mama ne-a distrus familia!

esti sigura ca nu esti ..adoptata? Despre ce orgolii vb ??? O mama nu ar face asa ceva. Am mai intalnit mame ''strateg'' care intai baga bete in roate sa desparta cuplul si apoi sa-l ''consoleze'' dar asa ceva vb ta suna a telenovela de 2 bani. Numai asa isi putea etala adevarata personalitate?
garbo020286
Postat pe 27 Februarie 2012 10:26
Invata sa asculti si accepta sa ierti pentru a putea merge mai departe, dar asigura-te ca urmatorului iubit nu ii plac femeile mai mature sa zicem ,desi nu se prea potriveste!
diana_maria_kidz
Postat pe 27 Februarie 2012 11:28
din punctul meu de vedere categoric nu.
garbo263807
Postat pe 27 Februarie 2012 12:42
din punctul meu de vedere categoric nu.
garbo263807
Postat pe 27 Februarie 2012 12:42
mai asta da telenovela .eu sant de acord cu QUASY sa ii aprinda masii o lumanare si sa boceasca femeia pe care credea ea ca o cunoaste si ca a crescut-o. sant sarace cuvintele pt a descrie durerea ei si marsavia mamasii . ma opresc aici pt ca as balacari mama bietei fete .
floare_cu_colti
Postat pe 27 Februarie 2012 12:46
io nc nu m-am lmurit care-i titlu': "mama ne-a distrus familia" sau "mam! ne-a distrus familia!"
Nu c ar conta...
Thor_again
Postat pe 27 Februarie 2012 12:49
Consider ca ai procedat gresit in momentul in care te-ai dus singura sa-i spui tatalui tau despre greseala mamei. In prima secunda, trebuia sa pui punct relatiei cu prietenul tau, astfel incat el sa nu mai aiba un acces "logic" in casa voastra si apoi in secunda doi trebuia sa ai o discutie cu mama ta ca sa vezi cauza si apoi sa iei o hotarare. Iar inainte de a lua o hotarare trebuie sa cunosti si unele chestiuni despre mersul unei casnicii, cum ar fi faptul ca in timp, sentimentele se mai erodeaza si la un moment dat poti avea o scapare sau femeile daca pot face sex si pana la 70-80 de ani, barbatii in schimb pe la 60 de ani (unii chiar mai repede) isi pierd aceasta "functie anatomica". In concluzie, trebuia sa vezi mai intai cauza, ca sa poti elimina cat mai ideal efectul. Si, consider ca, dupa o casnicie asa de lunga a parintilor tai, altul putea fi finalul acestei povesti daca ai fi actionat cu mai multa maturitate. Eu sunt de parere sa incerci sa organizezi o intrunire in trei, tu, mama si tatal tau, sa le ceri iertare ca le-ai gresit ( si sa insisti pe greseala ta, pt ca ei o sa zica ca nu ai nicio vina) si sa-i rogi sa fiti din nou o familie.
garbo054974
Postat pe 27 Februarie 2012 12:59
Buna,
Situatia ta m-a ingrozit !!! Nimeni nu poate stii ce simti tu in momentul de fata, pentru ca nici o persoana care ti-a raspuns la intrebari nu a trecut prin asa ceva. E foarte usor sa dai sfaturi din exterior.
Rational vorbind, eu nu as ierta-o niciodata. Doar ca tu nu poti sa vezi lucrurile asa deoarece este mama ta, pe care ai iubit-o si pe care o mai iubesti inca, in adancul sufletului tau.
Poate ar trebuii sa asculti sa vezi ce are de supus, avand in vedere faptul ca a trecut si ea prin chinuri, datorita fratelui tau. Sa nu excludem si faptul ca anumite probleme ne intuneca mintea si ratiunea.

Nu suntem 2 oameni la fel construiti. Eu, sincer, nu stiu ce sa-ti spun, nu sunt in masura sa dau sfaturi sau sa judec, dar de un lucru sunt sigura, timpul le va rezolva pe toate. TU trebuie sa fi tare si sa incerci sa depasesti momentul, sa te detasezi putin si sa-ti pui gandurile in ordine.
Tot ce sper este sa-ti gasesti linistea si sa fii langa fratele tau care are nevoie de tine si de tot restul familiei. De iertat nu cred ca o sa poti sa o ierti vreodata, poate sa treci peste, dar iti vei amintii mereu. Nimic pe lumea asta nu o sa poata sa-ti stearga din memorie ce ai vazut in ziua respectiva. Orice femeie care afla ca a fost inselata, sufera si simte cum se naruie pamantul de sub picioare, de aceea nici nu vreau sa stiu vreo data, cum este sa fi inselat de propria-ti mama !!!
Bafta multa !!!! Te rog sa mai scrii, as vrea sa stiu cum esti, si daca ti-ai rezolvat problemele.
garbo223335
Postat pe 27 Februarie 2012 14:19
buna. in cazul acesta, nu mai e mama ta, e rivala ta. s-a terminat orice relatie fiica-mama. eu cred ca e obsedata sexual, de orice barbat, mai alesi de unul tanar. Nu te mai uita la ea.
casiana48
Postat pe 27 Februarie 2012 14:54
Parerea mea este ca suntem prea impulsivi la prima vedere a oricarui lucru . Este o intamplare trista care-ti distruge sufletul. Trebuie sa tinem cont ca lucrurile nu sunt intotdeauna asa cum le vedem. Intotdeauna intr-o greseala amandoi sunt vinovati, sau mai optimist fiecare are dreptetea lui. Esti suparata, manifesta-ti supararea... dar mama e importanta.
Gandeste-te ca in locul ei, mai tarziu, urma o alta femeie. Nemernicul are o lista de teluri pe care trebuie sa le atinga
Daca voia sa ,, scape " de tine si ti-a intins o cursa?
Daca o santaja cu ceva pe mama?
Vorbeste, asculta si analizeaza!
Toti am trecut prin momente tensionate cu parintii, dar ne-am ridicat, ne-am scuturat si am mers mai departe.
Daca fara sa stiti ( tu, ea, el) v-a facut un bine - nu tot ce vrem sa obtinem este si bine pt noi.
Nimeni nu poate sa-ti spuna ce sa faci, in tine sta puterea si rezolvarea situatiei. Ai sa ai puterea de a lua o decizie inteleapta. Eu spun mereu:,, Doamne ajuta-ma, dar nu cum vreau eu ,ci cum este mai bine pt mine! - si se potriveste pentru orice religie, daca mai conteaza asta.
monica_otel
Postat pe 27 Februarie 2012 15:08
cu "nemernicu" e aproape asa cum spui
cu " nemernica" e cu totul altfel
cum adica, mama e tot mama? asta vrei sa zici ca e mama
o santaja, auzi...
Thor : Mam, oare mai sunt mulți de știa?
dor72_
Postat pe 27 Februarie 2012 16:07
povestea asta pe cat de tragic e expusa,pe atat de putin credibila pare...si totusi...asculta expicatiile mamei,desi nu sunt scuzabile sub nici o forma,oricat de nefericita ar fi fost cu tatal tau..daca vroia un amant putea sa-si gaseasca altul,nu pe prietenul tau...
Roxxynela
Postat pe 27 Februarie 2012 17:10
este foarte trist ce s-a intamplat...chiar incredibil,cu un copil bolnav sa te mai gandesti la asa ceva...halal mama.
nu sunt in masura sa dau sfaturi dar..
daca intradevar ceea ce ai vazut tu a fost real, eu una nu as mai putea sa ii spun "mama" .pt mine nu ar mai exista .
sa fi sanatoasa si puternica ,toate trec in viata.
sanatate multa fratelui tau.
carmenlazea
Postat pe 27 Februarie 2012 18:21
De la: Thor_again, la data 2012-02-27 12:49:53io nc nu m-am lmurit care-i titlu': "mama ne-a distrus familia" sau "mam! ne-a distrus familia!"
Nu c ar conta...


asta-i topic din acela thoru, gen"batman, batman" sau"lasa-l fata" mai tii minte?
si_totusi
Postat pe 27 Februarie 2012 19:06
Dorisor,.....rabdare cu varsta
Fss_ssu
Postat pe 27 Februarie 2012 19:53
De la: garbo006437, la data 2012-02-27 08:45:35Indiferent cine pe cine a sedus, dar "mama" a facut un lucru groaznic. Atatia barbati sunt pe lunea asta chiar pe el a trebuit s-al aleaga, plus ca am inteles ca avea cu sotul o relatie buna. FFFFF urat din partea ei.
Fss_ssu
Postat pe 27 Februarie 2012 20:41
Mdah!....++++( ce-i plus ) conteaza!
Fss_ssu
Postat pe 27 Februarie 2012 20:43
eu nu stiu ce dreak de "explicatii" ar putea sa mai existe cind i-ai vazut calare....
Ca "lucrurile nu sint ceea ce par" - dar ce sint? Iluzii optice?
quasaria
Postat pe 27 Februarie 2012 20:54
zona crepusculara , ceva
jeanette40
Postat pe 27 Februarie 2012 20:56
Q.... varianta3D .....si filmul( la baza)
Fss_ssu
Postat pe 27 Februarie 2012 21:30
iote o fi strabism, dreak!
esme
Postat pe 27 Februarie 2012 21:33
da, e strabism... e unu' in bucatarie si altu' in dormitor, da' pentru ca vezi incrucisat.... se suprapun..... Un bec rosu si unu' albastru si na.... nenorocu' oamenilor nevinovati....
quasaria
Postat pe 27 Februarie 2012 21:42
De la: elena_ababei, la data 2012-02-25 03:56:50Da .... e foarte dificila situatia si greu de judecat din exterior (chiar si din interior .... ) .... e prima data cand scriu pe un forum .... de citit, am mai citit pareri pe acest forum .... si nu doresc sa fac aprecieri .... deci, cum spuneam, e greu de judecat chiar si din interior .... si nu vreau sa tin partea nimanui .... a mamei, sau a iubitului .... dar cred ca ar trebui sa incerci sa afli cum s-a produs acea situatie si cine a fost vinovat .... (si daca s-a mai intamplat si cu alte ocazii ...) ... stiu ... e greu .... pt asta trebuie sa vorbesti cu ambii .... si sa-ti dai seama cine e cel mai vinovat ... si poate mai e ceva de luat in calcul ... relatia parintilor tai ... poate sunt lucruri pe care nu le cunosti .... si tine cont si de problema cu fratele tau ... e o situatie grea pt orice familie .... deci, cum spuneam, e greu de judecat din exterior, chiar si din interior ..... cred ca ar trebui sa ai puterea sa vorbesti cu toti cei implicati (mama, tata, iubit si frate - mai ales frate pt ca e fratele tau .... si pt ca probabil ambii parinti au vorbit cate ceva cu el despre acest subiect .... nu stiu ....) .... sa incerci sa pui cap la cap tot ce s-a intamplat (si de ce ....) .... stiu ca e greu .... si poate nu vei fi sigura niciodata pe ceea ce vei crede ca s-a intamplat (si mai ales de ce ....) .... oricum ar fi .... eu sper sa treci peste asta cat mai repede si sa mergi mai departe .... si pt ca parca cineva spunea sa nu povestesti asta viitorului tau prieten .... ei bine eu nu te sfatuiesc asa (asta in cazul in care e ceva serios ...) .... e o problema care mai devreme sau mai tarziu va iesi la iveala ... asta va demonstra daca acel cineva chiar va fi alaturi de tine si te va ajuta mai departe in viata, .... poate sa intelegi mai bine, .... poate sa uiti, ... sau poate sa ierti .... deoarece chiar este o situatie dificila .... numai bine si putere sa treci peste asta !!


Nu. Asa ceva clar nu trebuie sa accepti. Nu e cazul sa te mai intereseze care ar putea fi raportul de vinovatie intre cei doi.
Nu e cazul sa te mai intereseze nici cum s-a produs situatia si nici cine e vinovat pentru acesta situatie.
Indiferent ce ai putea auzi din partea unuia sau altuia, nu poate fi o scuza pertinenta pentru tine.
Finalitatea este aceeasi.
Chiar daca mama ta ar putea veni cu o scuza de genul : " eram intr-o situatie grea, plangeam pe umarul lui pentru problema fratelui tau...si din greseala el m-a sarutat .. si tot din greseala eu i-am raspuns.. dupa care tot din greseala am ajuns si in pat" .........chiar nu poate fi o scuza.
Sa zicem ca ar fi invers si ai asculta scuzele lui: " mi-a zis ca se simte singura. Am pus o mana pe umarul ei dar asta doar pentru a o imbarbata, dar ea a sarit de gatul meu sa ma sarute. Dupa care nu stiu cum am ajuns in pat. Dar crede-ma... tot pe tine te iubesc"
Te mai poate interesa asa ceva?
Merita sa faci un astfel de efort de intelect?
Merita sa-ti bati capul sa poti intelege asa ceva?
Eu zic ca nu. Din punctul meu de vedere, astfel de oamani sunt morti pentru tine si asa trebuie sa ramana. Vorba aia: " mortii sunt iertati de pacate" si viata merge inainte.
garbo225715
Postat pe 28 Februarie 2012 00:04
De la: garbo_356, la data 2012-02-25 16:25:58Munte cu munte se-ntalneste , d-apoi om cu om ! Bineinteles ca vei avea o discutir - confruntere cu ea . Singurul secret este sa o lasi pe ea intai sa vorbeasca si sa-ti spuna daca are sa-ti spuna ceva ! Poate a fost amenintata , poate a fost un santaj , poate ceva la care nu te-ai gandit o secunda . Apoi tragi concluzia . Poate intr-o zi o sa-i multumesti , mai stii ? Sacrificiile unei mame merg pana la a face si o crima , in cazul tau cam asta a facut . Si-a distrus familia ei , salvand-o pe-a ta . Poate nici relatiile cu tatal tau nu stateau chiar pe roz . Unde este adevarul ? Orice ar fi , trebuie sa vorbesti cu ea , acum mai tarziu , dar grabeste-te sa nu fie prea tarziu ! Sa fi fericita !



Adica tu crezi ca gestul mamei reprezinta un sacrificiu al propriei casnicii pentru a-si determina fiica sa nu se marite cu acel barbat ( iubitul ei)??????!!
Chiar crezi ca santajul sau amenintarea ar putea fi o scuza plauzibila pentru un astfel de gest?
Chiar ai putea crede ca exista o explicatie pentru asa ceva? Dar inainte de a cauta un adevar intr-o astfel de situatie, pune-te in pielea omului, priveste-te in oglinda si apoi raspunde-ti la propria intrebare! Cam cand o spui: "multumesc pentru experienta?"
garbo225715
Postat pe 28 Februarie 2012 00:22
De la: monica_otel, la data 2012-02-27 15:08:20Parerea mea este ca suntem prea impulsivi la prima vedere a oricarui lucru . Este o intamplare trista care-ti distruge sufletul. Trebuie sa tinem cont ca lucrurile nu sunt intotdeauna asa cum le vedem. Intotdeauna intr-o greseala amandoi sunt vinovati, sau mai optimist fiecare are dreptetea lui. Esti suparata, manifesta-ti supararea... dar mama e importanta.
Gandeste-te ca in locul ei, mai tarziu, urma o alta femeie. Nemernicul are o lista de teluri pe care trebuie sa le atinga
Daca voia sa ,, scape " de tine si ti-a intins o cursa?
Daca o santaja cu ceva pe mama?
Vorbeste, asculta si analizeaza!
Toti am trecut prin momente tensionate cu parintii, dar ne-am ridicat, ne-am scuturat si am mers mai departe.
Daca fara sa stiti ( tu, ea, el) v-a facut un bine - nu tot ce vrem sa obtinem este si bine pt noi.
Nimeni nu poate sa-ti spuna ce sa faci, in tine sta puterea si rezolvarea situatiei. Ai sa ai puterea de a lua o decizie inteleapta. Eu spun mereu:,, Doamne ajuta-ma, dar nu cum vreau eu ,ci cum este mai bine pt mine! - si se potriveste pentru orice religie, daca mai conteaza asta.


Poftim??
" e o intamplare trista"?? In locul mamei putea urma orice alta femeie?
De ce ar fi " mama" in locul oricarei alteia????????????
Eu cred ca putea fi oricare alta, dar in nici un caz " mama"!!
REACTIA TA ESTE NORMALA!
Nu trebuie sa vorbesti, nu trebuie sa ii asculti ( pe niciunul dintre ei) si in nici un caz nu trebuie sa te analizezi tu pe tine.
Indiferent cum te-ai analiza, trebuie sa intelegi ca tu nu ai nici o vina!
Asta nu este un doar un simplu moment tensionat cu parintii! Niciunul dintre cei doi ( mama sau iubitul tau) nu ti-a facut nici un fel de bine!
Ti-au facut rau! Nejustificat!
Iar mama aia, de care iti aduci tu aminte ca era foarte apropiata de tine, nu mai exista!
N-a ramas din ea decat o simpla alta femeie invidioasa pentru trairile tale, pentru tineretea ta si pe viata pe care tu o ai in fata!
garbo225715
Postat pe 28 Februarie 2012 01:16
Doamne ,cat de trist sa fii tradata chiar de aceea care ti-a dat viata .Poate pana acum tu sa fi depasit momentul , dar eu azi am citit si m-a cutremurat povestea ta . Sa-ti dea Domnul putere sa o ierti.
liane
Postat pe 28 Februarie 2012 09:06
daaa trist,foarte trist!.....eu, auzem o domnisoara ca-i spunea mamei sale: ..auzi! nu fii oaie cu sorici....hmmm!... trist si adevarat
Fss_ssu
Postat pe 28 Februarie 2012 16:59
De la: Eugenia69, la data 2012-02-08 13:39:17cred ca ar trebui sa purtati o discutie.

Se intimpla acolo unde femeia care are o fica de a15 ani se incurca cu un barbat tinar,sau acolo unde soacra este cu 16 ani mai mare ca nevasta,tentatiile vietii !
CRIMARY
Postat pe 28 Februarie 2012 18:19
De la: rodicacurelea, la data 2012-02-27 09:37:51DUPA CATE AM INTELES INCA O IUBESTI PE MAMA TA ! ASA CA IARTA SI MERGI MAI DEPARTE ......NU SE POATE UITA ASTA ESTE SIGUR , DAR ESTE MAMA TA ......!
A FOST UN MOMENT DE RATACIRE NU A JUDECAT CU CAPUL CI CU .........!
SUNT MAME MULT MAI RELE , CHIAR CRIMINALE .......! NU AI IDEE CAT PIERZI DIN VIATA DACA TRAIESTI IN TRECUT ! PREZENTUL CONTEAZA .......! VIATA ESTE FOARTE SCURTA !

Dar ce calificativ a primit ginerele la pat ?
CRIMARY
Postat pe 28 Februarie 2012 18:20
....Lorentzo!....nici psihologii nu intreba asa ceva?!.....cee,tu te lauzi?...si pune pantalonii aia(stii tu) / tine
Fss_ssu
Postat pe 28 Februarie 2012 20:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubitul meu le povesteste prietenilor sai viata noastra intima... 68 De la: Vlad_Emil_Oz_1 26 Noiembrie 2015 06:59
cum ramai in relatii bune cu fosta nora? 16 De la: garbo_1794 30 Mai 2012 09:40
Simplu si usor 6 De la: micabis 28 Iulie 2009 06:36
cum sa-mi pastrez familia 181 De la: garbo177037 22 Noiembrie 2010 15:48
mama toxica!? 9 De la: garbo_1663 23 Martie 2014 20:08
Setari Cookie-uri