examen de titulatura al profesorilor-Romania 2011-dezastru

pai daca profesorii care nu au luat note de trecere la examenul de titulatura sunt inca activi in cadrul invatamantului cu pretentiile aferente....de ce sa nu emita si elevii prententii pt ca nu/i asa sunt"eminentii"...unor profesori "eminenti".....sa intre la facultate chiar in stare de bebelus 0-9 luni , nu numai din gradinita???
ratuscaceaurata
Postat pe 10 Octombrie 2011 18:21
rato, ce e aia titulatura?
dor72_
Postat pe 10 Octombrie 2011 19:24
la Perish se cheama ca e titularizare...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2011 21:59
vb despre subiect.....titularizare,frauda,absenteism ca nu stiau subiectelre....asta e importat ...CINE PE CINE INVATA CARTE?


"Examenul de titularizare s-a desfasurat in conditii normale. Salile de examen au fost supravegheate video, iar cei care au incercat sa copieze au fost eliminati din concurs.

In Hunedoara, centrele de examen au fost la Scoala Andrei Saguna si Liceul Grigore Moisil. Doi profesori au fost eliminati din examen pentru ca aveau fituici, iar alti patru nu posedau adeverinta care sa ateste ca si-au sustinut licenta in 2011.

Dupa terminarea probei scrise, profesorii au iesit buimaciti de subiecte. Parerile sunt aceleasi: subiecte dificile si punctaj prea mare pentru metodica.

In Bucuresti, toate centrele de examen din cele sase sectoare au fost supravegheate video. Patru profesori au incercat sa fraudeze examenul si au fost eliminati din sala. In Giurgiu, alte cinci cadre didactice au fost prinse cu fituici sau carti. Sute de profesori nu s-au prezentat la examen. Examinatorii considera ca motivul absenteismului il reprezinta instalarea camerelor video in salile de examen.

In Arad, un profesor a fost eliminat din examen, iar alti 124 de candidati au iesit din sala dupa numai o ora, declarand ca subiectele sunt dificile sau ca notarea e nepotrivita.

Din cei 190 de candidati inscrisi la un centru de examen din Caras-Severin, aproape jumatate au renuntat sa mai dea proba din cauza subiectelor. In Timis, cinci profesori au fost eliminati pentru copiat, iar 181 de cadre didactice inscrise in examen nu s-au prezentat. La Botosani au absentat 196 de profesori si doi au fost prinsi copiind".....despre asta este vorba!!
ratuscaceaurata
Postat pe 10 Octombrie 2011 22:19
erata...examen de titularizare
ratuscaceaurata
Postat pe 10 Octombrie 2011 22:21
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-10-10 22:19:43vb despre subiect.....titularizare,frauda,absenteism ca nu stiau subiectelre....asta e importat ...CINE PE CINE INVATA CARTE?[quote]


Mey ratzusco,

eu imi permit acuma sa te critic nitzel, fiindca stiu ca, spre deosebire de altii, in cazul tau, pielea rea si rapanoasa ori o bate, ori o lasa. Ideea e ca nu te superi...

de ce folosesti atatea puncte de suspensie?! potrivit regulilor de scriere consacrate, ele indica o intrerupere a gandirii/ actiunii, sau o omisiune din textul scris.

sa zicem cafolosim acest semn ortografic daca dorim sa evidentiem o pauza mai lunga decat cea a unei virgule (si eu le folosesc, ca si cum mi-as lua o pauza de respiratie, uneori, in timp ce vorbesc), sau daca dorim sa sugeram un moment de meditatie pentru urmatoarea idee.

dar...(pauza) care idee???
dupa o astfel de pauza, ar trebui sa aprofundezi tema abordata. nu? :)

ia gandeste-te cum ar fi sa citesti polologhia asta a mea cu puncte de suspensie tot la doua cuvinte. si dupa aia sa-mi zici daca nu ai obosit, sau daca nu ti s-a aplecat sa ma citesti...:P

un fragment in stilul tau de mai sus ar suna cam asa:

"punctele de suspensie... nu le folosim... de foarte multe... ori... pentru ca... nu e... corect si... nici daca........... folosim............ zeci de puncte............................. nu exprimam nimic......... decat o EXPRIMARE INCOERENTA ..................... cel putin IN SCRIS."

pe tine nu te-ar exaspera sau dimpotriva, nu te-ar adormi un asemenea text?

in fine, imi cer scuze, nu vreau sa te supar. nici pe tine, nici p[e altii care abuzeaza, in mod absolut nejustificat, de acest semn de punctuatie.

da' bat si eu seaua, nitel.
poate, cine stie.:P
:))

eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2011 22:36
,,
sunsset
Postat pe 10 Octombrie 2011 22:38
am inteles, sun.
tu folosesti virgule de suspensie.;)
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2011 22:43
eiiii...se foutu....pagina....
Axl_22
Postat pe 10 Octombrie 2011 22:53

...scuze...am gresit topicul....

v-am intrerupt cumva

ati ramas...suspendati?

aci e prea grele...pentru mine

(ioi, sunt prea multe ...puncte )

am picat examenul....in mod, repetat...dezastru
sunsset
Postat pe 10 Octombrie 2011 22:54
no, importanta e ideea (nefiind ideea mea), si nu modul in care se prezinta pagina.
zic si eu.;)
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2011 22:57
sunsset...cum sa intrerupi...asa ceva? .............
Axl_22
Postat pe 10 Octombrie 2011 22:59
probabil ti se pare ca ai comis un gest extraordinar de inteligent, acum.
la fel cum - tot probabil - fara sa inveti nimic, vei continua.

in fapt, am profitat de o biata coincidenta, nu pe ratusca o vizam.

macar asta ai inteles, se pare...;)
:))

eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2011 23:08
eu_ge,totusi conteaza si ambalaju,ca ideea,sa fie,inteleasa!:D

eu,invatz,mereu,cate ceva in fiecare zi,uite,fara puncte!

DA,am inteles! si n-am afirmat niciodata ca-s inteligenta!:D
Axl_22
Postat pe 10 Octombrie 2011 23:09
da, ma rog, e parerea ta.
acel "ambalaj" e de la site, nu e de la mine, iar asta chiar nu importa. decat pentru tine, vad.

in alta ordine de idei, conteaza ambalajul in care vad ca insisti sa iti invelesti "ideile".

daca vrei sa faci un pas inainte, e bine sa nu o iei ca pe o rautate faptul ca am vrut sa te invat ceva mai bun decat ceea ce faci.
cel putin, in scris.

dar ma rog, tu alegi, modul in care te infatisezi celorlalti...;)

din partea mea, spor sa ai!:P
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2011 23:14
ambalajul,e de la tine,cand ai citat ratza,ai gresit,atunci apare acest format!
nu,m-am suparat!
Ma repet,invat! Multumesc! :)
Axl_22
Postat pe 10 Octombrie 2011 23:19
Axl, eu nu o dau la intors.
stiu mai bine daca am gresit sau nu.
la fel cum stiu si daca sa ma iert sau nu, in acest caz.;)
:)
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2011 23:20


dragilor,sa ne iubim si in pace sa convetuim,



cate-o floare,pentru fiecare.....

fara ambalaj...ca vine direct din suflet

sunsset
Postat pe 10 Octombrie 2011 23:22
Axl_22
Postat pe 10 Octombrie 2011 23:26
g.....toata viata avem de invatat si bine ai observat ca eu nu ma supar cand atragerea atentiei nu este tendentioasa.fiecare mai greseste.......insa eu ma folosesc de aceste puncte de suspensie deoarece in realitate vorbesc mult....si nu vreau sa fac la fel si in virtual......aceste puncte inlocuiesc ganduri,idei,fraze nespuse tocmai pt a nu plictisi.incerc sa spun esentialul,dar ideile imi vin cu repeziciune in cap....si ma lupt cu mine si cu ele sa nu le scriu pe toate.asa fac si pe ciorne si la studiu...bag punctele intre doua fraze ca sa imi retin ideile.....e un sistem folosit de mine in ultimul timp care ma ajuta la prescurtare de text.uite si acum in timp ce iti scriu despre aceste lucruri regret ca nu pot sa spun mai mult si mai mult cum gandesc,cum simt....
ratuscaceaurata
Postat pe 10 Octombrie 2011 23:28
ratusca,
nu e neaparat cazul tau.
recunosc, am profitat, sperand ca - in liniste - unele persoane ar putea intelege ceea ce trebuie.
n-a prea fost sa fie asa, din cate vad.

atunci cand folosesti prea des punctele de suspensie, acestea numai idei ascunse sau mister nu mai exprima.
nici macar inteligenta, ci doar anostitate, convexitate, plictiseala.

sau, precum bine spunea o persoana interesanta de aici, inseamna "innec in exprimare".
(nah, ca i-am furat ideea, sper sa ma pot revansa:P)

dar repet, nu e chiar cazul tau, si nu trebuie sa te justifici.

punctele de suspensie au rostul lor, nu sunt ceea ce inventam noi.

cum ar fi de exemplu ideea ca, folosindu-le, am putea parea, draga doamne, mai "interesanti".

nici vorba de asa ceva.

doar retina zgariata, si cam atat!:D
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2011 23:41
eu sunt si glumeata,si serioasa,iubesc tot ce ma inconjoara si chiar daca uneori mai fac pe suparata,nu o fac cu rautate.de aceea voi semna si eu acordul de pace si intelegere de pe garbo care vad ca se semneaza tacit sau cu emoticoane.pt toti userii garboveni .atentie fiecare emoticon reprezinta sufleteste ceva.
ratuscaceaurata
Postat pe 10 Octombrie 2011 23:44
brrr, alt abuz!

abuzul de broscoi galbeni.
nu mai stau ca ma ingalbenesc si eu.:D

Paaaaaaaaa!:))
eu_geminy
Postat pe 10 Octombrie 2011 23:47
De cele mai multe ori, e adevarat, abuzul de puncte de suspensie denota o incoerenta in exprimarea ideilor, o balbaiala sau o fractura in logica propozitiei.

Iar insiruirea de emoticoane cu topaitori, pupici, flori, hlizeala, strambatura si in final plans in hohote mie-mi exprima labilitatea psihica a celui care le uziteaza.

Sau, in ambele situatii, poate fi vorba de rezultatul consumului excesiv de alcool.
nathalie
Postat pe 11 Octombrie 2011 00:05
Nat,
pana acum credeam despre mine ca-s rau...:D

Mai lipseste rautatea mica de esme: cruda si neiertatoare.
cu "nuielusa" ei adorabila...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2011 01:05
referitor la folosirea semnelor de punctuatie si emoticoanelor eu am alta parere...decat cei din generatiile anterioare mie. multe invataturi care in trecut erau valabile .... astazi nu mai sunt... ... punctele au alte conotatii azi... asa simt in momentele acelea ca voi mai avea ceva de adaugat si pot completa in locul punctelor.iar folosirea emoticoanelor.nu are nici/o legatura cu vre/o stare medicala sau de alta natura insinuata de cineva aici.eu tot ce fac ...o fac cu pasiune si cum imi da impulsuri inima si creierul.nu va mai descriu ce relatii trebuie sa avem cu simtirile noastre,cu organismul si organele noastre.....cu lumea inconjuratoare cu florile ,cu animalutele , cu puncte,cu virgulele ,cu universul.... avem conceptii diferite ....si eu fac asa cum simt in orice moment.
folosesc punctele de suspensie pentru ca leaga ideile intr-un mod placut. le da continuitate si iti da posibilitatea sa tragi propria concluzie ca cititor.
am tendinta de a le folosi dupa fiecare fraza le-as folosi dupa fiecare cuvant, dupa fiecare litera numai puncte ca jocurile de cuvinte ..vi inapoi si le inlocuiesti cu litere
devii creator ai gasit un spatiu care abia asteapta sa fie completat de tine cu ce vrei tu ce naiba, esti stapan peste acele puncte mici si cuminti. Faci ce vrei din ele
cateodata, ele spun mai mult decat niste cuvinte ca si tacerea si nu ai tot timpul nevoie de lumina ca sa vezi totuliar referitor la emoticoane...le folosesti pt ca ti/au fost date sa iti exprimi starile .cine incearca sa dea alte conotatii o face in mod tendentios.uite G spune ca ii se pare dificil de citit... sunt de acord pt ca nu simte ca mine si nu gandeste ca mine...lumea se schimba ...stiinta si/a schimbat traiectoria....iar cei care catalogheaza(si aici sper sa se recunoasca singura...cand debiteaza .).. si nu sunt deschisi noului...pe mine nu ma pot manipula.generatia noastra a inceput sa schimbe tot ce e vechi,hotie,materialism,consumism,minciuna,manipulare...etc..si va chemam si pe voi alaturi de noi.

ratuscaceaurata
Postat pe 11 Octombrie 2011 05:28
si apropo, tema era alta....vb despre subiect.....titularizare,frauda,absenteism ca nu stiau subiectelre....asta e importat ...CINE PE CINE INVATA CARTE?


"Examenul de titularizare s-a desfasurat in conditii normale. Salile de examen au fost supravegheate video, iar cei care au incercat sa copieze au fost eliminati din concurs.

In Hunedoara, centrele de examen au fost la Scoala Andrei Saguna si Liceul Grigore Moisil. Doi profesori au fost eliminati din examen pentru ca aveau fituici, iar alti patru nu posedau adeverinta care sa ateste ca si-au sustinut licenta in 2011.

Dupa terminarea probei scrise, profesorii au iesit buimaciti de subiecte. Parerile sunt aceleasi: subiecte dificile si punctaj prea mare pentru metodica.

In Bucuresti, toate centrele de examen din cele sase sectoare au fost supravegheate video. Patru profesori au incercat sa fraudeze examenul si au fost eliminati din sala. In Giurgiu, alte cinci cadre didactice au fost prinse cu fituici sau carti. Sute de profesori nu s-au prezentat la examen. Examinatorii considera ca motivul absenteismului il reprezinta instalarea camerelor video in salile de examen.

In Arad, un profesor a fost eliminat din examen, iar alti 124 de candidati au iesit din sala dupa numai o ora, declarand ca subiectele sunt dificile sau ca notarea e nepotrivita.

Din cei 190 de candidati inscrisi la un centru de examen din Caras-Severin, aproape jumatate au renuntat sa mai dea proba din cauza subiectelor. In Timis, cinci profesori au fost eliminati pentru copiat, iar 181 de cadre didactice inscrise in examen nu s-au prezentat. La Botosani au absentat 196 de profesori si doi au fost prinsi copiind".....despre asta este vorba!!

Raporteaza abuz de limbaj
ratuscaceaurata
Postat pe 11 Octombrie 2011 05:38
rata, in toate domeniile exista uscaturi. Pe acest domeniu s-a pus accent acum la televizor. Daca iei acum alt domeniu de activitate vei vedea cate persoane incompetente sunt.
Profesorii care nu au un post de titular pot avea unul de suplinitor. Si diferenta de bani nu cred ca este prea mare. Aici este problema.
cricat
Postat pe 11 Octombrie 2011 07:03
ON TOPIC

Perle ale cadrelor didactice

Virgula este o ntrerupere de sarcin
Motivele poeziei ar fi iubirea
Este prima poezie de factur romantic a lui Eminescu n care iubita l invit la iubire
Subiectu const n efermitatea poetului n contrast cu natura
Codrul este un prieten vechi unde simte nevoia pentru o descrcare sufleteasc
n Sara pe deal merg oile la pscut
Precolari i formeaz unele deprinderi i nsuiri noi fr s i dea cu seama
n continuare ilustreaz iubirea stranic care se ntrupeaz



Nu stiu de ce oare au picat examenul.
nathalie
Postat pe 11 Octombrie 2011 08:44
ratza,

hai sa nu batem campii acuma....

daca ar fi precum spui tu, un simplu analfabet ar putea umple 5 raduri cu maimutzoi icterici si alte 7 cu puncte de suspensie, asumandu-si titlul de "geniu neinteles", deoarece - nu-i asa? - apartine unei "alte generatii".

ideea asta e fix rahat.

daca tot extrapolam, ajungem la exemplul ca atata evoluam, pana vom ajunge sa ne inmultim prin polenizare. (ma rog, unora li se potriveste, dar n-au decat sa schimbe regnul caruia apartin:P)

limba exista pentru comunicare, iar daca doresti sa exprimi ceva, fie si intr-un mod mai ermetic, o faci respectand niste reguli de comunicare elementare.
diferenta o face stilul, educatia, cultura, modul in care comunicam o idee, fie si in scris.
sau mai ales in scris.

si eu pot dori sa scriu o injuratura, dar ma abtin, folosind puncte de suspensie, in loc.
asta nu inseamna ca am spus ceva extraordinar.

dar in acelasi timp, poate inseamna cu mult mai mult decat cred o seama de idioti ca vor ei sa exprime, in timp ce adevarul gol-golutz din spatele punctelor si al altor bazdaganii este ca de fapt au gauri mari in creier. cele mai multe, din nascare:P

cine vrea sa umple de maimutzoi si sumedenie de puncte-puncte, isi poate cumpara un caiet dictando si exersa in el. fiindca uneori e bine sa stii sa si faci frumos cerculetze, liniute, decat sa ciocanesti repetitiv in niste taste, determinat/-a fiind de un comportament obsesiv compulsiv cauzat de o boala psihica.:P

mutilarea limbii nu inseamna evolutie, ratzusco. (poate doar la modul propriu, in cazul celor care nu mai contenesc cu imbecilitati, pretinzand ca ar fi "savantii noii generatii":D)

nu e o chestie de manipulare, o limba cu regulile ei impune cel putin o doza de bun simtz, impune respect, indiferent de ceea ce vrei sa exprimi.

una e ortografia/gramatica, altul este stilul - care da nota personala a exprimarii, amprenta ei unica - .

si nu despre stil vorbim aici.

da'in fine, plec la treaba acuma.

O zi buna!

PS: nu e de mirare ca dupa '90 au aparut o sumedenie de cretini care publica volume de maculatura, pe care insa nu le citeste nimeni. asta ca o constatare generala. ma rog, la ei e vorba si de faptul ca nu spun nimic, chiar daca or sti gramatica.
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2011 09:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Garbo e urat 11 De la: Celleste_ 19 Aprilie 2010 20:16
Biciclete 16 De la: Ioan_Paul 1 Octombrie 2014 19:21
Concert Mozart Rocks pe 12 aprilie la Sala Palatului 1 De la: deliapetrescu 11 Aprilie 2010 18:45
poate stie cineva 18 De la: garbo039663 1 August 2010 17:15
Ce bautura beti la film? 14 De la: garbo_4810 22 August 2017 20:43
Setari Cookie-uri