in ce masura afecteaza sanatatea mentala a unui adult, jocul pe calculator? calculat

sotul meu are 27 de ani si se joaca counter strike, mount and blade, tot felul de jocuri care presupun violenta. mi-e teama de cat de mult ii poate influenta personalitatea acest lucru.
mihaela11
Postat pe 23 August 2011 07:10
in titlul topiculu a aparut o greseala, va rog sa ignorati ce este scris dupa semnul de intrebare.
mihaela11
Postat pe 23 August 2011 07:14
in titlul topiculu a aparut o greseala, va rog sa ignorati ce este scris dupa semnul de intrebare.
mihaela11
Postat pe 23 August 2011 07:14
ignor....
Axl_22
Postat pe 23 August 2011 07:21
Stai linistita, al meu are 43 de ani si se joaca pe calculator de 20 de ani. El e tot timpul in razboi,face si desface razboaie, in fine, cred ca e un mod de relaxare pentru ei si o eliberare a stresului. Daca nu e violent in casa nu ai nici o problema. Eu mi-am facut viata mea, adica atunci cand se joaca il intreb: vrei sa iesim sau nu, daca spune nu, eu ies la plimbare singura, bantui prin magazine, cumpar ca-mi place, plimb catelul etc. Sunt dependenti da calculator si asta e.....s-a dus dracului viata noastra. Nici ca poti sa-l desprinzi de asta orice ai face. A devenit patologic. Mult succes.
garbo203164
Postat pe 30 August 2011 12:21
diferenta dintre un barbat si un baiat este costul jucariilor!
asa ca sa va simtiti bine!!!! na!
insa nici nu voi nu mi-e rusine...
in copilarie imbracati papusi, amu toti banii pe haine papuci sandale cizme genti poshete etc ...
eh... cum sa-i influenteze creierul ...? in nici un fel... sau tu il suspectezi ca ar avea asa ceva??? mai sa fie!?
alfheim
Postat pe 30 August 2011 14:25
http://www.youtube.com/watch?v=v0uYpYHOYB8
garbo220876
Postat pe 30 August 2011 14:46
De la: garbo203164, la data 2011-08-30 12:21:53Stai linistita, al meu are 43 de ani si se joaca pe calculator de 20 de ani. El e tot timpul in razboi,face si desface razboaie, in fine, cred ca e un mod de relaxare pentru ei si o eliberare a stresului. Daca nu e violent in casa nu ai nici o problema. Eu mi-am facut viata mea, adica atunci cand se joaca il intreb: vrei sa iesim sau nu, daca spune nu, eu ies la plimbare singura, bantui prin magazine, cumpar ca-mi place, plimb catelul etc. Sunt dependenti da calculator si asta e.....s-a dus dracului viata noastra. Nici ca poti sa-l desprinzi de asta orice ai face. A devenit patologic. Mult succes.


Hmmm... Shi marmota invelea ciocolata in staniol ... Nu vreau sa-tzi bag cuiul, ca oricum n-ai sa ma crezi pana,poate,o sa-l prinzi intamplator ,dar mie-n suta in spatele pretextului cu jocurile cred ca are cont pe toate site-urile de socializare . Cam asha se intampla
carcotasha
Postat pe 30 August 2011 20:31
uitatul la filme de groaza,sigur in timp face rau,dar jocurile...nu.
doar daca uita sa manance si sa bea apa,si e incontinuu in fata calculatorului,inseamna ca e afectat,
nu are nimic acum,si nici nu ii va afecta creierul...
d
daniilia
Postat pe 30 August 2011 20:40
eu am creerul afectat ...ma las de stephen king
Eugenia69
Postat pe 30 August 2011 20:47
eu_genia nu te lasa. te rog important, nu te lasa!
pai ce facem noi fara tine si fara stephen king ...?
crezi ca scapi asa usor?
hmmmm
alfheim
Postat pe 30 August 2011 20:51
Personalitatea nu stiu cat o afecteaza dar viata voastra....sigur....vei ajunge sa traiesti singuratatea in doi.
lacramioaracrengi
Postat pe 30 August 2011 20:59
Sau nu.....depinde de tine....cat de tare poti striga sa te auda....
lacramioaracrengi
Postat pe 30 August 2011 21:01
De la: Eugenia69, la data 2011-08-30 20:47:30eu am creerul afectat ...ma las de stephen king

iar stephen king....nuiaua!
Axl_22
Postat pe 30 August 2011 21:05
alf

NU MA LAS!!!!!!! NU MA LAS!!!!!!

mor cu el in dinti!!!!! auuuu...nu-i de mancare!!!


fara mine?
Eugenia69
Postat pe 30 August 2011 21:06
Axl_22
Postat pe 30 August 2011 21:21
PENTRU CARCOTASA-
Ei na,parca eu nu am conturi ,parca tu nu ai, mai e naibii cineva care sa nu se bage in seama (sa socializeze)? Nu cred. Mai vorbim unul cu altul, mai schimbam pareri, ce ne-a mai ramas?
am citit deunazi si probabil ati facut-o si voi, nu stiu, un articol despre dependenta de internet dar hai sa nu-i spunem chiar asa: in cadrul unei Universitati de pe alt continent la o ora de curs, profesorul isi intreba studentii de cati bani ar avea nevoie fiecare pentru a renunta la internet toata viata. Si sumele propuse erau de milioane de dolari: 10 milioane,100 milioane;1 miliard - insa studentii nu au stat pe ganduri nici o clipa ,raspunsul lor a fost prompt:nici o suma din cele mentionate nu i-ar face sa renunte toata viata la internet.Concluzia: Internetul nu are pret.
Nimic nu este rau in a socializa cu persoane decente ,in limita bunului simt,de a sfatui pe cineva daca crezi ca esti in stare, sau de ce nu de a primi un sfat, o critica ,in fine,esti o nulitate daca socializezi pe alte site-uri cu diverse noname-uri. Cam atat...
garbo203164
Postat pe 31 August 2011 09:48
De la: garbo203164, la data 2011-08-31 09:48:29PENTRU CARCOTASA-
Ei na,parca eu nu am conturi ,parca tu nu ai, mai e naibii cineva care sa nu se bage in seama (sa socializeze)?


Ei asha parca mai venim de-acasa ... Lasa baiatul sa se" joace" . dar nu-i mai spune fetei care a deschis topicul ca depre jocuri e vorba, ca ea o sa shi creada . Mai bine sfatuieshte-o sa-shi faca shi ea cont, sa nu ramana proasta .
carcotasha
Postat pe 31 August 2011 10:44
stii "CARCO" , eu nu pot sa-i spun ce sa faca, ea intreaba doar daca ii afecteaza sanatatea mentala a sotului, nu pot eu s-o indemn la asta deoarece nu toata lumea si aici ma refer mai mult la barbati ( si sa ma ierte daca gresesc) multi dintre ei asociaza conturile de socializare cu site-urile de matrimoniale, sex,etc. Nu stiu sa faca diferenta.Si atunci ma abtin.......
garbo203164
Postat pe 1 Septembrie 2011 10:53
mihaelo, daca tu iti faci probleme din astea, in conditiile in care barbac-to are 27 de ani, ce dreaq sa mai spuna un parinte al carui copil are pana in 10 - 13 ani?
da, daca e dus cu pluta, il vor afecta si jocurile alea. in alta ordine de idei, acum vreun an si ceva vazusem un documentar, ceva cu medicina legala si necropsii. se cauta cauza mortii unui barbat in varsta de 40 si ceva de ani, perfect sanatos de altfel. pana la urma s-a ajuns la concluzia ca moartea i-a fost cauzata de statul prea mult pe scaun, fara pauze. condusese omul cateva sute bune de kilometri, era in concediu cu familia, iar pozitia aia i-a creat un cheag de sange la genunchi, care a urcat la cap si l-a trimis la stramosi.
Thor_again
Postat pe 1 Septembrie 2011 12:19
De la: garbo203164, la data 2011-09-01 10:53:28stii "CARCO" , eu nu pot sa-i spun ce sa faca, ea intreaba doar daca ii afecteaza sanatatea mentala a sotului, nu pot eu s-o indemn la asta deoarece nu toata lumea si aici ma refer mai mult la barbati ( si sa ma ierte daca gresesc) multi dintre ei asociaza conturile de socializare cu site-urile de matrimoniale, sex,etc. Nu stiu sa faca diferenta.Si atunci ma abtin.......


OK! Sa zicem ca n-o indemnam. Dar e bine sa ii deschidem putzin ochii daca tot s-a bagat in seama cu noi .
carcotasha
Postat pe 1 Septembrie 2011 22:47
De la: mihaela11, la data 2011-08-23 07:10:40sotul meu are 27 de ani si se joaca counter strike, mount and blade, tot felul de jocuri care presupun violenta. mi-e teama de cat de mult ii poate influenta personalitatea acest lucru.



Dependenta de calculator si de jocurile pe calculator bineinteles ca afecteaza nu numai sanatatea fizica a individului, ci si cea mentala. Cauta pe net si ai sa gasesti o multime de articole pe tema asta. Daca el alege sa petreaca mai mult timp pe calculator in detrimentul relatiei voastre, atunci in mod clar aveti si o problema de cuplu, va trebui discutat ft serios cu el, desi ma indoiesc ca va dori sa renunte la patima lui :( E ft greu, e la fel ca dependenta de droguri si alcool,,,
lusel
Postat pe 7 Septembrie 2011 21:54
fetelor,al meu are tot 43 de ani si a inebunit de tot cu " metin". se cearta si cu fiul nostru de 14 ani care sa joace mai mult.in ceea ce priveste relatia noastra,degeaba am incercat sa stau de vorba cu el,ca o tine una si buna ca nu face nimic rau,dar nici nu il mai intereseaza nimic in jurul lui,nici situatia copilului si vrea doar sa stea la calculator si sa nu fie deranjat ca se enerveaza.deci,parerea mea,bazata pe experienta proprie este ca le afecteaza foarte mult sanatatea mentala si poate deveni chiar patologic avand in vedere ca in loc sa se maturizeze la aceasta varsta,ei mai rau se tampesc.in plus mai este si exemplul pe care il dau propriilor copii.
rabane
Postat pe 13 Septembrie 2011 16:01
Pe cuvantul tau de pionier, Fernando?
anakin
Postat pe 13 Septembrie 2011 16:04
s/a legalizat casatoria intre homosexuali ?
elodia
Postat pe 13 Septembrie 2011 16:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
compatibilitate intre eu scorpion-el rac 11 De la: elenita_2 20 Martie 2013 13:21
vizita la ginecolog 104 De la: Ralu_Garbo 30 Mai 2017 20:50
Alergiile de iarna 3 De la: ana_pop 30 Ianuarie 2016 21:57
Hepatita C 13 De la: garbo_10948 8 Martie 2013 16:27
Pareri despre cursul de fotocitit 2 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:40
Setari Cookie-uri