Gelozia lui ma ucide


Sotul meu este un barbat foarte gelos. Il iubesc foarte mult si nu as fi in stare nici sa ma uit dupa alt barbat, dar gelozia lui este exagerata de cele mai multe ori si a ajuns sa ma sufoce cu crizele lui. Este gelos si daca ma duc in vizita la frate-miu! A fost gelos si atunci cand mi-am schimbat locul de munca! Se gandea ca o sa cunosc barbati noi si sigur o sa imi placa de cineva.......

E stresant ca partenerul tau de viata sa nu aiba incredere in tine si sa creeze conflicte din nimic. Aproape ca m-am saturat sa ii explic ca nu se intampla nimic si ca totul e in imaginatia lui.....
garbo_1322
Postat pe 22 Martie 2012 17:21
gelozia este o boala care nu are vindecare
din pacate viata ta va fi un calvar alaturi de el
adeline
Postat pe 24 Martie 2012 21:52
Cunosc foarte multe cazuri cand cel gelos era cel care insela .Inseamna ca stie cum face el si ii e tema sa nu te prinzi ...si mai bine iti scoate "ochii" ca sa te demoralizeze si sa nu te prinzi ce face el.Ia urmarestel sau inncearca sa-i citesti mesajele ....s-ar putea sa ai surprize..
10663
Postat pe 25 Martie 2012 12:45

Am facut asta. da, sunt fostele lui care inca se tin oarecum dupa el.. dar am discutat, stiu ce se petrece si totul e in regula. Nu, el este speriat ca o sa gasesc unul mai bun si ca o sa il parasesc... e obsedat
garbo_1322
Postat pe 27 Martie 2012 17:10
Hotului ii e frica sa nu fie furat.
Rotty
Postat pe 29 Martie 2012 19:54
s-au mediatizat atatea cazuri incat cred ca este destul de clar ca gelozia ucide si la propiu si la figurat...asa ca GRIJA MARE

cory_emy
Postat pe 30 Martie 2012 09:09
Gelozia este o boala incurabila! Gelozia exagerata poate duce la urmari grave!Nu vreau sa te sperii, este necesara putina gelozie in iubire, dar, nu gelozia exagerata! !In 20 mai 1982 dintr o criza de gelozie, nejustificata, fratele meu care trebuia sa aiba 10 ani de casnicie, in accea zi, a fost omorat ,dormind de sotia lui,a fost lovit in cap cu un topor de taiat oase, facut de el, apoi ea si a omorat miseleste cele 2 fetite de 8si 9 ani apoi s a spanzurat in baie.El avea 35 ani, ea 31, copii 8-9 ani.A fost ceva groaznic, n a lasat nimic scris doar i a omorat noaptea dormind prima data pe el apoi pe fete.Niciodata n am crezut ca ar fi instare de o asemenea cruzime.O persoana.Noi am tras concluzii ca **gelozia ei absurda** a dus la o asemenea tragedie in familia noastra!N as dori nici celor mai crunti dusmani sa li se ntample asa ceva! ++++ Domnu sa i odihneasca!++++Ea a fost Florica.
Jojolin
Postat pe 4 Aprilie 2012 22:02
Poate ca ar trebui sa te gandesti daca mai e cazul sa continui relatia... stiu ca il iubesti, te inteleg, dar e vb de toata viata ta. E o situatie f grea... :( iti doresc multa intelepciune.
andradatudor80
Postat pe 5 Aprilie 2012 10:57
gelozia este boala grea intr-adevar, poate devia in obsesii distructive... daca tii mult la el si la relatia voastra, propune-i sa vizitati impreuna un psiholog. asa o sa ii arati ca tii la relatie si ca iti doresti sa o faci sa mearga. sper doar ca nu ti-o va tranti pe aia: nu sunt nebun, nu am nevoie de psiholog. incearca sa te mentii calma, dar sa iti dai seama cat de mult poate devia gelozia scapata din frau.
al_ma
Postat pe 5 Aprilie 2012 11:25
uite o idee buna
cory_emy
Postat pe 5 Aprilie 2012 16:22
probabil ar trebui sa discutati si sa il faci sa accepte, ipotetic, si cazul cel mai rau, cel de care se teme: sa iti gasesti vreunul. Asa, si?
E vreo chestie care nu s-a mai pomenit? S-a nascut cu tine de mina? Nu mai sint si alte femei?
Da, ar fi neplacut - dar i-ar trece.
quasaria
Postat pe 6 Aprilie 2012 14:07
gelozia lui nu este legata de tine...
este legata de nesiguranta lui,neincrederea lui in sine,nu in tine.
si bineinteles ca se vindeca.
nu ajunge sa ii spui ca nu exista nimeni in viata ta.
trebuie sa ii spui ca asta face rau relatiei voastre,si lui,si tie.
si ca trebuie sa incerce singur sa se calmeze,si sa acorde putina incredere si optimism,relatiei voastre.
si al meu la inceput era foarte gelos,dar cu timpul s-a ameliorat.
este sigur acum ca nu ne vom desparti,orice ar fi.
spune-i si tu ca nu te vei desparti,orice ar fi,si alte lucruri care ii dau incredere in sine.
ce iti place la el,ce il face deosebit de ceilalti,in ochii tai,etc.
daniilia
Postat pe 6 Aprilie 2012 22:52
Draga mea, trebuia sa ii cauti si defectele nu numai calitatile atunci cand te-ai maritat. Gelozia ucide intotdeauna. Sper ca ai auzit ce i-a facut Othelo nefericitei Desdemona. Daca acest defect este mai mare decat calitatile lui atunci ai o singura solutie. Marita-te cu un betiv.Asta cel putin iti va cheltui toti banii pentru bautura dar cel putin te va lasa in pace.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 09:00
De la: garbo_1322, la data 2012-03-22 17:21:14
Sotul meu este un barbat foarte gelos. Il iubesc foarte mult si nu as fi in stare nici sa ma uit dupa alt barbat, dar gelozia lui este exagerata de cele mai multe ori si a ajuns sa ma sufoce cu crizele lui. Este gelos si daca ma duc in vizita la frate-miu! A fost gelos si atunci cand mi-am schimbat locul de munca! Se gandea ca o sa cunosc barbati noi si sigur o sa imi placa de cineva.......

E stresant ca partenerul tau de viata sa nu aiba incredere in tine si sa creeze conflicte din nimic. Aproape ca m-am saturat sa ii explic ca nu se intampla nimic si ca totul e in imaginatia lui.....

mai fredoneaza-i si tu o melodie !
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=jOQ7oza7PTk&NR=1
VOIAJOR
Postat pe 8 Aprilie 2012 11:41
Miguel de Cervantes spunea ca daca gelozia este un semn al iubirii, atunci si febra e un semn al vietii o viata bolnavicioasa

Afla aici cum poti sa te vindeci de gelozie http://personalitatea.com/gelozia-monstrul-din-relatie
Alexandra_David_1
Postat pe 6 Februarie 2013 09:36
draga membra garbo_1322,doar ce am citit povestea ta si iti voi da niste raspunsuri(ceea ce cred eu).El,sotul tau face parte din categoria persoanelor carora le este teama sa nu fie abandonati(teama de abandon),este cam greutz sa il dai pe brazda dar trebuie sa crezi in tine.Acest lucru poate avea radacini inca din copilarie si este foarte posibil ca cineva sa-l fi dezamagit.Nu neaparat o femeie poate chiar un prieten bun si de aici reiese dorintza lui de a te controla si de a presupune lucruri eronate.Incearca sa il surprinzi in mod placut si sa ii spui cat de pretios este el pentru tine,mesaje de dragoste....El trebuie sa se simta valoros in ochii tai.Cand va incepe din nou sa reactioneze in stilul caracteristic este bine ca tu sa ii umpli mintea "cu o galeata de apa curata",cu o noua idee.El te va mustra si iti va da de inteles iarasi ca e gelos pe tine...dar tu ii vei zice calm si cu zambetul pe buze ca il iubesti si ca esti o persoana integra,corecta sa incerce sa nu isi mai faca griji in priviinta ta.O persoana cand este geloasa transforma partenerul intr-un obiect...si nu este bine.Si nu uita ca tu si el sa aveti activitati comune.
garbo_11426
Postat pe 20 Februarie 2013 16:49

Indiferent de ce vei dori/face tu 1322 in final se va solda cu despartire.
Sorry, incearca sa-ti dai seama de pe acum ca sa nu suferi mai tarziu si mai mult. Iubirea ii puntea de legatura dintre voi dar impartasita de tine si nesimtita de el, ii grav!
Trezeste-te la realitate si in caz ca nu mai ai si alti membri care-i suporta starile, bucura-te, dar ia o decizie benefica tie pt. viitor.
Mai fetelor, ce ciubotica Cucului va tine intr-o relatie daca toate starile sunt vizibile si stresante?


Succes!
Fss_ssu
Postat pe 14 Mai 2013 10:44


ptr. cei care sfatuiesc despartirea... !

parerea mea, nicht zu schnell... !!! nu stiu varsta voastra si de cand sunteti casatoriti, dar... daca zici ca il iubesti mult si nu vrei sa te desparti, inseamna ca ai si motive. da, gelozia nu e placuta. ea nu intodeauna are un motiv real, dar poate aparea cand sunt motive. normal, nu ? tu spui ca el nu are motive si eu, te cred. nu avea nici un rost sa ne minti pe noi. treaba asta trebuie s-o rezolvati doar voi. si inca repede. pana nu-ti macina tie rabdarea si lui, increderea. care e absurda in cazul tau. arata-i ca tu nu esti geloasa pe el si ca ai incredere in el. discutati, fara nervi ci la un pahar si o masa buna, de cate ori aveti ocazia. nu se rezolva cu una cu doua... dar se rezolva. explica-i ca ce face el poate distruge casnicia, dar nu-l ameninta ca-l parasesti. fi tu psihiatru, psihologul lui. succes !
barboneli
Postat pe 14 Mai 2013 11:41

Pen'ce?? wert?...das Leben ist jeder...nicht Opfer, und keine Opfer.....
Life!

322, alegerea iti apartine....de tine depinde sa-ti insusesti o dragoste/relatie care se va solda cu un final nefericit....in caz ca practici medicina, sorry!..... spune totul. :(

Zi cu bine!
Fss_ssu
Postat pe 14 Mai 2013 13:58
DRAGA MEA TRAIESC ACELASI LUCRU CU SOTIA MEA OAMENII ACESTIA NU ISI DAU SEAMA CAT RAU FAC CU GELOZIA ASTA
Vasi_DE_LA_Orastie_1
Postat pe 4 Iunie 2013 13:57
Cred ca in final e dus un pic si cu capul.
garbo_14167
Postat pe 4 Iunie 2013 14:05
Vorbește cu el serios trebuie să-l explic deoarece altfel nu se poate trăi
stellla1983
Postat pe 2 August 2013 10:42
Asa spunea și fosta soție cu care am doi copii și 20 de ani de căsnicie,ca trebuie sa merg la un psiholog sa rezolvam asa zisa gelozie nefondata,dar eu nu am fost gelos niciodată fără vreun motiv bine întemeiat în acești 20 de ani de căsnicie,pentru ca eu am destulă experienta și știu ca infidelitatea este suspectata și descoperita după comportamentul infidelului. Pana când am descoperit ca gelozia mea nu era una nefondata,pentru ca într-un final am am aplicat câteva tertipuri ca sa ma cojlnving singur și eficient ca nu este doar în imaginația mea doar o închipuire, i-am cerut telefonul ca știam ca o suna dacă are amant,i-am cerut pontaj pe ultima luna,și i-am zis sa stam mai mult împreună ca știam ca o va cauta dacă nu poate răspunde la telefon,pentru ca de aceea i-am și luat telefonul... Asa ca noi bărbații nu suntem atât de prosti pe cât cred femeile infidele sa nu ne dam seama și sa nu simțim când suntem înșelați.... Devenim imediat suspicioși și detectivi,încât este imposibil sa treci peste și sa minți un bărbat gelos. Asa ca,bărbații simt când sunt înșelați, pentru ca femeia infidela nu are parte doar de o aventura de o zi,ci ea se implica emoțional atunci cand inseala și asta duce la o relație. Cu doua mere nu poate merge la nesfârșit. Este gelos ca simte ceva.
garbo_381004
Postat pe 7 August 2017 05:27
Unii sunt gelosi si daca se trezesc cu fata la perete si nu la margine
Schmetterling
Postat pe 7 August 2017 08:21
"Barbatul gelos isi invata femeia curva".
Tommy_Boy
Postat pe 7 August 2017 09:46


Si femeia devenita curva, isi transforma barbatul ... in peshte?!?

garbo101426
Postat pe 7 August 2017 11:44
Mai, mai ca nica nu va convine...Daca nu-i gelos macar o tzaruca, plangeti ca-i sunteti indiferente si ca nu va iombeste....Daca-i gelos, de ce-i gelos ? O fi paranoic ? Obsedat ? Sau.....hotzului i frica sa nu fie furat ?
Rotty
Postat pe 7 August 2017 11:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ganduri la ceas de seara 3 De la: garbo_458802 21 Noiembrie 2016 09:09
Tata a ajuns pe drumuri, va rog o parere 1 De la: 15 Iunie 2018 13:16
eveniment pt copii in Green City 1 De la: garbo184099 26 Ianuarie 2011 15:36
Caut bona 1 De la: ramone_ionescu 13 Ianuarie 2012 16:42
Din cauza ei nu ma mai inteleg cu fratele meu! 12 De la: garbo_1663 7 Martie 2016 01:02
Setari Cookie-uri