mama ne-a distrus familia!

lucrurile acestea in timp se estompeaza iertam ,cautam greseli din partea noastra a lor.....dar nu se uita eu sunt de parere ca o discutie cu mama ta ar trebui sa o ai nu pentru ai oferi prilejul de a se apara cit pentrul a stii ea ce a insemnat pentru tine acest lucru dupa parerea mea ea nu merita nici el fostul tau iubit nici macar o lacrima......
garbo133521
Postat pe 25 Februarie 2012 11:12
Fa exact ce iti dicteaza inima!
dar trebuie sa fii f hotarata ptr asta!
roxana42buc
Postat pe 25 Februarie 2012 11:23
Asta pare o prostie conceputa in redactie. Traiasca ratingul, chiar daca insultam memoria mamelor!
emilus
Postat pe 25 Februarie 2012 12:18
Eu as considera ca nu mai am mama,daca a facut-o o data nu mai poti avea incredere in ea.Putea sa isi caute pe altcineva dar nu pe iubitul ficeii ei,si nu a fost corecta nici fata de tatal tau.Eu nu i-as mai da nici o sansa.
Roxy40
Postat pe 25 Februarie 2012 12:35
Este de-a dreptul horipilant! Cutremurator! Daca esti om integru,nu faci compromis,sau cit mai putine compromisuri ! V-a distrus cu buna stiinta!
UITA DE DE EA !PENTRU VOI ESTE UN TRECUT,O AMINTIRE CARE TREBUIE S-O STERGI DUN MINTE. A MURIT ,DUMNEZEU S-O IERTE .,NU TU SI NICI TATAL TAU.CRUCE. TREBUIE SA FI VERTICAL SI DINTR-O BUCATA!
anuska55
Postat pe 25 Februarie 2012 13:27
mda
... ce fel de discutie sa purtati?
faptele au spus mai mult decat cuvintele ...

Nu cred ca mai este loc de iertare... chiar daca e mama ta
elisavuri
Postat pe 25 Februarie 2012 13:38
Este o situatie extrem de neplacuta, de fapt nici nu se gasesc cuvinte pt. o astfel de situatie. Cert este ca a fost lucrarea lui Dumnezeu. A creat situatia in asa fel ca tu sa deschizi ochii si sa vezi ce se intampla. Mama ta nu s-a gandit nici o secunda la consecinte iar despre "iubitul" tau ce sa mai zic? Placerea carnala mai presus de orice sentimente. Daca te-ar fi iubit cu adevarat nici nu ar fi indraznit sa se uite la alta femeie, dar la mama ta..... In schimb, si tu esti incercata la randul tau de neplacerile vietii iar Dumnezeu vede ce fel de om esti tu. Este dureros ce se intampla numai ca tu orice ar fi nu poti judeca faptele ci doar trebuie sa te departezi de ele. De judecat are cine sa judece. Sa nu crezi ca mama ta se simte minunat dupa aceasta intamplare. Din contra va avea pe constiinta toata viata ce a facut, asta daca are constiinta. Asa ca sfatul meu este acela de a-ti vedea de drumul tau fara sa porti ranchiuna si sa incerci sa te razbuni cumva.... Razbunarea este arma..... Viata este plina de intrigi, chiar si cei mai apropiati prieteni inceraca sa te faca sa nu mai vezi lucrurile limpede. Tu doar trebuie sa faci ce-ti dicteaza inima. Este atat de simplu sa privesti in interiorul tau si sa te regasesti pe tine....nici nu-ti dai seama cat de simplu este. Dar trebuie sa ai incredere in tine si in judecata ta. Dumnezeu te lumineaza cu fiecare pas pe care il faci daca ai incredere in tine. Vei sti atunci ce sa faci si in privinta relatiei cu mama ta si daca vei putea sa treci peste ceea ce ti-a facut. Inca ceva, nu incerca sa le gasesti scuze pentru ca te vei afunda si mai rau in problema asta. Nu exista scuze pentru ce au facut. Este pacatul lor, ei trebuie sa-l poarte. Daca tu te framanti si nu sti ce sa faci, sa o ierti sau nu pe mama ta, inseamna ca ai un suflet minunat. Numai ca, in viata sunt momente cand nu ai cum sa poti trece cu vederea unele lucruri deoarece se creaza precedent. Sper din suflet sa-ti gasesti linistea interioara, sa mai poti avea incredere ca exista si alesul tau care sa te iubeasca si sa te respecte asa cum meriti. Asa sa-ti ajute Dumnezeu!
garbo057006
Postat pe 25 Februarie 2012 13:41
Mama ta a gresit ,cu siguranta, fata de tine si fata de tatal tau.Ti-a facut si un bine caci acel flacau nu te-a inselat numai cu mama ta dar , banuiesc, si cu altele.Si oricum, nu era de incredere.
Important e sa te vindeci dupa acesta mare trauma personala.Sa apelezi la un psiholog sau la un preot, sau la amandoi,ca sa ai ajutor in drumul pe care il vei parcurge spre vindecare.
In final, este important sa o ierti pe mama ta nu pentru ea ci pentru tine.Daca aceasta iertare, care va veni in timp, va presupune sa mai ai sau nu o relatie cu mama ta, tu vei decide asta.
Opusul iubirii este indiferenta, nu ura.Nu vad de ce te-ai pedepsi singura purtand resentimente toata viata unor persoane care au gresit fata de tine.
Mamei tale, parerea mea, ii datorezi minimul respect, pentru ca te-a nascut si crescut, sa o informezi ce se intampla cu tine.Un sms sau un scurt email: nu pot comunica cu tine acum, am sa o fac cand o sa pot.
Ar fi util pentru tine sa afli cum justifica mama ta gestul ei necugetat si extrem de egoist si , mai ales, ar fi util pentru tine sa constati cat de rau ii pare. Ea a fost pedepsita: tatal tau a divortat, relatia cu tine , cel putin momentan, s-a terminat, lumea o judeca cu asprime si cred ca nici ea nu se poate ierta pentru acel moment de slabiciune.
Nu uita ca, daca Dumnezeu ti-a dat o astfel de grea incercare in viata, ti-a dat si mijloacele de a o depasi.
Iti doresc mult curaj si multa intelepciune pe drumul tau spre vindecare.
Ghimbir
Postat pe 25 Februarie 2012 13:59
Buna. scumpa mea.. e oribil. cuta un consilier pihologic, bine ar-fi sa fie femeie, si consulta-te cu ea. . succes!
pn_mihaela
Postat pe 25 Februarie 2012 14:52
DE fapt.,erea doar prietenul tau nu sotu,se mai intampla in viata,daca aveti o situatie atat de dificila familie [fratele],nu cred ca erea si necesar sa-ti desparti parintii,prieten mai gaseai.....care sigur te insela cu mai multe....dar nu cred ,povestea asta am mai citit-o acum ceva ani...doar ca e mai imbunatatita...daca vrei sa scri un scenariu mai lucreaza prea simplu...fara atentie..
kalis27
Postat pe 25 Februarie 2012 15:33
nu sunt de acord cu cele care spun cas mama nu are nici o justificare
poate isi iubeste atit de mult copii incit nu vrea sa sufere si poate ceia ce a facut a facut pentru binele feti nu judecati inainte de a sti realitatea uneori e foarte cruda si sacrificiul unei mame nu il poate intelege nimeni
garbo034565
Postat pe 25 Februarie 2012 15:38
Este ingrozitor sa treci prin asa o situatie,parerea mea este ca ar fi bine sa stati de vorba sa-i auzi explicatiile,sa-i explici tu cum ai simtit sufleteste gestul ei,sa-i spui ca ierti ce-a facut,dar nu uiti si tocmai pt. acest gest egoist din partea ei,o vei tine la distanta si binenteles in afara relatiilor viitoare.Este bine sa ierti ca sa te eliberezi de acel sentiment negativ de ura si nemultumire,ea si-a primit rasplata actului egoist si nu pot spune negindit pt. ca atunci cind mergi in pat cu prietenul fetei tale ,nu te poti scuza ca s-antimplat si nu realizai gravitatea faptului.Iertarea spunei i-o daruiesti pentru ca intimplator ti-e MAMA dar mai mult cu numele decit cu sufletul,iar tatal tau a facut exact ce trebuia,un om care are constiinta e normal sa elimine raul de la radacina si nicidecum sa-l lase sa evolueze.Fii fericita ca-l ai alaturi de tine si probabil te-a susutinut era mai rau daca era de partea mamei tale si nu ar fi avut curajul sa divorteze si ar fi trebuit sa o vezi in fiecare zi pe cea care a avut grija sa te bucuri de o astfel de experienta numai pentru a-si satisfacea egoul ei ca la virsta ei poate avea un barbat de virsta copiilor ei.Amindoi sint vinovati si perversi ,instinctuali ,egoisti si fara constiinta,asa ceva o mama cu suflet nu ar fi in stare sa faca si nici o adevarata sotie dupa ani buni de casnicie si daca nu-ti mai gasesti sotul interesant si-ti doresti o schimbare in viata sxsuala o poti face discret fara sa-i ranesti pe altii si fara sa distrugi tot ce ai construit nu singura de dragul lipsei de sare si piper din viata ta sexsuala si nicidecum cu iubitul fetei tale este foarte PERVERS .Incearca sa uiti cautati un alt partener si cind il vei intilni spunei adevarul de ce nu ai o relatie apropiata cu mama ta ,adevarul iese intodeauna la lumina ,nu trebuie sa ascunzi nimic atunci cind vrei sa-ti construiesti o casnicie pe principiul iubirii adevarate a increderii,respectului si pretuirii reciroce.Mult curaj,noroc si fericire!
garbo255960
Postat pe 25 Februarie 2012 16:12
Munte cu munte se-ntalneste , d-apoi om cu om ! Bineinteles ca vei avea o discutir - confruntere cu ea . Singurul secret este sa o lasi pe ea intai sa vorbeasca si sa-ti spuna daca are sa-ti spuna ceva ! Poate a fost amenintata , poate a fost un santaj , poate ceva la care nu te-ai gandit o secunda . Apoi tragi concluzia . Poate intr-o zi o sa-i multumesti , mai stii ? Sacrificiile unei mame merg pana la a face si o crima , in cazul tau cam asta a facut . Si-a distrus familia ei , salvand-o pe-a ta . Poate nici relatiile cu tatal tau nu stateau chiar pe roz . Unde este adevarul ? Orice ar fi , trebuie sa vorbesti cu ea , acum mai tarziu , dar grabeste-te sa nu fie prea tarziu ! Sa fi fericita !
garbo_356
Postat pe 25 Februarie 2012 16:25
parerea mea e ca el prietenul tau e un om de nimic.poate nu e intreg la cap si el se crede un cuceritor.poate mai mult a fortat-o sau a santajat-o cu ceva.Trebuie sa discuti cu ea .Nu cred ca nu te iubeste.ceva a fost acolo.iti inchipui ce e in sufletul ei mai ales ca mai are si un copil bonlav.cauta sa-ti gasesti pe cineva mergi chiar la un psiholog ajuta si asta.si la o Manastire la un preot sa-ti citesca Moliftele sf Vasile,linistesc sufletul.
gabibighiu
Postat pe 25 Februarie 2012 17:04
De la: gabibighiu, la data 2012-02-25 17:04:33parerea mea e ca el prietenul tau e un om de nimic.poate nu e intreg la cap si el se crede un cuceritor.poate mai mult a fortat-o sau a santajat-o cu ceva.Trebuie sa discuti cu ea .Nu cred ca nu te iubeste.ceva a fost acolo.iti inchipui ce e in sufletul ei mai ales ca mai are si un copil bonlav.cauta sa-ti gasesti pe cineva mergi chiar la un psiholog ajuta si asta.si la o Manastire la un preot sa-ti citesca Moliftele sf Vasile,linistesc sufletul. departeaza blestemele si gandurile rele
gabibighiu
Postat pe 25 Februarie 2012 17:07
Imi pare rau pentru tine! Aceea nu e mama. Poate ca cei doi ar trebui dusi la psihiatrie. Nu cred ca ar mai trebui sa ai un raport cu ea.Sa-ti spuna ca ce? A gresit? Sau ca nu a fost ce parea? Pardon! Traieste-ti viata, pentru ca nimeni altcineva in locul tau nu o poate face.Ei nu i-a pasat de tine, tie de ce ti-ar pasa? Cele bune! Laura
vitan
Postat pe 25 Februarie 2012 17:21
De la: garbo_356, la data 2012-02-25 16:25:58Munte cu munte se-ntalneste , d-apoi om cu om ! Bineinteles ca vei avea o discutir - confruntere cu ea . Singurul secret este sa o lasi pe ea intai sa vorbeasca si sa-ti spuna daca are sa-ti spuna ceva ! Poate a fost amenintata , poate a fost un santaj , poate ceva la care nu te-ai gandit o secunda . Apoi tragi concluzia . Poate intr-o zi o sa-i multumesti , mai stii ? Sacrificiile unei mame merg pana la a face si o crima , in cazul tau cam asta a facut . Si-a distrus familia ei , salvand-o pe-a ta .




dupa logica asta, inchina-te si la stoarfele de pe sosele, ca poate te salveaza dreak de un nenorocit ... plus ca l-ar putea imbolnavi, lucru care ii da ocazia sa mediteze la faptul ca a luat o boala, deci devine un om mai bun... Bineinteles, pentru tine o face.
Sau poate a fost blestemat, hipnotizat, dedublat, violat - n-ai de unde sa stii cum a ajuns sa te insele....
quasaria
Postat pe 25 Februarie 2012 17:47
Cred ca tu glumesti! Nuuuuuuuuuuuuuuuuu e vinovata mama..................nuuuuuuuuuuuuuuuuu saraca! E o victima! Mi-e greata doar cand ma gandesc! Incredibil ca poti sa spui!
terry70
Postat pe 25 Februarie 2012 18:14
tris,t trist, trist.si mama ne-a distrus mie si fratilor mei viitorul dar in alt mod,,,intr-un anumit fel te inteleg ...
mi_ha_e_Al_blue
Postat pe 25 Februarie 2012 18:17
De la: mi_ha_e_Al_blue, la data 2012-02-25 18:17:59tris,t trist, trist.si mama ne-a distrus mie si fratilor mei viitorul dar in alt mod,,,intr-un anumit fel te inteleg ...


mi se pare exagerat sa spui "ne-a distrus viitorul" - pentru simplul motiv ca viitorul ti-l construiesti preponderent in viata adulta, cind mama si tata nici nu te mai pot propulsa, nici impiedeca. Sau nu mmia e treaba lor sa o faca. Si sint cazuri de oameni care si-au construit un viitor frumos chiar daca au avut o copilarie in care nici macar n-au fost alfabetizati, deci.... a da vina DOAR pe parinti este aberant.
quasaria
Postat pe 25 Februarie 2012 18:55
crezi nu crezi,adevarul doare.nu te merita ca si fiica ei.Sigur va da socoteala in fata lui dumnezeu.Doar stia ce face mama ta.el,iubitul taueste nu nemernic ,fara caracter.Nu se termina lumea fara el.Ramane sa gandesti profund pentru tine si viitorul tau.Cauta un baiat de caracter si vei fii fericita.
lely1101
Postat pe 25 Februarie 2012 18:59
Nu sunt genul radical , fara sa discute o problema sau sa asculte., dar asemenea lucruri nu se fac cu prieteni, cu cunostintele si mai ales cu familia ta. Ce a facut acea femeie este de neiertat. Gandeste te ca poate te casatoreai si poate la fel de intamplator aflai in seara nunti sau poate aceasta relatie dura si faceai si un copil cu iubitul tau. Aflai cand erai lauza, cand o femeie este mai instabila emotional si fizic. Nu o luai razna ? Daca innebuneai, mama ta se mai simtea la fel ca innaite. Dupa parerea mea cand cineva asa de apropiat iti face asa ceva inseamna ca iti doreste raul si nu merita atentia ta, cu atat mai putin afectiunea ta. Este cea care ti a dat viata , dar gandestete ca in momentele alea groaznice cand i ai prins in pat in fuga ta puteai sa faci un accident, sa mori sau sa ai pe cineva pe constiinta. Ce faceai tu in situatia aia?
Cand afacut acel gest ea trebuia sa se gandeasca la consecinte nu tu dupa?
Eu nu as ierta asa ceva niciodata.
gia_37
Postat pe 25 Februarie 2012 19:33
Sincer am ramas fara cuvinte dupa ce am citit postul precum si comentariile, asa zise "sfaturi". Oameni buni, definitia unei MAME nu este doar sa nasca pruncul ci sa-l educe si sa-l pregateasca sa devina adult. Asa face ORICE animal, caine, pisica, leu sau zebra. Cand a devenit adult, il paraseste si poate sa-i fure chiar masculul fiicei, why not?
DAR..caci exista un dar foarte mare....OMUL este animalul dotat cu discernamant, cu inteligenta si intre cele doua, animal si intelect...ar trebui sa primeze ultimul. Din nefericire pentru noi, nu se intampla mereu asa. Si mama ta este exemplul cel mai elocvent. Ea face parte din categoria unde animalul predomina, iar intelectul este sufocat de animal.
A-ti ierta mama si a reface relatia cu ea este o greseala imensa. Si pentru tine si pentru ea dar mai ales pentru tatal tau. Poate din toata povestea asta, el este cel mai lovit sub centura, tinand cont de durata casnicei lor si falsa impresie de fericire si dragoste ce domnea intre ei. Plus faptul ca la varsta lui ma indoiesc ca va mai avea timp sa isi recapete increderea in femei, pentru a mai avea curajul sa debuteze o noua relatie.
Nu contest suferinta ta, din doua parti ai fost lovita si de mama si de iubit. Nu exista logica si motivatie pentru ce ti s-a facut. NU conteaza ca el a sedus-o...come on, suntem femei cu toate si stim ca barbatii incearca dar fara acordul nostru nu se intampla nimic, poate doar un viol, dar nu a fost cazul caci mama ta doar violata nu parea...
Am vazut comentarii in care ti se reprosa faptul ca i-ai distrus casnicia mamei tale spunandu-i tatalui....hey ADEVARUL este unul singur! Mama stia ce risca atunci cand si-a dat chilotii jos, stia ca are un sot care o iubeste si respecta, stia ca are doi copii, si mai ales stia cine este baiatul ala...era baiatul pe care-l iubea FATA EI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A fost drogata..uitase ca are familie, sau cum?
Sau acum acuzam pe cea care spune adevarul....caci de ramanea in taina, doamna mama ramanea o virtuoasa si avea familie.....care familie, de cate ori l-o fi prostit oare pe tatal ei....pozand apoi in "doamna"?
Eu...sunt un pic mai intransigenta si poate fac bine sau poate gresesc.
Consider ca trebuie sa iei in calcul varianta "be selfish" cred ca este timpul sa te gandesti doar la tine insuti. Fa ce te indeamna inima. Personal de-as fi trait asa ceva....eu nici "buna ziua" nu i-as mai fi spus. As fi considerat ca sunt orfana de mama si as fi tratat-o ca pe o catea in calduri....ceea ce si este, din pacate.
emma45
Postat pe 25 Februarie 2012 19:48
tanti...desi varsta s-ar putea sa nu imi dea voie sa va spun asa, puteti fi mai tanara chiar decat mine dar din pacate din comentariul dvs, eu nu inteleg asta.
Ii spuneti autoarei ca este o "adolescenta iresponsabila"...va credeti matura cu o astfel de opinie? Si chiar de ar fi sa fiti in buletinul de identitate....gramatica limbii romane pe care constat ca o vorbiti cam pe la coada vacii, pardon de expresie....va plaseaza lejer in clasa II-a. Lasati fata in pace si mergeti si mulgeti vaca!
emma45
Postat pe 25 Februarie 2012 19:58
Emma, vaca se mulge ..ECO..nu aseaaaa
Fss_ssu
Postat pe 25 Februarie 2012 20:46
Felicitari doamna!
Aveti perfecta dreptate,cel mai vinovat este iubitul tinerei,daca nu se intampla sa o insele acum cu mama sa,si ea sa depisteze,avea o casnicie plina de necazuri si infidelitati.
Acum a suferit putzin ,dar dupa ce mai avea si copii ,mai adunau si acareturi ca fiecare ,atunci sa vezi viata de avea tanara.
Pacat ca nu s-a consultat mai devreme cu cineva mai matur.Nu trebuia sa-si strice si casa parinteasca.A pierdut aproape tot.Pacat ....
garbo086615
Postat pe 25 Februarie 2012 21:47
mama ei nu are nicio vina. cel mai vinovat, mai putin vinovat...
Katinka
Postat pe 25 Februarie 2012 21:51
Care familie? Tu ai distrus-o. Maica-ta doar a facut sex cu un barbat mai tanar.
garbo266125
Postat pe 25 Februarie 2012 22:34
cu un barbat mai tinar care intimplator era al lui fie-sa.
quasaria
Postat pe 25 Februarie 2012 22:36
Buna! Sustin din tot sufletul, parerea Daniiliei! Nu as fi putut sa ma exprim la fel de clar, cu siguranta! Ma bucur asa de mult ca facut-o ea!


Vreau sa mai adaug o mica povestioara, care de fapt este experienta mea personala!
Aveam un papagal! O frumusete! Intre noi era o relatie speciala! Ma astepta in fiecare seara, langa usa, trebuia sa am grija de fiecare data sa nu-l strivesc cu usa! Vorbea, canta, dansa! Cand mi-era rau, venea si ma ciupea de ploape, cred ca simtea el ceva!
Acum doua saptamani, m-am trezit, i-am deschis usa la cusca si i-am dat sa manince. Apoi m-am retras in camera mea sa mai dorm! cand m-am trezit, l-am gasit mort in toaleta. Uitasem usa deschisa la baie si nu lasasem capacul la WC. Papagalul avea aripioarele taiate, ca sa nu zboare! In dorinta lui de a se juca, a ajuns, nu stiu cum, in baie, a alunecat in toaleta si nu a mai putut sa iasa!
Am urlat, am tipat, nimic nu-l mai readuce la viata!
Ma simt o criminala! Prin neglijenta! A fost suficienta o neatentie, si s-a intamplat inevitabilul si ireparabilul! Acesti papagali traiesc si 35 ani in captivitate, eu i-am oferit un an!
Acum regret, ca-l lasam singur in casa foarte mult timp, eu fiind la munca, la gimnastica,etc! Nu i-am acordat suficienta atentie in ultimul timp, si nici prea multa afectiune! Acum am timp suficient si nu am cu cine sa-l petrec!
Asa ca,meditez! Mi-am adus aminte de toate greselile pe care le-am facut de a lungul vietii, si doresc sa mai repar din ce am gresit de-a lungul timpului! Si sa spun oamenilor dragi, cat de dragi imi sunt, si sa le arat acest lucru prin fapte! Acum, cand se poate, cand suntem aici toti, nu apoi, cand unii dintre noi pleaca, si raman numai regretele! Sa incerc sa contruiesc, nu sa distrug! Ca a distruge e asa de usor!

Deci, ce vreau sa spun! A gresi e foarte usor! A acuza pe altul, la fel! Problema este, ca s-ar putea, ca viata, sa te puna in fata unei situatii similare, si culmea, sa reactionezi la fel ca si persoana pe care ai acuzat-o cu atata zel! E foarte bine sa invatam din greseli si sa sesizam imediat cand viata ne aduce pe aceeasi poteca pe unde am mai gresit o data, sau au gresit altii, si noi stim acest lucru!
garbo096607
Postat pe 25 Februarie 2012 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatiile dintre femei si barbati 88 De la: luptatoareacurajoasa 27 Mai 2010 17:25
Gelozia lui ma ucide 27 De la: garbo_1322 7 August 2017 11:58
Cea mai grea decizie din viata mea... sa merg mai departe sau sa ma opresc aici??? 120 De la: garbo068629 13 Ianuarie 2010 18:40
jocuri de noroc si violenta 136 De la: garbo_11169 25 Februarie 2013 11:25
ajutor 3 De la: garbo_447283 2 August 2016 10:38
Setari Cookie-uri