De ce nu este bine sa fii invidios?

Eu una cred ca nu este bine aa fii invidios pe nimeni din cauza ca fiecare are ceva ce alt om nu are.Fiecare are talentele lui...Daca el crede ca nu are talente,inseamna ca nu a cautat,,exista acolo o radacina.
Oamenii au talente diferite,fiecare om are ce altul nu are,,,,un singur om nu poate sa le aiba pe toate...Ci trebuie sa te multumesti cu ceea ce ai si sa faci ceva daca vrei mai mult.
Cum noi oamenii avem talente diferite,inseamna ca depindem unii de ceilalti....
ingerasulluptator
Postat pe 27 Martie 2012 21:22
ne-ai spart cu subiectul si nu mai posta forever citatele tale din biblie, nu isi au rostul aici.
MARILENA_25
Postat pe 6 Aprilie 2012 08:11
pai da, greu cu talenele astea diferite. tu ai talentul sa ne scoti din minti si noi avem talentul de a nu te lua in seama
si_totusi
Postat pe 6 Aprilie 2012 12:36
Thor_again
Postat pe 6 Aprilie 2012 12:53
Probabil ai dorit sa te asculti pe tine insuti,raspunzand la intrebari pe care nu ti le-a pus nimeni.Pe sistemul e bine sa fie bine si e rau sa fie rau.Atata elocinta mai rar.
garbo265966
Postat pe 7 Aprilie 2012 01:01
Asa cum spuneai si aceasta este un talent. Unii spun ca intra in alta categorie. Tot ce este posibil. Nu tot ce zboara se si mananca.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 08:16
atunci cand esti invidios nu te simti tocmai bine si astfel opui rezistenta in fata darurilor pe care ti le ofera viata, in schimb daca te bucuri pentru reusitele cuiva ti se deschid toate usile catre calea cea buna
garbo170220
Postat pe 8 Aprilie 2012 01:42
Teoretic suna destul de bine. Uneori invidia devine un indemn personal. Te face sa iei decizii. Poate ca nu intotdeauna fericite, dar daca nimeresti directia potrivita, as putea spune ca nu este de loc rau.
garbo_1713
Postat pe 8 Aprilie 2012 07:02
in primul rand va spun Hristos a Inviat ! si va doresc Florii binecuvantate celor de rit ortodox !..Indivia este unul dintre pacatele adanc inradacinate in firea omului, ne nastem cu ea dar nu ar trebui sa ne guverneze viata. Tot atat de adevarat este ca din putina invide se dezvolta spiritul de competitie, dorinta de autodepasire, dorinta de a iti impli visele, si, ca in toate cazurile, indivia daca nu este indreptata spre o persoana si nu aduce amaraciune si ura in sufletul nostru, este un "pacatel" minor..totul este sa cunosti limitele oricarui sentiment si sa nu incerci extremele . Tuturor, numai noroc si pace si bine !
Leo_Florea_1
Postat pe 8 Aprilie 2012 08:05
cred ca oamenii mostenesc invidia din gandirea parintilor..poate nici parintii nu au avut ganduri bune si copii din burta si le-au insusit,,apoi dezvoltat..
dar din cauza ca tatal ceresc nu i-a invatat lucruri bune pt ca ei nici nu au apelat la ajutorul Lui,in s-a indrepta...
ingerasulluptator
Postat pe 8 Aprilie 2012 13:16
si poate de aceea invidia si rautatea o mostenesc copii din burta,,din gandirea parintilor,ceea ce oamenii numesc adn apoi o dezvolta,,,vazand la parinti si in societate.
De aceea cred ca omul este atat de degradat moral din cauza ca nimeni nu l-a invatat lucruri morale constructive...de aceea ei au cunoscut doar rautatea s-au obisnuit cu ea,si le este greu ca sa se desparta de ea...Oamenii s-au obisnuit cu raul,pt ca doar pe ala il cunosc si s-au obisnuit,l-au practicat,pt ca nimeni nu i-a invatat altceva
ingerasulluptator
Postat pe 8 Aprilie 2012 13:25
Invidia e un sentiment cu incarcatura negativa din punct de vedere emotional ,deci strica la frumusete,face riduri si ingrasa
Rotty
Postat pe 8 Aprilie 2012 13:28
te imbolnaveste de dinauntru....o gandire negativa te macina pe dinautru...
ingerasulluptator
Postat pe 8 Aprilie 2012 14:10
O dovada certa: Ingerasul neascultator. Mi s-a parut mie sau am zarit cumva doua cornite langa urechi?
garbo_1713
Postat pe 8 Aprilie 2012 20:35
Rotty
Postat pe 8 Aprilie 2012 20:41
De la: garbo_1713, la data 2012-04-08 20:35:43O dovada certa: Ingerasul neascultator. Mi s-a parut mie sau am zarit cumva doua cornite langa urechi?
pai de cine sa ascult de barbatii care te invata doar de rau...
plus ca eu sunt o femeie emanicipata..
si plus ca daca iti impui punctul de vedere si nu te lasi ca altii sa profite de pe urma ta...
altii se complac si tac din gura si fac si ei la fel
eu nu fac rautati dar nici nu las pe altii sa isi bata joc de mine
ingerasulluptator
Postat pe 9 Aprilie 2012 14:08
De la: garbo_1713, la data 2012-04-08 20:35:43O dovada certa: Ingerasul neascultator. Mi s-a parut mie sau am zarit cumva doua cornite langa urechi?
pai de cine sa ascult de barbatii care te invata doar de rau...
plus ca eu sunt o femeie emanicipata..
si plus ca daca iti impui punctul de vedere si nu te lasi ca altii sa profite de pe urma ta...
altii se complac si tac din gura si fac si ei la fel
eu nu fac rautati dar nici nu las pe altii sa isi bata joc de mine
ingerasulluptator
Postat pe 9 Aprilie 2012 14:08
Vei fi tu fermeie emancipata, dar prea alergi dupa ei cu fustele suflecate. Vad ca ai o experienta tulburatoare cu ei din moment ce ii invoci atat de des si nu deschizi gura fara sa bati cate-o matanie la picioarele lor. Cunoastem calitatile si defectele lor, asa ca vibratorul care zicea o colega ca mi-l cumpara mie, ti-l daruiesc tie. In Dex scrie: "Vibrator- abiect cu functionare electrica, producand vibratii intense. Se foloseste ca mixerul, numai ca bate altceva."
garbo_1713
Postat pe 9 Aprilie 2012 20:07
Dupa ce scoti mixerul poti sa iti linge degetele multumita de rezultatul obtinut. Cand pui in functiune celalalt faci: Ioi! -apoi sub numele de luptatoarea cu fustele suflecate incepi sa scrii toate prostiile tale rasuflate, semn ca cineva se apropie de orgasm...Culinar, desigur...Master sef.
garbo_1713
Postat pe 10 Aprilie 2012 01:23
Ups! Irinuco, te-ai travestit in ingerash?
dihoritza
Postat pe 16 Aprilie 2012 21:46

travestirea travestirii
jeanette40
Postat pe 16 Aprilie 2012 21:50
Pe bune, Jeanette, ea e, Irinuca cea vestita? Intreb, ca io nu mai fusei pe garbo de mai bine de un an si nu mai stiu ce e p-aici.
dihoritza
Postat pe 16 Aprilie 2012 21:55
De la: ingerasulluptator, la data 2012-04-08 13:16:08cred ca oamenii mostenesc invidia din gandirea parintilor..poate nici parintii nu au avut ganduri bune si copii din burta si le-au insusit,,apoi dezvoltat..
dar din cauza ca tatal ceresc nu i-a invatat lucruri bune pt ca ei nici nu au apelat la ajutorul Lui,in s-a indrepta...


ingerasule.....ai prizat ceva? le cam dai fara logica
adeline
Postat pe 17 Aprilie 2012 15:57
Adelino, ingerasul nu are nevoie de "prize". E curentata de la mama natura
Rotty
Postat pe 17 Aprilie 2012 16:08
De la: Rotty, la data 2012-04-17 16:08:04Adelino, ingerasul nu are nevoie de "prize". E curentata de la mama natura


s-ar putea sa ai dreptate!
dar am avut o "revelatie" ca e de sex feminin, la inceput amcrezut caestevreun pocait care s-aratacit p'aci
adeline
Postat pe 18 Aprilie 2012 10:31
Cred ca este Satanista dar si-a camuflat cornitele printre bigudiuri.
garbo_1713
Postat pe 18 Aprilie 2012 16:28
eu pot sa am ce barbat vrea muschii mei,dar nu imi trebuie nici unul.Pt ca nu vreau sa locuiesc cu nimeni...pt un carnat sa imi iau un porc intreg...
mie imi place ca sa fiu admirata de toti barbatii dar sa nu am nici unul pe capul meu,,fie el si baiat bun...
mie asa imi place,,nu ca nu as putea....
daca l-as ruga pe Dumnezeu sa imi dea sa cunosc un baiat bun sigur ca mi-ar scoate in cale vreunul...Dar nu imi trebuie..pt ca asa vreau eu....eu vreau sa imi traiasc viata....sa fac ce vreau sa vizitez si sa nu apartin nimanui..si asta este doar pt ca asa vreau eu,asa imi place mie....
si chiar daca pe parcurs o sa ma casatoresc,,sigur nu o saraman mult cu el,,pt ca mie imi place sa am linistea mea sa nu curat si sa nu fac mancare nimanui..sa nu am obligatii si responsabilitati...
toti barbatii sunt puturosi si asteapta sa le faca femeia treburile lor...
ceea ce eu nu vreau.pt ca nu sunt fraiera nici unui barbat....nu zic ca oi gasi eu pe cineva daca as vrea ,,,dar nu vreau,nu ma intereseaza....
ingerasulluptator
Postat pe 18 Aprilie 2012 16:38
nu vreau sa ma obisnuiesc cu nici un barbat....
Nu vreau nici un barbat prin preajma mea...nu vreau sa fac copiii,,dar mi-ar placea sa infiiez unul....mie imi place sa am linistea mea...
nu vreau sa am un barbat pe capul meu toata viata...si nici nu o sa am ....
mereu au fost solitara si asa o sa raman pt ca asa imi place mie...si nu intereseaza pe nimeni ce imi place si ce fac eu.fiecare isi traieste viata dupa placul inimii.
nu vreau sa educ nici un barbat,,,nu vreau nimic decat liniste si pace
ingerasulluptator
Postat pe 18 Aprilie 2012 16:43
Batem campii viata este goala
Din dorinte nu mai am nimic
Visele s-au gramadit in poala
Soarta e un vesnic loz in plic

Nu imi plac femeia sau barbatul
Jumatate-l neg pe Dumnezeu
Lasa-ma sa imi urmez pacatul
Care plange in sufletul meu

Eu am fost de dragoste ranita
Nu stiu inca vorba "a ierta"
Noaptea curge-n strada ponegrita
Nu mai e pan'a se lumina

Intunericul ma inconjoara
Ratacesc beteaga-n labirint
Si aud in vorbele ce zboara
Doar cuvinte-a celor care mint

Sfasiati suntem de interese
Ne inchidem vesnic intr-un turn
Si in ziua care-n jur se tese
In taceri de vise ma adun

Ingeri imi bat la geamuri
Lacrimi mari pe zidul meu astern
Primavara plange printre ramuri
Dorul meu de aripe etern

Osandita sunt in lume umbra
In amurgul fiecarui curg
Ascultati tacerile cum umbla
Si va mistuie noaptea in burg

Ca o zana sunt ultragiata
Aripile umerii mi-au rupt
A uitat si clopotul sa bata
Este ora mea pentru infrupt

Nu-mi iesiti in calea mea tarzie
Umbrele pe rand am sa sfasii
Si-am sa le inchid intr-o poezie
Unde tu n-ai loc ca sa mai fii

Ca o Circe voi umbla cu porcii
Ca sa muste din al carnii jir
Si intrand tarziu in valea mortii
Ne-om plimba pe-alei de cimitir.
garbo_1713
Postat pe 18 Aprilie 2012 17:20
daca eu sunt serioasa si ma stradui sa fiu corecta si serioasa...O fac din respect pt Dumnezeu si ca sa ma ajute Dumnezeu ca sa imi mearga bine in viata...
Dar nu vreau ca nimanui sa ii mearga bine pe langa mine pt ca eu sunt serioasa si el nu face nimic ca sa imi mearga si mie bine sa fie corect si serios....Sa ii mearga asa dupa cum ii inima si comportamenul....Nu vreau nici un om prin preajma pt ca toti sunt niste jigodii nu fac nimic ca sa devina mai buni,,dar cauta oameni buni dupa care sa profite ca sa le mearga lor bine dar nu le pasa de soarta celor buni....
barbatii sunt rai,,o fii el poate de treaba dar poate avea parti rele..si sunt prea lenesi barbatii ca sa se autoeduce...
daca oamenii ar fii corecti,,ar fii mai usor sa se suporte unul pe altul sa se casatoreasca..
eu nu vreau sa ma casatoresc si sa il insel,,sa il mint ca sa ma razbun si sa nu ma cert toata ziua..
ingerasulluptator
Postat pe 19 Aprilie 2012 11:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce v-a costat pastrarea unui copil? 51 De la: garbo171675 25 Ianuarie 2013 19:47
Educatia copiilor 99 De la: dor72 15 Aprilie 2011 12:34
Gandeste cu creierul tau. 47 De la: Tigergelu 6 Martie 2016 20:25
oamenii se schimba din dragoste? 56 De la: garbo_1567 18 Mai 2012 08:37
Romania 3 De la: Jojolin 25 August 2010 07:07
Setari Cookie-uri