Brain twisters!

Un joc nou pentru mintile infierbintate ale indragostilor fara remedii:

Cine stie raspunsul?

Dl. Popescu are 2 cuburi pe birou si le aranjeaza in fiecare zi ca sa arata data zilei. Ce numere sunt pe fetele fiecarui cub?


Poate in felul asta va eliberati mintea de astre/dezastre si probleme in amor fara rezolvare sau cu rezolvare fatala.
Ciresica
Postat pe 28 Decembrie 2011 20:44
Nimeni la brain twister? Bineinteles ca nu. Ce e mai siropos si elevat decit o discutie cu paharul in mina despre probleme de amor si birfa ca la mahala.

Anyway, uite alta problemuta pentru cine are mai mult de un neuron si mai si stie cum sa-i foloseasca (neuronii).


"Maria ets cu 21 de ani mai in virsta decit copilul ei. In exact 6 ani Maria va fii exact de 5 ori mai in virsta decit copilul ei. Unde este tatal copilului?"

Ciresica
Postat pe 28 Decembrie 2011 21:01
Am postat eu dar m-a delogat pe cand am terminat postarea reiau
SAL
Postat pe 28 Decembrie 2011 21:03
Sa gandim logic: un cub are 6 fete, doua cuburi=12 fete

Pentru a putea indica datele unei luni avem nevoie exact de 12 cifre:
o fata -0 zero
doua fete =1unu
doua fete = 2 doi
o fata =3 trei
o fata = 4patru
o fata =5 cinci
o fata = 6 sase
o fata =7 sapte
o fata =8 opt
o fata = 9 noua
Avem nevoie de doi de unu pentru ziua de 11 , respectiv doi de doi pentru 22
Corect?
SAL
Postat pe 28 Decembrie 2011 21:08
Cred ca este vorba de cifre, nu de numere.

1 2 6 7 8 0
1 2 3 4 5 0

6 este folosit si ca 9
klaire
Postat pe 28 Decembrie 2011 21:09
Erata:
Klaire are dreptate era vorba de cifre nu de numere (desi personal nu prea inteleg care e diferenta, cred ca sunt sinonime cuvintele) si DA! a dat raspunsul corect.

Sal, era vorba doar de data zilei nu si a lunii.
Ciresica
Postat pe 28 Decembrie 2011 21:27
nu sunt chiar sinonime. un numar e format din cifre. cifra e un simbol, iar numarul e o exprimare cantitativa. daca avem numarul 2, de ex., putem spune ca e format din cifra 2, dar daca avem 12 spunem ca numarul e format din doua cifre, 1 si 2.
esme
Postat pe 28 Decembrie 2011 21:40
Postati si voi probleme daca stiti. Eu mai am una si gata pentru azi:


Mos Craciun le cere spiridusilor sa aranjeze renii la sanie si le da o hirtie cu citeva instructiuni:

"Comet sa fie in spatele lui Rudolph, Prancer si Cupid. Blitzen sa fie dupa Cupid si in fata lui Donder, Vixen si Dancer. Cupid sa fie in fata lui Comet, Blitzen si Vixen. Donder in spatele lui Vixen, Dasher si Prancer. Rudolph in spatele lui Prancer si in fata lui Donder, Dancer si Dasher. Vixen in fata lui Dancer si Comet. Dancer in spatele lui Donder, Rudolph si Blitzen. Prancer in fata lui Cupid, Donder si Blitzen. Dasher in spatele lui Prancer si in fata lui Vixen, Dancer si Blitzen. Donder in spatele lui Comet, si Cupid. Cupid in fata lui Rudolph si Dancer. Vixen in spatele lui Rudolph, Prancer si Dasher.

Puteti sa-i ajutati pe spiridusi sa aranjeze renii in ordinea data de Mos Craciun?
Ciresica
Postat pe 28 Decembrie 2011 21:41
Esme, e o chestie de nuanta. In dictionarul de sinonime ai sa gasesti sinonim pentru cuvintul "cifra" cuvintul "numar" si viceversa.
Ciresica
Postat pe 28 Decembrie 2011 21:45
Da, ai si tu dreptate, sunt folosite acum ca si sinonime; exista o diferenta, dar...nu suntem la scoala acum
klaire
Postat pe 28 Decembrie 2011 21:45
Da, eu ma gindeam de pilda de ce se spune "cifra de afaceri" si nu se spune "numarul de afaceri"
Deci e o chestie de nuanta si o dovada in plus ca limba romana e foarte bogata.
Ciresica
Postat pe 28 Decembrie 2011 21:48
chestia cu `cifra de afaceri` e exclusiv exprimare economica. in matematica e cum spuneam, nu exista nuante.
oricum, interesant topicul!
esme
Postat pe 28 Decembrie 2011 21:56
De la: Ciresica, la data 2011-12-28 21:01:52
"Maria este cu 21 de ani mai in virsta decit copilul ei. In exact 6 ani Maria va fii exact de 5 ori mai in virsta decit copilul ei. Unde este tatal copilului?"


OK, sa o luam metodic. Eu, cu calculele facute in fata, pot spune ca problema are mai mult farmec daca transformam anii in luni, un an avand 12 luni.

Deci:

ACUM: copilul are X luni, iar Maria are X+21 ani (x + 21x12 luni).
Peste 6 ani: Copilul va avea X+6 ani (X+72 luni), Maria va avea X+27 ani (X+324 luni)
Maria va avea de 5 ori mai multi ani (deci de 5 ori mai multe luni), adica de 5 ori varsta copilului va fi cat varsta Mariei. In ecuatie, asta ar fi:
5(x+72) = x+324 (x este varsta actuala a copilului, sa nu uitam).
deci, 5x+360 = x + 324 deci
4x = -36(minus 36) ==> x = -9 (minus 9) LUNI.
Deci peste fix 9 luni copilul va avea 0(zero) luni, adica peste 9 luni se va naste.
Inutil sa ne intrebam ce face tatal copilului acuma, dar emoticoanele ne pot ajuta sa ne imaginam
Depinzand, totusi, de imaginatia Mariei si a tatalui copilului, cel mai probabil este ca tatal copilului sa fie pe Maria.
Ecoul
Postat pe 28 Decembrie 2011 22:20
De la: Ciresica, la data 2011-12-28 21:41:34
Mos Craciun le cere spiridusilor sa aranjeze renii la sanie si le da o hirtie cu citeva instructiuni:

"Comet sa fie in spatele lui Rudolph, Prancer si Cupid. Blitzen sa fie dupa Cupid si in fata lui Donder, Vixen si Dancer. Cupid sa fie in fata lui Comet, Blitzen si Vixen. Donder in spatele lui Vixen, Dasher si Prancer. Rudolph in spatele lui Prancer si in fata lui Donder, Dancer si Dasher. Vixen in fata lui Dancer si Comet. Dancer in spatele lui Donder, Rudolph si Blitzen. Prancer in fata lui Cupid, Donder si Blitzen. Dasher in spatele lui Prancer si in fata lui Vixen, Dancer si Blitzen. Donder in spatele lui Comet, si Cupid. Cupid in fata lui Rudolph si Dancer. Vixen in spatele lui Rudolph, Prancer si Dasher.

Puteti sa-i ajutati pe spiridusi sa aranjeze renii in ordinea data de Mos Craciun?


Prancer, Cupid, Rudolph, Dasher, Blitzen, Vixen, Comet, Donder, Dancer

Am impresia ca i-am ametit...din cauza ametelii mele; ii visez in noaptea asta.
klaire
Postat pe 28 Decembrie 2011 22:22
De la: Ciresica, la data 2011-12-28 21:27:06Erata:
Klaire are dreptate era vorba de cifre nu de numere (desi personal nu prea inteleg care e diferenta, cred ca sunt sinonime cuvintele) si DA! a dat raspunsul corect.

Sal, era vorba doar de data zilei nu si a lunii.


N-ai citit atenta postarea mea.
Tot despre cifre scriam si eu
Sunt aceleasi ca cele postate de Klaire cu diferenta ca am cifra 9 in loc de al doilea 0 (zero) de care nu e nevoie.
SAL
Postat pe 28 Decembrie 2011 22:24
Klaire, asa e!

Sal, scuza-ma daca nu ti-am apreciat raspunsul dar am vazut ca mentionai ceva de luna si atunci nu l-am citit pina la sfirsit.
Scuza-ma.

Ecoul:100% Tatal este cu mama!
Ciresica
Postat pe 29 Decembrie 2011 03:23
ia sa vedem:
aflati urmatoarele trei numere din sir:

4, 6, 12, 18, 30, 42, 60, 72, 102, 108, ?, ?, ?.
esme
Postat pe 29 Decembrie 2011 08:37
138 150 180
klaire
Postat pe 29 Decembrie 2011 08:55
klaire, poti sa si explici algoritmul?
Ciresica
Postat pe 30 Decembrie 2011 05:02
De la: Ciresica, la data 2011-12-30 05:02:34klaire, poti sa si explici algoritmul?


La fiecare dintre numerele postate de catre emse si daca aduni 1, si daca scazi 1 rezulta un numar prim. Urmatoarele numere din secventa care indeplinesc aceasta conditie sunt cele postate de catre Klaire.

Google for "twin primes".

Sunt acele perechi de numere prime a caror diferenta este 2.
3 si 5, bunaoara, sau 11 si 13, 17 si 19, etc.
Pentru concizie, ele se reprezinta prin numarul intreg dintre ele. De exemplu 4 pentru 3 si 5, 12 pentru 11 si 13, 18 pentru 17 si 19, etc.
Ecoul
Postat pe 30 Decembrie 2011 15:25
i`m impressed!


esme
Postat pe 30 Decembrie 2011 15:36
la intuitie, da - dar formula de calcul?
doar nu le identifici prin brute force, nu?
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2011 15:40
De la: quasaria, la data 2011-12-30 15:40:04la intuitie, da - dar formula de calcul?
doar nu le identifici prin brute force, nu?

Formule de calcul nu prea exista atunci cand vine vorba despre numere prime. Pentru noi, ramane la intuitie. Fiind vorba despre numere mici, intuitia functioneaza bine. Daca esme ar mai fi pus inca vreo trei sau patru termeni in acea secventa, ar fi fost mult mai greu pentru noi sa le gasim pe urmatoarele trei. Totusi, si aici intuitia ne-ar fi putut ajuta, in sensul ca ne-ar fi indreptat spre testarea numerelor de forma 6k (multiplu de 6), caci in "sirul lui esme" :), exceptand primul termen - 4 -, toti ceilalti termeni sunt multiplu de 6. Iar ceea ce intuitia ne sugereaza, matematicienii au demonstrat deja: numerele prime "gemene" sunt de forma 6k+1 sau 6k-1, termenul generic pentru o astfel de pereche fiind 6k.
Ecoul
Postat pe 30 Decembrie 2011 16:00
a. ok. E ceva mai simplu decit sa iei toate numerele peste 108 la rind sa vezi daca sint prime.


quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2011 16:04
da, exact, asta e forma 6n-1 6n+1...cu exceptia perechii (3, 5), redate aici algoritmic prin 4, pt a servi scopului.

esme
Postat pe 30 Decembrie 2011 16:28
Ecoul,

Felicitari pentru explicatiile deslusite!

Sunt convinsa ca e mai mult decat o aptitudine matematica nativa.
Mi-a placut si felul in care ai evidentiat o regula transferabila in rezolvarea altor probleme similare.

Daca nu te deranjeaza, poate postezi unele exercitii de logica.
nathalie
Postat pe 30 Decembrie 2011 18:16
interesant! sunt niste siruri matematice, pana la urma.
asadar, numerele astea dovedesc inca o data ca totul e armonie!
...ori poate fi. :P
esme
Postat pe 31 Decembrie 2011 09:41
Noi mai alteram armonia din cand in cand :)

Si pentru ca aici v-am "cunoscut", va spun si eu sa aveti Anii cat mai plini, sanatatea sa nu se plictiseasca de voi, iar bucuriile sa isi faca loc in viata voastra zilnic.

La Multi Ani!
klaire
Postat pe 31 Decembrie 2011 21:10
klaire, la multi ani si tie! sanatate, bucurii si schimbari! ... numai in bine!
...o doresc tuturor!

La Multi Ani!
esme
Postat pe 31 Decembrie 2011 21:31
klaire
Postat pe 31 Decembrie 2011 21:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Animale de companie 1 De la: Mushu 13 August 2009 08:48
curs de manichiura pedichiura arad oradea timisoara 1 De la: garbo_3782 26 Mai 2012 17:31
Sfantul Nicolae-Sin-Nicoara 1 De la: vuvuzela 6 Decembrie 2010 15:02
Ghidusii Muzeelor: un eveniment cultural gratuit 1 De la: garbo_400660 25 Aprilie 2014 13:07
Despre realitatea ignorata a oraselor Romaniei 63 De la: MarilenaS38 26 Noiembrie 2012 10:49
Setari Cookie-uri