Alopecie areata(Pelada)

Acum, mai bine de un an, am fost diagnosticata cu pelada! Am facut 4 injectii cu diprophos, iar apoi, saptamanal mi-i s-a aplicat o crema...Insa rezultatele nu-s pe masura asteptarii, ba din contra, portiunea de par lipsa se mareste! Stie cineva vreun remediu contra acestei boli? De m-ati ajuta, v-as multumi din suflet!
Ionella87
Postat pe 14 Octombrie 2011 23:10
Pana acum naturist exista antibioticul de la FARES ORASTIE, capsule, 30 buc.
Ia 2 cutii, pauza intre ele de 2 spatamani. Mai ia doar vitamina A intre cele tratamente.

Reia totul dupa 2 luni.

Extern, maseazati usor pielea capului din cand in cand in cursul zilei.
Nu te usca cu foenul!
Spalati parul doar la nevoie.
Piaptana-te doar cu perie de lemn.

In jumatate de an, o sa-ti revina zambetul si increderea.
Succes!
DardinDar
Postat pe 20 Octombrie 2011 04:05
Draga Ionella,

anul trecut am fost si eu diagnosticata cu alopecie areata, am urmat un tratament de 3 luni iar rezultatele sunt foarte multumitoare. Scrie-mi pe adresa de mail craciunasa@yahoo.com sa-ti s[un ce solutii mi-a recomandat medicul dermatolog la care am fost eu.
Toate cele bune.
anairis
Postat pe 20 Octombrie 2011 08:57
Nu ma peicep la boli dar, in urma cu ceva ani, cineva din anturajul meu s-a trezit cu o pata mare pe cap (lipsa parului) ce se marea foarte repede si urat, probabil cu ti se intampla tie, de pe nu mai stiu unde auzisem de usturoi, am sugerat sa se frece frecvent cu usturoi pana incepe sa se vada efectele, te rog sa ma crezi ca azi are parul mult mai bogat...
Repet, nu stiu ce boala a avut dar, usturoiul a avut mare efect...
Poate merge si la tine...
garbo088037
Postat pe 24 Octombrie 2011 20:45
De la: garbo088037, la data 2011-10-24 20:45:17Nu ma peicep la boli dar, in urma cu ceva ani, cineva din anturajul meu s-a trezit cu o pata mare pe cap (lipsa parului) ce se marea foarte repede si urat, probabil cum se intampla si la tine, de pe... nu mai stiu unde, auzisem de usturoi, am sugerat sa se frece frecvent cu usturoi pana incepe sa se vada efectele, te rog sa ma crezi azi are parul mult mai bogat...
Repet, nu stiu ce boala a fost dar, usturoiul a avut mare efect...
Poate merge si la tine...
garbo088037
Postat pe 24 Octombrie 2011 20:48
De la: garbo088037, la data 2011-10-24 20:48:20
De la: garbo088037, la data 2011-10-24 20:45:17Nu ma peicep la boli dar, in urma cu ceva ani, cineva din anturajul meu s-a trezit cu o pata mare pe cap (lipsa parului) ce se marea foarte repede si urat, probabil cum se intampla si la tine, de pe... nu mai stiu unde, auzisem de efectul usturoiului, am sugerat sa se frece frecvent cu usturoi pana incepe sa se vada efectele, te rog sa ma crezi azi are parul mult mai bogat...
Repet, nu stiu ce boala a fost dar, usturoiul a avut mare efect...
Poate merge si la tine...
garbo088037
Postat pe 24 Octombrie 2011 20:50
Poate merge si la tine...[/quote]
garbo088037
Postat pe 24 Octombrie 2011 20:52
Buna seara,
In urma cu mai mult de 10 ani am fost diagnosticata cu pelada. Prima portiune cazuta a fost in diametru de 3-4 cm. Am urmat tratamentul constand in inflitratii cu diprophos si xilina si rezultatul a fost nul si mai mult de atat, caderea a continuat pana la pierderea aprox. jumatate din scalp. D-zeu mi- a scos in cale o dr. dermatolog, care mi-a recomandat sa-l contactez pe d-l prof. dr.JUSTIN DIACONU de la spitalul Scarlat Longhin din Bucuresti (in statia de metru Tineretului). M-am internat pt ca sunt din provincie si am urmat tratamentul recomandat de dansul. Dupa 6 saptamani aveam tot capul acoperit de par, la inceput puf care s-a transformat ulterior in par normal. Pt a creste eficienta tratamentului m-am ras pe cap si mi-am pus peruca desi medicul nu mi-a recomandat, probabil in ideea de a nu ma traumatiza . Prin raderea repetata a pufuletului aparut cred ca devine mai repede viguros parul si in plus ma puteam spala mult mai usor. De atunci nu am mai avut niciodata probleme de caderea a parului. Am mai trimis la dansul in urma cu cativa ani o cunostiinta care si-a recapatat deasemenea parul .Sunt in sufletul dvs , stiu mai bine decat oricine ce inseamna aceasta boala, insa aveti incredere ca acest prof. va vindeca.
Multa sanatate,
Mihaela
roza_mimoza_13
Postat pe 27 Octombrie 2011 19:46
De la: roza_mimoza_13, la data 2011-10-27 19:46:15Buna seara,
In urma cu mai mult de 10 ani am fost diagnosticata cu pelada. Prima portiune cazuta a fost in diametru de 3-4 cm. Am urmat tratamentul constand in inflitratii cu diprophos si xilina si rezultatul a fost nul si mai mult de atat, caderea a continuat pana la pierderea aprox. jumatate din scalp. D-zeu mi- a scos in cale o dr. dermatolog, care mi-a recomandat sa-l contactez pe d-l prof. dr.JUSTIN DIACONU de la spitalul Scarlat Longhin din Bucuresti (in statia de metru Tineretului). M-am internat pt ca sunt din provincie si am urmat tratamentul recomandat de dansul. Dupa 6 saptamani aveam tot capul acoperit de par, la inceput puf care s-a transformat ulterior in par normal. Pt a creste eficienta tratamentului m-am ras pe cap si mi-am pus peruca desi medicul nu mi-a recomandat, probabil in ideea de a nu ma traumatiza . Prin raderea repetata a pufuletului aparut cred ca devine mai repede viguros parul si in plus ma puteam spala mult mai usor. De atunci nu am mai avut niciodata probleme de caderea a parului. Am mai trimis la dansul in urma cu cativa ani o cunostiinta care si-a recapatat deasemenea parul .Sunt in sufletul dvs , stiu mai bine decat oricine ce inseamna aceasta boala, insa aveti incredere ca acest prof. va vindeca.
Multa sanatate,
Mihaela
roza_mimoza_13
Postat pe 27 Octombrie 2011 19:47
O reteta din batrani care da rezultate: se amesteca in parti egale : gaz (petrol lampant) , alcool de cel putin 70 grade si ulei de recin (din farmacii sau plafar), cu aceasta solutie (emulsie) se ung locurile cu pricina , eventual toata pielea capului.Se tine cat mai mult chiar o noapte dupa care se spala normal. sper sa fie de ajutor.
anelia_pintilie
Postat pe 3 Noiembrie 2011 12:44
De la: Ionella87, la data 2011-10-14 23:10:17 Acum, mai bine de un an, am fost diagnosticata cu pelada! Am facut 4 injectii cu diprophos, iar apoi, saptamanal mi-i s-a aplicat o crema...Insa rezultatele nu-s pe masura asteptarii, ba din contra, portiunea de par lipsa se mareste! Stie cineva vreun remediu contra acestei boli? De m-ati ajuta, v-as multumi din suflet!
Stiu o reteta de la manastire pe care o folosesc calugarii si la fratele meu a mers foarte bine,i a crescut iar parul.Se culeg crini infloriti ,se umplu doua -trei recipiente din sticla si se acopera cu alcool medicinal apoi se lasa la macerat cam o luna la intuneric.Se maseaza pielea capului dimineata si seara si nu trebuie sa va clatiti daca va spalati pe par.
aida71
Postat pe 9 Noiembrie 2011 16:13
Buna ziua, va recomand sa folositi ca si tratament, produsele farmaceutice Rueber Tricosystem, iti recomand sa folosesti de la ei samponul Dermopel impreuna cu lotiune tonica/fiolele Fancy si crema Iboderm. O sa fi foarte multumita de rezultat.
andreea_mihai
Postat pe 14 Noiembrie 2014 14:58
Pe bune, chiar dai copy-paste la acelasi mesaj, in tot forumul?!
dana2011
Postat pe 14 Noiembrie 2014 18:57
Buna ,
Este o zi minunata pentru noi !!!

Lavanda Sky Beauty Clinique (Cluj Napoca, Romania), are onoarea de a se lauda cu Esteticianul nostru, Adina Cornea, care a obtinut rezultate impresionante si vizibile in tratarea alopeciei cu Gold Meso Pen (microneedling) -> http://lavandasky.ro/tratament-dermapen/

Aici puteti vedea rezultatul obtinut la noi dupa doar 5 sedinte ->

www.facebook.com/LavandaskyRO/photos/a.1696767660537645.1073741828.1677880969092981/1720873498127061/?type=3&theater
Lazin_Reka_1
Postat pe 9 Mai 2016 17:15
Buna! Am si eu probleme cu caderea parului. Am diagnostic: alopecia areata incognita. Doctorul Justin Diaconu a murit. Ma puteti ajuta va rog cu alte informatii legate de tratamentul pe care l-ati urmat dvs si cunostinta dvs. Telefonul meu este 0722205136. Email: marianai24@yahoo.com. Multumesc frumos!
garbo_449378
Postat pe 13 Iulie 2016 18:33
pentru roza_mimoza_13

Buna! Am si eu probleme cu caderea parului. Am diagnostic: alopecia areata incognita. Doctorul Justin Diaconu a murit. Ma puteti ajuta va rog cu alte informatii legate de tratamentul pe care l-ati urmat dvs si cunostinta dvs. Telefonul meu este 0722205136. Email: marianai24@yahoo.com. Multumesc frumos!
garbo_449378
Postat pe 13 Iulie 2016 18:36
Buna Mihaela!
Esti prima persoana din ultimele doua luni care ma face sa.mi revina zambetul.
Spune.mi te rog ,cum esti acum,a mai recidivat pelada?
Sunt o mama indurerata,plang continuu si nici un doctor nu mi.a dat vreo speranta de vindecare ptr fiica mea in varsta de 5 anisori.
Te rog din suflet revin.o cu detalii,poate imi lasi un nr.de tel sa.mi spui mai multe,ai face o mare fapta atat ptr fiica mea care e speriiata si priveste la mine cu dorinta de a face cv.
Multumim din suflet,sunt sigura ca mai sunt persoane in situatia noastra si se bucura tare mult dupa citirea mes tau.
Sanatate multa la toata lumea!
garbo_462420
Postat pe 28 Ianuarie 2017 18:54
Din cate vad, e o problema destul de paguboasa.. Eu auzisem ca se trateaza relativ usor cu niste fiole de Revalid. Cel putin asa spunea vecina mea ca a scapat..
garbo_464292
Postat pe 30 Martie 2017 15:48
Buna ziua
Va rog daca ati gasit un remediu pt alopecie areata sa ne trimiteti si noua un semn. Avem un baietel de 11 ani care are aceasta problema de un an de zile si am dori macar sa stopam procesul de cadere a parului.
Multumesc ( 0723 755 180 )
garbo_481189
Postat pe 20 Ianuarie 2018 07:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
loveeeee 10 De la: garbo_12832 12 Aprilie 2013 22:31
Cancer 39 De la: deep2w 10 Iunie 2013 14:18
tratament naturist impotriva candidozei 133 De la: garbo101210 28 Martie 2010 09:32
vreau sa tina relatia asta!!! 58 De la: blondina_X 23 Ianuarie 2010 23:01
produse nu skin si pharmanex 198 De la: redfire 24 Octombrie 2012 13:25
Setari Cookie-uri