De ce nu spun barbatii lucrurilor pe nume?

Eu citesc acest forum de vreun an si nu am simtit nevoia sa vorbesc despre vreun topic pana acum... Insa, as vrea sa aflu opinia barbatilor la urmatoarea intrebare... De ce cand un barbat se plictiseste intr-o anumita relatie, cand e intrebat, spune, "Nu, nu e asa, te iubesc, bla bla, ti se pare, esti suspicioasa, paranoica, etc... nimic nu s-a schimbat.. bla bla..
E chiar asa greu sa pui punct unei relatii? Nu ar fi onorabil si corect asa? Sunt barbatii niste lasi?
MissWrong
Postat pe 30 August 2011 10:24
madita
Postat pe 30 August 2011 10:46
Nu sunt lasi...e un fel de a spune ..."ma lasi?! "
Axl_22
Postat pe 30 August 2011 10:54
daca tot vrei un raspuns la intrebarea asta, de ce nu ii intrebi pe barbatii in cauza?
i-ai incercat absolut pe toti barbatii din lumea asta si ai constatat tu ca toti fac la fel?
Thor_again
Postat pe 30 August 2011 10:58

Fragmente din Lasciaminonmilasciare - Marco Masini.

Perch gli uomini sono insicuri
e si lasciano spesso da s
e poi piangono e imbrattano i muri
di rimorsi, rimpianti e perch...

Perch gli uomini sono vigliacchi
e si fanno lasciare, lo sai,
e non sanno guardarti negli occhi
quando tutto è finito oramai.

Lasciami un po' per giorno, un po' così,
piccoli presentimenti di un addio,
oppure lasciami tutto d'un colpo, adesso e qui,
dillo tu quello che sto pensando io.
------------------------------------------------------------------
(Un fel de) Traducere

Pentru ca barbatii sunt nesiguri
Si deseori abandoneaza
Apoi plang si acopera zidurile
Cu remuscari, regrete si *de ce?*

Pentru ca barbatii sunt lasi
Si se indeprteaza,
Si nu stiu sa te priveasca in ochi
Atunci cand totul s-a sfarsit

Lasa-ma, un pic, fie pe ziua, fie doar asa
- Mici presentimente ale unui adio -
Sau lasa-ma dintr-o data, acum si aici
Rosteste tu ceea ce gandesc eu...
-----------------------------------------------------------------------


Un punct de vedere...
nathalie
Postat pe 30 August 2011 11:14
iete ce-a mushcat-o rasul pe madita ...

mda, cum zicea si predecesorul meu Thor, se impune si e must sa-i incerci pe totzi sa vezi daca fac la fel! altfel studiul tau de caz n-are relevanta, sau macar sa testezi un esantion considerabil de pe toate continentele, minim 10000 de barbatzi din fiecare tara. hai ca esti tinerica si inca mai ai timp!

pe semne ca ai dat doar de specimenele alea pe care le descrii si nu prea iti convine, dar te asigur ca o sa ai dileme si mai mari cand o sa dai de aia care ti-o spun in fatza si fara menajamente, ca s-au plictisit de tine sau si mai rau ca s-au saturat!
atunci sa vezi, in capshorul tau, tsunami si tir de intrebari...
oare ce-am gresit, la ce n-am fost buna, de ce acum, ce s-a intamplat ... si alte multe de ce-uri....
alfheim
Postat pe 30 August 2011 11:17
eu zic ca sunt oportunisti, barbatii aia... he,he,he...
zambil
Postat pe 30 August 2011 11:18
bagabontzi, nu alta!
Thor_again
Postat pe 30 August 2011 11:21
Desi nu e barbat(sau naiba stie ce o fi) apare acum Irinouka si te lamureste cum sta treaba cu barbatii
.Musai. Nu rateaza nimic....
Ea cum citeste cuvantul "barbat" incepe cu "maximele" si" minimele" si "cugetari" si ce mai are ea de debitat, taiat transat
lacramioaracrengi
Postat pe 30 August 2011 11:24
si ie si porci..
roby_cado
Postat pe 30 August 2011 11:24
psssst! Robytzu', p-asta nu trebuia s-o dai pa goarna, frate, ca asta-i sicretu' nostru, din manualu' sicret al berbatilor!
Thor_again
Postat pe 30 August 2011 11:28
nathalie, te rog adu si traducerea cu versuri si tot e trebuie de la Rigoletto La donna e mobile!
ca pe asta cu barbatii nesiguri am prins-o, dar frumos e sa fie echitabil...
hai ca te ajut eu cu clipul ...

http://www.trilulilu.ro/alonewolf/4940989569fcf2
alfheim
Postat pe 30 August 2011 11:29
Neeeh....

Traducerea aia o tin pentru alt topic.
S-ar potrivi acolo unde Seherezada ti se destainui tie, apoi vazand zorii, sfioasa tacu
nathalie
Postat pe 30 August 2011 11:37
thorele..,era bre..,era..
pana sa puna Carstea mana pe el..(pe manual)..
roby_cado
Postat pe 30 August 2011 11:42
valeu!
va sa zica pe carstea tre' s-o jupuim de vie?
Thor_again
Postat pe 30 August 2011 11:44

De la: nathalie, la data 2011-08-30 11:37:38S-ar potrivi acolo unde Seherezada ti se destainui tie, apoi vazand zorii, sfioasa tacu


touche, alf! mua-ha-ha-ha-ha!!!
Thor_again
Postat pe 30 August 2011 11:48
ca tu sa intelegi ce vrei si p-orma, la o adica, tu esti vinovata, ca el de fapt n-a vrut sa-ti spuna asta .
comprende ?
Freya__
Postat pe 30 August 2011 16:00
Esti figura zau... va multumesc pt raspunsuri... sunteti super amuzanti ...
MissWrong
Postat pe 1 Septembrie 2011 13:49
da , de-o mie de ori da ; ei au tot timpul dreptate si ultimul cuvint.
trebuie zis ca ei si facut ca tine ; ca altfel n-o scoti la capat cu ei.
maria
marialeia
Postat pe 8 Septembrie 2011 19:31
asa sunt uni ..... daca consideri ca nu mai vrea discuta cu el . daca ai facut-o si pe asta atunci treci mai departe daca simti ca nu vrea si el nu recunopaste atunci fi desteap[ta si renunta tu nu te pacali cu scuza ca poate ...daca.... e un esec
garbo112538
Postat pe 10 Septembrie 2011 11:07
Fiind barbat si trecand prin ce ai spus tu am sa incerc sa-ti raspund cat mai...curajos posibil,ca sa vezi ca nu de lasitate este vorba!
Deci daca un barbat i-ar spune unei femei "draga,m-am plictisit de tine,mereu faci aceleasi lucruri,nu-mi convin o multime la tine"cum ar simti femeia aceea pe care el nu doreste s-o raneasca?Si nu doreste s-o raneasca pentru ca ori o iubeste,ori gandeste ca asa cum e ea e a lui,sotia lui de multi ani si cu ea s-a obisnuit chiar daca cu multe defecte si in fond nimeni nu este perfect.Si nu schimbi nevasta sau sotul dupa niste ani de casatorie ca te-ai trezit ca nu-ti mai place!Nimeni nu a fost obligat in fond sa jure "credinta pana cand moartea va va desparti",totul s-a facut de buna voie si chiar cu elan sincer in tinerete de ambele parti.Si daca unui om pe care il iubesti ii descoperi pe parcurs si multe lucruri care nu-ti plac este si vina ta ca nu ai vazut acele defecte la inceput de drum!Si inca ceva care nu multi recunosc : poti iubi un om chiar daca nu-ti place la el mai mult de jumatate din defecte,il poti iubi tocmaipentru ca este imperfect,eu unul nu am iubit-o pe fosta mea sotie doar pentru ca este frumoasa,sau pentru ca era cocheta si priceputa in arta culinara,amiubit-o si pentru IMI ERA DRAG de ea cand facea prostioare,si cand se impiedica si cand era neindemanatica si o numeam cu dragoste "Gaga",poate pare un paradox ceea ce spuninsa eaisi dorea safie apreciata ca si perfecta,desi nimeni (cel putin eu)nu-i cerea asta...nu stiu daca m-ai inteles,eu aici vorbesc despre dragoste adevarata pe care o dai fara sa tii seama de calitati,sau numai de ele ci si de defecte!
Gabriel1960
Postat pe 11 Septembrie 2011 10:24
prima chestie de bun simt pe care o spui de cand esti pe garbo
bravo
michelle_
Postat pe 11 Septembrie 2011 10:32
miselino..

cred ca ii cadea f bine doamnei cand i se spunea"gaga",banuiesc ca niste ani de zile...in timp "rasfatu'" ala devine un chin..
in mod sigur cand a aparut unu' care sa-i spuna:isteato,frumoaso,petala mea de trandafir..a avut un shoc...
problema este ca barbatii in cele mai mute cazuri "te alinta"asa.. doar ca sa-ti reaminteasca ca le esti inferioara,iar si iar...cica o spun cu drag,da' cum ar fi fost sa fie invers?sa-l gagaiasca dansa ?ehe,he,he...
domina si ei pe cine pot,deh...

si da,in dragoste nu prea exista defecte,ne luam asa cum suntem,iar dupa niste ani intervin acceptarea,compromisul...bla,bla...
iasomia
Postat pe 11 Septembrie 2011 10:44
pai exact aia spuneam si eu...ca ne luam asa cum suntem
bine, aia care n-au scame pe creier, si care, dupa ce se vad infipti in relatie, cauta sa il schimbe pe celalalt
da' gabriel asta a zis o chestie care pe mine m-a miscat..."IMI ERA DRAG de ea cand facea prostioare,si cand se impiedica si cand era neindemanatica "

deh, ma moi la batranete...
michelle_
Postat pe 11 Septembrie 2011 10:51
nu vezi ca-i fosta?
de fericire,probabil...

te induiosasi tu... ca-i we, si-i bine sa fim mai buni...
iasomia
Postat pe 11 Septembrie 2011 11:03
eh...ma loveste cate-o chestie de-asta, care pare nesemnificativa
desi, n-am sa recunosc niciodata asta
faceti-va ca n-ati vazut nimic
michelle_
Postat pe 11 Septembrie 2011 11:06
poate sa te apuce cand vrei,mami...
doar e libertate..
bombaneam si eu acolo,la cafea...
iasomia
Postat pe 11 Septembrie 2011 11:12
Ai mare dreptate, zis ca ei si facut ca tine.Barbatii sunt lasi din cauza asta le este frica sa spuna in fata ceea ce gandesc,am avut si eu un specimen din asta.
garbo222084
Postat pe 11 Septembrie 2011 15:00
bine ca ai scapat de el..
roby_cado
Postat pe 11 Septembrie 2011 15:28
De la: MissWrong, la data 2011-08-30 10:24:39 Eu citesc acest forum de vreun an si nu am simtit nevoia sa vorbesc despre vreun topic pana acum... Insa, as vrea sa aflu opinia barbatilor la urmatoarea intrebare... De ce cand un barbat se plictiseste intr-o anumita relatie, cand e intrebat, spune, "Nu, nu e asa, te iubesc, bla bla, ti se pare, esti suspicioasa, paranoica, etc... nimic nu s-a schimbat.. bla bla..
E chiar asa greu sa pui punct unei relatii? Nu ar fi onorabil si corect asa? Sunt barbatii niste lasi?


Nu neaparat, in general, daca-i spui in fata si fara menajamente unei femei ca n-o mai iubesti si ca ai chef sa pui capat relatiei, face criza de isterie si te trateaza de bou, mitocan, egoist si nesimtit.
Or barbatii sunt comozi, sensibili la laude si insulte si nu suporta istericalele.
charmelen
Postat pe 11 Septembrie 2011 23:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
produse dietetice 14 De la: camyriana 5 Noiembrie 2009 15:28
capsula cu otet de mere 61 De la: garo05687 4 Ianuarie 2019 21:35
Fructele GOJI cel mai bun supliment natural din lume 3 De la: garbo252845 5 Decembrie 2011 15:46
:) 56 De la: Rotty 5 Februarie 2014 18:47
despre produsul pt slabit NIDORA 19 De la: leti 22 Iunie 2020 20:03
Setari Cookie-uri