sentiment de vinovatie,de singuratate.

in familia mea s-au intamplat multe in ultimul timp. anul trecut parinti mei erau pe punctul de dirvot,n-au mai divortat,mama a inceput sa vorbeasca cu un barbat,vaduv cu un copil,nu il cunosc habar n-am cine e. tata pana acum 2 saptamani un betiv,acoolist,ce mai. fratele meu mereu plecat in deplasari,cand e acasa e cu prieteni,pleaca la chefuri,toatele cele,prietnul meu sta la mine de cand suntem impreuna de 9 luni aproape,el lucreaza in timisoara,vine acasa si sta,tata iarasi sta dupa ce vine de la servici,mama vine foarte tarziu.in fine,ai mei se cearta mereu ca tata o doreste si mama nu il vrea ea spune ca din cauza betiilor,tatal meu e foarte rau cand bea. tranteste,injura are treaba cu toata lumea. eu ma simt singura,nu mi-am gasit de lucru sunt acasa meru fac curatenie,adun dupa fiecare asta fac toata ziua,nimeni nu ma baga in seama ca si cum as fi o fantoma,cand am nevoie de ceva nu ii am pe parinti mei langa mine,ma simt foarte singurasi prietenul meu s-a indepartat de mine,nimeni nu realizeaza prin ce trec eu,uneori ma prefac ca nu am nimic,am si eu nevoie de cineva care sa fie langa mine prietene nu mai am,toate au prieten si mi se pare firesc sa stea cu ei,cateodata simt nevoia sa mai ies cu peietenu meu sa bem un suc,sau macar sa ne plimbam cu faceam inainte. parinti mei nu mai sunt cu au fost,fratele meu vine din ani in pasti acasa,eu sunt mereu singura si trista.
garbo164652
Postat pe 3 Octombrie 2011 11:05
ce-ai zice daca te-ai apuca sa mai citesti ceva carti, sa mai faci ceva exercitii de gramatica?
ti-ai mai umple timpul, ai mai invatza sa scrii... nu ai mai sta sa te gandesti tot timpul cat de singura esti si nu te-ai mai lamenta intre cele doua topicuri deschise din plictiseala!
greu de urmarit povestea ta... si imi da de banuit ca nu intamplator nu te baga nimeni in seama, de la prieteni pana la iubit...!
in fine ... dadeam si eu cu presupusul ... tu fa ce stii si ce vrei ... pana la urma trece si viatza asta!
alfheim
Postat pe 3 Octombrie 2011 13:21
De la: alfheim, la data 2011-10-03 13:21:28ce-ai zice daca te-ai apuca sa mai citesti ceva carti, sa mai faci ceva exercitii de gramatica?
ti-ai mai umple timpul, ai mai invatza sa scrii... nu ai mai sta sa te gandesti tot timpul cat de singura esti si nu te-ai mai lamenta intre cele doua topicuri deschise din plictiseala!
greu de urmarit povestea ta... si imi da de banuit ca nu intamplator nu te baga nimeni in seama, de la prieteni pana la iubit...!
in fine ... dadeam si eu cu presupusul ... tu fa ce stii si ce vrei ... pana la urma trece si viatza asta!




usor sa judeci pe cineva,si greu sa fii alaturi de cineva care la greu chiar daca nu il/o cunosti. daca tu i trece prin ce trec eu poate nu ai mai spune asa ceva. e usor sa iti bati joc de altu si sa razi de el. asa sunt oameni din ziua de azi. si in al doilea sa nu crezi xa sunt vreo pititpoanca de 11-16 ani care nu stie ce vrea,sunt deja la o varsta cand relizez anumite chestii.
garbo164652
Postat pe 3 Octombrie 2011 15:14
De la: garbo164652, la data 2011-10-03 15:14:12
De la: alfheim, la data 2011-10-03 13:21:28ce-ai zice daca te-ai apuca sa mai citesti ceva carti, sa mai faci ceva exercitii de gramatica?
ti-ai mai umple timpul, ai mai invatza sa scrii... nu ai mai sta sa te gandesti tot timpul cat de singura esti si nu te-ai mai lamenta intre cele doua topicuri deschise din plictiseala!
greu de urmarit povestea ta... si imi da de banuit ca nu intamplator nu te baga nimeni in seama, de la prieteni pana la iubit...!
in fine ... dadeam si eu cu presupusul ... tu fa ce stii si ce vrei ... pana la urma trece si viatza asta!




usor sa judeci pe cineva,si greu sa fii alaturi de cineva care la greu chiar daca nu il/o cunosti. daca tu i trece prin ce trec eu poate nu ai mai spune asa ceva. e usor sa iti bati joc de altu si sa razi de el. asa sunt oameni din ziua de azi. si in al doilea sa nu crezi xa sunt vreo pititpoanca de 11-16 ani care nu stie ce vrea,sunt deja la o varsta cand relizez anumite chestii.
apropo de ce nu stiu sa scriu? am scris corect tot ce am scris.
garbo164652
Postat pe 3 Octombrie 2011 15:16
652, cred ca iti dai seama ca problema nu e a celor care nu-ti menajeaza sensibilitatile si nu-ti acorda atentie, ci a ta. de ce? pt ca un om care nu se simte bine in propria companie, cu sine insusi, care nu-si poate oferi siesi un echilibru psiho-emotional, atunci ce poate oferi celorlalti?! gaseste-ti preocupari numai pt tine, altele decat cele gospodaresti, preocupari care sa-ti intareasca increderea in putintele tale, si vezi cum iti poti gasi o implinire in ele. viata nu inseamna numai a avea companie si a tine cuiva de urat, a-l binedispune, ca sa nu se mai simta singur si abandonat. si apoi, nu e nimeni obligat nici sa te placa, nici sa te iubeasca si nici sa-ti cultive dialogul.
cat despre prietenul tau, daca nu te simti intampinata in compania lui, lasa-l cu Dumnezeu. nu te-ai nascut, ca sa ai neaparat un barbat langa tine si sa sfarsesti prin a fi cu el, ci pt tine insati. ideea de a-ti duce viata in cadrul unui cuplu e doar o optiune, nu un dat, o lege imuabila. nu e ceva batut in cuie si o incalcare flagranta a vreunui drept uman - social, moral si etic in caz contrar. vezi ce poti face pt tine inainte de toate si apoi asteapta de la altii. bineinteles, in masura in care se poate vorbi de asteptari.
esme
Postat pe 3 Octombrie 2011 15:26
ooaaaauuuuuuuuu esme,
Persia
Postat pe 3 Octombrie 2011 15:31
mai pe sleau spus, cauta-ti preocupari... cauta-ti servici, citeste o carte, cauta-ti un hobby, fa ceva...viata e o provocare, mai ales la 22 de ani cat ai
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2011 15:57
esme, ti-ai propus sa ucizi?
dor72_
Postat pe 3 Octombrie 2011 16:01
De la: michelle_, la data 2011-10-03 15:57:22mai pe sleau spus, cauta-ti preocupari... cauta-ti servici, citeste o carte, cauta-ti un hobby, fa ceva...viata e o provocare, mai ales la 22 de ani cat ai




crede-ma ca la cate cv-uri mi-am pus aproape 2000 de cv-uri am. am fost la nu stiu cate interviuri,si cand plecam mi se spunea ca o sa fiu sunata. ma simt bine in compania prietenului meu ne intelegem foarte bine, e genu de om pe care mi l-am dorit,dar cand nu are nevoie de mine se duce in atelier sau isi face masina si atunci ma simt neglijata cand am nevoie de el nu e langa mine. cand ne-am cunoscut seara ma lua mereu in brate adormeam asa,acum nu mai e asa,la sfarsit de saptamana si seara si dimineata ma lua in brate,imi spunea mereu ca ma iubeste acum nu mai e asa,eu i-am fost mereu langa el,cand avea nevoie de o imbratisare de o vorba buna,eram acolo el in schimb.....nu.
garbo164652
Postat pe 3 Octombrie 2011 16:14
fetita, tu esti dependenta de altii, e clar
stai naibii pe picioarele tale si simte-te bine cu TINE, nu astepta ca un catelus orfelin sa te bage cineva in seama
si daca prietenul tau pleaca sa-si repare masina, iesi si tu sa bei o cafea, nu mai sta ca penelopa, si nu te mai vaita, ca ai sa-l sufoci
nu e nimeni obligat sa te distreze si sa te bage in seama, mai ales ca dupa cum vad eu, aia de care spui tu, au o viata proprie, spre deosebire de tine

aaaa...si mai renunta sa te joci de-a menajera pentru toti cei care te inconjoara...ca ai sa te tampesti si ai sa capeti sindromul gospodinei refulate

get a life!
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2011 16:22
aaaa...si stai asa!
cum adica "cand nu are nevoie de tine"????
michelle_
Postat pe 3 Octombrie 2011 16:26
652, desi ti-au tradus fetele o parte din mesajul pe care ti l-am transmis eu, as dori sa-ti atrag in mod direct atnetia ca nu mi-am batut absolut deloc joc de tine prin recomandarile facute!

daca tu atat ai inteles, atunci mai reciteste mesajul scris de mine ... dar incearca sa il citesti nu ca si cum as avea ceva de rau cu tine!
incearca sa-l citesti si sa-l intelegi in sensul direct al cuvintelor puse acolo!
largeste-ti orizontul, ridica prvirea dincolo de cratitza, dincolo de matura, dincolo de menajera casei!

la inceputul topicului zici ca prietenul tau vine de la munca si nu face nimic, ca s-a indepartat de tine ...
",prietnul meu sta la mine de cand suntem impreuna de 9 luni aproape,el lucreaza in timisoara,vine acasa si sta" si "nimeni nu ma baga in seama ca si cum as fi o fantoma,...........,ma simt foarte singurasi prietenul meu s-a indepartat de mine" si "cateodata simt nevoia sa mai ies cu peietenu meu sa bem un suc,sau macar sa ne plimbam cu faceam inainte."
un pic mai sus de poastrea mea zici... "ma simt bine in compania prietenului meu ne intelegem foarte bine, e genu de om pe care mi l-am dorit,"
de fapt care e realitatea?
apoi daca-ti comentez mesajul asta si cele anteriore.... o sa zici ca iar sunt rau!
dincolo de acele decupaje, incearca sa-ti citesti tu mesajul, care e de-o incoerentza destul de jenanta... dar probabil ca la nivelul tau ti se pare chiar minunat de concis si elocvent!
cica unii se plang ca n-au minte... dar putini inteleg ca de multe ori e vorba de logica...
de aceeasi logica care iti cam lipseste!
imi cer scuze daca iar te simtzi lezata... dar ramane strict problema ta!
"orbul nu vede lumina! ce-i lumina vinovata?"
alfheim
Postat pe 3 Octombrie 2011 17:11
De la: alfheim, la data 2011-10-03 17:11:46652, desi ti-au tradus fetele o parte din mesajul pe care ti l-am transmis eu, as dori sa-ti atrag in mod direct atnetia ca nu mi-am batut absolut deloc joc de tine prin recomandarile facute!

daca tu atat ai inteles, atunci mai reciteste mesajul scris de mine ... dar incearca sa il citesti nu ca si cum as avea ceva de rau cu tine!
incearca sa-l citesti si sa-l intelegi in sensul direct al cuvintelor puse acolo!
largeste-ti orizontul, ridica prvirea dincolo de cratitza, dincolo de matura, dincolo de menajera casei!

la inceputul topicului zici ca prietenul tau vine de la munca si nu face nimic, ca s-a indepartat de tine ...
",prietnul meu sta la mine de cand suntem impreuna de 9 luni aproape,el lucreaza in timisoara,vine acasa si sta" si "nimeni nu ma baga in seama ca si cum as fi o fantoma,...........,ma simt foarte singurasi prietenul meu s-a indepartat de mine" si "cateodata simt nevoia sa mai ies cu peietenu meu sa bem un suc,sau macar sa ne plimbam cu faceam inainte."
un pic mai sus de poastrea mea zici... "ma simt bine in compania prietenului meu ne intelegem foarte bine, e genu de om pe care mi l-am dorit,"
de fapt care e realitatea?
apoi daca-ti comentez mesajul asta si cele anteriore.... o sa zici ca iar sunt rau!
dincolo de acele decupaje, incearca sa-ti citesti tu mesajul, care e de-o incoerentza destul de jenanta... dar probabil ca la nivelul tau ti se pare chiar minunat de concis si elocvent!
cica unii se plang ca n-au minte... dar putini inteleg ca de multe ori e vorba de logica...
de aceeasi logica care iti cam lipseste!
imi cer scuze daca iar te simtzi lezata... dar ramane strict problema ta!
"orbul nu vede lumina! ce-i lumina vinovata?"



crede-ma ca la cate cv-uri mi-am pus si la cate interviuri am fost,incredere prea mare nu prea am,peste tot unde am fost mi s-a spus ca ma suna si nu m-au mai sunat. peste tot se cere experienta,dar eu nelucrand nu am de unde sa am experienta!!! de doi am terminat scoala si nu am lucrat nici unde.
garbo164652
Postat pe 4 Octombrie 2011 15:42
inca un raspuns din ciclul: "ce-i spun eu si ce raspunde ea!?!"
e clar ca n-ai timp nici sa citesti ce scrii tu dara-mi-te ce-ti scriu altii...
in fine... nu cred ca am facut vreo referire la un job al tau ... posibilitatea sau imposibilitatea lui...
dar las-o asa..!
mai departe ... intrebam care e realitatea in ce priveste expunerile tale... adica chestiile alea profund contradictorii pe care ti le-ma marcat cu "..." (cu ghilimele!)
in fine .. nu te stradui sa-mi mai rapsunzi, pe mine m-ai convins...
poate mai ai alti interlocutori dispusi sa-ti mai comunice altceva, si-ar fi pacat sa-ti pierzi timpul scriindu-mi mie!
alfheim
Postat pe 4 Octombrie 2011 15:53
Fataaaaaaaaaa treci la treaba!!!! Nu mai sta pe coada!!!! afara cu tine , la munca, ca ai mintea odihnita.Si vezi ca prostia se mosteneste!!!
garbo043878
Postat pe 9 Octombrie 2011 03:21
incearca sa fi tare sa treci peste toate relele vor veni si zile frumoase pt tine
garbo224986
Postat pe 9 Octombrie 2011 04:48
perfect de acord cu esme
garbo100402
Postat pe 9 Octombrie 2011 06:53
As vrea sa-ti raspund, sa vorbesc cu tine, dar nu stiu ce varsta ai.
Ai terminat liceul?....cu ce te ocupi inainte de a face curat dupa toti....inainte de a astepta sa fii bagata in seama?....
Draga mea, cunosc sentimentul si crede-ma , poti sa-ti rezolvi situatia.
Daca doresti sa vorbim ,raspunde si da-mi detalii.
Situatia ta nu este atat de grava, trebuie doar sa iei niste hotarari legate de tine ca om.
Esti importanta, cea mai importanta si trebuie sa-ti vezi tu valoarea.
Nu esti invizibila....nu-i lasa sa-ti faca asta,pentru ca asa o sa traiesti toata viata.
Cred ca esti foarte tanara , nu ai parte de afectiune, respect, siguranta.
Dar stiu ca esti un om valoros , cu multe calitati, care trebuie sa iasa la lumina, sa-si gaseasca drumul.
Astept sa raspunzi daca vrei si ai intrebari.

O prietena mai mare,

Raphaella
garbo101131
Postat pe 9 Octombrie 2011 08:30
Buna,

Te-ai gandit sa te inscrii la un curs pentru dezvoltarea ta profesionala?
Indicat ar fi pentru a recastiga increderea in tine.
garbo207426
Postat pe 9 Octombrie 2011 10:06
Internetul poate fi folosit ca sursa de informare pentru aceste cursuri de natura profesionala.
Succes.
garbo207426
Postat pe 9 Octombrie 2011 10:21
De la: esme, la data 2011-10-03 15:26:05652, cred ca iti dai seama ca problema nu e a celor care nu-ti menajeaza sensibilitatile si nu-ti acorda atentie, ci a ta. de ce? pt ca un om care nu se simte bine in propria companie, cu sine insusi, care nu-si poate oferi siesi un echilibru psiho-emotional, atunci ce poate oferi celorlalti?! gaseste-ti preocupari numai pt tine, altele decat cele gospodaresti, preocupari care sa-ti intareasca increderea in putintele tale, si vezi cum iti poti gasi o implinire in ele. viata nu inseamna numai a avea companie si a tine cuiva de urat, a-l binedispune, ca sa nu se mai simta singur si abandonat. si apoi, nu e nimeni obligat nici sa te placa, nici sa te iubeasca si nici sa-ti cultive dialogul.
cat despre prietenul tau, daca nu te simti intampinata in compania lui, lasa-l cu Dumnezeu. nu te-ai nascut, ca sa ai neaparat un barbat langa tine si sa sfarsesti prin a fi cu el, ci pt tine insati. ideea de a-ti duce viata in cadrul unui cuplu e doar o optiune, nu un dat, o lege imuabila. nu e ceva batut in cuie si o incalcare flagranta a vreunui drept uman - social, moral si etic in caz contrar. vezi ce poti face pt tine inainte de toate si apoi asteapta de la altii. bineinteles, in masura in care se poate vorbi de asteptari.
Felicitari 'esme',psihologia ta o condivid,este foarte important in viata sa facem lucruri pe care le simtim adaptate noua ,nu ca asa trebuie si ca asa ar fi moral,va vorbeste o femeie care a ales sa fie impacata cu ea insasi ...in rest sa auzim numai de bine
kiramocanu
Postat pe 9 Octombrie 2011 10:22
iti inteleg durerea si imi este foarte greu sa iti dau un sfat dar nu am putut sa nu iti raspund . si eu am avut ceva ani similari si acum citindu-ti mesajul am retrait o parte din acea durere . pe mine m-a ajutat foarte mult munca . am cautat sa fac ce mi-a adus sigur satisfactie : am facut un copil si desi a fost greu l-am crescut mare , am ingrijit de un pisoi , care m-a iubit sincer si nu m-a neglijat niciodata , am ingrijit plante inca de cand erau o frunza si am simtit caldura recompensei lor cu fiecare mugut de frunza si floare .... astfel miam echilibrat eu sentimentele iar atunci cand eram singura si parca uitata de toti imi spuneam ca zambind ca am mai mult timp pentru mine si astfel arat destul de bine pentru varsta pe care o am si sunt sanatoasa nu doar fizic ci si sufleteste . de cativa ani am inceput sa citesc carti esoterice si am, avut fericirea sa dau de carti minunate care mi-au aratat ca nu sunt sincura niciodata una ti-o pot recomanda si tie se numeste conversatii cu dumnezeu de Walsch, Neale Donald
o sa iti trimit si o povestioara mie mi-a placut si cu asta imi hranesc sufletul si astfel reusesc sa fac fata problemelor
Am avut un vis in noaptea de Craciun...
Mergeam pe o plaja, iar Dumnezeu pasea alaturi de mine,
Pasii ni se imprimau pe nisip, lasand o urma dubla:
Una era a mea, cealalta a Lui.
Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri
Reprezentau o zi din viata mea...
M-am oprit ca sa privesc in urma
Si am revazut toti pasii care se pierdeau in departare.
Dar am observat ca in unele locuri, in loc de doua urme,
Nu mai era decat una singura...
Am revazut filmul vietii mele...
Ce surpriza!
Locurile in care nu se vedea decat o singura urma
Corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele:
Zile de neliniste si de rea-vointa,
Zile de egoism sau de proasta dispozitie,
Zile de incercari si de indoiala,
Zile de nesuportat,
Zile in care eu fusesem de nesuportat...
Si atunci, intorcandu-ma spre Domnul, am indraznit sa-i reprosez:
"Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele!
De ce nu ti-ai tinut promisiunea?
De ce m-ai lasat singur in cele mai grele momente din viata,
In zilele cand aveam cea mai mare nevoie de Tine?..."
Iar Domnul mi-a raspuns:
"Dragul meu,zilele pentru care n-ai vazut
Decat o singura urma de pasi pe nisip
sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."
garbo112538
Postat pe 9 Octombrie 2011 10:26
De la: garbo164652, la data 2011-10-03 16:14:49
De la: michelle_, la data 2011-10-03 15:57:22mai pe sleau spus, cauta-ti preocupari... cauta-ti servici, citeste o carte, cauta-ti un hobby, fa ceva...viata e o provocare, mai ales la 22 de ani cat ai




crede-ma ca la cate cv-uri mi-am pus aproape 2000 de cv-uri am. am fost la nu stiu cate interviuri,si cand plecam mi se spunea ca o sa fiu sunata. ma simt bine in compania prietenului meu ne intelegem foarte bine, e genu de om pe care mi l-am dorit,dar cand nu are nevoie de mine se duce in atelier sau isi face masina si atunci ma simt neglijata cand am nevoie de el nu e langa mine. cand ne-am cunoscut seara ma lua mereu in brate adormeam asa,acum nu mai e asa,la sfarsit de saptamana si seara si dimineata ma lua in brate,imi spunea mereu ca ma iubeste acum nu mai e asa,eu i-am fost mereu langa el,cand avea nevoie de o imbratisare de o vorba buna,eram acolo el in schimb.....nu.

Ai incercat vreodata sa inveti despre cheile fixe si reglabile, despre tipurile de surubelnite si despre tipurile de suruburi la care acestea se potrivesc si mai apoi sa il intrebi pe prietenul tau, cand pleaca la atelier daca nu are nevoie de un ucenic, sa-i dea ceea ce are nevoie la mana? Daca sunteti singuri in atelier, imi vin in cap o gramada de chestii pe care le-ati putea face impreuna, si nu ma gandesc doar la mecanica!!! Incearca, in loc sa stai sa-ti plangi de mila! Viata e scurta si este cel mai frumos dar pe care il putem primi ! Sper sa citesti si sa iti ajute, cu drag, Gabi.
garbogabim
Postat pe 9 Octombrie 2011 10:44
MA DOARE CAPUL!!!
garbo064303
Postat pe 9 Octombrie 2011 10:48
Bietzi copii care platesc greshelile parintzilor :(...
boji
Postat pe 9 Octombrie 2011 10:55
sentiment de vinovatie?de ce?trebuie sa faci ceva pentru tine,ce scoala ai terminat?trebuie sa-ti gasesti un job,ai pus 2000 cv-uri mai pune 2000,trebuie sa fie ceva si pentru tine,in fiecare zi trebuie sa faci ceva ce iti place tie nu trebuie sa astepti nimic de la nimeni,toti au problemele lor,ai asteptari de la altii ,de la tine nimic
garbo020705
Postat pe 9 Octombrie 2011 11:44
sal te inteleg prin ce treci si vreau sa fim prietene adica ori de cite ori simti nevoia sa vb sa ma cauti pt inceput lasa_adresa ta de maill sau iti las eu un numar de telef raspundem cind ai timp mi as dori sa fim prietene si cred ca e timpu sa cunosti si alti oameniii te pup denisa
sau bafta
garbo066568
Postat pe 9 Octombrie 2011 11:58
sal te inteleg prin ce treci si vreau sa fim prietene adica ori de cite ori simti nevoia sa vb sa ma cauti pt inceput lasa_adresa ta de maill sau iti las eu un numar de telef raspundem cind ai timp mi as dori sa fim prietene si cred ca e timpu sa cunosti si alti oameniii te pup denisa
sau bafta
uite o adresa de a mea wwwdulkykacl@yahoo.com
garbo066568
Postat pe 9 Octombrie 2011 12:00
buna , asa cum am vazut ca ai 22 de ani ,nu trebuie sa stai sa faci curatenie trebuie sa i-ti cauti ceva de munca .Numai acolo te vei simnti si mai bine si vei uita de toate cele .. si banii cit de putini sunt i-ti fac ziua mai frumoasa .....
garbo167999
Postat pe 9 Octombrie 2011 13:21
Cred ca fata asta chiar ne cere ajutorul. Incetati sa va mai bateti joc de ea. Sunt sigur ca daca a apelat la noi, a facut-o pentru ca nu vede iesirea. Hai sa facem abstractie cu totii de greseli gramaticale, cata scoala are, etc.
zack
Postat pe 9 Octombrie 2011 13:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DEPENDENTA DE LENTILE DE CONTACT :(:( 9 De la: dragos2012 18 Mai 2011 10:19
Zodia BERBEC 43 De la: fleurdelis 12 Februarie 2010 07:45
Barbatul Pesti 16 De la: dispe17 15 Ianuarie 2013 10:52
FEMEIA SAGETATOR 5 De la: Thor_again 29 Mai 2011 19:32
informatie 22 De la: Laura_M 2 Noiembrie 2010 12:46
Setari Cookie-uri