Despre tricotat!

Dragi forumisti si forumiste, va place sa tricotati?
Este cineva care isi petrece timpul cu andrelele sau croseta in mina?
Mai sunt bunici, mamici, fete care isi fac singure un fular sau tricoteaza doar din pasiune?
Haideti sa impartasim idei, modele, site-uri care ne pot ajuta in dezvoltarea cunostintelor despre tricotat.
Ciresica
Postat pe 23 Noiembrie 2011 19:06
cine mai tricoteaza azi, ciresico?
printre etnobotanice?
dor72_
Postat pe 23 Noiembrie 2011 19:08
ma gindeam si eu...asa....ca e iarna si mai tricoteaza lumea cite o caciulita, un fularas.....
Eu tricotez si cunosc multa lume care o face. Nu pot sa cred ca nu mai sunt mamici tinere care nu vor sa tricoteze o pereche de botosei la bebelusii lor, sau o mamica nu prea tinara care tricoteaza un fular sau o bunicuta care sa nu tricoteze o vestuta.
In final calitatea lucrului manual e incontestabila iar satisfactia este fara limite. Dar depinde si pentru cine tricotezi ca daca faci papuci de casa pentru cineva care dupa ce ii primeste ii si arunca.....
Anyway, eu sunt optimista si sper ca lumea in Romania (ca peste tot de altfel) inca mai tricoteaza. Tricotajele manuale sunt foarte scumpe si in lumea mare sunt foarte bine apreciate.
Ciresica
Postat pe 23 Noiembrie 2011 19:14
mie imi place sa tricotez

asa, pentru mine...
Eugenia69
Postat pe 23 Noiembrie 2011 19:28
Si io fac sosete groase, din lana !
Axl_22
Postat pe 23 Noiembrie 2011 19:30
sa nu ma intelegeti gresit...si eu tricotez de toate....am tricotat mereu
vorbesc despre "preocuparile" tinerelor din ziua de azi...unghii siliconate si andrele...nu cred
mi-e necaz ca se pierd valorile, de aceea am intervenit astfel...
dor72_
Postat pe 23 Noiembrie 2011 20:15
Eu am invatat sa tricotez inainte de a invata sa scriu. Si de la jacketele pentru papusi am ajuns la fel si fel de proiecte pentru toate dimensiunile.
Chiar acum tricotez un sal care are forma triunghiulara dar am sa-l port ca si un fular. Mai inainte am terminat un alt fular destul de lat care se poate folosi si ca sal (am o slabiciune pentru saluri moi si calduroase).
Daca vreti va pot impartasi niste site-uri cu diverse modele si genuri de tricotaje. Chiar daca nu sunt in romaneste faptul ca au poze si filmulete le face pe intelesul tuturor.
Abia astept sa termin salul sa-mi fac niste manusi fara degete si apoi niste cirpe de bucatarie pentru a lua obiectele firbinti. Astea vreau sa le fac duble in forma de gargarita (am un fetish pentru gargarite:) )
Ciresica
Postat pe 24 Noiembrie 2011 21:57
Ciresico .. doar despre tricotaje pot spune, de tricotat nu am tricotat prea mult.

Despre tricotaje .... mmm.
am pus ochii pe o rochita tricotata. Super!
cri_cat
Postat pe 25 Noiembrie 2011 23:57
si mie imi plac rochitele tricotate care se poarta anul asta; asa ca niste pulovere mai lungi.
Mi-am luat citeva si le port ori cu cizmele lungi ori la botine..

Dar de tricotat n-am sa mai tricotez o rochie pentru mine doar pentru nepotele cind or apare! Abia astept sa-mi termin salul si sa trec la proiectul urmator.

Aparent tinerele mamici nu mai tricoteaza botosei si caciulite in ziua de azi. Oare cum isi umplu ele timpul liber ?
Ciresica
Postat pe 26 Noiembrie 2011 01:08
Daca vreti va pot impartasi niste site-uri cu diverse modele si genuri de tricotaje. Chiar daca nu sunt in romaneste faptul ca au poze si filmulete le face pe intelesul tuturor.

roflorea
Postat pe 26 Noiembrie 2011 03:08
http://www.youtube.com/watch?v=LVnTda7F2V4
Ciresica
Postat pe 26 Noiembrie 2011 04:15
Daaaa....si mie imi place foarte mult sa tricotez...o fac de la 14 ani si acum am 40...Chiar te rog,daca ai ceva modele noi si frumoase sa ni le impartasesti si noua...Eu sint in Italia si aici anul acesta se poarta hainele din tricot!Multumesc Ciresica!!!
Reli_Aurelia
Postat pe 26 Noiembrie 2011 09:32
Da , da, vreau si eu ceva modele, de copil ma interseaza acuma, astept !
garbo044118
Postat pe 26 Noiembrie 2011 16:44
De la: Eugenia69, la data 2011-11-23 19:28:12mie imi place sa tricotez

asa, pentru mine...
doinadoina
Postat pe 27 Noiembrie 2011 01:28
multumesc mult pentru seit ! este minunat;am gasit model pentru tricotat si crosetat.ma relaxeaza lucrul de mana !vreu sa lucrez o paturica nepotelei mele care ,,,,,,pocmai maine implineste o saptamana !
doinadoina
Postat pe 27 Noiembrie 2011 01:34
a inceput sa imi placa de cand am descoperit ca un pulover ptr bebe e 10 euro la chinezi,si 20 la magazin.
acum sunt la moda sarafanele la bebe,si lucrez cu spor.
stiyu modele o gramada,si cu croseta,si cu andrelele,ptr ca mama avea carti,si lucra de toate.
insa nu stiucum sa le scriu aici.
mai ales cele cu croseta.
stiu un punct cu croseta,de la bunica,unic,nu l-am mai vazut,si ieseca un painanjen,sau floare,stea.
voi incerca sa il descriu,merita.
eu am o rochie traznet,cu punctu;l asta,si partea buna e ca avanseaza foarte repede,nu dureaza mult.
d
daniilia
Postat pe 27 Noiembrie 2011 07:10
De la: daniilia, la data 2011-11-27 07:10:47 a inceput sa imi placa de cand am descoperit ca un pulover ptr bebe e 10 euro la chinezi,si 20 la magazin.
acum sunt la moda sarafanele la bebe,si lucrez cu spor.
stiyu modele o gramada,si cu croseta,si cu andrelele,ptr ca mama avea carti,si lucra de toate.
insa nu stiucum sa le scriu aici.
mai ales cele cu croseta.
stiu un punct cu croseta,de la bunica,unic,nu l-am mai vazut,si ieseca un painanjen,sau floare,stea.
voi incerca sa il descriu,merita.
eu am o rochie traznet,cu punctu;l asta,si partea buna e ca avanseaza foarte repede,nu dureaza mult.
d


Ciresica, tu esti experta in tricotaje dupa cate vad. Felicitari !
DD_BB
Postat pe 27 Noiembrie 2011 08:43
tricotajele sint atit de ieftine in ziua de azi incit nu se merita nici macar sa te uiti la andrele serios
garbo206643
Postat pe 27 Noiembrie 2011 09:44
Asa o fi, insa cand lucrezi ceva de mana ta pentru copii sau familie nici nu se compara. E vorba de placere, daruire totala pentru cei dragi. Asta numai daca iti place sa impletesti sau daca ai timp la dispozitie.
DD_BB
Postat pe 27 Noiembrie 2011 09:49
si mie imi place sa tricotez chiar dc nu prea am timp, servici, 2 copii, ...si chiar m-ar interesa niste site-uri
nicoletacioca_1974
Postat pe 27 Noiembrie 2011 11:54
gata, ma apuc si eu e tricotat...
sau mai bine de goblen,
ca sa nu-mi stric ochii...:PP

:))
eu_geminy
Postat pe 27 Noiembrie 2011 12:45
eeeeeu....

eu merg prin magazine sau ma uit pe net sa vad ce se poarta si apoi imi fac singura :P

Annna_Maria7
Postat pe 27 Noiembrie 2011 13:50
Si mie imi place sa crosetez. Ai eu am invatat sa crosetez inainte de a merge la scoala...Este un mod de relaxare pentru mine si ma inspir din saitul T&T TRICOT. Au o gramada de modele
nelik
Postat pe 27 Noiembrie 2011 16:26
Imi place!, de curand mi-am redescoperit pasiunea si imi fac un fular.
garbo192909
Postat pe 27 Noiembrie 2011 18:46
Tricotatul e chestia aceea ce se face una pe fata , una pe dos?
SAL
Postat pe 27 Noiembrie 2011 18:52
Cind poti sa-ti cumperi o rochie tricotata cu numai $20.00 e si normal sa nu te uiti la andrele.
Aici nu e vorba de a fii practic e vorba de dragoste.
In fiecare ochi tricotat e dragoste, rabdare si viata. Cind tricotezi un fular pentru cineva nu-i daruiesti persoanei numai fularul, materialul, ci ii oferi dragoste in fiecare invaluire in fular, ii daruiesti timpul tau.

Mai mult, tricotatul (ca si statul pe net si latrind la stele) este terapie.

Eu nu sunt experta in tricotat; stiu sa fac atit de multe dar nu consider asta neaparat un talent deosebit. Tricotez cind ma uit la Tv ca altfel nu am timp.

Aveam in RO o carte "biblie de modele" as numi-o pe care de curind am gasit-o on line ai acum o am iara. Ce este amuzant e faptul ca acum 20 si de ani o consideram carte da capatii pentru tricotat/crosetat acum mi se pare puerila. Ce am invatat de la bunica a fost ABC-ul andrelelor ce stiu acum e mult mai mult. Chir si un banal ciorap se face altfel acum. e mult mai delicat si plin de fantezie decit ce stiam acum 100 de ani.

Mda, doar pentru cei carora chiar le place o astfel de activitate am un indemn: nu lasati pasiunile sa moara doar pentru ca latra ciinii.

Tot ce este facut din penita, pensula, virful cutituluicroseta , andrea este arta. Sa stii sa tricotezi e arta asa cum arta este sa stii sa faci lucruri marunte (fara inteles pentru unii) din hirtie si lipici.
Am lasat in RO citeva goblene...o frumusete pentru mine...probabil ca o sa ma apuc iar la un moment dat in viata.

Felicitari artistilor cu andrelele si croseta.

Am sa incerc sa pun niste poze cu diverse impletituri care le gasesc pe diverse site-uri. Poate va inspira.
Ciresica
Postat pe 27 Noiembrie 2011 21:04
De la: Sal_a_toi, la data 2011-11-27 18:52:22Tricotatul e chestia aceea ce se face una pe fata , una pe dos?



Dap .. uneori se foloseste si la nervi .. unul pe fata .. unu pe dos :)))))
cri_cat
Postat pe 27 Noiembrie 2011 21:14
Am pus citeva poze, sper sa va dea idei.
Am sa mai pun cind mai gasesc.
Ciresica
Postat pe 27 Noiembrie 2011 22:27
De la: eu_geminy, la data 2011-11-27 12:45:49gata, ma apuc si eu e tricotat...
sau mai bine de goblen,
ca sa nu-mi stric ochii...:PP

:))


pentru a-ti proteja ochii, incearca cu ...goblini
ceva modele
http://cautare.poze.org/search/images?search=green+goblin&type=images
dor72_
Postat pe 27 Noiembrie 2011 22:35
am tricotat si eu ! destule pentru mine si copii din pacate nu mai am timp sosete si plovere care leam purtat cu drag interesant subiectul ! aproape ca si uitasem ,felicitari pentru doamna care nea reamintit in acest topic de tricotat
166116maryeta
Postat pe 28 Noiembrie 2011 11:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CURIOZITATI 14 De la: KNIGHT_31 25 Decembrie 2010 22:32
numai Europa de Est -vinovata? 2 De la: tutankhamon 19 Februarie 2010 00:48
Destinul fiecaruia este prestabilit? 209 De la: fleurdelis 17 Martie 2010 02:19
vino iarna 23 De la: dor72_ 27 Ianuarie 2012 17:14
ce doriti sa schimbati in serviciile oferite pe internet? 6 De la: pik_nik 6 Februarie 2010 16:14
Setari Cookie-uri