Prietenul meu este nebun


Suntem impreuna de ceva vreme dar de curand a facut o criza si m-am speriat groaznic. A fost prima data cand si-a facut curaj sa imi spuna despre ce este vorba si mi-a marturisit ca in familia lui exista mai multe cazuri de nebunie. Este o persoana foarte inteligenta, putin ciudata, dar atat...

Imi este frica si nu stiu ce sa fac. Aveam planuri de casatorie. Ma simt inselata, mintita si imi este frica.
garbo_1155
Postat pe 16 Martie 2012 17:17
DSM
ufishor
Postat pe 16 Martie 2012 17:21
adica zi diagnosticul
Eugenia69
Postat pe 16 Martie 2012 17:26
Nebunia poate fi cauzata de mai multi factori,de ordin intelectual ,social,economic,omul inebuneste de saracie dar si de prea multa bogatie,altii ajung sa conduca comunitati de oameni normali (Hitler,Napoleon,Basescu etc.) fara sa constientizeze ca sunt nebuni,nebunia lor fiind deseori exploatata de catre cei din jur consilieri,secretare,anturajul,amantele,gastile de interlopi etc.in folosul propriu.
Omul la origine nu este carnivor,este vegetarian,de asemeni originea omului care traia independent in casa lui in curtea lui,muncea pamintul pentru a produce cele necesare supravetuirii,a fost perturbata de catre asa zisa evolutie a civilizatiei,aglomeratiei,fiind constrins sa locuiasca in aglomeratie ,la bloc in marile orase,cu influenta nefasta asupra sanatatii.
http://www.eva.ro/psihologie/situatii-si-sfaturi/atacuri-de-panica-boala-mediilor-urbane-stresante-articol-16856.html
http://www.sfatulmedicului.ro/comunitate/abuz-dependenta-si-intoxicatii/dependenta-de-plante-etnobotanice_22365
http://www.youtube.com/watch?v=mEKTf-q1iNY&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 17 Martie 2012 09:59
E intr-adevar trist.D-zeu sa ne tina mintile intregi ca restul se rezolva.
Rotty
Postat pe 17 Martie 2012 10:19
De la: ufishor, la data 2012-03-16 17:21:07DSM


Zi multam ca ai afla acum, nu dupa ce faci un copil! Totul trece, mai bine suferi acum , decat mai tarziu si inzecit
diagh73
Postat pe 20 Martie 2012 09:13
Ioanide!!!!...credeam ca esti avocat,nu psihiatru!!!!
Cristina_Adler
Postat pe 21 Martie 2012 11:54
De la: garbo_1155, la data 2012-03-16 17:17:13
Suntem impreuna de ceva vreme dar de curand a facut o criza si m-am speriat groaznic. A fost prima data cand si-a facut curaj sa imi spuna despre ce este vorba si mi-a marturisit ca in familia lui exista mai multe cazuri de nebunie. Este o persoana foarte inteligenta, putin ciudata, dar atat...

Imi este frica si nu stiu ce sa fac. Aveam planuri de casatorie. Ma simt inselata, mintita si imi este frica.


nu am inteles ce fel de criza a facut ..cum s a manifestat criza aia..poti spune te rog?
Innana
Postat pe 22 Martie 2012 12:34
depinde de cat il iubesti si dak crezi k poti sa stai langa el inseamna ca e iubire,dak te gandesti deja ce sa faci inseamna ca nu il iubesti suficient de mult incat sa accepti cum e
garbo258767
Postat pe 22 Martie 2012 13:50
De la: garbo_1155, la data 2012-03-16 17:17:13
Suntem impreuna de ceva vreme dar de curand a facut o criza si m-am speriat groaznic. A fost prima data cand si-a facut curaj sa imi spuna despre ce este vorba si mi-a marturisit ca in familia lui exista mai multe cazuri de nebunie. Este o persoana foarte inteligenta, putin ciudata, dar atat...

Imi este frica si nu stiu ce sa fac. Aveam planuri de casatorie. Ma simt inselata, mintita si imi este frica.


Intrebarea mea e simpla : Vrei sa faci copii cu un nebun? Stii ca bolile sistemului nervos se transmit ? Vrei sa faci cine stie ce handicapati?
Sunt destul de multi barbati inteligenti care nu sunt nebuni. Eu nu stiu cum poti sa mai pui intrebarea "ce sa fac? mi-e frica..." e foarte simplu ce trebuie sa faci, vezi-ti de drum!
adeline
Postat pe 22 Martie 2012 15:56
De la: garbo258767, la data 2012-03-22 13:50:44depinde de cat il iubesti si dak crezi k poti sa stai langa el inseamna ca e iubire,dak te gandesti deja ce sa faci inseamna ca nu il iubesti suficient de mult incat sa accepti cum e


draga mea cu nebunii nu faci copii; daca-l iubesti ce sa faci? sa accepti o casatorie si apoi sa suporti toata viata consecintele? daca iti iese copilul cu nandicap, nu traiesti o drama toata viata; eu nu stiu ce aveti in cap doamnelor, cu sfaturile astea , daca-l iubesti sti ...daca nu inseamna ca nu=l iubesti....dupa tine casatoria e ca la "alba - neagra" ?!
ia pune-te in locul ei la concret si vezi daca mai dai "maxime" pe aici precum confucius.... cand avea pojar.....
adeline
Postat pe 22 Martie 2012 15:59
Asa-i, ai dreptate Adeline!
@ 1155 --Nu stiu exact ce fel de nebunie( ce diagnostic) are prietenul tau dar stiu destule cazuri in care aceste boli psihice sunt transmise si descendentilor!
Nu prea e de joaca cu aceste treburi!
E foarte simplu sa spui : daca-l iubesti... dar trebuie gandit si ceva mai departe. Sunt atatia persoane suferinde si e bine cand ne asumam niste riscuri majore, s-o facem in cunostinta de cauza.
E de luat aminte
SAL
Postat pe 22 Martie 2012 16:53
Sunt tratamente pentru bolile psihice! La noi daca mergi la psihiatrie sau psiholog esti **nebun**!In Europa, se duc la asa ceva si nimeni nu si face probleme1Bolile se pot trata1S o faca ,,,sa nu fie prea tarziu1Depinde ce are!! Tu hotarasti ce vrei de la viata!Succes!
Jojolin
Postat pe 25 Martie 2012 08:23
Okay, problema nu e nici alba, nici neagra. Inainte sa iei vreo decizie, mergi cu el la medic, afla care este diagnosticul exact, afla cum v-ar influenta boala in cazul intemeierii unei familii. Sfaturile cele mai potrivite in cazul tau nu cred ca vor veni de pe acest forum, ci din partea unor cadre medicale specializate. ;) Mult noroc si mult optimism!
al_ma
Postat pe 26 Martie 2012 11:39
Okay, problema nu e nici alba, nici neagra. Inainte sa iei vreo decizie, mergi cu el la medic, afla care este diagnosticul exact, afla cum v-ar influenta boala in cazul intemeierii unei familii. Sfaturile cele mai potrivite in cazul tau nu cred ca vor veni de pe acest forum, ci din partea unor cadre medicale specializate. ;) Mult noroc si mult optimism!
al_ma
Postat pe 26 Martie 2012 11:39
De la: garbo_1155, la data 2012-03-16 17:17:13
Suntem impreuna de ceva vreme dar de curand a facut o criza si m-am speriat groaznic. A fost prima data cand si-a facut curaj sa imi spuna despre ce este vorba si mi-a marturisit ca in familia lui exista mai multe cazuri de nebunie. Este o persoana foarte inteligenta, putin ciudata, dar atat...

Imi este frica si nu stiu ce sa fac. Aveam planuri de casatorie. Ma simt inselata, mintita si imi este frica.

CONSULT UN MEDIC ȘI STAI DE VORB CU FAMILIA LUI, DAR ȘI CU FAMILIA TA .
garbo203525
Postat pe 29 Martie 2012 02:18
"Nebunie" nu e un diagnostic. Iar "ciudati" putem fi toti.
Vezi cit de grava e problema inainte de o decizie, mergeti impreuna si discutati cu un psihiatru si aflati la ce sa va asteptati. Asa cum pina acum ati fost un cuplu, si decizia continuarii sau despartirii trebuie sa o luati tot impreuna, dupa ce aveti toate datele problemei. N-are cum sa iti ceara mai mult decit poti duce, daca tu consideri ca nu te poti lega la cap cu asa ceva - sau ca nu vrei.
quasaria
Postat pe 29 Martie 2012 02:34
mitiduk
Postat pe 29 Martie 2012 18:10
nu e adevarat ca va face copii bolnavi...daca se casatoresc doi schizofrenici,exista probabilitatea de 30 la suta doar ca copilul lor sa fie bolnav.
il poate ajuta foarte mult sa fie aproape de biserica,de dzeu.
sa gasiti un preot bun.
il poate echilibra total.
si nu inseamna ca daca in familia lui au mai fost probleme la cap,nu inseamna ca e genetic.
nu stiu ce sa zic,lasa putin timp sa treaca,sa va cunoasteti si mai bine.
d
daniilia
Postat pe 1 Aprilie 2012 01:04
bolile psihice pot sa apara in situatia in care exista predispozitia genetica SI exista un eveniment cauzator: de obicei, o trauma majora.... Asa ca nu poti sa spui cu certitudine ca da, vor aparea sau nu in cazul copiilor. Pina nu cresc nici nu li se poate pune un diagnostic macar, indiferent de manifestari - au personalitatea in formare. Iar partea cu mostenirea genetica e incerta: ti-ai facut amprenta genetica sa vezi daca tu nu ai predispozitia asta? Daca cineva din familia ta extinsa a avut-o, fie si persoane pe care nu le-ai cunoscut, e posibil sa o mosteneasca si de la tine, nu numai de la el.

In rest, lucrurile sint interpretabile... Cunosc povesti horror, dar am si prieteni - nu cunostinte, prieteni - care sint niste persoane super, in situatia in care au tratament de ani de zile si se tin de el. N-au absolut nici o problema, in afara faptului ca trebuie sa ia pastile toata viata si sa aiba un anumit ritm/regim de viata: sa evite ocupatiile stressante, schimbarile majore, oboseala excesiva, etc. E o boala - care, ca orice alta boala, in unele cazuri poate fi tinuta sub control, in altele nu.
E adevarat ca riscurile sint imense pina la "stabilizare" - si se mentin si dupa. Ti le asumi - sau nu.

quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2012 01:41
Mie imi plac nebunii,dar aia costructivi,nu cei patologici ,periculosi!Lasa-l si du-te! Eu nu m-as complica!
garbo271916
Postat pe 1 Aprilie 2012 11:57
bravo quasaria!!!!!!!!!
daniilia
Postat pe 2 Aprilie 2012 00:36
e dureros si eu traiesc aceasi poveste cu sotia mea
sfatul meu e sa nu mergi mai departe
e foarte grea situatia
mai bine iti vezi de viata ta
garbo272995
Postat pe 3 Aprilie 2012 13:48
995, tot respectul pentru faptul ca i-ai ramas alaturi - cel putin, ai incercat.
Ti-ar fi fost mult mai simplu sa iti vezi de viata cind ai aflat, nu?
quasaria
Postat pe 3 Aprilie 2012 14:03
Intotdeauna nebunii nu se vad pe ei.Sfaturi nu dau dar daca erai casatorita de ani,aveai o realizare impreuna,copii,ceva,si trauma sar fi intimplat in aceasta perioada era pacat sa il parasesti,suferea enorm,dar in cazul tau este pacat sa nu il parasesti,vei suferi tu.Si cum.
Am trait aceasta experienta,o forma de nebunie domestica avea ex,astfel incit dupa 20 ani,a fugit pur si simplu de acasa(fara sa spuna),lasind in urma tot,o fetita,o mama,o casa,O FIRMA,situatie excelenta,fara grija de miine.
Cind li se pune pata nu ii mai poti controla,si te rog sa intelegi ca nui usor sa treci prin acele momente.
Acum e simplu. Barbati sunt si mai buni,si mai frumosi,si mai iubareti,ca de altfel si femei.
Trezestete acum,cit nu este prea tirziu.
garbo270060
Postat pe 4 Aprilie 2012 06:59
daca toti care ar fugi de acasa ar fi nebuni....
Ce e aia "nebunie domestica"?
quasaria
Postat pe 4 Aprilie 2012 14:40
Un om sanatos mintal isi vede de familia lui.
Nu stii ce inseamna nebuni agresivi,sa ai parte de unul ca sa poti face diferenta intre un om sanatos si unul cu aceste calitati dupa cum observ ca le clasifici tu.
Observ ca tu esti cam Gica Contra la toate subiectele din forum,sau esti cumva profesoara noastra,sa ne corectezi,sa ne pui note,sa ne pui la colt?
garbo270060
Postat pe 5 Aprilie 2012 06:33
cu tratament sau fara, oamenii de genul acesta sunt imprevizibili. una e sa-ti iei pastiluta zilnica ca suferi de stomac si alta e pastiluta pentru sticleti la mansarda. cate pastile o sa iei,la cati psihologi o sa mergi, tot intreg la minte nu esti si-i faci viata iad celui de langa tine.

oamenii care au probleme de genul acesta, mai devreme sau mai tarziu, vor claca.

si_totusi
Postat pe 5 Aprilie 2012 07:53
060, precis avea "nebunie domestica" daca nu era fericita cu tine si si-a vazut de viata....
La cum reactionezi, nu stiu care e ala cu traume dintre voi doi.
quasaria
Postat pe 5 Aprilie 2012 18:27
De la: garbo_1155, la data 2012-03-16 17:17:13
Suntem impreuna de ceva vreme dar de curand a facut o criza si m-am speriat groaznic. A fost prima data cand si-a facut curaj sa imi spuna despre ce este vorba si mi-a marturisit ca in familia lui exista mai multe cazuri de nebunie. Este o persoana foarte inteligenta, putin ciudata, dar atat...

Imi este frica si nu stiu ce sa fac. Aveam planuri de casatorie. Ma simt inselata, mintita si imi este frica.


Discuta cu el in urma unui control medical si luati o PAUZA! Sanatate!
Fss_ssu
Postat pe 5 Aprilie 2012 20:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
maine seara sunt invitata lui la masa! 10 De la: garbo054030 24 Septembrie 2009 01:31
Speed dating? 14 De la: garbo189525 15 Februarie 2011 23:24
speed dating 51 De la: garbo270885 23 Mai 2012 14:51
Ce mi-a placut azi... ! 104 De la: barboneli 27 Februarie 2015 20:50
sex reusit 355 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:20
Setari Cookie-uri