Gospodina?Doar atat?

Femeia romanca, gospodina de profesie? Doar atat? Ce-ar fi sa schimbam impreuna aceasta mentalitate? Scopul ei n viata e sa-si tina casa curata ca o farmacie i frigiderul incarcat? Totul pentru copii si sot? Va invit pe voi sa enumerati... M-am gandit ca am putea face din toate aceste responsabilitati o afacere...Daca te intereseaza trimite email la alinapopa1969@yahoo.com
alinapopa1969
Postat pe 11 Decembrie 2011 06:07
nope. Go Middle East.
quasaria
Postat pe 21 Decembrie 2011 18:56


abia astept tiradele gospodinelor
perce1
Postat pe 22 Decembrie 2011 10:18
Poti incerca sa influentezi o mentalitate, fara sa ai garantia ca o vei schimba.
Eventual, incearca un brainstorming.

Pana la urma, e minunat ca suntem diferite.
Unele suntem femei de cariera, altele suntem gospodine dedicate, altele - dame de companie si etc...
Acum, etc-ul ala e tare lung si sincer, functioneaza in combinari de n luate cate k.
Adica o gospodina poate fi si telenovelista, dar poate sti si diferenta intre un mascara volumizing si unul curly si nu numai.

Personal, nu mi-am invoit niciodata colegele de servici care dadeau fuga la cratita si aspirator, dar pentru plimbari si coafor am avut toata intelegerea.
nathalie
Postat pe 22 Decembrie 2011 12:26
mie nu mi se pare deloc ca romanca e gospodina de profesie - cel putin, daca are sub 60 de ani.... Si daca ma uit prin mall-uri incep sa am suspiciuni ca ar fi cu totul altceva. Altfel de ce drak sa porti tona de ruj si tocuri cui dimineata?!
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2011 12:31
Da, sau tocuri stiletto si textile cu imprimeuri...

Cum, de ce?
Pentru ca vulgarul nu are limita, nici chiar pentru fetita lu paparino...

Dar sunt si cocoane mult sub 60 de ani, care-i spun precupetei - mai pune, bre, un cartof, ca inca nu-s doua kile!
Sau asta o fi business?
nathalie
Postat pe 22 Decembrie 2011 12:46
mda, asta e alt trend care ma scoate din sarite.... Pana mea, mai bine nu maninc cartoful ala decit sa ma tiganesc pt el. Ma lipsesc. Si eu n-am douaj de kg de cartofi stocati in talie....
Cind vad cite una din asta - sau unul, ma rog - ca alearga cinci piete ca sa ia ceapa mai ieftin cu 0.2 RON, si pune si pasiune in cum explica... dom'ne ce business am facut.... ma apuca sau risul, sau plinsul... Romanii au oricum un mare respect fata de timpul si confortul lor. Important e sa "adune" nene, chiar daca se tavalesc pe jos pt doua cepe degerate.... Iar asta nu tine de saracie. Tine de mentalitate.

quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2011 12:55
Femeia romanca, gospodina de profesie? Doar atat? Ce-ar fi sa schimbam impreuna aceasta mentalitate? Scopul ei n viata e sa-si tina casa curata ca o farmacie i frigiderul incarcat? Totul pentru copii si sot? Va invit pe voi sa enumerati... M-am gandit ca am putea face din toate aceste responsabilitati o afacere...Daca te intereseaza trimite email la... alias Pfiranda !



mmno... ca ma bagai si eu pe aici, dar fara succes... adica nu intelesei nica !!! adica cum vine asta ca scopul ei in viata este sa tina casa curata, nimeni nu-ti cere sa fie ca o farmacie pentru simplu motiv ca, casa nu e farmacie... si frigiderul incarcat ???? da ce, tu nu stai in casa aia.... numai sotul si copii stau ? tie nu-ti face placere sa fie curat in casa si frigiderul plin ? si-n dulapuri ordine in zeci de rochii si fuste ? si era sa cad de pe scaun cand am citit ca tu vrei sa faci din aceste responsabilitati.... afacere !!! adica cum afacere ? adica in ce consta afacerea ? de curiozitate... tu ai servici, ai vreo meserie, in afara de cea de "gospodina"... ai carnet de conducere, stii cat face radical din 81... ???? si lui "Q"... aici in Middle East, femeile sunt super gospodine.... !!! sa stii ! sau n-am inteles eu ce-ai vrut sa spui..... ! deci cum va spusei, n-am inteles ce vrea madam Popa, mai ales la chestia aia cu: "AFACERE"... ? aveti mila... nu ma bruscat prea tare... !!!
barboneli
Postat pe 24 Decembrie 2011 14:07
e tot mai rar gospodina, iar acest lucru mai ales la sarbatori se observa. Constat in reportajele tv cu cata mandrie spun unele domnite ,,nu stiu sa fac cozonac, prefer s ail cumpar si nici timp pentru asta nu am,, . Dar in acelasi timp pland in pumnii in singuratate ca nu au un partener stabil, un barbat care sa fie al lor. Poate ca si facutul cozonacului l-ar atrage pe un posibil partener lanaga ele... Cine stie...
dolce_farnientte
Postat pe 25 Decembrie 2011 12:50
aha, cozonacul...cine vrea? am facut, e cu nuca!
Ana32
Postat pe 25 Decembrie 2011 13:08
De la: barboneli, la data 2011-12-24 14:07:42???? si lui "Q"... aici in Middle East, femeile sunt super gospodine.... !!! sa stii ! sau n-am inteles eu ce-ai vrut sa spui..... !


asta am zis si eu.
Ca in middle east femeile sint gospodine de profesie, nu in RO.

E drept ca madamele respective n-au absolut nici o obligatie financiara fata de clan: ci doar obligatia de housekeeping, si de a turna copii (multi...)
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2011 13:15
De la: nathalie, la data 2011-12-22 12:46:53Da, sau tocuri stiletto si textile cu imprimeuri...

Cum, de ce?
Pentru ca vulgarul nu are limita, nici chiar pentru fetita lu paparino...

Dar sunt si cocoane mult sub 60 de ani, care-i spun precupetei - mai pune, bre, un cartof, ca inca nu-s doua kile!
Sau asta o fi business?


nici snobismul nu are limita, Nat...
e destul sa prinda din doua-trei parti zvonul ca se poarta pantofi cu tocuri in fatza, si imediat se conformeaza, ca sa fie "in trend"...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 25 Decembrie 2011 13:20
mda. Realitatea e ca niciodata n-am inteles din ce bani mai maninca vreo saraca secretara care are salariul de 1k ron si telefon mobil de 3k ron.....
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2011 13:22
renunta la cartofi si ceapa. ce ai in stomac nu se vede, dar telefonul, da.
Ana32
Postat pe 25 Decembrie 2011 13:25
De la: quasaria, la data 2011-12-25 13:22:43 mda. Realitatea e ca niciodata n-am inteles din ce bani mai maninca vreo saraca secretara care are salariul de 1k ron si telefon mobil de 3k ron.....


heeeey, Q....

inseamna ca nu ai auzit de economia suPt_erana...:)))
eu_geminy
Postat pe 25 Decembrie 2011 13:31
De la: Ana32, la data 2011-12-25 13:08:50aha, cozonacul...cine vrea? am facut, e cu nuca!


fara stafide si rahat? Merge si numai cu nuca. Vin de indata. Sa aduc la schimb niste piftie de curcan?
dolce_farnientte
Postat pe 25 Decembrie 2011 13:43
nu la schimb...langa, cozonac. Am si cu mac.
Ana32
Postat pe 25 Decembrie 2011 13:49
De la: Ana32, la data 2011-12-25 13:49:02nu la schimb...langa, cozonac. Am si cu mac.


Grea alegere cu mac? cu nuca? Atunci vin cu sampanie si flori, traditional, cavalereste !
dolce_farnientte
Postat pe 25 Decembrie 2011 13:51
mai sunt cavaleri?
Ana32
Postat pe 25 Decembrie 2011 14:00
Definitie:

CAVALER = cuvant folosit ori de cate ori Valer este dat ca exemplu.

:)))))
eu_geminy
Postat pe 25 Decembrie 2011 14:02
Ana32
Postat pe 25 Decembrie 2011 14:03
gura lumii-i sloboda!
sinonim? nu cred.
Ana32
Postat pe 25 Decembrie 2011 14:16
Pana la urma ideal e sa nu ne uitam in...gura lumii !!
dolce_farnientte
Postat pe 25 Decembrie 2011 14:24
si, mey, dolce, tu esti un cavaler d-ala de-l pomeneste gura lumii oximoronic asa ori de alt soi?
ori nu esti? punct! hahaha!
esme
Postat pe 25 Decembrie 2011 14:25
De la: esme, la data 2011-12-25 14:25:19si, mey, dolce, tu esti un cavaler d-ala de-l pomeneste gura lumii oximoronic asa ori de alt soi?
ori nu esti? punct! hahaha!


inca mai studiez situatia !
dolce_farnientte
Postat pe 25 Decembrie 2011 14:49
cum ati ajuns voi de la gospodina (da sau ba...) la cavaleri.... nu stiu ??? si ce e cu afacerea.... iese sau nu ? sau, intra sau nu ?
barboneli
Postat pe 25 Decembrie 2011 15:01
eu zic ca femeile sa ii puna pe barbati la facut cozonaci si sa fie gospodari....
femeia naste copiii si este de ajuns,,,face dragoste,,,restul sa faca barbatul in gospodarie...
ingerasulluptator
Postat pe 25 Decembrie 2011 15:05
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-25 15:05:23eu zic ca femeile sa ii puna pe barbati la facut cozonaci si sa fie gospodari....
femeia naste copiii si este de ajuns,,,face dragoste,,,restul sa faca barbatul in gospodarie...


Sa intelegem de aici ca numai femeia face dragoste? Barbatul nu o ajuta in acest demers? O sa imi cer scuze acum in numele barbatilor ca nu putem si noi naste...
dolce_farnientte
Postat pe 25 Decembrie 2011 17:06
De la: dolce_farnientte, la data 2011-12-25 12:50:59e tot mai rar gospodina, iar acest lucru mai ales la sarbatori se observa. Constat in reportajele tv cu cata mandrie spun unele domnite ,,nu stiu sa fac cozonac, prefer s ail cumpar si nici timp pentru asta nu am,, . Dar in acelasi timp pland in pumnii in singuratate ca nu au un partener stabil, un barbat care sa fie al lor. Poate ca si facutul cozonacului l-ar atrage pe un posibil partener lanaga ele... Cine stie...



cica cel mai bun cozonac iese daca cei doi parteneri il fac impreuna.
cri_cat
Postat pe 25 Decembrie 2011 17:51
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-25 15:05:23,,,face dragoste,,,restul sa faca barbatul in gospodarie...


adica... e echivalent cu a da cu aspiratorul, sau cum? Intra in categoria "treburile casei"?
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2011 19:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Unde v-ar place sa lucrati?....la privat sau la stat? 20 De la: caleidoscop 16 Septembrie 2014 09:21
Pariu cu mine insami 9 De la: Annna_Maria7 20 Decembrie 2010 13:44
O parere... 27 De la: LOLALOLA 22 Iulie 2011 10:55
Medierea 18 De la: anaROBERT 11 Ianuarie 2011 12:28
normele muncii 2 De la: luptatoareacurajoasa 5 Martie 2010 22:09
Setari Cookie-uri