Asa sunt eu...

Se spune ca n-a murit nimeni din dragoste. Sau din lipsa ei. Eu nu cred asta. Cred ca durerea pe care ti-o da iubirea, sau mai grav, lipsa ei, este una dintre cele mai insuportabile dureri posibile. Poti sa te anestezieze si sa te spintece pe bucatele, chiar si sa iti scoata inima din piept si tu sa nu simti nicio durere, dar oricate anestezii ai face, oricate medicamente ai lua, daca te doare sufletul, simti in fiecare bucatica din corp.

M-am trezit azi dimineata cu o durere acuta dupa ultima criza de-aseara. Era fizica, o simteam. Dar nici macar asta nu putea sa imi distraga atentia de la durerea ce o simteam in tot corpul. Ca un gol in tot trupul, cu furnicaturi pe sira spinarii, cu senzatia aia de teama care iti ia rasuflarea. Ma durea sufletul. Am oftat si mi-am urmat ritualul de dimineata.

Am intalnire azi la marginea Bucurestiului asa ca am luat masina. Conduceam cu ochelarii de soare la ochi ca sa nu imi vad ochii inlacrimati in oglinda si nici sa nu atrag privirile curiosilor din statiile lui 41. Nu i-as fi observant eu oricum si stiu ca nu m-ar fi intrebat de ce plang, doar ca durerea asta e a mea si nu o impart cu nimeni. Plangeam. Simteam o durere groznica undeva in tot corpul si nu puteam pur si simplu sa imi stapanesc lacrimile. Imi zaresc mobilul si vad ca are lumina aprinsa. Raspund surprins si vocea lui Marian imi spune: Ce faci tati? Tocmai am trecut pe langa tine!!! Si ai doua motive sa conduci cu ochelarii la ochi pe vremea asta: Ori ai baut prea mult aseara, ori plangi, ori amandoua!

Nu i-am raspuns nimic iar lacrimile au inceput sa-mi siroie mai tare. Incercam sa ma stapanesc si sa deschid cat mai mult ochii ca sa reusesc sa si vad pe unde merg. Si am continuat sa tac. Nu eram in stare sa scot nici un sunet iar senzatia de sufocare era tot mai mare.

Lasa tati, ai sa vezi ca o sa fie bine! Si-atunci am reusit sa-i raspund: Nu de data asta Marian! Nu si de data asta

A continuat sa vorbeasca pret de cateva minute insa sincer nu stiu ce mi-a spus. Nici nu mai stiu cum am ajuns la servici, la ce semafoare am oprit. Nu mai stiu si e interesant cum creierul poate sa faca aceste lucruri pentru ca am ajuns intreg. Si nu stiu cum am facut-o!

Imi pare ca nu te-am mai vazut de un secol si totusi, parca ieri te tineam in brate, parca ieri te tineam de mana in timp ce ne plimbam seara pe Magheru, sau ne intorceam fericiti de la Brico cu bradul de Craciun. Dar nu e asa, nu mai e de mult asa. E mai bine de o luna de cand nu ti-am mai vazut macar chipul frumos si dulce si mai bine de jumatate de an de cand nu mai stiu ce inseamna sa mergi linistit la culcare, jumatate de an de cand trupul meu e intr-o permanenta stare de incordare si frica. Sunt in sevraj. Sunt in sevraj pentru ca da, sunt dependent de tine.

Esti drogul meu de cativa ani de zile. Te iau in functie de starea vremii, in functie de cat de tare vreau sa uit de ceva sau in functie de cat de tare imi tremura corpul de dorinta, saupur si simplu. Te iubesc si te vreau. Vreau sa te am si sa fii in tot corpul meu. Vreau sa respir, sa transpir, sa iubesc si sa traiesc prin tine. Vreau broboane de sudoare pe frunte atunci cand in sfarsit te am. Vreau. Deci sunt dependent. De tine. De mainile tale, de buzele tale, de atingerile tale, de sanii tai, de bataile inimii tale. Sunt intr-o faza in care dependenta imi poate fi fatala.

Dar nu imi este. Sunt un drogat cu temele la zi. Stiu ca te-am luat haotic atatia ani si mai stiu ca pe langa fericirea pe care mi-o ofereai au fost si atatea efecte secundare dar nu imi pasa pentru ca tu m-ai facut sa cunosc fericirea, senzatia aia euforica asemenea unui drog. Si cand am simtit ca nu voi mai primi nimic am disperat si apoi am zis ca ma pot opri, pot sa-mi revin, pot sa uit, pot sa scap. Un fel de reabilitare. Drogatii se duc adesea la reabilitare si se mint si mint pe toata lumea din jur ca asta isi doresc: sa scape de viciul asta. Dar nu, corpul, sufletul nu asta isi doresc! Ele isi vor drogul, isi vor sentimentele si senzatiile inapoi. Vor sa pluteasca din nou. Medicii i-au spus sevraj, poetii i-au spus dor. Mie intotdeauna mi-au placut mai mult poetii: poezii mai scriu si eu, pe cand injectii n-o sa fac niciodata in viata mea, nimanui!

Eu sunt un drogat cu capul pe umeri. Stiu ca sunt dependent si in momentul in care in urma unui val imens de placere si a unei doze prea mari de tine, voi ajunge la pamant. Am ajuns. Dar mi-am invins teama si am zis: ok, mergem la reabilitare. O sa invat sa traiesc fara dorinta asta bolnava care imi macina tot corpul. Fara trezitul in miezul noptii, transpirat si plin de dorinta. Fara saruturile alea care te storc de orice putere si care iti lipesc stomacul de sira spinarii. Fara mangaierile alea vesnice care imi imoaie genunchii. Fara ochii aia atat de frumosi si blanzi care rad, fara buzele alea dulci care zambesc atat de frumos sau se strang cand esti furioasa. Si tremur, ma zbat, urlu si plang. Imi amintesc de toate, blestem, te blestem si disper. Si dau vina pe soarta, si spun ca mai vreau macar un sarut mic de tot, macar o atingere, o privire, si-mi zic ca ma multumesc cu putin. Tremur si slabesc. O sa ajung o fantoma si niciun medicament nu imi va vindeca inima. Pentru ca sunt dependent de tine. Pentru ca niciun medicament si nici o alta metoda de a ma reabilita nu a functionat si nu o sa functioneze. Si toate incercarile mele disperate folosite pana acum de a scapaau dat gres. Mi-am jurat de-atatea ori ca nu te voi mai cauta, am incercat sa ma razbun, sa iti caut defecte, sa te inlocuiesc. Am zis ca poate toti cei care au incercat sa ma sfatuiasca au dreptate si cui pe cui se scoate dar nu e asa.
Parfumul tau, tot il mai simt, vocea ta inca o mai aud. Te zaresc adesea in dreapta mea, desi niciodata nu esti acolo... si toate amintirile parca ieri s-au intamplat

Tu esti minunea mea, fericirea mea tot! Si cui pe cui... nu se scoate!

Zilnic stau si privesc poza aia de la baraj, poza in care ma privesti cu un zambet larg si strengarescpoza aia care ma distruge incet-incet dar care ma tine in viata.
iullygeo
Postat pe 13 Octombrie 2011 13:43
frumos....
ufishor
Postat pe 13 Octombrie 2011 13:48
da.. e frumos si trist.
cricat
Postat pe 13 Octombrie 2011 13:56
"Imi amintesc de toate, blestem, te blestem si disper. Si dau vina pe soarta, si spun ca mai vreau macar un sarut mic de tot, macar o atingere, o privire, si-mi zic ca ma multumesc cu putin. Tremur si slabesc. O sa ajung o fantoma si niciun medicament nu imi va vindeca inima. Pentru ca sunt dependent de tine. "
dor...
asa sunt eu...
Axl_22
Postat pe 13 Octombrie 2011 13:58
o poezie...
prea multa durere
Eugenia69
Postat pe 13 Octombrie 2011 17:28
poezie,durere,viata....
Ktine
Postat pe 13 Octombrie 2011 17:35
Foarte frumos...
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Octombrie 2011 18:26
eu cred ca e notarul elodiei
si, fara gluma, mie mi-au dat lacrimile
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 18:49
O asa iubire nu banuiam ca poate exista...Pare literatura, pare imaginatie...Prea frumoasa, ca sa fie adevarata...asa imi vine sa spun!
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Octombrie 2011 18:52
si daca ar fi spus ca e casatorit si are copii, o sotie cuminte acasa, iar domnisoara cu pricina e mai tanara cu vreo 20 de ani, sigur ar fi primit ceva bolovani in cap
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 18:55
De ce sa nu existe?pt ca e prea fr? sau dureros de fr?! si totodata trist!
Axl_22
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:10
De la: Axl_22, la data 2011-10-13 19:10:07De ce sa nu existe?pt ca e prea fr? sau dureros de fr?! si totodata trist!



Poate un barbat iubi atat de mult si de frumos?
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:13
De la: pustietate_in_floare, la data 2011-10-13 18:55:45si daca ar fi spus ca e casatorit si are copii, o sotie cuminte acasa, iar domnisoara cu pricina e mai tanara cu vreo 20 de ani, sigur ar fi primit ceva bolovani in cap


povestea e reala, ea fost sotia, nu exista nici o domnisoara si nici copii...din pacate.
iullygeo
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:14
iully sau geo, citind, pentru o clipa, am inteles toate formele de adictie ...sper din tot sufletul sa fie doar poezie. pe mine m-ai cucerit!

povestea e reala
Eugenia69
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:14
De la: Eugenia69, la data 2011-10-13 19:14:52iully sau geo, citind, pentru o clipa, am inteles toate formele de adictie ...sper din tot sufletul sa fie doar poezie. pe mine m-ai cucerit!

as vrea sa fie doar poezie sau macar un vis urat
iullygeo
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:17
pe mine nu m-ai cucerit, si asta pentru ca am fost deja cucerita
eu sunt mai grea de cap
te-a parasit ?
ai pierdut-o definitiv prin voia domnului ?
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:18
"Poate un barbat iubi atat de mult si de frumos?"
eu cred ca multi barbati pot iubi atat de mult, dar nu multi pot scrie asa frumos
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:23
De la: pustietate_in_floare, la data 2011-10-13 19:18:51pe mine nu m-ai cucerit, si asta pentru ca am fost deja cucerita
eu sunt mai grea de cap
te-a parasit ?
ai pierdut-o definitiv prin voia domnului ?


am scris ce simt si cu speranta ca poate va citi... si cred ca astfel ti-am raspuns la intrebari.

Numai bine!
iullygeo
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:24
in cazul asta "clovnule",poate ar fi cazul sa-i arati si ochiul care rade.
Eugenia69
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:26
Luna,de ce n-ar putea un barbat iubi,asa?
numai noi femeile, putem iubi oare?
da,am sters si eu o lacrima,si amintirile ma dor!
geo,tu mai poti spera....
Axl_22
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:28
De la: Axl_22, la data 2011-10-13 19:28:34Luna,de ce n-ar putea un barbat iubi,asa?
numai noi femeile, putem iubi oare?
da,am sters si eu o lacrima,si amintirile ma dor!
geo,tu mai poti spera....


Puiule, exista putine iubiri ASA...cred...pe lumea asta...
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:35
cred ca fiecare dintre femeile din garbo care s-au simtit iubite si nu mai sunt cu respectivul si-ar dori sa fie cea careia ii sunt adresate aceste vorbe, treaba proasta e ca nu toate au fost la baraj
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:36
si mai am ceva de zis...eu cred ca a scris asa frumos o femeie, nu ca barbatii n-ar putea emite asa vorbe frumoase, dar ar fi fost mai concis
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:40
recunosc, frumos discursul! pt ca, sa fim seriosi, problema ta devine, expusa asa, mai degraba un exercitiu de elocinta, o incercare literara! isi pierde pana la urma realitatea si devine altceva.
dar...am citit ceva ce apreciez. ...ca si discurs. nu comentez din alte perspective.
esme
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:41
Luna "puiul" te contrazice! fara suparare!OK?
Axl_22
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:46
geo, poate ca nu ai chef sa interactionezi cu noi, dar mai am o intrebare: acum ce faci, astepti ca doamna sa se recunoasca in postarea ta si sa se intoarca? e imposibil sa nu fi simtit ca o iubesti, din ce scrii tu razbate doar nevoia ta de ea, a ei nu prea...
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:50
De la: Axl_22, la data 2011-10-13 19:46:20Luna "puiul" te contrazice! fara suparare!OK?


Dimpotriva!!! Imi face placere ca ma contrazici! Serios...
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Octombrie 2011 19:51
De la: pustietate_in_floare, la data 2011-10-13 19:40:48si mai am ceva de zis...eu cred ca a scris asa frumos o femeie, nu ca barbatii n-ar putea emite asa vorbe frumoase, dar ar fi fost mai concis



pustietate in floare....citesc cu drag mereu...trilogia
Eugenia69
Postat pe 13 Octombrie 2011 20:21
eugenia
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 20:23
suma viciilor ramane constanta,n-ai decat sa inlocuiesti o dependetza cu alta,apuca-te de integrame...
cu riscu' de a parea insensibila,rostesti de atatea ori cuvintele: dependent,drog,sevraj...daca te simti atat de bolnav de ea inseamna ca nu-ti prieste,maica..
ce va mai place sufriru,nene...si da-i si zaci...ca e mai simplu...
baga-i mana in paru' de la ceafa,si spune-i:
-te iubesc de mor,proasto!
s-ar putea sa nu se stie....ehe,he,he...

care mergeati la brico sa luati brad,fetelor?hai? si care stati protzap la baraj,acolo,cu zambetu' ala poznas ?
ale draq muieri!

si stilu' asta atat de cunoscut,bre...crez ca iar avem teme de la imparatie...
da' macar s-a straduit,cand il vad cu lacrimile"siroie" mai ca-mi vine sa-i dau o batista...

iasomia
Postat pe 13 Octombrie 2011 20:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
destinatie de vacanta 15 De la: garbo195305 11 Martie 2011 00:23
Copil Dificil 72 De la: chanty 25 Noiembrie 2010 12:12
concurs 3 De la: rapsody33 27 Octombrie 2010 03:40
Incompatibilitate copil -educatoare 1 De la: STANESCU_R 16 Septembrie 2010 15:06
buna! 3 De la: bau 22 Iunie 2010 20:39
Setari Cookie-uri