sarcina -40 ani

corectez : "Faptul ca ai un baiat adolescent ar trebui sa te faca sa te dimto mai bine. "

Faptul ca ai un baiat adolescent ar trebui sa te faca sa te simti mai bine - nu stiu cum am ingramadit tastele mai sus.

M-am grabit si am uitat sa-ti urez sanatate si liniste in suflet.
adeline
Postat pe 7 Octombrie 2011 10:49
De la: adeline, la data 2011-10-07 10:46:23
De la: cris_13, la data 2011-09-21 15:38:12buna,
as dori sa discut cu persoane care au avut o sarcina in jurul varstei de 40 ani, daca a pastrato sau nu, daca au fost consecinte etc. am discutat deja cu un dr, dar as dori sa discut si cu cinva care a trecut prin situatia aceasta,
multumesc!


Daca-ti doresti cu adevarat acest copil nimeni si nimic nu-ti va sta in cale.
Singura problema ar fi sanatatea ta.
Faptul ca ai un baiat adolescent ar trebui sa te faca sa te dimto mai bine.
Comunica cu el, spune-i si sfatuieste-te cu el. O sa vezi ce raspunsuri iti va da prin prisma varstei lui, eu sunt convinsa ca cel mare nu vrea sa fie singur pe lume.

Doresti sa te mai casatoresti cu tatal copilului? eu sa fiu in locul tau nu as face-o, mai ales in noile conditii de divort.
Dupa cum se poarta acum (pentru ca in situatii de genul asta iti dai seama de calitatea omului) eu te sfatuiesc sa te mai gandesti daca sa-l lasi sa recunoasca copilul sau nu, pentru ca vei imparti o custodie cu unul total neinteresat si daca o sa vrei sa pleci cu copilul in vacanta pana "aci" in Europa nu vei putea fara semnatura lui si as merge la pariu ca nu iti va semna pentru ca stie ca-ti face rau.

Scumpa mea, eu am doi baieti gemeni din prima (si ultima casatorie si am nascut la 33 de ani) , care sunt cu aproape un an mai mari decat baiatul tau cel mare , unul dintre ei a intrat PRIMUL (cu media 10) la un colegiu de renume din Bucuresti , merg la scoala, pana acum nu mi-au facut probleme si sper ca asa sa o tina pana la sfarsitul liceului.
Casatoria cu tatal copiilor a luat sfarsit cand baietii aveau 1 an si jumatate ( este clar ca a fost ceva foarte grav care m-a determinat sa iau aceasta decizie).
Nu mi-a fost usor , crede-ma, ca au fost doi de-odata si totusi am razbit in toti anii astia fara ajutorul "biologicului" dar sunt foarte fericita si ma bucur pentru fiecare realizare a lor si imi creste inima cand ii vad cat de mari sunt si faptul ca apreciaza si constientizeaza tot ceea ce am facut pentru ei.
Inainte sa se termine divorul a intrat in viata mea un "personaj " care are o fata (acum fata are 29 de ani, este casatorita de 5 ani si e super frumoasa si ne-am acceptat reciproc, suntem prietene, iar baietii mei au indragit-o de cand au vazut-o si reciproca este valabila), tatal fetei a ramas vaduv pe cand fata avea vreo 10 ani.
Avem o relatie de ataia ani dar nu ma gandesc sa ma recasatoresc cu acte dar ne traim viata ca si cand am fi impreuna de cand ne stim.

Inca ceva, eu am o hotararea de divort definitiva si irevocabila ( nu poate fi atacata in niciun fel) si nu am avut nevoie de semnatura lui ca sa plec cu copiii sa vizitam lumea.
Evident ca prima data cand am iesit din tara m-a reclamat si a luat-o peste ochi cu ce scria in hotarare (adica custodia este la mine si nu o impart).

Ti-am spus pe scurt ca sa vezi ca in genel viata nu e roz.
Daca el ti-a propus sa renunti la copil, crede-ma ca om este zero barat !!!!!
Si daca il recunoaste (sa zicem) cine iti garanteaza ca va fi un tata bun?! Eu as pune O MARE LINIE in dreptul tatalui si mi-as creste copilul.

Dar totul depinde de tine , de sanatatea ta si de puterea ta de a te bate cu viata asta care nu e roz.





buna,

multumesc pt raspuns.
nu prea cred ca mi mai doresc ceva cu tatal ............
m-a dezamagit cumplit. nu pt ca nu vrea copilul, ci pt felul in care pune problema, adica nu i conteaza urmarile ce le pot avea, atat timp cat el obtine ce vrea, adica trece peste oricine.
ma bucur ca ai reusit sa treci peste divort si ai gasit pe cineva potrivit si va intelegeti.
duminica frumoasa si sper sa mai vorbim!
cris_13
Postat pe 9 Octombrie 2011 11:40
Eu nu am cum sa trec prin asta k am doar 17 ani!
Dar vreau sa iti spun ca am o cunostinta care a ramas insarcinata la varsta de 42 de ani si ce crezi a pastrat sarcina......se spune k dupa o anumita varsta poti naste copilul cu anumite probleme...Dar ea a nascut acum fetita are 4ani si este foarte sanatoasa!iar din punctul meu de vedere nu cred ca conteaza varsta!
ClaudiaMadalina
Postat pe 10 Octombrie 2011 19:06
Salut Cris ....ce mai faci ? sper ca sunteti bine atat tu cat si copii.
cory_emy
Postat pe 11 Octombrie 2011 21:50
De la: cory_emy, la data 2011-10-11 21:50:19Salut Cris ....ce mai faci ? sper ca sunteti bine atat tu cat si copii.


multumesc, sunt aproximativ bine, incerc sa zambesc ...........
dar tu ? ce faci?
cris_13
Postat pe 12 Octombrie 2011 15:53
Un copil e o binecuvantare.Dumnezeu are planuri mari pentru noi.Cred ca asta e sansa ta si daca asta iti face bine te sustin.Si eu as pastra o sarcina chiar daca am 40 de ani.Daca esti sanatoasa nu te lasa influentata.Am vazut si mame la 48 de ani la al6lea copil si nu s-au dat in laturi totul sfarsindu-se cu bine.Iti doresc numai bine tie si lui bebe.CURAJ.
Danyelle40
Postat pe 13 Octombrie 2011 16:47
Buna Cris.....incearca in continuare sa zambesti si sa crezi in tine ....optimismul te va ajuta mult sa treci peste momentele mai dificile. ....Eu sunt bine , muncesc mult dar nu ma plang , copii sunt bine , sotul la fel , pot sa ma declar multumita ceea ce iti doresc si tie.
cory_emy
Postat pe 14 Octombrie 2011 11:43
Este bine sa ai un medic f bun care sa-ti supravegheze sarcina, sa fii sanatoasa, si sa-ti pastrezi optimismul, sa incerci pe cat se poate sa fii pozitiva

hot_coffee
Postat pe 14 Octombrie 2011 12:27
De la: hot_coffee, la data 2011-10-14 12:27:28Este bine sa ai un medic f bun care sa-ti supravegheze sarcina, sa fii sanatoasa, si sa-ti pastrezi optimismul, sa incerci pe cat se poate sa fii pozitiva



multumesc mult!
cris_13
Postat pe 27 Octombrie 2011 13:11
buna cris!

esti bine? mai bine zis sunteti bine voi?
baiatul cel mare ce face?
adeline
Postat pe 27 Octombrie 2011 16:48
Cris, nu mai stiu nimic despre tine! Esti bine? Sper ca da.
Luna_in_capricorn
Postat pe 27 Octombrie 2011 19:49
De la: adeline, la data 2011-10-27 16:48:54buna cris!

esti bine? mai bine zis sunteti bine voi?
baiatul cel mare ce face?


buna, merci de mesaj, fiul meu e bine, cu scoala si sahul, mai merge la concursuri, iar eu sunt racita de vreo 3 saptamani, iar bebe creste, dar inca e greu sa accept ca voi avea inca un copil.
dar tu? ce faci? cum esti?
cris_13
Postat pe 28 Octombrie 2011 15:19
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-10-27 19:49:24Cris, nu mai stiu nimic despre tine! Esti bine? Sper ca da.


multumesc, sunt bine, dar racita. de aceea nici nu am intrat pe net, nu m am simtit bine.
bebe creste, merg aproape saptamanal la eco (sunt cam obsedata), e dezvoltat normal, mi am facut analizele, inclusiv pt sindromul d
pana acum sarcina evolueaza bine, dar eu psihic nu ma simt bine deloc, sunt tot mai deprimata, desi incerc sa zambesc, am fost si cate va zile plecata cu prietena mea la manastiri, a fost si ziua de nume a fiului meu, deci am avut motive sa fiu bucuroasa, dar ceva nu e bine. incerc si sa ma angajez, chiar daca pe termen scurt pt ca nu sunt obisnuita sa stau acasa, nici nu mi place.
dar tu? ce faci? cum esti? cu gripa asta care e peste tot!
cris_13
Postat pe 28 Octombrie 2011 15:26
De la: ClaudiaMadalina, la data 2011-10-10 19:06:01Eu nu am cum sa trec prin asta k am doar 17 ani!
Dar vreau sa iti spun ca am o cunostinta care a ramas insarcinata la varsta de 42 de ani si ce crezi a pastrat sarcina......se spune k dupa o anumita varsta poti naste copilul cu anumite probleme...Dar ea a nascut acum fetita are 4ani si este foarte sanatoasa!iar din punctul meu de vedere nu cred ca conteaza varsta!


merci de raspuns, iti doresc multi ani inainte, si o viata frumoasa, fara sa te complici!
cris_13
Postat pe 28 Octombrie 2011 15:27
37 ani.
dafne
Postat pe 31 Octombrie 2011 10:15
De la: adeline, la data 2011-10-07 10:49:52corectez : "Faptul ca ai un baiat adolescent ar trebui sa te faca sa te dimto mai bine. "

Faptul ca ai un baiat adolescent ar trebui sa te faca sa te simti mai bine - nu stiu cum am ingramadit tastele mai sus.

M-am grabit si am uitat sa-ti urez sanatate si liniste in suflet.


CE MAI FACI?
cris_13
Postat pe 8 Noiembrie 2011 14:28
Cris, m-am gandit la tine! Sunt convinsa ca odata nascut bebeul, vei surade! Sora mea a nascut un baietel minunat-la o varsta nu tocmai foarte tanara-si evenimentul asta a inveselit toata familia. E foarte simpatic! Starile prin care treci sunt normale pentru ca acest copil vine de la o relatie ce te-a dezamagit dar aminteste-ti ca ingerasii vin mereu de la Dumnezeu si-I rog pe Arhanghelii Mihail si Gavriil sa te ajute!
Luna_in_capricorn
Postat pe 8 Noiembrie 2011 14:47
Eu sunt bine, azi chiar fericita! Iti multumesc...
Luna_in_capricorn
Postat pe 8 Noiembrie 2011 14:48
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-11-08 14:47:21Cris, m-am gandit la tine! Sunt convinsa ca odata nascut bebeul, vei surade! Sora mea a nascut un baietel minunat-la o varsta nu tocmai foarte tanara-si evenimentul asta a inveselit toata familia. E foarte simpatic! Starile prin care treci sunt normale pentru ca acest copil vine de la o relatie ce te-a dezamagit dar aminteste-ti ca ingerasii vin mereu de la Dumnezeu si-I rog pe Arhanghelii Mihail si Gavriil sa te ajute!


multumesc pt gandurile frumoase.
sper sa fie bine in final, dar acum se pare ca sunt ceva probl cu bebe, treb sa fac aminocenteza, asa zice dr, ca sunt probl, ca nu rinichi e dilatat, etc. am fost programata pt azi, dar am anulat pt ca vreau sa merg sa mai cer inca o parere la un dr.
cris_13
Postat pe 10 Noiembrie 2011 12:03
Ok, Cris, faci bine ca mai consulti un medic! Pup!
Luna_in_capricorn
Postat pe 10 Noiembrie 2011 14:28
Foarte bine ai hotarat Cris ....este mult mai bine sa auzi si o alta parere a unui medic, eu iti tin pumnii stransi si iti doresc ca totul sa fie bine atat pentru tine cat si pentru ingerasul tau .
cory_emy
Postat pe 11 Noiembrie 2011 08:14
De la: adeline, la data 2011-10-07 10:49:52corectez : "Faptul ca ai un baiat adolescent ar trebui sa te faca sa te dimto mai bine. "

Faptul ca ai un baiat adolescent ar trebui sa te faca sa te simti mai bine - nu stiu cum am ingramadit tastele mai sus.

M-am grabit si am uitat sa-ti urez sanatate si liniste in suflet.



buna, ce mai faci?

mi am facut atatea probleme legat de sarcina, si acum s ar putea sa nu il pot avea. dr zice ca ar avea probl, treb sa fac aminocenteza pt ca e riscul f mare, are un femur mai scurt, o probl la un rinichi...
e total socant, pt ca fiul meu s-a nascut perfect sanatos ............. si acum, al doilea sa aibe probl asa mari ...........
cris_13
Postat pe 11 Noiembrie 2011 09:47
Cris nu dispera ...mergi si la alt medic si vezi ce spune apoi daca chiar trebuie sa treci prin amniocenteza cu puterea Domnului vei trece si peste asta. Incearca sa te linistesti pentru ca starea ta se transmite la bebe .
cory_emy
Postat pe 11 Noiembrie 2011 19:18
De la: cory_emy, la data 2011-11-11 19:18:31Cris nu dispera ...mergi si la alt medic si vezi ce spune apoi daca chiar trebuie sa treci prin amniocenteza cu puterea Domnului vei trece si peste asta. Incearca sa te linistesti pentru ca starea ta se transmite la bebe .


buna,
am fost si lat dr. concluzia e ca treb sa fac acea analiza, are ceva la un intestin si varsta mea e probl. dar nu a vazut nimic la rinichi, desi am stat cam 2 ore la eco.
e cam ciudat, dar sper sa fie bine micuta.
cris_13
Postat pe 14 Noiembrie 2011 12:17
De la: cris_13, la data 2011-11-08 14:28:17
De la: adeline, la data 2011-10-07 10:49:52corectez : "Faptul ca ai un baiat adolescent ar trebui sa te faca sa te dimto mai bine. "

Faptul ca ai un baiat adolescent ar trebui sa te faca sa te simti mai bine - nu stiu cum am ingramadit tastele mai sus.

M-am grabit si am uitat sa-ti urez sanatate si liniste in suflet.


CE MAI FACI?



eu sunt bine!
tu? cum te simti?
adeline
Postat pe 14 Noiembrie 2011 15:53
Cris ....ai sa vezi c puterea Divina este mare .... o sa vezi ca totul va fi bine si o sa ai in curand o fetita minunata care tit v umple inima de fericire si vei uita cu siguranta toate greutatile prin care ai trecut .



Capul sus si fii pozitiva ....asa ii transmiti si bebitei tale putere si dragoste.
cory_emy
Postat pe 14 Noiembrie 2011 16:40
eu nici nu mas gandi la un avort eu am doar o fetita si am 35 de ani si machinui sa ramin si nam ramas sarcinile la virsta noastra sunt o binecuvintare de la dumnezeu eu nu te sfatuiesc la avort
sara767676
Postat pe 17 Noiembrie 2011 12:33
De la: cory_emy, la data 2011-11-14 16:40:01Cris ....ai sa vezi c puterea Divina este mare .... o sa vezi ca totul va fi bine si o sa ai in curand o fetita minunata care tit v umple inima de fericire si vei uita cu siguranta toate greutatile prin care ai trecut .




multumesc din suflet pt mesaj.
dar din pacate bebe are sindromul down, asa a iesit la analiza...
nu stiu catv de sigur e, nici in ce conditi s a facut analiza, nu stiu ce decizie sa iau.
abia ma obisnuisem cu ideea ............

Capul sus si fii pozitiva ....asa ii transmiti si bebitei tale putere si dragoste.
cris_13
Postat pe 18 Noiembrie 2011 10:24
cris .. nu am cunostinte prea multe despre sindromul D, dar stiu persoane carora analizele au iesit proaste si copilul nu avea nimic. Nu au actionat, nu au putut face acest lucru cand sarcina este peste 5 luni, nu au avut inima s-o faca.
cri_cat
Postat pe 18 Noiembrie 2011 10:42
Buna Cris, amniocenteza este o procedura realizata in principal scopuri eugenice.
Are pruncul vreo problema, vreun defect, ti se recomanda sa-l faci bucati si sa-l arunci. Fiind marisor nu mai merge cu aspiratorul, ti-l dezmembreaza si-l scoate bucata cu bucata. Cunosc etica doctorilor din Romania si mie mi s-a recomandat sa nu-l las sa traiasca.

In plus este traumatizanta si pentru mama si pentru copil, si exista riscul pierderii sarcinii. Dar pentru ca este scumpa si aducatoare de profit unor criminali in halat alb, in Romania mai toti doctorii o recomanda cand ai trecut de 30 de ani.
Daca ecografiile sunt ok pana acum, parerea mea este ca nu ai de ce sa te supui unui test
atat de stresant.
Eu am refuzat sa o fac la 38 de ani, desi imi iesise risc maxim de sindorm down la testul cu markeri , dar ecografiile indicau o dezvoltare normala. Pana la urma a iesit dupa cum mi-a zis doctora la ecograf: perfecta. Si m-a certat pentru ca am fost dezamagita in momentul cand m-a anuntat ca voi avea o fata. In ignoranta mea, nu stiam ce comoara imi pregatise Dumnezeu.
charmelen
Postat pe 18 Noiembrie 2011 15:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fotografii copii 1 De la: garbo_432122 25 Februarie 2016 13:13
nasterea in apa, la Clinica Eva! 1 De la: garbo090086 22 Decembrie 2009 22:00
despre mastopadie fibroadenoza 1 De la: mely75 14 Octombrie 2008 20:23
Mamica la 39 de ani! 28 De la: zambila 1 Septembrie 2010 10:33
buna seara 1 De la: garbo185459 6 Februarie 2011 21:25
Setari Cookie-uri