educatoarele batause

Sunt mama unei fetite de 5 ani , care zilele trecute mi-a zis ca " doamna educatoare a tras-o de par pentru ca e prea lenta la matematica" . Nu mi-a venit sa-mi cred urechilor pentru ca doamna cu pricina e de fapt o domnisorica care are vechime ca educatoare cateva luni. Dar tonul serios si curios totodata al fetitei m-a hotarat ca era adevarat mai ales ca erau si cateva amanunte pe care nu avea cum sa le inventeze. Binenteles ca am inceput sa-mi pun numeroase intrebari despre ce fel de persoane au grija de copii nostrii si am apelat la informatiile de pe net si aici surpriza........... Domnisoara nu avea experienta de educatoare in schimb avea ceva experiente ca " hostess" pe undeva prin CIPRU.La o discutie cu domnisoara nu a recunoscut decat ca au lucrat la fisa de matematica si mi-a certat fiica care s-a speriat. Mi-a zis ca Nu a tras-o de par , ba mai mult a avut tupeul sa ma acuze ca-mi cred copilul si tot timpul am ceva de comentat, ca de ce nu am incredere in ea , ca pana la urma "ESTE CUVANTUL EI CONTRA CUVANTULUI UNUI COPIL" si alte dovezi nu am. Cu alte cuvinte poate sa faca orice pentru ca EA E ADULTUL SI FIICA MEA E CANTITATE NEGLIJABILA. Am descoperit astfel o persoana cinica,cruda, fara suflet care se doreste a fi educatoarea unor copii de 5 ani. SUNT INDIGNATA !
garbo079649
Postat pe 19 Martie 2012 20:01
educatoarea cu pricina sigur are un sef, o directoare. Mergi si expune problema acolo. Sigur au mai fost copii "corectati" in felul asta.
cri_cat
Postat pe 19 Martie 2012 23:57
/Sigur ca daaa!
Da o cronometrat copilu', s-au o dat cu presupusu'?
Fss_ssu
Postat pe 20 Martie 2012 00:07
la varsta asta le turuie gurita de toate. dar reactia vehementa a educatoarei spune ca are dreptate copilul. Merita verificat ...
cri_cat
Postat pe 20 Martie 2012 00:11
Trebe' trebe' , ca ii domnisoara si n-are experienta!
Da ce matematica face don'soara la gradinitza...o so'ntreb / Betty
Fss_ssu
Postat pe 20 Martie 2012 00:18
la asta m-am gandit si eu.
probabil ca sunt prea batrana si acum se face mate la gradi.
cri_cat
Postat pe 20 Martie 2012 00:23
Daaaa, ce sa zic? ....daca ea ii domnisoara
tre' sa faca matematica la gradi'....noh!...dupa cum spune mama,
nici sa numere nu stie de cate ori trage de par ...
Si tu flacarico ai vechime...i.e.n.
Fss_ssu
Postat pe 20 Martie 2012 14:03
Dar daca fiica ta a fost obraznica si chiar a meritat sa fie putin ciufululita?????
Ati cazut in cap complet cu ploziii, si mereu au dreptate, in felul acesta vor deveni niste adulti needucati, fara maniere!
miriammm
Postat pe 21 Martie 2012 06:49
se face matematica la gradinita. asa e programa. la gradinita e o programa foarte incarcata si stufoasa. pentru cel de la catedra este foarte dificil sa o parcurga daca nu are si familia copilului alaturi. grupele sunt mari, copiii nu mai sunt educati din familie sa munceasca, sa fie atenti, sa li se faca ce li se cere.

generatia noua de parinti considera ca a fi toterant cu cel mic inseamna educatie. l se fac toate mofturile, li se tolereaza iesirile impertinente, nu sunt pedepsiti cand gresesc


iar faptul ca "nu mint copiii" e total fals. mint si inca cum....mint ca sa fie in centrul atentiei, mint ca sa se simta importanti stiind ca li se da dreptate, mint pentru ca ii tot incurajam in a veni cu tot felul de bazaconii inventate care sa starneasca reactii


a gresit educatoarea. trebuie sa lase copilul sa faca ce vrea si cum vrea. adica, sa creasca ca buruiana ca asa va place voua. nu stie, ok. ii spune.nu vrea sa faca se ii spui si se alinta, sa fie lasat in pace. de ce sa-si piarda painea pentru odrasle astora care umbla cu reclamatii.

si_totusi
Postat pe 21 Martie 2012 08:16
nu, si totusi, a gresit educatoarea pentru ca nu a stiut cum sa vorbeasca cu mama copilei. Cauza poate fi si lipsa experientei.
Copii spun de toate, asa cum am spus. Fina mea venea la noi si spunea ..."de ce bati copilul?" probabil ca a auzit asta undeva si i-a placut cum suna.
cri_cat
Postat pe 21 Martie 2012 08:25
cri, tu nu stii ce zici. sunt parinti ce nu te aud, nu te vad. ei stiu ca odrasla lor e buricul pamantului

tot timpul gresesc educatorii. trebuie sa gadile plodul, mama, tata, bunica si tot neamul.


sunt un fel de mihail caine de circ. sa faca frumos cand vine mamica nesimtita, care s-a informat de pe net si stie ca cea educatoare nu e buna de nimic

ce sa-i spui unei astfel de specimen? cum sa discuti cu ea?

a ajuns invatamantul un fel de curte C.A.P. toata lumea vine cu pretentii.nu au avut insa, pretentii cand s-a dat o lege care le nenoroceste copiii.asta cu clasa 0. aici au tacut malc.sunt tari in clanta sa se lege de necajitul acela care le sterge mucii la copii, care ii duce la baie, care le suporta mofturile, care numai el stie cum pleaca acasa chiaun de cap
si_totusi
Postat pe 21 Martie 2012 08:39
eu chiar i-am dat voie educatoarei /invatatoarei sa-i mai si scuture daca merita si nu am facut rau. nu mi i-a omorat nimeni si au ajuns oameni.

nu au avut probleme psihice cum vad ca se acrediteaza acum in emisiunile tampite despre educatie .vezi doamne daca scuturi nitel plodul ii stirbesti personalitatea.nu stirbesti nimic. il inveti ca sunt niste reguli care trebuie respectate.

la astia mici vorbesti ca la lampion daca nu-i iei putin si de ciuf. sunt satula de odrasle "educate" dupa noile teorii ,care nu te lasa sa-ti faci cumparaturile si begaie prin magazine sau se bat cu fundul de pamant si de parinti care le canta in struna


hai ca m-am enervat. uite ce titlu a pus duduia. clar. ar merita ea luata de ciuf
si_totusi
Postat pe 21 Martie 2012 08:54
asa este, si totusi, este adevarat ca sunt parinti care cred ca odrasla lor e buricul pamantului. Ma lovesc eu tangential de acest lucru.
Ideal, un educator trebuie sa stie sa dezamorseze astfel de situatii. Tocmai pentru ca sunt atat de frecvente.
In alta ordine de idei, cred ca sunt si alte metode de a "corecta" un copil fara a recurge la cea fizica.
cri_cat
Postat pe 21 Martie 2012 08:54
Nu sunt in masura sa dau sfaturi in acest domeniu, deoarece nu am copil. Sunt doar pareri de pe margine... ca sa spun asa.
cri_cat
Postat pe 21 Martie 2012 08:56
cam greu de stabilit adevarul....fie ca ne place,fie ca nu,ingerasii astia , mint de ingheata apele....varsta,nu-i o piedica pentru ei....eu am surprins-o pe fiica-mea,vorbind la telefon cu o prietena de la gradi...povestea frumos despre concediul petrecut in Africa ...?!?!...lei,girafe,safari.....am ramas muta...mintea linistita,nestiind ca-i auzita de cineva...habar n-aveam ce sa fac..nu stiam ca pustoaica mea are asa o imaginatie....dupa o scurta''ancheta'',am aflat ca vazuse la televizor povestea cu pricina...schimbase doar personajele....

de atunci au trecut vreo 17 ani...eu am capatat experienta....dar si ea....

si tot n-am ajuns in Africa....

si nu e ''batause'', ci batausa.....daca o fi.......

Cristina_Adler
Postat pe 21 Martie 2012 09:06
De la: si_totusi, la data 2012-03-21 08:54:17eu chiar i-am dat voie educatoarei /invatatoarei sa-i mai si scuture daca merita si nu am facut rau. nu mi i-a omorat nimeni si au ajuns oameni.

nu au avut probleme psihice cum vad ca se acrediteaza acum in emisiunile tampite despre educatie .vezi doamne daca scuturi nitel plodul ii stirbesti personalitatea.nu stirbesti nimic. il inveti ca sunt niste reguli care trebuie respectate.

la astia mici vorbesti ca la lampion daca nu-i iei putin si de ciuf. sunt satula de odrasle "educate" dupa noile teorii ,care nu te lasa sa-ti faci cumparaturile si begaie prin magazine sau se bat cu fundul de pamant si de parinti care le canta in struna


hai ca m-am enervat. uite ce titlu a pus duduia. clar. ar merita ea luata de ciuf


Da, hai sa dresam copiii ca pe animale, daca nu fac ce zicem noi, nu le explicam nimic, ca doar sunt niste fiinte inferioare. Ce personalitate, doar noi, adultii avem dreptul.
Copiii se cresc cu dragoste, nu luati de ciuf. Odrasla mea, e educata cu iubire, fara bataie, fara bruscari. Si e un copil absolut minunat. Da, face mici traznai, ca de-asta e copil, sa experimenteze.
Si pentru mine e buricul pamantului, si n-as permite nimanui sa-l atinga nici macar cu un deget
diagh73
Postat pe 21 Martie 2012 15:14
cine zice ca ar trebui dresati copiii????....totusica spunea cu totul altceva..cred ca n-ai inteles....daca-l tragi un pic de ciuf,nu-i sfarsitul lumii.....nici eu nu cred ca educatia se face cu parul.....dar o usoara corectie,la momentul potrivit,nu-i face rau!..dimpotriva....

exageram,crezand ca putem vorbi unui copil ca si unui adult......pentru simplu motiv ca nu pricepe!......

sigur ca fiecare cioara isi lauda puiul!..dar...trebuie sa fim realisti...eu stiu ca vulturita mea,mu-i buricul pamantului.....si ...sincer,nici nu mi-asi dori sa fie....
Cristina_Adler
Postat pe 21 Martie 2012 15:43
Si sunteti de acord sa va traga copilul de ciuf cineva care ar trebui sa-l educe? De-asta se propaga violenta in sistemul de invatamant.
Eu tin minte cu drag profesorii care vorbeau frumos cu noi, nu aia care ne agresau. Am luat o palma in ureche in clasa a 8-a, de-am ametit. Ca pedepsele se dau in functie de varsta copilului, la gradinita tras de par, la scoala cu palma si pumnul!
Poate ca multi copii s-ar duce cu mai mult drag la gradinita daca nu s-ar teme de educatori.
diagh73
Postat pe 21 Martie 2012 15:52
cand va aud cu experimentatul, imi vine sa urlu. daca un copil are niste reguli si trebuie sa le respecte, inseamna ca e incorsetat in a experimenta? confundati toleranta maxima fata de asa zisele nazdravanii cu educatia.

nimeni nu spune sa-ti bati plodul insa, nici sa-l lasi sa se bata cu fundul de pamant si sa nu iei nici o masura pe motiv ca e nazdravan.si apoi, da. eu i-am mai luat de manuta si i-am mai scuturat pe ai mei cand am vazut ca se magaresc si o iau pe aratura.nu le-am permis sa mi se urce-n cap pe motiv ca asa e o educatie aleasa.

am vazut parinti in supermarketuri care lasau plodurile sa urle si sa tropaie din picioare,ca voiau una sau alta. singura masura care o luau parintii era sa le repete cu o moaca tampa,la nesfarsit, ca nu e frumos sa faca asa. plodul, mai tare racnea si mai tare tropaia. totul se sfarsea prin a-i indeplini dorinta.asta numiti voi educatie.

.

treaba voastra. cresteti-i asa si sa nu va mirati ca o o sa va dea afara pe usa din propria casa
si_totusi
Postat pe 21 Martie 2012 15:59
sa va spun o intamplare. era baiatul meu cam de 4 ani. am mers cu el la cumparaturi si era odorul mofturos. ba voia una, ba nu voia, ba mergea, ba nu mergea si voia sa se aseze pe unde apuca, etc. tot felul de mofturi ,plansete, tipaturi si alte cele.

la un moment dat, a vazut ca un alt semen de-al lui tropaia pentru ca voia nu stiu ce din raft. s-a apucat si al meu sa faca tot asa. i-am explicat frumos, am incercat sa-l linistesc ,sa-l fac sa inteleaga ca mofturile nu i le fac. degeaba; a vazut ca se poate la altii, a crezut ca se poate si cu mine.

full de nervi, mi-am cumparat ce aveam de cumparat si l-am lasat sa behaie.ajunsi afara, mai rau. crize ca vrea cutare si ca trebuie sa ne intoarcem. nu am mai rezistat, am lasat plasele din mana, m-am sprijinit cu un picior de o balustrada, l-am asezat frumos pe burta si 3 palme la fund cu toata placerea de care eram atunci in stare. s-a potolit subit. credeti ca mi-a mai jucat tontoroiul aiurea si a mai facut crize tampite?

nu sunt adeptul bataii dar, cateodata, o palma la fund si un ton ferm fac cat o mie de explicatii pe care nu le baga in seama, doua mii de bile negre desenate pe mai stiu eu ce planseta aveti voi pe acasa si cat 5000 de asezari la colt
si_totusi
Postat pe 21 Martie 2012 16:09
da!...o palma la fundulet,nu-i sminteste personalitatea...il aduce cu picioarele pe pamant....odorul,face crize de nervi ..daca-i merge , e ok..daca nu,pricepe repede si se potoleste....

sincer,eu am aplicat corectia usoara...si pustoaica mea traieste!..nu-i traumatizata...ba chiar isi aminteste si se amuza.....

n-o luati pe miriste , doamnelor!

nu spun ca bataia-i rupta din rai!...nu cred ca un copil trebuie maltratat...dar,nici nu cred in extrema cealalta....undeva la mijloc,e ok!

alles gutte!
Cristina_Adler
Postat pe 21 Martie 2012 16:31
tushelu', da' te-ai aprins ru, mami!
bre, uokii la tushelu', c ea niciodat nu a vorbit n dodii. cri, se aude?
Thor_again
Postat pe 21 Martie 2012 16:41
thoru, imi iubesc copii dar niciodata nu am avut cuvinte din astea la adresa celor care s-au chinuit cu ei la scoala sau gradinita.am respectat pe cei care au avut grija ca ei sa creasca oameni.

gadilitul si cautatul in coarne nu e educatie.am mai citit tot aici ca la 6 ani le dau mancare cu lingurita si le paseaza legumele.

doamne fereste, ce generatie o sa ne dea noua pensia.
si_totusi
Postat pe 21 Martie 2012 16:58
tushelu, te mai gndeti c vei lua vreodat pensia de la tia? Sunt, e drept, muli copii buni, dar ia vor ajunge, din pcate, s munceasc pe nimic ori prin alte ri.
La mine venea tata la coal i i zicea nvtorului, apoi dirigintei: "Dac mic n front, dai-i! S vin acas i s-mi spun c l-ai btut, c i dau i eu!" i, drept s spun, nu am luat niciodat nici mcar o palm sau o urecheal de la nvtor ori de la vreun profesor. Mi-am vzut de treab i cu asta basta! Dar educaia de acas primeaz ntotdeauna, iar duduiele astea ameite, care habar n-au nici cte urechi au n cpni da' vin s dea lecii de psihologie infantil i de educarea plozilor ar fi bine s-i mai in, dracului, gura, c de agramai i rsufltori de panseuri tip cristi chivu, cu "dac vom ctiga, va fi bine pentru echip, dac nu, nu!" m-am cam sturat.
Thor_again
Postat pe 21 Martie 2012 17:08
ce pensie totusi? nu vezi ca sunt antrenati sa ne extermine? macar psihic
ufishor
Postat pe 21 Martie 2012 17:18
Thorele, respectul meu pentru Si totusi , si niciodata nu am spus ca vorbeste in dodii.
Singura mea parere este ca se pot gasi si alte metode de corectie. Atat.
Probabil ca atunci cand voi avea un copil ... o sa fie atat de razgaiat ca o sa- l corectez chiar eu cu vreo palmuta. O sa va povestesc atunci.

Si totusi, sper ca nu eu sunt aia care te-a suparat.
cri_cat
Postat pe 21 Martie 2012 18:25
cri, eti fat istea, tii foarte bine care a fost substratul acolo, tu erai doar aua, iepele trebuia s se simt cu priceputu'
i oooo, yeaaaah! m-ai suprat de numa'! c doar io mi-s o mimoz!
Thor_again
Postat pe 21 Martie 2012 20:44
te stiam sensibil, dar nici chiar asa

mai sa-mi fuga scaunul de sub dos... cand am cetit ca-s isteata
cri_cat
Postat pe 21 Martie 2012 21:37
bai mosule, ai dat si tu in mintea copiilor...minti de-mi ingheata tastatura...n-ai luat nicio bataie...
mai , da' cu atatia cunoscatori in domeniu, mi-e si frica sa mai zic ceva
totusico, ai surprins perfect aspectul

cri, daca fiecare " fț" cu pretentii de supermama vine sa dea lectii unei "mucoase" crede-ma, la un moment dat, ii cam ajunge...si "mucoasei"
aud mereu discutii intre mame.....nu le-as mai auzi...
mai bine ar educa guvernul mai intai parintii
dor72_
Postat pe 21 Martie 2012 21:51
ce-i, doaro, bgai gini zpcite la ma? unde zisei io c n-am "luat nicio bataie"? ori te-ai prostit de tot i nu mai tii s citeti?
eu am scris clar: nu am luat niciodat nici mcar o palm sau o urecheal de la nvtor ori de la vreun profesor. Vrei s mai repet? Ori vezi i singur nete substantive p-acolea?
crezi sau nu -tii c oricum nu dau doi bani pe ce cred unii i alii de pe aici, cu vreo dou excepii- sta e adevrul.
Thor_again
Postat pe 21 Martie 2012 22:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Care sunt culegerile de matematica? 13 De la: caleidoscop 19 August 2012 10:51
buna 3 De la: garbo186629 13 Mai 2011 13:48
LAPTIC 4 De la: Alexandra_Dinu_1 23 Decembrie 2013 19:20
De unde luam cadouri pentru Mos? 1 De la: xtyna1 23 Noiembrie 2011 11:09
ajutati-ma mamici 25 De la: Laura_M 12 Decembrie 2010 17:21
Setari Cookie-uri