sarcina -40 ani

un barbat care nu-si asuma responsabilitatea e un om de nimic.nici nu va fi un tata bun in viitor.asa ca hotararea e numai a ta.daca familia te sprijina si prietenii la fel nu te uita in urma.iar daca cu sanatatea stai cat de cat bine atunci e ok.e drept ca o sarcina necesita si foarte multi bani la ora actuala.la fiecare ecograf sau analiza trebuie bani .iar fiul tau trebuie sa inteleaga ca ,copilul nu are nici o vina si sunt sigura ca il va iubi.asa sunt la inceput gelosi.
cunosc multe femei care s-au chinuit pana acum cu tratamente groaznic de dureroase si nu au reusit sa ramana.
gabibighiu
Postat pe 26 Septembrie 2011 11:05
De la: gabibighiu, la data 2011-09-26 11:05:16un barbat care nu-si asuma responsabilitatea e un om de nimic.nici nu va fi un tata bun in viitor.asa ca hotararea e numai a ta.daca familia te sprijina si prietenii la fel nu te uita in urma.iar daca cu sanatatea stai cat de cat bine atunci e ok.e drept ca o sarcina necesita si foarte multi bani la ora actuala.la fiecare ecograf sau analiza trebuie bani .iar fiul tau trebuie sa inteleaga ca ,copilul nu are nici o vina si sunt sigura ca il va iubi.asa sunt la inceput gelosi.
cunosc multe femei care s-au chinuit pana acum cu tratamente groaznic de dureroase si nu au reusit sa ramana.


fiul meu e grozav, e foarte intelegator, matur, dar nu vreau sa sufere mai mult. adica mama singura, apare un frate, care nu are tata.
inca ma gandesc ce decizie sa iau.
iar tatal copilului e ,,suparat", adica numai vrea sa aibe nici o legatura cu mine din cauza ca nu stiu ce o sa fac. am fost multi ani impreuna, ne am certat acum o perioada de timp si in final am decis sa mai incercam sa dam o sansa relatiei. am gresit, nu trebuia, caci un lucru care s-a stricat o data se v-a strica din nou. a zis sa nu ma bazez pe el, desi nu numai fac asta de mult, desi financiar el nu are probleme, si are impresia ca l santajez, desi nici macar nu am spus asta. din cauza banilor se crede imp.
cris_13
Postat pe 26 Septembrie 2011 21:10
cris . oricat de mare este diferenta intre copii, ei vor fi impreuna la bine si la greu.
Tu stii ce vei face .. un copil necesita rabdare care nu mai este ca la 20 de ani dar castigul este foarte mare. Gandeste-te pe cine are fiul tau alaturi in viata atunci cand tu nu vei mai fi.
cricat
Postat pe 27 Septembrie 2011 08:22
eu zic sa faci copilul nici sa nu te mai gandesti la avort sa vezi ca o sami dai dreptate e cel mai frumos dar de la dumnezeu credema as dori sa fiu eu in locul ta asa norocoasa
sara767676
Postat pe 27 Septembrie 2011 16:50
eu zic sa faci copilul nici sa nu te mai gandesti la avort sa vezi ca o sami dai dreptate e cel mai frumos dar de la dumnezeu credema as dori sa fiu eu in locul ta asa norocoasa
sara767676
Postat pe 27 Septembrie 2011 16:50
De la: sara767676, la data 2011-09-27 16:50:18eu zic sa faci copilul nici sa nu te mai gandesti la avort sa vezi ca o sami dai dreptate e cel mai frumos dar de la dumnezeu credema as dori sa fiu eu in locul ta asa norocoasa


merci mult!!!!!!!!!!!
cris_13
Postat pe 27 Septembrie 2011 18:11
De la: cris_13, la data 2011-09-27 18:11:58
De la: sara767676, la data 2011-09-27 16:50:18eu zic sa faci copilul nici sa nu te mai gandesti la avort sa vezi ca o sami dai dreptate e cel mai frumos dar de la dumnezeu credema as dori sa fiu eu in locul ta asa norocoasa


merci mult!!!!!!!!!!!


azi am fost la un alt eco, deja am 4 in 2 sapta si jum, si creste, se misca, e tare ciudat.
am uitat cum e!
cris_13
Postat pe 27 Septembrie 2011 18:14
De la: cricat, la data 2011-09-27 08:22:02cris . oricat de mare este diferenta intre copii, ei vor fi impreuna la bine si la greu.
Tu stii ce vei face .. un copil necesita rabdare care nu mai este ca la 20 de ani dar castigul este foarte mare. Gandeste-te pe cine are fiul tau alaturi in viata atunci cand tu nu vei mai fi.


merci, cred ca ai dreptate. fiul meu are inclinatii paterne, adica e grijuliu cu copii mici din fam, responsabil dar si autoritar, dupa felul in care se comporta, si aia mici il iubesc si tot dupa el sunt. ma gandesc ca l ar invata sah de mic, el joaca de performanta de mic,.
cris_13
Postat pe 27 Septembrie 2011 18:17
s-ar putea ca tatal sa-si schimbe viziunea despre viata dupa ce o sa-si tina pruncul in brate si sa-si asume paternitatea. Asta nu inseamna ca o sa traiti impreuna fericiti pana la adanci batranete.

Copilul isi poate uni in moduri neastepate parintii: de ex, chiar daca nu mai suntem impreuna, si-mi cresc singura copilul, tatal copilului meu s-a transformat dintr-un iubit in cel mai bun prieten. Nu doar copilul meu ci si eu stiu ca ne putem baza pe el in orice problema serioasa ce-ar aparea in viata noastra.
Incearca sa nu-i impui nimic, fa-l sa nu se simta obligat, cu timpul se va obisnui cu acest nou statut. Inteleg ca nu e pregatit sa fie parinte, nici al meu nu era, iar acum se impauneaza ca un cocos cu fiica lui, care-i seamana leit.
Baiatul cel mare n-o sa sufere, dimpotriva, cred ca o sa simta mai important si responsabil.
Mult curaj, tine-ne la curent cu evolutia sarcinii tale.
charmelen
Postat pe 27 Septembrie 2011 18:45
De la: charmelen, la data 2011-09-27 18:45:43s-ar putea ca tatal sa-si schimbe viziunea despre viata dupa ce o sa-si tina pruncul in brate si sa-si asume paternitatea. Asta nu inseamna ca o sa traiti impreuna fericiti pana la adanci batranete.

Copilul isi poate uni in moduri neastepate parintii: de ex, chiar daca nu mai suntem impreuna, si-mi cresc singura copilul, tatal copilului meu s-a transformat dintr-un iubit in cel mai bun prieten. Nu doar copilul meu ci si eu stiu ca ne putem baza pe el in orice problema serioasa ce-ar aparea in viata noastra.
Incearca sa nu-i impui nimic, fa-l sa nu se simta obligat, cu timpul se va obisnui cu acest nou statut. Inteleg ca nu e pregatit sa fie parinte, nici al meu nu era, iar acum se impauneaza ca un cocos cu fiica lui, care-i seamana leit.
Baiatul cel mare n-o sa sufere, dimpotriva, cred ca o sa simta mai important si responsabil.
Mult curaj, tine-ne la curent cu evolutia sarcinii tale.


merci, as vrea sa fie asa, dar nu e cazul. eu am deja un copil, iar el are doi. si e si mai mare ca mine, dar nu am de gand sa l fortez, nici s l santajez, desi el asta crede fara sa i spun eu. nu cred ca se v-a implica, a spus clar ,,dorinta" lui, si ,,s-a suparat" ca sunt inconstienta la varsta mea, etc. dar de fapt nu vrea sa apara inca un copil care i-ar afecta averea (la el f imp sunt bani si reputatia).
cris_13
Postat pe 28 Septembrie 2011 11:08
De la: charmelen, la data 2011-09-22 22:34:06da, am avut pe la 38 de ani, medicii si unii ''prieteni'' m-au sfatuit sa renunt - risc mare de trisomie, am refuzat amniocenteza desi testele genetice erau ingrijoratoare, pentru ca avortul nu era o optiune pentru mine si am nascut un superbebe la termen - cu peridurala nu cu cezariana - ce-a primit nota 10 la nastere.
Pentru mine a fost mai dificil, am avut probleme cu tensiunea, retentie de lichide, m-am ingrasat cam mult, si mi-a trebuit mai mult de un an pentru a reveni la o greutate decenta.

Copilul minunat pe care multi ma-ndemnau sa-l arunc la gunoi apare in avatarul meu si in momentul in care iti scriu aceste randuir, imi sopteste: te iubesc mami, mult de tot!



Brava!
Luna_in_capricorn
Postat pe 28 Septembrie 2011 15:18
Am citit comentariile tuturor...Varsta e ok pentru sarcina, pentru nastere...pentru copil...nu asta e problema ci daca ti-l doresti sau ba, daca-l poti creste sau nu. Inteleg ca ti-e greu sa iei decizia, nu stiu ce as face in locul tau, sincer...Ceva timp in urma am ramas insarcinata intr-o poveste -de dragoste-cu un barbat insurat...si...eu as vrut copilul, el mi-a spus clar ca nu. Aveam deja doi copii, eram divortata si-l cresteam singura pe cel mic-cel mare a ramas la tatal lor. Nu aveam casa, eram mai mereu cu bagajele in drum, salariu de bugetar...si clar fara suportul rudelor, prietenelor...etc. Am avortat. Am inchis relatia cu acea "iubire", nu am regretat nimic si am mers mai departe...M-am recasatorit, am mult peste 40 ani dar daca as ramane insarcinata as pastra copilul...Situatia mea e diversa, sotul meu e un barbat adevarat, el nu are copii...deci m-as arunca! :))
Luna_in_capricorn
Postat pe 28 Septembrie 2011 15:39
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-09-28 15:39:30Am citit comentariile tuturor...Varsta e ok pentru sarcina, pentru nastere...pentru copil...nu asta e problema ci daca ti-l doresti sau ba, daca-l poti creste sau nu. Inteleg ca ti-e greu sa iei decizia, nu stiu ce as face in locul tau, sincer...Ceva timp in urma am ramas insarcinata intr-o poveste -de dragoste-cu un barbat insurat...si...eu as vrut copilul, el mi-a spus clar ca nu. Aveam deja doi copii, eram divortata si-l cresteam singura pe cel mic-cel mare a ramas la tatal lor. Nu aveam casa, eram mai mereu cu bagajele in drum, salariu de bugetar...si clar fara suportul rudelor, prietenelor...etc. Am avortat. Am inchis relatia cu acea "iubire", nu am regretat nimic si am mers mai departe...M-am recasatorit, am mult peste 40 ani dar daca as ramane insarcinata as pastra copilul...Situatia mea e diversa, sotul meu e un barbat adevarat, el nu are copii...deci m-as arunca! :))


ma bucur ca ai reusit sa ti refaci viata, si eu dpa divort am crezut ca am intalnit pers potrivita pt mine, dar din pacate timpul ne desparte, el a evoluat f mult financiar, acum 10 ani era mediu, dar avea caracter, acum face parte din topul milionarilor, dar si a pierdut caracterul, si totul acum ne desparte, dc vroiam sa fac un copil cu el, o faceam de mult nu acum la varsta asta, si e complicat ca nu stiu ce decizie sa iau.
in ultimi ani m-am apropriat f mult de dumnezeu, merg cu fiul meu la multe manastiri, el sta in altar duminica cu preotul, si e o batalie mare in a decide. nu mi doresc acest copil, nu vreau sa leg pe nimeni de mine, dar am aflat doar de 2 sapta ca sunt insar, nu am programat, nu stiu ce sa fac. ce i din jurul meu spun ca da, cu exceptia lui.
cris_13
Postat pe 28 Septembrie 2011 18:27
daca zici ca te-ai apropiat mult de Dumnezeu nu inteleg cum te poti gandi sa-ti omori copilul; pentru ca orice ar spune adormitorii de constiinte si liber cugetatorii avortul este sinonim cu pruncuciderea.
Chiar daca mai tarziu iti va parea rau si te vei cai, vei ramane cu sechele pe viata, risc de depresie, cancer de col uterin sau de san, dezechilibru hormonal. Plus regretul enorm ca orice ai face nu mai poti sa repari rau facut copilului tau.
Incearca sa vorbesti si cu un preot adevarat, ca Parintele Tanase de la Valea Plopului de problema ta, de toate indoilelile si framantarile care te macina acum.
charmelen
Postat pe 28 Septembrie 2011 23:05



......daca ai fi sora mea....ti-as spune....gandeste-te in primul rand la tine ....pe langa ,basme

si sfaturi dupa reguli religioase....nu uita realitatea ..si nu uita ca e dreptul tau sa alegi



n-are nimeni dreptul sa te judece
geaner
Postat pe 28 Septembrie 2011 23:22
Tu poti sa alegi, e adevarat si nimeni nu te impiedica, din nefericire copilul tau nu poate sa o faca.
Nimeni nu are dreptul sa te judece, dar constiinta ta tot o va face.
Daca ai fi sora mea nu te-as sfatui sa te gandesti doar la tine: asta-i egoism pur si prostesc. Te-as sfatui sa te gandesti la tine si la toti care te iubesc si sunt aproape de tine, copilul fiind cel mai aproape.
charmelen
Postat pe 29 Septembrie 2011 00:10
Cris ...eu sunt o mama fericita cu trei fetite . Pe cea mica am nascut-o la diferenta de 18 ani de cea mare . Nu pot sa iti descriu in cuvinte cum ne-a umplut viata tuturor cea mica. Este adevarat ca situatia mea este un pic diferita de a ta deoarece eu il am aproape pe tatal copiilor dar si daca nu ar fi fost asa tot nu as fi renuntat la bebe. Daca iti permiti , financiar vorbind, si daca sanatatea iti permite sa nu iti para rau niciodata ca ai ramas insarcinata si vei avea un pui mic in pragul frumoasei varste de 40 de ani. Ai sa vezi ca fiul tau cel mare iti va fi alaturi si probabil va fi sprijinul forte ai fratiorului lui .

cory_emy
Postat pe 29 Septembrie 2011 08:31
Cris, tu nu-ti doresti copilul dar poate ca el te doreste pe tine... Stii cum se spune, copiii isi aleg mamele...Nu-mi permit sa-ti dau un sfat in nici o directie...Il rog pe Dumnezeu sa te ajute! Te-ai apropiat de credinta...tine-o bine...caci in ea ne e salvarea!!! Dupa cum vezi, oamenii se schimba, Dumnezeu niciodata! Roaga-te intens si Cel de sus iti va da un semn...orienteaza-te dupa semne...Pup!
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 Septembrie 2011 09:51
De la: charmelen, la data 2011-09-28 23:05:58daca zici ca te-ai apropiat mult de Dumnezeu nu inteleg cum te poti gandi sa-ti omori copilul; pentru ca orice ar spune adormitorii de constiinte si liber cugetatorii avortul este sinonim cu pruncuciderea.
Chiar daca mai tarziu iti va parea rau si te vei cai, vei ramane cu sechele pe viata, risc de depresie, cancer de col uterin sau de san, dezechilibru hormonal. Plus regretul enorm ca orice ai face nu mai poti sa repari rau facut copilului tau.
Incearca sa vorbesti si cu un preot adevarat, ca Parintele Tanase de la Valea Plopului de problema ta, de toate indoilelile si framantarile care te macina acum.


multumesc pt sfaturi!
am vorbit cu preotul meu, mi e tare drag de el, pt ca e deosebit etc, m-a incurajat, e de partea mea chiar dc e un copil in afara casatoriei, mi a spus ca abia asteapta sa l boteze, am ales numele pt ca cred ca v-a fi fata, stefania sau geraldina, dar trebuie sa vorbesc des cu el altfel imi pierd curajul.
am citit deja de complicatii, de aceea decizia e dificila!
cris_13
Postat pe 29 Septembrie 2011 17:46
De la: geaner, la data 2011-09-28 23:22:22


......daca ai fi sora mea....ti-as spune....gandeste-te in primul rand la tine ....pe langa ,basme

si sfaturi dupa reguli religioase....nu uita realitatea ..si nu uita ca e dreptul tau sa alegi



n-are nimeni dreptul sa te judece


multumesc, incerc sa ma gandesc la mine, dar si la fiul meu, pt ca nu vreau ca peste doi ani sa ramana si fara mama, dc din greseala fac cancer etc.
cris_13
Postat pe 29 Septembrie 2011 17:48
De la: cory_emy, la data 2011-09-29 08:31:14Cris ...eu sunt o mama fericita cu trei fetite . Pe cea mica am nascut-o la diferenta de 18 ani de cea mare . Nu pot sa iti descriu in cuvinte cum ne-a umplut viata tuturor cea mica. Este adevarat ca situatia mea este un pic diferita de a ta deoarece eu il am aproape pe tatal copiilor dar si daca nu ar fi fost asa tot nu as fi renuntat la bebe. Daca iti permiti , financiar vorbind, si daca sanatatea iti permite sa nu iti para rau niciodata ca ai ramas insarcinata si vei avea un pui mic in pragul frumoasei varste de 40 de ani. Ai sa vezi ca fiul tau cel mare iti va fi alaturi si probabil va fi sprijinul forte ai fratiorului lui .



multumesc, intradevar mi am dorit sa am trei copii, un baiat si doua fete, dar nu a fost ...
ma gandesc si ca e cam ultima mea sansa sa mai am un copil, dar tot nehotarata sunt, desi am vazut ca prieteni ma incurajeaza, si sora mea la fel.
inca ma gandesc ...
cris_13
Postat pe 29 Septembrie 2011 17:52
nu pot decat sa iti urez ca decizia pe care o vei lua sa fie cea mai buna si sa nu te afecteze pe viitor astfel incat sa regreti
cory_emy
Postat pe 29 Septembrie 2011 19:02
De la: cris_13, la data 2011-09-21 15:38:12buna,
as dori sa discut cu persoane care au avut o sarcina in jurul varstei de 40 ani, daca a pastrato sau nu, daca au fost consecinte etc. am discutat deja cu un dr, dar as dori sa discut si cu cinva care a trecut prin situatia aceasta,
multumesc!



Cred ca cel mai bine iti va spune asta un doctor bun.
Cumnata mea a nascut cu 2 luni inainte sa faca 40 de ani, totul a decurs aproape perfect, a trebuit doar sa mearga mult mai des la consultatii si sa ia niste pastile
zack
Postat pe 30 Septembrie 2011 19:57
eu cred ca o situatie de-asta e mult mai simpla, si tine strict de ce vrei tu
daca iti doresti copilul din tot sufletul, nu conteaza ca ai 40 sau 50 de ani, il faci si gata
riscul medical? sa fim seriosi....si cand ai 30 exista un risc
de fapt, toata viata asta e un risc, nu traieste nimeni cu constante, ci cu variabile
a face un copil e o decizie strict personala, si nu implica acordul sau dezacordul cuiva

ooof...care n-am avut noroc....
michelle_
Postat pe 30 Septembrie 2011 20:49
aku esti in dilema ,nu stii ce sa faci LASA ACEST COPIL SA TRAIEASCA mai tarziu nu vei regreta dak dumnezeu ti la dat tu de ce sa-l arunci LASA-L SA TRAIASCA.......................cand ai sa-l tii in brate si ai sai dai san ai sa-ti aduci aminte de vb mele te pup
didi_dnny
Postat pe 1 Octombrie 2011 10:16
buna. eu am 21 de ani dar si mama mea a avut 42 de ani cand m-a nascut si nu sunt consecinte neplacute chiar e foarte bine mai ales pentru parinti mei ca le sunt un sprijin si imi pare bine, da si pentru mine chiar daca frati mei sunt mai mari ca si mine ne intelegem foarte bine. asa ca nu ai de ce sa fi speriata un copil la varsta de 40 de ani, e o binecuvantare de la Dumnezeu si ar trebui sa te bucuri de micutul tau.
alexandraferenti
Postat pe 1 Octombrie 2011 17:11
am 39 de ani mu am inca un copil din cauze medicale dar nu mi-ar fi frica daca as ramine insarcinata eu as considera ca este un dar de la Dumnezeu
daca esti sanatoasa si fatul la fel fii binecuvintata
demetra
Postat pe 1 Octombrie 2011 21:18
Si eu sunt insarcinata,am 33 de saptamani,o sa mai am inca o fetita. Mai am una de 11 ani. Cat am citit randurile tale si toate sfaturile pe care le-ai primit aici, mi-a facut micutza mea valuri,valuri in burtica, pt ca m-a impresionat povestea ta si imi dau seama ce este in sufletul tau. Tu vei face cum vei dori,oricate sfaturi ti-am da noi. Daca pastrezi copilasul iti va fi greu si material si psihic. Femeile insarcinate oricum sunt mult mai sensibile decat au fost inainte..... iti va fi f f f greu dar trebuie sa te consolezi cu gandul ca sunt doar 9 luni, dupa care o sa ai o comoara in brate ce iti va umple golul ce l-ai simtit in timpul sarcinii. Bani pt cresterea copilului se vor gasi,ai sa vezi. Si ai sa vezi tu cat de bine te vei simti atunci cand ''tatal'' copilului( l-am pus intre '' pt ca nu merita sa il denumim tata) o sa se milogeasca de tine sa-i arati copilul! Iti doresc sanatate multa si liniste sufleteasca. Sper ca peste vreo cateva luni sa ne arati poze cu comoara ta. Pupici
vica_ionescu
Postat pe 2 Octombrie 2011 01:09
intrebi in locul nepotrivit cred.pune intrebarea acolo de unde viata vine,nu acolo unde viata poate fi oprita!
daca ai renunta la copilul pe care deja il ai,ce ai simti?
adihorea
Postat pe 2 Octombrie 2011 04:40
Esti pregatita sa renunti la un copil care a venit ca o minune?
Sa ai remuscari toata viata pentru ca ai renuntat la el?
De ce nu il vrea tatal? Ar fi bine de lamurit intrebarea asta?
Ii ingreuneaza viata? Crede ca ar trebui sa va casatoriti? Spune ca te paraseste daca nu il "arunci"?
Hatararea e doar a ta, e copilul tau. Daca tatal nu il vrea, poate nu te vrea nici pe tine. Sau poate isi face griji pentru sanatatea ta?
Pe de alta parte. Nu mai e nici o rusine sa faci singura un copil. Si barbati sunt peste tot. Nu e el ultimul care sa te iubeasca. Fiecare are o jumatate. Dar bebe asta e acum si poate nu vei mai avea alta sansa. Fiul tau are 15 ani. El ce parere are?
Napocska1967
Postat pe 2 Octombrie 2011 08:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ceaiuri 1 De la: narcysa 23 Februarie 2011 06:19
Learn with Music- programul perfect pentru copilul dumneavoastra 4 De la: garbo_9825 1 Decembrie 2012 19:24
concediul prenatal 1 De la: Tamara_Marina_1 1 Iunie 2014 16:28
Bebe de 6 luni care nu doarme noptile. 12 De la: adryaana 2 Iunie 2011 08:32
START - program gratuit pentru gravidute 1 De la: anais 14 August 2009 12:00
Setari Cookie-uri