pierduta la 4 saptamani 33 De la: RamonaPopescu 28 Iulie 2020 13:01
Setari Cookie-uri